16.05.2016, 23:50 | czytano: 2627

Młodzi zakopiańczycy mają słabe ręce

Fot. Józef Słowik
Ze sprawnością fizyczną młodych zakopiańczyków nie jest najlepiej - tak wynika z badań przeprowadzonych przez dwóch specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, dra hab. Dariusza Tchórzewskiego oraz dra Janusza Brudeckiego.
Pracownicy krakowskiej AWF sprawdzili w ostatnim czasie siłę i motoryczność dzieci klas IV-VI w Zakopanem. Wyniki, jakie uzyskali naukowcy jednoznacznie wskazują, że uczniowie zakopiańskich szkół za mało się ruszają co ostatecznie prowadzi do otyłości i nadwagi. Sytuacja się jednak poprawiła w porównaniu z latami ubiegłymi.
- W latach 1994-2004 była prowadzona pierwsza edycja tych badań - mówi Zofia Kiełpińska naczelnik Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu UM w Zakopanem. - Po 10 latach wznowiono badania. I tak w 2014 roku przebadano 600 uczniów klas IV-VI. W 2015 roku we wrześniu przebadano następną grupę klas IV-VI i obecnie jest badana kolejna grupa, tym razem klasy gimnazjalne I-II. Natomiast we wrześniu będzie przebadana znowu grupa klas IV-VI i to będzie już ostatni etap badań.

Celem badań tak jak 10 lat temu jest optymalizacja zajęć w zakresie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Uczniowie w trakcie badań przechodzili m. in. próby motoryczne. Wyniki zdolności siłowej rąk u zakopiańskich dzieci są poniżej średniej krajowej. Według naukowców, ten stan można określić, jako katastrofalny.

- Jeśli chodzi o zdolności szybkościowe tutaj mamy inną sytuację. Są takie jak średni krajowa – mówi dr Janusz Brudecki. - Zdolności wytrzymałościowe są dobre. Natomiast zdolności koordynacyjne badanych dzieci są po 10 latach lepsze, ale wynika to z grania na komputerach.

U zakopiańskich dzieci coraz częściej występuje nie tylko nadwaga i otyłości, ale również niedowaga, która powoduje mniejsze odkładanie się wapnia w kościach, a co za tym idzie zwiększone ryzyko osteoporozy we wczesnym wieku dorosłym. U małych zakopiańczyków obserwuje się też zespół metaboliczny, który prowadzi m.in. do cukrzycy.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pomocna dłoń17.05.2016, 21:00
proponuję powrót "prac ręcznych" do szkoły
qwerty17.05.2016, 15:18
artykuł genialny.... może napisali byście jakie to ćwiczenia? i jakie są średnie wyniki albo cokolwiek....
Rodzic17.05.2016, 09:46
Pasek na du,,,,ę wróć.
Szwarceneger17.05.2016, 09:12
Przy ,,kompie smart fonie,,mięśni sobie nie wyrobią(nawet w mózgu).Do roboty do siana do szkoły na nogach nie autkiem z rodzicem!
Smok17.05.2016, 08:27
Bo się świat zmienia i coraz większe masy mają popier****** w głowach, nafaszerowane telewizją mózgi, zatracenie wartości i gloryfikacja kur***, brak czasu na sport i normalne rozrywki, brak czasu by poświęcić dziecku, a jak już się go poświęca to bezstresowo i w stylu głupot z jakiś lewackich podręczników od wychowywania dzieci, tak żeby chłopców wychować na dziewczynki i na odwrót, drugie to że teraz każdy jeden gówniarz myśli, że się wystarczy dilerki chwycić i można żyć a gwiazdeczki myślą, ze między nogami mają kartę przetargową do wygrania życia - otóż nie.

Jestem, k*** całym sercem za tym żeby na zad się wróciły te zawodówki, uczelnie przestały przyjmować byle baranów i żeby się to młode pokolenie do roboty wzięło, poznało życia troche a nie, k*** chłop 30 lat na karku i mówi: tato dałbyś mi na papierosy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl