21.09.2016, 13:38 | czytano: 10661

Umowa podpisana. Powstanie obwodnica Waksmund-Ostrowsko-Łopuszna

zdj. Piotr Korczak
NOWY TARG.W obecności przedstawiciela Zarządu Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Gminy Nowy Targ, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Przedsiębiorstwa Energopol - podpisano dziś umowę na budowę 7 km obwodnicy Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej.
- Jak tu jechałem tą drogą, to się zastanawiałem ile z osób tu obecnych na sali zapłaciło mandat - mówił Leszek Zegzda. - Ja raz miałem pouczenia - przyznał starosta nowotarski Krzysztof Faber. - Ta droga to kluczowe miejsce w regionie. Ale te ograniczenia prędkości, wąska droga, powolny ruch... - wymieniał dalej członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - To co dziś podpisujemy, to nie tylko kwestia kolejnej obwodnicy, ale to znakomite usprawnienie drogi 969. To podpisanie ma dla nas duże znaczenie, to ogromne przedsięwzięcie, które ma być gotowe do 2019 roku. - podkreślał kilkakrotnie Leszek Zegzda. Jak mówił - czasu jest niewiele, wyzwaniem będzie zarówno ilość właścicieli działek z którymi trzeba prowadzić rozmowy (około tysiąca), jak i sama budowa.
Korzystając z okazji, starosta przypomniał, że gruntownego remontu potrzebuje też droga Chabówka-Zakopane.

Obwodnica poprawi komfort i bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i samych mieszkańców tych trzech wsi. - Droga wojewódzka przebiega przez centra tych miejscowości, a ruch jest na niej ogromny - mówił Marcin Kolasa zastępca wójta gminy Nowy Targ.

Obwodnicę wybuduje firma Energopol z Krakowa. Początek drogi zaplanowano poza terenem samego Miasta, na styku z ul. Jana Pawła II (w przyszłości w tym miejscu ma również powstać południowa obwodnica Nowego Targu). Obwodnica będzie się kończyć w Harklowej, gdzie włączy się w drogę wojewódzką 969 i przetnie dwie drogi powiatowe: Jana Pawła II w Ostrowsku oraz Bielską w Łopusznej.

W ramach inwestycji powstaną m.in. trzy mosty nad Czerwonką i Leśnicą, ronda, drogi dojazdowe i serwisowe oraz przejścia dla zwierząt. Trasa będzie przebiegała w większości przez pola i łąki, omijając domy i lasy. - Mamy tu firmy na Podhalu, które kostkę ułożą, zatoczki zrobią... - wtrącił starosta.

W odpowiedzi Beata Karkowska, prezes firmy Energopol zapewniła, że nie zapomni o wykonawcach z Podhala. - Zawiązaliśmy już pewne kontakty z tutejszymi firmami - zapewniła. - Z dużą determinacją walczyliśmy o ten przetarg, były odwołania, skargi do organu arbitrażowego, ale wygraliśmy i z taką samą determinacja weźmiemy się do realizacji inwestycji - dodała.
Wartość całej inwestycji to 35 mln zł. Prawie 24 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Pozostała kwota to pieniądze z budżetu województwa, powiatu nowotarskiego i gminy Nowy Targ.

Prace nie rozpoczną się tak szybko. Dyrektor kontraktu Józef Bogaczyk mówi, iż na razie przystępuje do rysowania map, potem będzie czas na rozmowy z właścicielami działek, przez które przebiegnie nowa droga.

Sabina Palka, zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
Unionista22.09.2016, 19:42
@kredyt: Nie roztaczaj upiornych wizji. Oczywistym jest, że nasz udział w budżecie UE jest uzależniony od kondycji naszej gospodarki. Zamysł był taki, że UE wpompowuje środki, dzięki którym Polska rozwija się znacznie szybciej, a kiedy już będziesz zarabiał tak jak zarabia Niemiec, Francuz, czy Włoch, to wierz mi że nie zrobi na tobie wrażenia fakt - tak jak nie robi na nich - że staniemy się płatnikami brutto i będziemy dopłacać więcej niż otrzymamy od UE, tak jak robią to dzisiaj kraje zachodu dopłacając do nas. Ty lepiej pomyśl, czy to co robi dobra zmiana, czy zadłużanie nas, wybieranie niekompetentnych ludzi na ważne stanowiska w gospodarce, skłócanie nas z UE to nie jest niszczenie naszych szans na szybszy rozwój? Jeśli UE się zreformuje i zawęzi do kilku państw zachodnich a nam podziękuje, to PiSowcy mogą mieć bardzo poważny problem z rodakami i nie pomoże im nawet Antek ze swoim miśkiem i pancerną brzozą.
mesjekonrad22.09.2016, 13:53
Tak, cieszmy się! Będzie obwodnica, tak samo jak rondo w Szaflarach, w Poroninie... Pan Żarnecki na pewno już dawno zadziałał... Kto wierzy w reinkarnację, ten zobaczy :)
kredyt22.09.2016, 12:38
@ Unionista. Unia daje,teraz.Myślisz że za free?(jak banki).Kiedyś to trzeba będzie oddać,z nawiązką.Będzie larum.
Unionista22.09.2016, 08:44
Nareszcie! Mam nadzieję, że będzie to piękna droga szybkiego ruchu z dwoma pasami w każdym kierunku. I oby wyznawcy dobrej zmiany zapamiętali ile daje państwo polskie a ile Unia, żeby znowu nie było, że "wstając z kolan" wypiszemy się z Unii. Przypomnę też że na Podhalu mamy setki inwestycji prywatnych i państwowych (np. wszystkie baseny termalne w którch partycypowała UE dopłacając wiele milionów kiedy od przystąpienia do UE wciąż jesteśmy płatnikami netto i dostajemy co najmniej drugie tyle co płacimy. Jeśli dla kogoś to jest źle, to już naprawdę nie rozumiem
Saba22.09.2016, 08:19
Nikt właścicieli się nie będzie pytał czy chcą sprzedać, czy też nie. Nie będziesz chciał przyjąć kasy która ci dadzą wejdą ze " spec ustawą" kasę ci wpłaca na konto i ruszą z robotą. .Na pewno stracą właściciele sklepów, komisów, zakładów kusnierskich, samochodowych w Waksmundzie, Ostrowsku, Lopusznej. Zyska Harklowa jako pierwsza wioska po Nowym Targu- pójdą w górę grunty.
Szczęśliwa krowa z Gronkowa21.09.2016, 21:27
A Która to już umowa? Mieli zacząć w 2017. Mapy se ,,gościu,, z erta ściągnij(Kolumb mapy rysował). 1000 właścicieli,tysiąc lat po sądach.Ale kabareciarze.
anonimus21.09.2016, 19:48
Fajnie się mówi że zbudujemy super, a ktoś zapytał ludzi którzy mają tam działki? Mnie nikt nie pytał, z miłą chęcią oddam ale za uczciwe pieniadze lub działkę o tych samych wymiarach w innej części wsi. O tym na razie cicho i głucho, plany się tworza, a kij prawda co niektórzy już je mają tak się tworzą.
Pozdrawiam serdecznie!
do ciekawski21.09.2016, 16:45
Może warto byłoby poszukać przetargu na budowę hali przy Mechaniku i przyglądnięciu się temu tematowi, a nie pisać głupoty "że toś chyba nieźle zarobil na tej inwestycji".

Dla Twojej wiedzy: przetarg ogłoszony w marcu 2015roku. 9 ofert zostało złożonych rozpiętość cenowa była od 7 995 000,00 zł do 9 876 499,86 zł. Kryterium było cena + długość gwarancji.

Link do przetargu: https://www.nowotarski.pl/informacje-dla-stron/przetargi/roboty-budowlane-budowa-hali-sportowej-wraz-z-infrastruktura-przy-zespole-szkol-technicznych-i-placowek-w-nowym-targu-511.html

Do redakcji - prośba o puszczenie linku.
jono21.09.2016, 16:40
najlepiej zrobic obwodnice calego podhala bo tam nic ciekawego!!! ,a w kroscianku w pioninaf korki caly sezon
Pszedszkolak21.09.2016, 15:45
Pomóż ile arów trzeba wykupić 7000m razy minimum 20m plus cenę za ar
Waksmund21.09.2016, 15:27
Pole wykupione pod drogę ja doksztalcam się u zarneckiego na wszelki wypadek
ciekawski21.09.2016, 14:23
to dobra wiadomosc oby inwestycja zakonczyla sie jak najszybciej . A zdrugiej strony zastanawiajace , ze ta poważna inestycja ( 7 km. grogi plus cala infrastruktóra , rondo , mosty (3) itp. ) bedzie kosztowac 35 mil. zlotych a oddana niedawno " ARENA " czyli hala i bieżnia przy Zespole Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica.kosztowala aż 8 mil. zlotych i tak sobie myślę , że toś chyba nieźle zarobil na tej inwestycji . A swoją drogą brak informacji z czyich funduszy to poszło ?....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl