26.09.2016, 15:11 | czytano: 5997

Odstrzał jeleni w Babiogórskim Parku Narodowym

Fot. Łukasz Sowiński
Nawet 60 jeleni może zostać odstrzelonych w przyszłym roku pod Babią Górą. Służyć ma to ochronie jodły.
Zapis zezwalający na odstrzał znalazł się w zaakceptowanym przez Ministerstwo Środowiska planie ochrony parku. "Ograniczenie presji jeleniowatych na odnowienia jodłowe poprzez ochronę indywidualną drzewek i odstrzały redukcyjne; zabezpieczanie upraw przed zgryzaniem przez jeleniowate" - napisano w dokumencie. Pracownicy parku rozkładają ręce: jelenie pustoszą las zjadając nowo nasadzone drzewka.
- Mamy na swoim terenie około 200 jeleni. To dużo. A my chcemy odtworzyć występujący na tym terenie przed wiekiem las jodłowy. Jelenie na to nie pozwalają. Idealnie byłoby, gdyby sama natura zadbała o zmniejszenie stada jeleni. Ale występujące u nas wilki w ciągu ostatniego roku upolowały tylko pięć sztuk jeleniowatych. Stąd wniosek o odstrzał - argumentuje Barbara Kuligowska z BPN w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Ostateczna decyzja o odstrzale nie zapadła, choć park chce, by myśliwi zwiększyli aktywność pod Babią Górą.

Przeciwko planom Babiogórskiego Parku Narodowego protestują ekolodzy, którzy twierdzą, że w całej sprawie chodzi o zaspokojenie ambicji myśliwych, a nie o ochronę przyrody.

oprac. r/ źródło: BGPN, "Gazeta Wyborcza", "Gazeta Krakowska"
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
max03.11.2016, 09:10
Pierwsze wzięto kase na nasadzenia jodły których to nie zrobiono lub zrobiono byle jak a potem co winny musi być to najlepiej jelenie bo bronić się nie będą a potem ci którzy powinni przyrodę chronić chcą sobie polować dlatego jeszcze ministerstwo wpuszczają w maliny żeby im na to pozwolono
wiesiek27.10.2016, 22:54
Z tego co wiem to myśliwi z Zawoi są przeciwnikami planowanego przez Park odstrzału. Do czego to dochodzi myśliwi są lepszymi ekologami niż pracownicy Parku. Myśliwi polują według rocznego planu, a parkowcy na oślep i bez opamiętania. Tak na dobrą sprawę to parkowcy są bardziej leśnikami, którzy traktują zwierzynę płową jak szkodniki w uprawach leśnych niż ekologami, którzy zabiegają o ochronę ekosystemów jako całości. Na Babiej Górze prowadzi się prawie normalną gospodarkę leśną i jak się można przekonać nie do końca normalną gospodarkę łowiecką.
Żeby plan parkowców się powiódł to trzeba odstrzelić nie 60, ale 200 jeleni. Bo jak te pozostałe 140 wejdzie w młodnik to dokona równie wielkich zniszczeń co 200. Czyż nie tak?
A może w parku narodowym jeleń właśnie powinien zjadać jodłę do upadłego, bo jest on tam tak samo chroniony jak ona. Przecież jodła w parku nie musi osiągać wieku rębnego, bo park nie zamierza jej w przyszłości ścinać. Trudno zatem jednoznacznie określić czy lepiej ta jodła przysłuży się ekosystemowi jak upadnie ze starości niż jak w pierwszych latach jej wzrostu zjedzą ją jelenie. Ciekawe jak wilki, czy rysie mają bytować na Babiej jak bez pomyślunku niszczy się ich bazę żerową. To niesamowite, że społeczeństwo, a nawet sami myśliwi bronią przyrody przed ludźmi, którzy podobno zajmują się jej ochroną zawodowo :-) Nie jest wam wstyd panowie w zielonych mundurach, że w oczach społeczeństwa stajecie się największymi szkodnikami dla Babiogórskiej przyrody. Przy waszych działaniach pomysły typu budowa kolejki linowej to przysłowiowy Pikuś.
pio26.09.2016, 23:42
ciekawe cze ekolodzy na księżycu też będą protestować?
Łania26.09.2016, 23:27
To nie można ich wyłapać i przewieźć w inny rejon kraju?

Dlaczego od razu zabijać? ?????
paloe26.09.2016, 22:53
Eh, piszą wszyscy ci którzy się kompletnie na nadleśnictwie nie znają. Jeleń i sarna dla leśnika to szkodnik. Są to bardzo wybredne stworzenia - sam nie zje i drugiemu nie da i to dosłownie. Zresztą hej, ilu my mamy myśliwych? setka? Dwie? Trzy? A niech ich będzie i tysiąc dwa. Dawniej tylko tak się zdobywało pożywienie i jelenie, dziki nie wyginęły. Więc teraz odstrzał 60 jeleni coś zmieni?
ekosystem26.09.2016, 20:46
Jak się orientuję to każde Koło Łowieckie posiada roczny plan odstrzału. W tym planie wykazuje się pogłowie danego gatunku zwierzęcia i ilość sztuk do odstrzału. Skąd dane o populacji danego zwierzęcia mają, jeden Bóg tylko wie. Mieszkańcy okolicznych wsi skarżą się na lisy, których coraz więcej się widuje wśród zabudowań wiejskich. Widok rozjeżdżonego lisa na drodze to nie rzadkość. Ale w planach nie wykazuje się nadmiaru tej populacji. Ale z lisa żaden pożytek.Mięso nie do zjedzenia, skórki nikt nie kupi i jeszcze zwłoki trzeba utylizować. Tylko strata. Ale jeleń to już co innego. Wnioski nasuwają się same.
Pozdrawiam!! Życzę wszystkim dobrego samopoczucia!
5rty26.09.2016, 20:45
Wilki wykończyły sarny , co bzdura żeby odstrzelić jelenie ... absurd nad głupotą
RY KO WIS KO26.09.2016, 20:02
Wilki się nam zjeleniły
A jelenie całkiem spsiły
Be- zwierzyna jest im płowa
Mniam- zaś puszcza jest jodłowa

My to nie Park Yellowston(e)
Gdzie są wilki wypasione
Nasze chude, nędzne ,małe
Zastąpimy je odstrzałem

Drżyjcie nam zwierzyno miła
Bo nagonka już ruszyła
Najpierw wszystko się wystrzela
Może trafi się jelenia ?

Drogi Panie, drogie Panie
Winne temu pewnie ŁANIE
BO CO JELEŃ
W DOMU
MOŻE
-
MOŻE
CZYŚCIĆ
SWE POROŻE
Savage26.09.2016, 20:02
Biedne jelenie - idiotyczne myślenie ,za chwilę będzie pod ochroną i tak w kółko !
roob26.09.2016, 19:14
Jeśli zagląda tu jakiś ekolog proszę przyjrzyjcie się co robią w Szczawnicy w Pieninach. Tutaj kłusują dwa koła jedno jest szczawnickie, a drugie nowotarskie.obydwa koła wybili już razem około 200i i jeszcze im mało w ostatni weekend z ich ręki padło 10 jeleni . Ekolodzy pomóżcie zwalczyć te bande, niedługo to do ptaków będą strzelać bo tylko to pozostanie ze zwierzyny
drobny pijaczek26.09.2016, 18:58
a myslałem ze polują na frankowiczow
ftr26.09.2016, 18:36
Jelenie odstrzelują to skandal . odstrzelcie te wilki szalone co zagryzły ponad 100 saren!!!!!!!!!!!!!!!!
jaga226.09.2016, 17:59
Tylko by strzelali , już i tak hałasu od groma ponieważ trwa wycinka drzew. Wszelkie żyjątka z tego lasu sp.......ją. Może by tak myśliwi wzięli worki i pozbierali plastiki puszki, bedzie bardziej ekologicznie
Eko26.09.2016, 16:48
Co za bzdury nie da się tego czytać skąd pani Kuligowska wie że tylko pięć sztuk co z wilkami poluje no brak słów. Ciekaw jestem czy policzyła ile po słowackiej stronie zjadły ja myślę że że dwa i pół. Żałosne tłumaczenie jak tak dalej pójdzie to wszystko pan pseudo minister środowiska każe wystrzelac wszystko szkoda
jeleń pożarty przez wilka26.09.2016, 16:12
jeśli myśliwi zaczną poprawiać naturę to z góry wiadomo że wszystko sp.....lą.
Alex26.09.2016, 15:31
Wycięli las,teraz go próbują odtworzyć,ale im jelenie przeszkadzają,więc trzeba wyciąć jelenie.Za kilka lat trzeba będzie odnowić populację jeleni,ale... No właśnie,człowiek sam sobie strzela w kolano.
baciok@26.09.2016, 15:20
Nie mogę zrozumieć instyktów zabijania. Mydlenie oczu, ktoś chce zarobić kasę. Przyroda zawsze sobie radziła bez interwencji człowieka.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl