19.04.2016, 13:34 | czytano: 7867

Wyciek trującego amoniaku na lodowisku w Nowym Targu - ćwiczenia (zdjęcia i video)

fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Na terenie Miejskiej Hali Lodowej odbyły się dziś ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem "AMONIAK 2016".
Amoniak to silnie toksyczny związek chemiczny wykorzystywany do chłodzenia. Na lodowisku w Nowym Targu nadal jest użyciu, choć już nie w takich ilościach jak kiedyś. Obecnie na terenie MHL jest on wykorzystywany jedynie jako substancja wspomagająca chłodzenie. Jest go ok. 80 kg, a przed remontem było go prawie 4 tony.
Wyciek amoniaku miał ostatnio miejsce w 2012 roku. Doszło wówczas do rozszczelnienia się zbiornika, w którym jest przetrzymywany. Ewakuowano pracowników lodowiska i okolicznych mieszkańców. W powietrzu koło hali czuć było drażniący, nieprzyjemny zapach. Strażacy ubrani w ochronne uniformy polewali wyciekający amoniak wodą. Kurtyna wodna miała zneutralizować gaz i zapobiec rozprzestrzenianiu się go. Wyciek udało się zatrzymać.




Opis założenia do ćwiczeń:

„W Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu odbywa się mecz hokejowy w ramach rozgrywek o mistrzostwo Polski . Na trybunach znajduje się ok. 2000 widzów, przez co mecz zakwalifikowany jest jako impreza masowa. Obsługa i ochrona lodowiska to ok. 20 osób. W tym samym czasie na zewnętrznej siłowni obok lodowiska przebywa ok. 10 osobowa grupa młodzieży.
W maszynowni chłodzenia tafli lodowiska dochodzi do awarii, następuje pęknięcie uszczelki i drobny wyciek amoniaku ze sprężarki . Nadzorujący ją pracownik po zauważeniu wycieku wzywa swojego pomocnika i razem próbują dokręcić śruby rozszczelnionej kryzy. Poza mechanikami nikt nie wie o awarii w maszynowni. Próba naprawy doprowadza do pęknięcia śruby i powoduje gwałtowny wypływ około 30 kg amoniaku. O wycieku alarmują zamontowane w maszynowni czujniki, następuje automatyczne wyłączenie sprężarki amoniaku jednak system zraszaczy nie uruchamia się. Jeden z pracowników traci przytomność i pozostaje w maszynowni, drugiemu udaje się wyjść z maszynowni i zaalarmować obsługę lodowiska o zaistniałym zdarzeniu. Telefonicznie zostaje zaalarmowana Państwowa Straż Pożarna. Osoba obsługująca Alarmowy System Rozgłoszeniowy (ASR) za pomocą tzw. „mikrofonu strażaka” ogłasza ewakuację osób z hali lodowej. Pracownicy Miejskiej Hali Lodowej i obsługa zabezpieczająca trwający mecz hokejowy rozpoczynają ewakuację osób obecnych na hali poprzez główne wyjścia ewakuacyjne w kierunku parkingu. Na miejsce udają się jednostki straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Nowy Targ I.”
Do zadań poszczególnych zastępów ratowniczych należało:
1. Ewakuacja osoby poszkodowanej z maszynowni, usuniecie awarii, zabezpieczenie i sprawdzenie instalacji.
2. Dekontaminacja osób ćwiczących na siłowni polowej.
3. Ewakuacja osób z Miejskiej Hali Lodowej.
W trakcie ćwiczeń wykorzystany został samochód specjalistyczny dowodzenia i łączności będący na wyposażeniu Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.
W ćwiczeniach wzięły udział:
Zastępy z JRG Nowy Targ i JRG Rabka-Zdrój, zastępy OSP Ludźmierz i OSP Nowy Targ oraz samochód specjalistyczny dowodzenia i łączności SDł Renault z KW PSP Kraków.
Ponadto w sztabie ćwiczeń zaleźli się przedstawiciele Policji i Urzędu Miasta Nowy Targ. Wszystkie założenia do ćwiczeń zostały zrealizowane.

r/ zdjęcia i film Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pracownik25.04.2016, 14:33
ciekawe czy kierownik powachął chociaż jak to smierdzi
Tyt.20.04.2016, 07:11
Szkoda tylko, że w tym samym czasie gimnazjaliści w pobliskiej szkole próbowali skupić się nad matematyką. Strażacy oczywiście nie omieszkali korzystać bardzo intensywnie z syren.
Mieszczuch19.04.2016, 18:48
Przy takim stanie lodowiska,ćwiczenia jak najbardziej potrzebne i jeszcze w razie zawalenia.
amaniak19.04.2016, 18:35
A w nowej hali to środkiem chłodzącym to co wg. q będzie? Jak myślisz? W kwestii amoniaku to najwięcej zrobiono 10 lat temu jak zlikwidowano stary system chłodzenia i zagrożenie jakie to niosło dla miasta . Z kilku ton NH3 zostało tylko około 60-80 kg. Są systemy mrożenia z syntetycznymi środkami mrożenia,z ale są one bardzo niewydajne i potwornie drogie , dlatego nikt na świecie nie odchodzi od NH3 , a u nas szczególnie .
q19.04.2016, 13:47
Kiedy w końcu ta hala doczeka się gruntownej modernizacji. A najlepiej nowej następczyni bo jak widać na filmie to już zabytek...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl