26.08.2016, 16:47 | czytano: 7446

Wilki zeszły do wsi. Widziano je między domami. Ośmieliły się

Ponad 20 sztuk owiec i 3 kozy zabiły wilki w ciągu czterech ostatnich dni na Podhalu. Zwierzęta zostały zagryzione w Murzasichlu, Bańskiej Wyżnej, Kościelisku i Nowym Targu. Hodowcy są zaskoczeni, bo drapieżniki schodzą w rejony siedzib ludzkich.
- Wilki nie atakują już tak często owiec wypasających się gdzieś w górach na halach, ale te wypasające się w przydomowych zagrodach – mówi Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców i Kóz w Nowym Targu. – Tak było z kozami pasącymi się przy zagrodzie Na Wierchach w Zakopanem i z owcami zabitymi na bacówce położonej nieopodal nowotarskiego szpitala.
Potwierdza to Władysław Klimowski, baca z Nowego Targu. – Z wilkami jest ogromny problem – mówi Klimowski. – Ostatnio widzieli je nawet między zabudowaniami w Długopolu. U mnie koło szpitala zabiły 7 owiec, tylko za jednym razem. Są tak pewne, że niczego się boją. Chodzą dosłownie między domami. Dawniej, to pojawiały się jedynie w nocy, teraz nawet i w dzień.

Od początku tegorocznego sezonu wypasowego od wilczych kłów mogło zginąć nawet 60 sztuk owiec - szacuje RZHOiK w Nowym Targu Przypomnijmy, że wilki są gatunkiem ściśle chronionym. Za zagryzione przez te drapieżniki zwierzęta wypłacane są odszkodowania. Robi to Urząd Wojewódzki w Krakowie. Średnio za zabitą owcę hodowca dostaje 200-220 złotych.

Hodowcy domagają się kontrolowanego odstrzału zwierząt. Sprzeciwiają się temu szczególnie obrońcy praw zwierząt uważając, że owce są źle chronione, przez co są łatwym łupem dla wilków.

js/
komentarze
Bronia18.10.2016, 12:12
Wilki zawsze schodziły i schodzić będą. Można postawić ogrodzenia ale co to da. Taka natura. Owce od set lat pasą się od wiosny do poźnej jesieni, zawsze którąś wilk porwał. Tak to wszystko jest skonstruowane.. Niczego nie da się zmienić. Trzeba nauczyć się żyć w zgodzie z naturą. A co do Osób jtóre chcą wilki pozabijać, no cóż, może lepiej je wyłapać i zamknąć w specjalnym rezerwacie, tam xzłowiek niech nie wchodzi, chyba że w specjalnych samochodzikach za odpłatą i park na tym zarobi. Monitorować wilki, zamontować. Już mi się pomysły wyczerpały. Póki co, atakują zwierzęta a nie ludzi. Górale jeżdżą z turystami w góry, robią kuligi i nagrali nie raz wilki. Macie wideo na Youtube. Jakoś nie zaatakowały a były całe watachy. Nie panikujcie ;)
BMW27.08.2016, 13:15
Do wszystkich idijotow którzy pisza że dziwna sprawa ze tylko bacowie widza wilki na polach w lesie i między domami. Odpowiedź jest prosta widza bo pilnuja owiec całymi dniami na swierzym powietrzu to i mają prawo widzieć co się dzieje na polu a wypowiedzi baranow z za biurka lub paniusi z tipsami i solara w tle która widziała przyrode tylko w telewizji jest malo wiarygodna żeby powiedzieć że nie na miejscu ciekawej czy wogole wiedzą że w Polsce są wilki?
Leśniczy27.08.2016, 11:28
Najgorsze te wilki na dwóch nogach co lubią jagnięcinę,temat stary jak świat,ostatni raz wilka widziałem w 2013,za to lisów mamy wysyp
Karl27.08.2016, 08:37
Ten kieł. Te kły.Od wilczych kłów Panie js.
Partyzant27.08.2016, 08:21
@eeeee
Nie tylko mięsożerne bo króliki sarny dziki... też trzeba wybić bo niszczą pola uprawne.Wszelkiego rodzaju ptactwo też by pasowało bo sra gdzie popadnie....
Biker27.08.2016, 07:23
Wilki zajadają się owcami w przydomowych zagrodach, spacerują między domami i wszystko to widują bardzo często wyłącznie hodowcy owiec - czy to nie dziwne? Z tego co wiem, to wilki są lękliwe i biorąc pod uwagę ich świetny węch i słuch, to nie spodziewałbym się spotkania z nimi w lesie, a co dopiero na ulicy między domami. Może chodzi o watahy zdziczałych psów? Ludzie dopuszczają do niektontrolowanego rozrodu a później wyrzucają zwierzaka jak rzecz. Widziałem taką watahę w lesie między Leśnicą a Białką, z 15 kundli różnych rozmiarów tam było. Myślę że to większy problem niż wilki, bo te psy nie boją się ludzi, ani osad ludzkich. Ale to że są to wina samych gospodarzy.
jaga227.08.2016, 07:07
A jak ludzie zostawiają na całą noc zwierzęta na polu , sami wilki zapraszają
eeeee26.08.2016, 22:34
@JA
ty tak naprawde czy tak trollujesz ?? czy moze takie głupi jesteś by nie odróżniać zwierząt hodowlanych od tych pod ochrona? kozy cielaki itp praw żadnych nie maja jak się skończą wyhodujesz sobie następne a i tak ich jedyne prawo to wylądować na talerzu. i nie przypominam sobie by od kilkudziesięciu lat był jaki kol-wiek przypadek pogryzienia człowieka . ty bys najchetniej wybil moze wszystkie wilki skoro nie wiesz ze zabijaja codziennie i taka ich natura a owce albo upolują coś w lesie za tymi w lesie też bedziesz wrzeszczał :D to idac twoim brakiem rozumowania trzeba wybic wszystko co miesorzene pojecia nie masz asz czekasz
Claus Barbie26.08.2016, 21:35
Pleciecie tezy po trzy.Od kilku lat chodzimy z dzieciokiem pod namiot,zawsze końcem sierpnia bo najładniej,i rozbijamy sie przy szlaku to w okolicach Lubania,Gorca,Lubonia,Turbacza na różnych polankach i jeszcze żaden wilk nas nie zjadł,nawet nie pokazał sie na oczy....Jedyne osoby które znam i widziały wilki to pijani juhasi z którymi wilki bawią sie w ciuciubabkę.Wilk czlowieka nie ugryzie i nie zje,jakoś juhasi wszyscy wracają cali.to tak jak by czlowiek miał zjeść kota.
JA26.08.2016, 21:00
Zagryzane przez wilki owce, kozy, cielaki, uwiązane na łańcuchu i jedzone żywcem psy nie mają żadnych praw? One nie cierpią? To zwierzęta hodowlane a nie dzikie i nie mają żadnych szans na obronę! Obrońcy zwierząt jakim prawem dopuszczacie do zabijania zwierząt domowych w ich środowisku i tam gdzie powinny czuć się bezpiecznie. Chrońcie dalej wilka a wkrótce ich ilość będzie taka że zaczną zagryzać dzieci na spacerach czy podczas zabaw na otwartym terenie. Może jak zaczną zjadać dzieci obrońców wilków ktoś w tym kraju nabierze rozumu. Byle nie za późno zanim dojdzie do tragedii a wszystko na to wskazuje że do tragedii dojdzie....
gfy26.08.2016, 20:32
wilki zagryzły też sarenki ... nic to nadleśnictwo nie robi!
baca po 2 pifach26.08.2016, 20:15
A ja widziałem nawet na rynku w N.Targu wilki w dzień! To świeta prawda
ciaja26.08.2016, 20:02
a Bel spol cy go zezarly
DDD26.08.2016, 19:59
Wilki w Bańskiej Wyżnej, buhaha ... a jednak ktoś w to wierzy
Sabina26.08.2016, 19:49
Jacenty jakbyś był mądry , to byś bzdur nie wypisywał. Poczytaj chłopie, pouczyć się, wiedza nie boli. .. wiedza rozwija. Teraz może ja baba Ci to pyrwso powiem : człowiek nie jest w łańcuchu pokarmowym wilka, tak samo jak kota nie zjada pies. .. z tego co wiem to uczą się tego dzieci w szkole podstawowej...Pozabijajcie wszystkie zwierzęta, zniszczenie wszystko wtedy dowiecie się że pieniędzy nie są się jeść!
Ewa26.08.2016, 19:28
Wilki schodza miedzy domy. Nie boja się ludzi. A jak sytuacja na szlakach turystycznych w Gorcach? Wybieramy się na kilkudniową wycieczkę przez całe Gorce z dzieciakami. Jak zachować się przy spotkaniu wilka na ścieżce? Dzieci podniosą wrzask i może wilk odejdzie, ale co ma zrobić samotny turysta albo grzybiarz?
Partyzant26.08.2016, 19:19
@Jacenty
Tak,złe pilnowanie dziecka....Bo dziecko powinno w domu siedzieć i najlepiej na łańcuchu żeby wilków nie drażniło....
wtf26.08.2016, 19:13
....i w dzisiejszych czasach, gdzie każdy przy d*** ma telefon z aparatem nie udało się zrobić zdjęć tych "wilków" między zabudowaniami? Komu te bajki chcecie wciskać hodowcy?
Jacenty26.08.2016, 18:58
ZAGRYZA k---A JAKIES DZIECKO TO wtedy obrocy zwierzat powiedzą ze było zle pilnowane?
pawel26.08.2016, 18:55
"Sprzeciwiają się temu szczególnie obrońcy praw zwierząt uważając, że owce są źle chronione, przez co są łatwym łupem dla wilków. " - absolutnie nie jestem za zabijaniem tych pięknych zwierząt. Razi mnie jedynie argumentacja nie kompetentnych ludzi z ochrony zwierząt...wnioskuję z powyższej wypowiedzi, że bacowie powinni trzymać owce w sypialni a co najmniej w piwnicy przy chałupie. Głupie gadanie, które nie prowadzi do rozwiązania problemu. Pozdrawiam idiotóff :)
Partyzant26.08.2016, 17:23
Jak ludzie pchają się coraz bardziej w las to wilcy zchodzą ku wsi....A zieloni jak ich stać to niech płacą ale wg stawki rynkowej 10-15zł/kg i już,wilk syty i właściciel syty tylko łowca pokrzywdzona...
Wojtek26.08.2016, 17:17
Ostatnie zdanie jest bardzo głupie i złośliwe !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl