18.11.2016, 09:28 | czytano: 2562

Powstała książka o dudach podhalańskich

For. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się promocja książki „Dudy podhalańskie tajemniczy instrument przeszłości” wydanej przez Fundację im. Z. i W. Paryskich.
W ubiegłym miesiącu, dzięki staraniom Małgorzaty Wonuczki-Wnuk, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego umieścił dudy podhalańskie na krajowej liści niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na liście UNESCO znalazła się umiejętność wytwarzania instrumentu oraz gry na nim.
Teraz Fundacja Paryskich odkrywa tajniki tego niezbyt wciąż popularnego instrumentu. W swojej książce Szymon Bafia opisuje historię instrumentu oraz opowiada wiele ciekawostek z nim związanych odkrytych podczas przeszukiwania archiwów.

Skąd na Podhalu wzięły się dudy? Jak są zbudowane? Dlaczego dudy podhalańskie posiadają najbogatsze brzmienie wśród dud i dlaczego posiadają najbardziej wyrafinowaną konstrukcję muzyczną w tej grupie instrumentów? Jak wyglądały dawne dudy i kto na nich grał? Skąd dudy wzięły się w orkiestrze reprezentacyjnej Wojska Polskiego? O takich i innych ciekawostkach można dowiedzieć się z książki pt. „Dudy podhalańskie tajemniczy instrument przeszłości”.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do haha22.11.2016, 18:03
gdyby nieuprzykrzanie życia przez wnukową to by zakopane nie istniało, podejrzewam że i rynki walut by padły :))))
haha20.11.2016, 09:19
Jakie starania Wnukównej, to jej kolezanka sie wystarała, ona nawet gwary nie zna
muzyk18.11.2016, 10:03
Dwa,trzy zdjęcia jak wyglądają dudy? Żenada.Kto teraz książki czyta? Era smart fonów tabletów(mylą z kobzą,na korbkę i klawisze).
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl