30.08.2016, 17:19 | czytano: 2855

Apel do premier o gwarancje dla budowy linii kolejowej

Fot. Robert Miśkowiec
W Rabce-Zdroju samorządowcy i działacze społeczni z Beskidu Wyspowego, Limanowszczyzny oraz Sądecczyzny podpisali się pod apelem do premier Beaty Szydło o umieszczenie na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego budowy linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna wraz z przebudową linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz.
Na liście podstawowej znalazły się tylko dwa zadania: projekt budowy i wykup gruntów pod nową linią oraz przebudowa linii Chabówka - Nowy Sącz. Zadania z listy podstawowej mają zapewnione finansowanie, te z rezerwowej nie mają takich gwarancji. Tymczasem najważniejsza część zadania, czyli budowa samej linii Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna, znalazła się na liście rezerwowej.
- Cieszymy się, że dwa etapy zostały umieszczone na liście podstawowej, ale ten najważniejszy na niej się nie znalazł. Nastąpił postęp w sprawie budowy linii, ale w pełni nas on nie zadowala. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, kiedy byli jeszcze w opozycji, obiecywali, że gdy dojdą do władzy, to inwestycja zostanie zrealizowana. Obiecywał to m.in. obecny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Oczekujemy więc na spełnienie obietnic - mówił Czesław Szynalik (na zdjęciu), jeden z sygnatariuszy apelu.

Pod apelem do premier podpisali się m.in. wiceburmistrz Rabki-Zdroju Robert Wójciak i Maciej Panasiewicz ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Budowa fragmentu linii kolejowej przez Podłęże i połączenie jej z istniejącą linią Nowy Sącz - Chabówka, znacznie skróciłoby podróż pociągiem z Krakowa na Podhale. Gdyby doszła do skutku, podróż np. z Krakowa do Rabki-Zdroju trwałaby ok. 50 minut, czyli krócej niż busem.

r/
zobacz także
komentarze
zetel01.09.2016, 22:13
Rabczanin kiedyś ty ostatnio był w Krakowie ,bo mi się zdarza ze Słonego na Rybitwy w 50 minut dostawczym dolecieć a osobiście uważam że pociąg jest fajnym pomysłem niestety w samej Rabce będzie powodował korki .Co do obietnic to ha ha ha panię Ele spytajcie tą od krzesła a potem się możecie koniowi poskarżyć on ma wielki łeb to Was wysłucha
Kruger01.09.2016, 19:13
Tylko pogratulować pomysłu i zapału .
Rabczanin31.08.2016, 20:57
I bardzo dobrze, popieram i trzymam kciuki. Dojechać z Krakowa do Rabki, nie mówiąc o Zakopanem, to często koszmar i nie ma alternatywy. Wystarczy jeden mało rozgarnięty kierowca blokujący Zakopiankę i Podhale jest odcięte od świata (pozostałe drogi wtedy bardzo szybko też się blokują). Jakby ktoś policzył, ile czasu i pieniędzy ludzie tracą stojąc w korkach na Zakopiance i w Krakowie, z którego też ciężko się wydostać, szczególnie w piątek po południu, to by się okazało, że taniej zbudować tę linię, niż tracić życie w korkach. Zobaczymy, czy obietnice PIS są coś warte - osobiście słyszałem w Rabciu, jak przed wyborami kandydaci tej partii obiecywali działanie w tym kierunku.
Pasażer30.08.2016, 21:08
Po CO? Kolej zaspała.Teraz wszystko busy i TIR-y sprawnie,i szybko dowożą.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl