02.10.2016, 13:33 | czytano: 5090

Poszli boso. Protestujący chcą likwidacji transportu konnego w Tatrach

Około 70 osób wzięło udział w sobotnim "Marszu bez podków" zorganizowanym na drodze do Morskiego Oka. Niektórzy zdecydowali się pokonać trasę bez butów. Wozacy podjęli decyzję o wstrzymaniu przejazdów konnych na czas protestu.
- Nie wiemy do czego są zdolni ekolodzy, dlatego dla bezpieczeństwa turystów, koni i nas wstrzymaliśmy przewóz konny. Chodzi o to, by nic się nie stało - tłumaczył jeden z przewoźników. Dopytywany przez dziennikarzy "co by się mogło stać" - jedynie dodał, że "poprzednie manifestacje obrońców zwierząt też miały być pokojowe, a wiadomo jak się skończyły".
Nie wszyscy podeszli do protestu Fundacji VIVA i stowarzyszenia Włóczybiegi z takim spokojem. Niektórzy nie kryli irytacji mówiąc, że gdyby wiedzieli, iż nie będzie można skorzystać z transportu konnego nie wybraliby się tego dnia na wycieczkę. - Mamy małe dzieci 4 i 5 latek, nie damy rady z nimi wejść - tłumaczył jeden z turystów. - Godzinę spędziliśmy na parkingu, godzinę stoimy tutaj, no co jest... - denerwował się inny. Dopytywani przez dziennikarzy co sądzą na temat protestu i jakie jest ich zdanie na temat pracy koni - nie chcieli sprawy komentować.

- Przyjechałyśmy z Łodzi specjalnie na marsz bez podków. Chodzi nam o obcowanie z przyrodą, zwracamy uwagę na wykorzystywanie koni, bo wozy są za mocno przeładowane turystami. Chcemy pokazać, że każdy da radę przejść tę trasę, nawet boso - mówią Joanna i Agnieszka.

- Nasz protest przeciwko wykorzystywaniu koni do zbyt ciężkiej pracy jest symboliczny. Dlatego idziemy bez butów. Chcemy pokazać, że to trasa łatwa, którą można pokonać bez butów i nie potrzebujemy wykorzystywać zwierząt, by zobaczyć Morskie Oko - wyjaśniała Anna Plaszczyk. - Domagamy się całkowitej likwidacji transportu konnego, zastąpienia (koni - przyp. red) alternatywnym transportem albo niczym. Naszym zdaniem konie nie powinny tu pracować - mówiła przedstawicielka Fundacji Viva.

Z kolei Michał Milbrant z WłóczyBiegów powiedział: - Nie jesteśmy za tym, by całkowicie zlikwidować konie, tylko by nie pracowały one za ciężko.
Gdy zwrócono mu uwagę, że jego postulaty nie są tożsame z tymi jakie głosi drugi organizator protestu, dodał: - Ja jestem za całkowita likwidacją transportu konnego, ale wtedy konie pójdą na rzeź. A ja tego nie chcę - zapewniał i jak dodał" problem trzeba rozwiązać na dużej płaszczyźnie". Zmieniając temat tłumaczył, że jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem są wózki elektryczne i "melex, który na jednej baterii jest w stanie objechać w górą i na dół".

s/
zobacz także
komentarze
józefa04.10.2016, 20:46
Szkoda że te pożal się Boże opłacone oszołomy nie szły gołe ...byłyby ładniejsze fotki .A umyliście se nogi ? Oczekuję że powtórzycie taki wyczyn na mrozie w styczniu tylko slipki ubierzcie ...wasze zdrowie wznoszę toast ...
...04.10.2016, 14:17
nie Ekolog - nie będą pracowały to pójdą na kiełbasy - łapiesz ? Czy jesteś tak *** jak ci ekoterroryści?
Normal04.10.2016, 09:39
Co jest bardziej szkodliwe dla środowiska - końskie kupy czy baterie melexów ?
Normal04.10.2016, 09:36
Drodzy ekolodzy - do Morskiego Oka to każdy cienias dojdzie nawet boso ale jak się ma w perspektywie dalszą wycieczkę na przykład na rysy a na karku 50tke to te 9 km po asfalcie włazi w nogi. Wiec jak chcecie pokazać żeście tacy bohaterscy to wyjdźcie boso na rysy i oczywiście z powrotem wróćcie na parking.
marek03.10.2016, 11:58
Brawo ekolodzy. Trzeba zacząć blokować tą końska golgotę. Park dawno powinien zakazać jazdy fasiągów do Morskiego Oka. Dlaczego nie mogą jeździć dorożki?
@ Jaros03.10.2016, 09:07
Tak 10 dni u jednego gazdy ,a kolejne 10 u drugiego,i 10 u kolejnego?
elektorat03.10.2016, 09:02
Kogo obchodzą te bose p***? Opłacana banda *** którzy utrudniają góralom legalną pracę!
Chętnie bym was trochę poobrażał świry, ale szkoda słów.
NT03.10.2016, 08:40
PO ZDJĘCIACH WIDAĆ ŻE NIE WSZYSCY BOSO
PANI KTÓRA NIESIE BANER PEWNIE W PRACY
JAK KOŃ TO I "PODKOWY " ZAŁOŻYŁA
A CYTUJE TRASA ŁATWA KAŻDY MOŻE /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
maciek o .03.10.2016, 08:00
Drodzy " ekolodzy" a może byście się przeszli boso po Białce Tatrzańskiej ? Tak w ramach protestu " GDZIE JEST OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW" ??? w sezonie i po sezonie wypoczywa tam tysiące ceprów i nie wiadomo tylko gdzie po tych tysiącach podziewają się ich g.....a ? . Ale w sumie po co? przecież nikt wam za to nie zapłaci i po się narażać na łomot ze strony jakże uczciwych i moralnie poprawnych górali - przedsiębiorców. Kasę czesać to HEJ ale już zadbać o czystość środowiska to już niekoniecznie.
nie Ekolog03.10.2016, 07:10
Podziwiać Tych ludzi i walkę za angażowanie w obronie zwierząt ,myślę że na drugi rok 2017 takiej potrzeby w tamtym miejscu nie będzie...
jesteśmy istotami myślącymi w tym okresie już nie istnieje potrzeba żeby zwierzęta pracowały dla nas w ten haniebny sposób. Ukłony dla Wszystkich obrońców niewinnych zwierząt
masakra03.10.2016, 06:20
ale oszolomy
Jaros02.10.2016, 20:54
Do wiadomosci wszystkich ekologow i innych kosmitow.A czy wiecie Szanowni Panstwo ze ta nasze koniki pracuja tylko 10 dni w miesiacu.Bo tak postanowili ich wlasciciele czyli Gazdowie.Tu trzeba uswiadamiac towarzystwo. Pozdrawiam
Ja02.10.2016, 20:48
EKOLODZY na boso po asfalcie. potokiem powinni iść a nie po smole t
e202.10.2016, 19:37
Ile dostali kasy? Dla mnie też byliby bardziej wiarygodni gdyby poszli boso ; w grudniu, styczniu, lutym?. Ja dzisiaj też chodziłam sobie boso po ogrodzie! - no i co za poświęcenie? - głupota ideologiczna! - ktoś ma w tym interes?
turystka polka02.10.2016, 19:33
znowu im zapłacili to protestują,znowu elektryczne woziki im się marzą.ktoś tu chce zrobić wielki interes,a MY CHCEYMY WYJEźDZA|Ć KONIKAMI do MOrskiego odwalcie się P S E Ł D O E K O L O D Z Y wreszcie od koni,koń jest po to aby pracował,i nic im się nie dzieje.Wozacy bardzo dbają o swoje konie.Te konie to wielka atrakcja w tym rejonie,przyjechali do nas znajomi z BENELUXU byli zachwyceni,że mogą jechać takimi bryczkami jechać takich akrakcji już nigdzie nie ma.JA nie rozumię tych pseudo ekologów.
Zbój (nik)02.10.2016, 19:24
...do fred..masz racje zdrowy koń musi się ruszać ...jak dostaje jedzenie to musi chodzić ..bo przebiałkowany..dostaje różne choroby...między innymi ochwat...ale ekolodzy pewnie nic o tym nie wiedzą ..ciekawe który z nich hoduje konia?...koń kocha pracować ..oczywiście w granicach rozsądku!!!!...więc ekolodzy z białymi raczkami po g***anych studiach bierzcie się do roboty...a zobaczycie ile godzin człowiek może wytrzymać w ciężkiej pracy.....a może byście się martwili o ubogie rodziny z małymi głodnymi dziećmi ....w naszym kraju ..gdzie politykom wydaje się że są ponad ludźmi ..że są doskonali bo tacy się urodzili...i mogą rzadzić wszystkimi i wszystkim ograniczając przyrodzone prawa ludzkie...a cepry i tak czy inaczej jak mają kasę to końmi jeździć będą!!!!!...ekolodzy za kilkadziesiąt lat was nie bedzie a konie trały w naszej tradycji i trwają a wiecie dla czego ..bo MY GÓROLE...kochamy te piekne zwierzeta......!!!!
z Podhala...02.10.2016, 18:57
Dla mnie bardziej wiarygodni by byli gdyby poszli boso w styczniu przy -25' tą samą trasą...
fan politycznej propagandy02.10.2016, 17:42
Powiem tak, te konie na drodze do Morskiego Oka to tradycja która jes nie rok, dwa, anie też nie 3...

Zagońcie tych ludzi do pracy, uczciwej pracy, to przestaną myśleć o pierdołach!

Właściciele dorożek, niech dbają o swoje Konie, bo gdyby nie te silne zwierzęta, to nie mieli by nic.

Kto w Polsce pozwala na powstawanie takich dziwnych organizacji?

Dlaczego nikt nie protestuje po aferach poprzedniego rządu, dlaczego nie wyszliście na ulice, kiedy z OFE zniknęło 150 miliardów?
Dlaczego nie wychodzicie na ulice teraz, jak rząd che wprowadzić CETA i TTIP???
Tylko k*** chcecie zabić następną tradycję, którą mamy od lat w tym naszym kraju!!!!
EKO PO WER02.10.2016, 17:30
Wszyscy mądrzy ekolodzy
By ich zliczyć nie mam siły
Na naradę się zebrali
I rzecz taką uchwalili

Pójdę boso ,boso pójdę
Wierzym w bujdę ,boso pójdę
Pójdę boso,ujdę , ujdę
Pójdę boso -Palenica
Boso dojdę-Włosienica

W Morskim Oku konie kują
Ekolodzy mądre głowy
Wolą bąble niż podkowy
Włosienica -Palenica
Pójdę boso i bez bicza

Może gadać ze zbójami
By pięknymi lektykami
Nieśli nosze z leniuchami
Turystami

Lecz nasz konik parsknął rzewnie
Dziś odwiedzę chyba rzeźnię
Jaka będzie EKOMINA
JUTRO SKOŃCZĘ
JAK(O) EKO-
WĘDLINA
chłopski rozum02.10.2016, 17:10
Drodzy ekolodzy! zdecydujcie się.
Polkazujecie dzisiaj, że to łatwa trasa, choć od dłuższego czsu wpieracie wszyskim, że jest bardzo trudna. No to jaka jest? Łatwa dla ludzi, a trudna dla koni???? Gdyby było odwritnie może by się to trzymało kupy....
JDD02.10.2016, 15:14
Dlaczego marsz bez podków? Wielki mi protest, przeszli sobie asfaltem. Ekolodzy powinni na starcie protestu wszyscy zostać podkuci, to byłoby prawdziwe bratanie się z końmi. A tak między prawdą a Bogiem, to SWOJAK ma rację - Ekolodzy korzystają z wszystkich zdobyczy cywilizacji, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na zanieczyszczenie środowiska. To fałsz i obłuda. Ekolodzy to ekoterroryści. Przy okazji przepraszam tą garstkę ludzi, którym na prawdę zależy na środowisku, ale sami żyją ekologicznie.
drobny pijaczek02.10.2016, 15:11
dodatkowo powinni isc bez majtek.....ludzie nie tak sie protesty robi chcecie walczyc to wynajmijcie wolny bilbord przy zakopiance fajny dyskusyjny tekst i pracuje on dzien i noc jest to taniej niz wasze bilety noclegi itd rozdajcie fajne ulotki w zakopanem pracujcie wspolnie
xa02.10.2016, 14:33
szkoda koni , to też istota żywa też choruje ,,, Ci woźnicy orają po nich jak mogą bez skrupułów po zwierzęciu.
swojak02.10.2016, 14:08
Jeszcze powinni iść w ubraniach ze słomy ,
Ciekawe jak tacy ekolodzy żyją ? jak ludzie pierwotni ? - uprawiają ziemie i tylko tym się żywią ???
CHYBA NIE -
żyją jak każdy człowiek i korzystają a wszystkich wygód tego świata ,
a nie mieszkają w pustelniach i jęzdrzą na osiołkach ,
ale jak ktoś zapłacił to protestują
dd02.10.2016, 14:01
różnych dał nam Pan Bóg lokatorów na tej ziemi.
fred02.10.2016, 14:01
Ci ekolodzy to powinni wszyscy się leczyć,koń jest do pracy i on się gorzej czuje jak nic nie robi.To może ekolodzy będa wozić tych leniwych turystów na plecach.
Prrr02.10.2016, 13:41
Więcej takich akcji,jestem gorącym zwolennikiem tej idei.Piszę to jako rodowity góral który dawno temu miał konia do prac polowych.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl