Niedziela, jako dzień inauguracji 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, obfitowała w ważne i ciekawe wydarzenia. Jednym z nich był koncert rozpoczynający kilkudniowe święto folkloru w Zakopanem.
Jednym z głównych punktów programu była uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem z udziałem władz samorządowych, jurorów, zaproszonych gości i uczestników Festiwalu w barwnych strojach, której przewodniczył ks. Władysław Zarębczan. Na samym początku słowo powitania do wszystkich zgromadzonych skierował gospodarz miasta Burmistrz Leszek Dorula. Natomiast podczas kazania ks. Zarębczan nie tylko powitał zespoły, ale także przekazał pozdrowienia i życzenia w kilku językach. - Dziękujemy Wam za to dzisiejsze święto piękna i jedności. Niech ono trwa jak najdłużej i przyczyni się do budowania pokoju i braterstwa międzynarodowego - powiedział, podkreślając przesłanie festiwalu, który ma łączyć ludzi rożnych kultur.Wieczorem odbył się koncert inauguracyjny, podczas którego Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą, Wiktorem Łukaszczykiem oraz Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak i Dyrektor Artystyczną Agnieszką Gąsienicą-Giewont, uroczyście powitał delegacje wszystkich zespołów tradycyjnym polskim zwyczajem - chlebem i solą oraz oficjalnie otworzył Festiwal.
- Górale z całego świata witam Was serdecznie na 48 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jako gospodarz miasta, ale także w imieniu jego mieszkańców. Życzę udanej prezentacji waszej kultury, tańca i śpiewu. Serdecznie dziękuję góralom, mieszkańcom Zakopanego i Podhala, za to że wspólnie potrafimy pokazywać swoje serce, swój folklor i cieszyć się spotkaniem z innymi ludźmi – powiedział burmistrz, podkreślając także, jak ważne w każdej kulturze jest podtrzymywanie tradycji przodków.
Ten wyjątkowy moment oprawiła muzyka i taniec gospodarzy Festiwalu, zespołu „Giewont” oraz gra na trombitach w wykonaniu nowego składu muzykantów. Następnie poszczególne zespoły zaprezentowały się na scenie festiwalowej publiczności dając przedsmak koncertów konkursowych i towarzyszących, które wypełnią najbliższy tydzień. Finałem koncertu był widowiskowy taniec zbójnicki z pochodniami. W wiosce festiwalowej mimo brzydkiej pogody odbył się pokaz sztucznych ogni. Po koncercie w wiosce jeszcze długo rozbrzmiewała muzyka i trwała wspólna zabawa przy muzyce zespołu „Bajeranci”.
Biuro Festiwalowe, opr.s/ zdj. Piotr Korczak