19.10.2016, 08:49 | czytano: 3977

Wilki w Bustryku. RZHOiK jest za kontrolowanym odstrzałem najbardziej agresywnych osobników

Sześć zabitych owiec i piętnaście poranionych zwierząt, to efekt ataku wilków, do którego doszło w Bustryku w gminie Poronin. Zabite zwierzęta znalazł gospodarz we wtorek rano.
- Przez kilka godzin musieliśmy po okolicy szukać reszty całego stada, które w trakcie ataku wilków uciekło - mówi właściciel owiec. – Na miejscu była już komisja z nadleśnictwa, która wyceniła nasze straty.
Za zabite zwierzęta gospodarz dostanie odszkodowanie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Kwota za jedną owce może sięgać ok. 250 złotych. Za jagnię nieco więcej, ze względu na cenę jagnięciny. RDOŚ będzie musiał opłacić też rachunek, jaki wystawi weterynarz za leczenie reszty poranionych zwierząt, a jest ich przypomnijmy aż 15.

Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, nie przypomina sobie, żeby w ostatnich latach wilki zabiły tyle sztuk owiec podczas jednego ataku. – Największe obawy wśród hodowców wzbudza fakt, że tych drapieżników jest coraz więcej i podchodzą coraz bliżej gospodarstw i siedzib ludzkich. Cały czas jesteśmy za kontrolowanym odstrzałem najbardziej agresywnych osobników - mówi dyrektor Janczy.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do bacy21.10.2016, 15:28
aleś się zbłaźnił ha ha ha!
BACA21.10.2016, 11:15
Do hehe a gdzie w moich komentarzach przeczytałeś cos o wilkach żeby mówić o tym skąd czerpałem wiedzę . A na pewno z tego wynika że ty z panem wtf do jednej szkoły chodziłeś i prymusem ani jeden ani drugi niebył
BACA21.10.2016, 11:05
do wtf - wszystko jasne skąd czerpiesz wiedzę na temat wilków jak byś jeszcze rozumiał co czytasz to by super było a jak byś swoją wiedzę poszerzył to by było wspaniale .
Miś20.10.2016, 10:34
Mam chrapkę na wnusię (Czerwonego Kapturka)i babkę
hehe20.10.2016, 10:06
BACA tyś koło bacy nawet nie stał :D a wiedzę to z bajki o czerwonym kapturku czerpałeś chyba.
wtf20.10.2016, 09:55
BACA,dyrdymał to dokładnie te idiotyzmy które wypisujesz. Wujek Google, hasło"wilk" strona z tym słowem w nazwie - spróbuj przeczytać że zrozumieniem - opis dokonany przez ludzi którzy zajmują się badaniem zachowań tych zwierząt przez cale życie, jak już przeczytasz to przestań się ośmieszać.
max20.10.2016, 08:54
DO łańcuch pokarmowy to powiedz misiu co ty jeszcze na tym świecie robisz tu niema miejsca dla Ciebie .
BACA20.10.2016, 08:51
DO bojtar -masz rację zobaczyć wilka to nie lada sztuka a poznać ich zwyczaje to już mistrzostwo . Dlatego należy zostawić temat tym co na ten temat coś wiedzą a nie opowiadać dyrdymały jak to zrobił WTF
Don Pedro20.10.2016, 07:47
Wszyscy mówią o wilkach, a czy ktoś pomyślał, że to mogą być bezpańskie psy? Gminy nic z takimi psami nie robią. Kiedyś jak zadzwoniłem do jednej z gmin, że koło mojego domu jest zgraja piesków. (moja suka miała cieczkę), to dowiedziałem się, że jak je złapię to mogę wtedy zadzwonić... Raczej to były psy, a nie wilki.
j20.10.2016, 01:55
@edziu na drugie juzek

,,co to ma znaczyc że zamiast relaksu na leśnej polance w niedziele wolnej od pracy mam sie bac i oglądać za siebie czy nie czai sie za mną to krrwiożercze zwierze"

Drogi edziu, po pierwsze nikt Ci nie każe chodzić na leśną polankę w niedzielę wolną od pracy - możesz siedzieć u siebie w bezpiecznym ogródku. Po drugie, racz zauważyć że idąc na leśną polankę, to Ty wchodzisz na tereny wilka, a nie on na Twoje (jak w przypadku ataków na owce) - O ile furię hodowców można zrozumieć (bo Wilki wchodzą na tereny ludzkie), o tyle Twoje żądanie odstrzelenia wilka w jego własnym środowisku/domu po to aby człowiek, będący tam intruzem, mógł się po nim spokojnie przechadzać i panoszyć, jest trochę bezczelne... Jakby było mało tego że ludzie z buldożerami w lasy się pakują i budują sobie w nich domki urlopowe (za 20 lat non-stop będziemy słyszeć że wilki pod osiedla ludzkie podchodzą - bo te osiedla się do lasów rozbudują), to jeszcze Ty żądasz odstrzału wilków przeszkadzających Ci w niedzielnym spacerze po lesie... Co następne, eksterminacja ptaków w lasach bo za głośno śpiewają i spać nie możesz na tej polance?
Wena naszła.20.10.2016, 01:48
Edziu, jak czytam takie głupoty to aż mi smutno. Wilk to potwór bo poluje, żeby przeżyć? Wiesz jakie zwierze zabija dla zabawy? Oczywiście człowiek, nie ma innego gatunku, który jest równie okrutny, to jest fakt i nie piszę tutaj nawet o zabijaniu zwierząt(choć to też temat rzeka), ile jest przypadków, gdy zabijane są kobiety, dzieci, młodzi ludzie? Starczy poczytać czasem jakieś wiadomości ze świata. Najlepszym przykładem są ci posrani wojownicy z państwa islamskiego.
No i nie można zapominać, że to człowiek wpiernicza się z butami na terytorium zwierząt, a potem płacz skąd one się biorą... z d... kur....
bojtar19.10.2016, 22:20
do Baca : znam bardzo dużo baców i juhasów oraz myśliwych. I wierz mi, że mało który z nim widział wilka na własne oczy... Być świadkiem jego ataku nocą owszem, ale nikt go nie widział na oczy. Wilk jest drapieżnikiem i to doskonałym, a człowiek przy nim to pikuś.
strasznywilk19.10.2016, 20:41
Nie lubię owiec i oscypków. Co za obleśne zwierzęta. Po przejściu stada przez las, zostaje tylko błoto zmieszane z kupą.
BACA19.10.2016, 19:31
Panie wtf to Pan pier...i głupoty i to Pan nie posiada żadnej wiedzy na temat wilków co więcej myślę że pan ani wilków ani lasu w życiu nie widział . Trudno nawet się odnieść to tego co Pan napisał bo równie głupiego tekstu to dawno nie czytałem .
jpd19.10.2016, 19:15
edziu na drugie juzek...Edziu to w słoneczny dzień koło ciebie to cień -nie panikuj :D:D:D bo jeszcze każesz do siebie każesz strzelać :D
Łańcuch pokarmowy19.10.2016, 19:00
Ja to bym odłowił wilki i przewiózł do Babiogórskiego Parku Narodowego
niech się zajmą jeleniami , jelenie przestaną wyjadać pędy drzew, drzewa zaczną rosnąć, zrobi się puszcza jodłowa , puszczę zaatakuje kornik, kornikiem najedzą się dzięcioły i inne zwierzątka,drobną zwierzyną posilą się lisy ,lisami nakarmią się wilki ,wzrośnie pogłowie wilków ,jeszcze bardziej wyjedzą jelenie .........itd.
A może będzie inaczej .
Jedno jest pewne nie są potrzebna BRONKI do wybijania zwierzyny, bo to jest właśnie ingerencja w naturalny obieg w przyrodzie.Człowiek nie jest częścią tego EKOSYSTEMU, I NIGDY NIE BYŁ.
Reintrodukcja drapieżników w ekosystemach pierwotnych np. Yellowstone- wilków,na środku Oceanu Spokojnego -rekinów, miało przełożenie na mnogość innej zwierzyny.
TO UDOWODNIONE.
Pelegrina19.10.2016, 15:47
edziu nie pitol.....
Wilk się bardziej ciebie boi niż ty jego. I wie o tym że idziesz znacznie wcześniej niż ci się wydaje. Nie lubi towarzystwa ludzi więc się trzyma z daleka. Na prawdę nie jest żadnym zagrożeniem dla człowieka w lesie. Jeżeli tak myślisz to swoją wiedzę bierzesz z bajek, jak większość . Łatwiej znaleźć czerwonego kapturka niż złego wilka.
Bać to się można zdziczałych psów, ale nie wilków.
opo19.10.2016, 15:28
juhas masz racje
edziu na drugie juzek19.10.2016, 11:29
poodstrzelac i spokój, trzeba w końcu skończyć z tym terrorem, zastraszaniem i brakiem spokoju w codziennym przejściu sie na spacer, co to ma znaczyc że zamiast relaksu na leśnej polance w niedziele wolnej od pracy mam sie bac i oglądać za siebie czy nie czai sie za mną to krrwiożercze zwierze, Zwierze?! to nie zwierze to jest potwór. wystarcza nam zdziczałe psy na ulicach, po co jeszcze to coś w lesie
wtf19.10.2016, 10:25
Panie Janczy, p@#?%li pan głupoty i jest pan bez elementarnej wiedzy na temat tych drapieżników - wilki nie zabijają dla"przyjemności" tylko po to żeby jeść a ten cały opisany " atak" wilków wygląda jak przeprowadzony dla rozrywki. Wie pan jak by wyglądał atak wilków? Zabite i ZJEDZONE dwie / trzy owce( i to przy liczebności watahy powyżej 10 osobników). A tekst o zabijaniu najbardziej agresywnych osobników to już chyba dla idiotów jest.... Kto o tym będzie decydował? Pan? Test? Czy może zasada że każdy wilk działający w zgodzie ze swoim instynktem będzie uznany za agresywnego?
Juhas19.10.2016, 09:08
Jakby owce były pilnowane to by wilki niezaatakowały. Po co mają uganiac się za dziką zwierzyną jak owieczki są łatwiejszą zdobyczą.... Hodowcy nie spać tylko czuwać !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl