09.08.2016, 11:38 | czytano: 5874

Wielką inwestycję czas zacząć. Już wiadomo kto wybuduje obwodnicę Waksmund - Ostrowsko - Łopuszna

Ponad 24 miliony złotych będzie kosztowała budowa obwodnicy Waksmund - Ostrowsko - Łopuszna. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wybrał wykonawce tej inwestycji. Drogę z Nowego Targu do Harklowej, omijającą powyższe trzy wsie, wybuduje przedsiębiorstwo Energopol z Krakowa. Termin zakończenia budowy to wrzesień 2019 r.
W przetargu startował dziewięć firm i konsorcjów budowlanych. Wygrał Energopol, bo jego oferta była najtańsza. Każda kolejna oferta była droższa.
Obwodnica ma się rozpoczynać w Nowym Targu, w rejonie lotniska, a kończyć w Harklowej. Koncepcja przewiduje 3 warianty jej przebiegu. Warianty poprowadzone są po nowym śladzie, czyli nowa droga nigdzie nie będzie łączyć się z obecną drogą wojewódzką - i biegną po południowej stronie Waksmunda, Ostrowska i Łopusznej. Trasy prowadzą przeważnie z dala od domów - warianty poprowadzono głównie przez pola i łąki z ominięciem terenów leśnych i terenów zabudowy. Zaproponowane warianty mają długość od 6,8 do 7,5 km.

Wariant preferowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, gminę Nowy Targ i pozytywnie zaopiniowany przez miasto Nowy Targ, to wariant najbardziej oddalony na południe od istniejącej zabudowy miejscowości Waksmund , Ostrowsko i Łopuszna, a jednocześnie najtańszy. Pozwala na rozwój terenów mieszkaniowych gminy w powiązaniu z istniejącą zabudową. Wariant poprowadzony jest bliżej rejonu lotniska. Po odejściu od drogi krajowej nr 49 ślad wariantu biegnie w kierunku północy, a następnie skręca w kierunku wschodnim. Wariant częściowo przebiega przez tereny o wysokich walorach krajobrazowych, w pobliżu punktu widokowego w miejscowości Ostrowsko (rejon Gronkowa) i obszary cenne pod względem przyrodniczym omijający od południa obszar leśny Czerwonka i Księży Bór, a od północy obszar leśny Brzezie. Tak jak każdy z wariantów, rozpoczyna się w rejonie lotniska w Nowym Targu, a kończy w Harklowej.

r/
komentarze
marek10.08.2016, 23:25
Obwodnicę Waksmunda da sie przesunać na poludnie z dala od zabudowan a obwodnicę wschodnią miasta rpbi sie tuz za plotem boiska szkolnego na Sikorskiego i wzdluz domow osiedlowych i przy sciezce pieszo-rowerowej.
Niech żyje głupota
ko10.08.2016, 11:51
a co ciekawe to przysunęli ja do Gronkowa zamiast wyśrodkować ją i odsunąć od wszystkich miejscowości bo jest możliwość średnia odległość Ostrowsko Gronków to 2km. Ale ktoś miał swoje cele żeby tak zrobić
ar10.08.2016, 11:01
@majka 3 lata to dużo, ale nic nie zbudują na podstawie trzech koncepcji.... w tym czasie na pewno muszą jeszcze projekt zrobić, a co gorsze w polskiej rzeczywistości uzyskać decyzję zrid na realizację inwestycji...
zwz10.08.2016, 09:36
ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem tutaj, inwestycja jest na terenie gminy Nowy Targ, miasto Nowy Targ to osobny podmiot samorządowy.
Ludziska , macie problem w mieście piszcie lub idźcie do burmistrza, wszak wyście go jako miescany wybrały nie mieszkańcy gminy!
Obwodnica już powinna być dawno!
jacek09.08.2016, 22:22
No fajnie, ale na razie to może by panowie z powiatu zajęli się skrzyżowaniem ul. Szaflarskiej z ul. Kopernika w Nowym Targu. Zdewastowany znak, brak słupków i łańcuchów ochronnych. No i czas na usunięcie rosnących traw przy korytkach odprowadzających wodę do kanalizacji deszczowej.
żaba09.08.2016, 21:15
@Burok Spokojnie, najpierw Ci co trzeba muszą poskupywać działki na trasie obwodnicy, by potem zarobić przy odsprzedaży miastu
paszka 200709.08.2016, 20:31
krakowska, niwa tragedia lato ,zima ,jarmarki ,korki ,obódcie się włodarze....
majka09.08.2016, 20:15
Taki krótki odcinek i czas wykonania 3 lata -to jest 250km czy co są szczęśliwe kraje -gdzie ten sam etap wykonuje się w 3 miesiące i wtedy naprawdę jest tanio ,szybko i fachowo ,no i jeszcze 24 bańki szok to za mało powiedziane .Czyli nasz kraj jest 150 lat za krajami tzw.zacofania .Mądrzy ludzie wyjechali albo już mają dość tej żenady - prace jeszcze pewnie są planowane na sezon jesienno-zimowy ,żeby fachowcy dostali w ....Do Piotra szacunek.
mmmmm09.08.2016, 19:28
No nareszcie
Jeremy09.08.2016, 14:55
Piotr: oj, da i to bardzo dużo. Każdy, kto przejeżdżał choć raz przez Łopusznę, Ostrowsko i Waksmund wie, jak ludzie tam chodzą przez drogę i że w każdej chwili ktoś może wejść pod koła, zwłaszcza w Waksmundzie (poza oczywiście pasami, bo z tych miejscowi rzadko korzystają). Przejścia dla pieszych są oświetlone, reszta drogi nieszczególnie. Po zmroku pojawia się pełno cichociemnych w czarnych ubraniach bez odblasków, batmanów na rowerach. Normą są też wygodniccy jadący skuterem pod prąd "bo droga szeroka i nie chce się przejeżdżać".

Żeby nie było - miejscowi też nie mają lekko. Przejeżdżający przez Waksmund potrafią pruć i po 90 km/h jeśli tylko wydaje im się, że droga jest wolna. Szerokie pasy ruchu (kto to kurna dopuścił?!?) sprawiają wrażenie złudnego bezpieczeństwa i wręcz zachęcają do wyprzedzania na trzeciego. Nie wiem i nie chcę wiedzieć, ilu ludzi zostało tam potrąconych.

Ta obwodnica jest potrzebna - pewnie że z obwodnicą NT byłoby znacznie lepiej, ale wszyscy jadący od strony Nowego Sącza i Krościenka docenią, że nie będą musieli przechodzić tego piekiełka.
Burok09.08.2016, 14:34
A co z planowaną połnocną obwodnicą z Niwy na most na Balęzowym . Co z przecięciem Bereków i ciągiem dalszym przez nowy most koło nowego cmentarza do tej drogi . Bez tych inwestycji to slabiutko
awerty09.08.2016, 13:03
i zaraz zaczną się odwołania . :po mojej ojcowiźnie nie będą jeżdzić !! nie bo nie !! :)
Piotr09.08.2016, 11:55
Bez obwodnicy Nowego Targu do zakopianki ta droga nic zbytnio nie da,bo wszystko będzie sie korkować jak teraz koło mleczarni na rondzie.Zaś jadący z Ostrowska i tak będą jechać starą drogą.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl