09.11.2016, 11:52 | czytano: 2483

Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych w Poroninie

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie odbył się XV Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych.
Występy zespołów oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, specjalista w folklorze muzycznym Karpat, Dorota Majerczyk - etnolog, Halina Maciata - Lassak – etnomuzykolog, Józef Pitoń -regionalista, pedagog.
Komisja obejrzała 9 prezentacji zespołów regionalnych i postanowiła wyróżnić każdy zespół, określając pisemnie najlepsze elementy w programie. Zespoły zostały wymienione w kolejności występowania:

„Młode Bartusie” z Murzasichla, za prezentację widowiska związanego z obyczajem, obchodzonym w dniu świętej Agaty, dobry śpiew, taniec i muzykę.

„Małe Harnasie” i „Harnasie” z Suchego, za pokaz zabaw dziecięcych „Na rówieńce”, dobry taniec i muzykę.

„Regle” – zespół wielopokoleniowy, za piękne ukazanie tradycyjnego obyczaju związanego z chrztem dziecka – „radośnikami” oraz bogactwo elementów etnograficznych.

„Mini Regle” „Małe Regle” z Poronina, za podjęcie pracy z najmłodszymi w zakresie tańca i śpiewu.

„Regle” im. Jana Jędrola zespół młodzieżowy z Poronina, za dobrą technikę taneczną i muzykę.

Kapela Dawida Czernika z zespołu „Regle”, za podjęcie pracy z dziećmi w zakresie muzykowania.
„Mały Zbójnicek” z Zębu, za dobry poziom tańca i muzyki.

„Zbójnicek” z Zębu, za bardzo dobrą technikę i dynamikę w wykonaniu tańca, piękny śpiew i muzykę.

„Mali Bystrzanie” „Bystrzanie” z Nowego Bystrego, za ciekawe i logiczne przeprowadzenie programu typowego dla wieku dziecięcego oraz dobry poziom tańca.

Komisja stwierdza liczny udział w przeglądzie dzieci, młodzieży i starszego pokolenia. W prezentowanych programach przeważają elementy oparte na dobrej technice wykonawczej. Komisja zachęca do podejmowania tematów związanych z obyczajowością. Przykładem właściwego podjęcia tematu w tegorocznym przeglądzie była prezentacja zwyczaju „Radośniki”, przedstawionego przez wielopokoleniowy zespół „Regle” z Poronina.

Komisja złożyła podziękowania dla kierownikom i instruktorom zespołów za trud włożony w przygotowanie programów. Organizatorom na czele z dyrektorem Andrzejem Buńdą za zorganizowanie kolejnego Przeglądu i Helenie Buńdzie za sprawne przeprowadzenie imprezy.

Źródło: GOK Poronin, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jasiek z Poronina09.11.2016, 18:26
od kiedy Pitoń jest pedagogiem to juz przesada!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl