04.05.2016, 23:19 | czytano: 2483

Utwory więźniarek z Ravensbruck w kinie Sokół

Jak wielką siłę ma miłość, przypomnieli podczas II Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück artyści z Krakowa. W zakopiańskim kinie Sokół nie zabrakło profesor Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki tego niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym zginęło ponad 70 tysięcy kobiet. W trakcie koncertu zaprezentowano utwory autorstwa obozowych więźniarek.
W wieczorze poezji i muzyki według koncepcji Andrzeja Roga wystąpiło ponad 20 wybitnych artystów scen krakowskich, m.in. członków Piwnicy Świętego Norberta i grupy Loch Camelot. Wśród solistów znaleźli się m.in.: finalistka "Drogi do Gwiazd" Desisława Gurgul-Christozowa, Kamila Klimczak aktorka Teatru Bagatela, Beata Malczewska artystka należąca do zespołu Starego Teatru.

Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbruck, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji. Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek "królików" została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy w ramach prowadzonych przez nich zbrodniczych eksperymentów. Po wojnie prof. Wanda Półtawska, była psychiatrą. Współpracowała szczególnie z dziećmi i młodzieżą.
- Przez 60 lat zajmowałam się młodzieżą. Przez te wszystkie lata chciałam aby naród dowiedział się co to był niemiecki Obóz Koncentracyjny w Ravensbruck- mówiła ze sceny kina Sokół prof. Półtawska. - Jest parę powodów, aby świat się dowiedział o Ravensbruck. Pamiętać trzeba o wszystkich ludziach, którzy za wartości ważniejsze niż ludzkie życie poświęcali się w tym obozie. W tej chwili Ravensbruck zostało nazwane miejscem pamięci i przestrogi.
Według prof. Półtawskiej, dlatego wszyscy muszą wynieść z tego coś dla siebie, a zwłaszcza młodzi Polacy.

Tekst i fot. Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl