05.12.2016, 13:00 | czytano: 5227

Ośmiu nieznanych żołnierzy pochowano na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu

Fot. Zbigniew Krauzowicz
Na nowotarskim cmentarzu uroczyście pochowano ośmiu nieznanych żołnierzy, którzy zginęli w trakcie walk prowadzonych w 1945 r. na terenie Orawy.
Szczątki tych nieznanych żołnierzy zostały ujawnione w miejscowościach Zubrzyca Górna i Lipnica Wielka podczas prac eksploracyjno-rozpoznawczych przeprowadzonych w ubiegłym roku. Były elementem szerszej akcji ekshumacyjnej obejmującej groby żołnierzy Armii Czerwonej wykonanej przez Instytut Archeologi i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Ekshumacjami objęto wówczas groby pojedyncze i zbiorowe żołnierzy sowieckich poległych w trakcie walk prowadzonych w 1945 r., znajdujące się na gruntach prywatnych lub w miejscach trudno dostępnych. W rezultacie ekshumowano szczątki 38 osób. 30 żołnierzy zostało jednoznacznie zidentyfikowanych jako żołnierze Armii Czerwonej, na podstawie odnalezionych przy nich ruchomości. Żołnierze ci zostali pochowani z wojskowym ceremoniałem w kwaterze radzieckiej na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu w sierpniu 2015 r.

Nie udało się natomiast ustalić przynależności armijnej i narodowej pozostałych ośmiu żołnierzy ekshumowanych w Lipnicy Wielkiej i Zubrzycy Górnej. Relacje mieszkańców Zubrzycy Górnej wskazują, że ujawnione szczątki dwóch osób mogą należeć do polskich partyzantów. Z kolei przy szczątkach sześciu osób ekshumowanych w Lipnicy Wielkiej nie odnaleziono żadnych przedmiotów świadczących o ich przynależności armijnej. Proszono zatem stronę rosyjską o sprawdzenie, czy ekshumowane groby wojenne w miejscowości Lipnica Wielka figurują w wykazach i dokumentach archiwalnych przechowywanych przez rosyjskie archiwa. Niestety, nie otrzymano dotąd żadnej odpowiedzi, co może wskazywać na brak jakichkolwiek archiwaliów dotyczących tych mogił.

W tej sytuacji zdecydowano, że żołnierze ci za zgodą burmistrza Nowego Targu zostaną pochowani na nowotarskim cmentarzu pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej w kwaterze nr 29.

Wszystkie koszty związane z pochowaniem żołnierzy pokrywa Małopolski Urząd Wojewódzki. Dodatkowo Wojewoda Małopolski zadeklarował sfinansowanie remontu pomnika jako grobu wojennego.
W pogrzebie wzięli udział m.in. proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Zbigniew Płachta, burmistrz Grzegorz Watycha, przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Polskiej Akademii Nauk oraz Urzędu Miasta Nowy Targ. Asystę honorową podczas ceremonii pełnili uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych im. prof. Jana Venuleta.

Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Don Pedro07.12.2016, 18:31
Do miejscowy m i szuser:
Jak czytam brednie, które wypisujecie, to nie wierzę w to co czytam. WYZWOLENIE?! No może i racja, wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej i poddanie Polski pod okupację radziecką, sowiecką, stalinowską - nazwijcie to jak chcecie. Tak nie wyzwoliła nas AK, ani USA, ani Wielka Brytania, ani inni nasi "alianci", ponieważ nasi "sprzymierzeńcy" sprzedali nas Stalinowi w trakcie konferencji w Jałcie, Teheranie i Poczdamie. TAK SPRZEDALI NAS! Twierdzenie, że żołnierze Armii Czerwonej nieśli nam wolność jest bzdura wyssaną z palca. Powiedzcie to ofiarom z Katynia, Ostaszkowa, Miednoje, czy Smoleńska... Widzę, że wasza wiedza na ten temat bierze się chyba z "Czterech pancernych i psa" oraz "Stawki większej niż życie", gdzie hitlerowcy przedstawiani są jako wcielenie zła (czym zresztą byli), a sowieci jako aniołowie z nieba. Stalin i stworzony przez niego system (działający również po jego śmierci) unicestwił więcej ludzi niż Hitler i jego świta. Kto twierdzi inaczej jest głupcem, który nie zna historii. Inną rzeczą jest fakt, że zazwyczaj zwykli szeregowi żołnierze walczyli za swoją ojczyznę w każdej armii - Wermachcie, Armii Czerwonej, Wojsku Polskim, czy US Army bo polityka ich nie obchodziła.
ppf07.12.2016, 11:45
Z ignorantami wychowanymi na pedagogice wstydu rodem z GW ciężko dyskutować
Claus Barbie07.12.2016, 07:16
W Maniowach tez jest zbiorowy grób żydów bez żadnego pomnika....
szuser06.12.2016, 23:39
do ppf "...idąc tokiem twojego myślenia w 1918 Polacy też powinni zostawić symbole zaborców wszak to nasza historia ?"

A co zrobić z polskimi grobami po całej Rosji rozsianymi, halerczycy, dywizja syberyjska, ktorzy walczyli z bolszewikami jakoś nikt tam nie niszczy krzyży na cmentarzach
po drugie;
co z polskimi symbolami z przeszłości na Litwie, czy Ukrainie -oni nas za zaborców uważają -co nie wiesz o tym?
ppf06.12.2016, 20:30
Miejscowy m
Co ma piernik do wiatraka można i należy mieć dobre relacje z Rosją a jednocześnie walczyć o prawdę historyczną Jakie wyzwolenie zapomniałeś o 17 IX 1939 co wtedy też Polska była okupowana czy może została napadnieta przez sowietów Być może sowieckie pomniki to część waszej [bolszewickiej]historii ale nie mojej idąc tokiem twojego myślenia w 1918 Polacy też powinni zostawić symbole zaborców wszak to nasza historia ?
Miejscowy m06.12.2016, 17:34
@ppf Jak powinny zniknąć??? Widzę że nie pojmujesz słowa "wyzwolenie" to powiem tak... Kto wygnał niemca z polski??? Pomniki powinny zostać bo to część naszej historii że rusek wygnał niemca z naszego kraju.STOP DLA RUSOFOBI!!! Jeszcze 10lat temu(Polska jako wolny kraj miała dobre układy handlowe z Rosją i import szedł i każdy miał lepiej.A teraz co?Rusofobia w sejmie odbija się na kieszeni "Kowalskiego".TAK exportowałem towary do Rosji i dawałem zarobić Polakom a przez embarga zlikwidowałem firmę i zwolniłem ludzi
Miejscowy m06.12.2016, 16:23
@PasterzPPP Podbój to jest wtedy gdy napada się wolny kraj a to było wyzwolenie z pod okupacji niemieckiej.Nie fałszuj historii
może to dezerterzy?06.12.2016, 13:41
Czasami lepiej milczeć przez minutę i myśleć, niż przez tą minutę pisać bezmyślnie.
ppf06.12.2016, 10:13
szuser
Aktualny ? takie bajki były w prl-u To PO ograniczyła lekcje historii w kólko wałkowana jest historia starożytnosći ,średniowiecze ,praktycznie wyrugowano najnowszą historie Sowieci nie przynieśli wolności a zniewolenie Co do cmentarzy zgoda niezależnie od narodowości żołnierzom należy się szacunek z pominieńciem zbrodniarzy ,ale symbole i pomniki sowieckie już dawno powinny zniknąć z Polski
zwz06.12.2016, 05:23
okupanci Polski,a le ich pogrobowcy uważają ich za bohaterów - wstyd i hańba!! i władze miasta biorą w tym spędzie udział, a gdzie przedstawiciele Rosji?
rezerwa05.12.2016, 21:37
Zginęli na wojnie(po co?),nie na wczasach na ,,kanarach,,.Dla mnie bohaterzy.
PAL05.12.2016, 21:02
A spytano słowaków czy to nie ich gieroje z Armi "Bernolak" z 1939
szuser05.12.2016, 20:50
do PasterzPPP
- nie wyzwolenia? ....Nie fałszuj historii,

Polecam przeczytać aktualny podręcznik historii dla dzieci, ewentualnie młodzieży w części dotyczącej II-ej wojny światowej ( była taka!) to dowiesz się, że Polskę z okupacji hitlerowskiej wyzwoliła armia
radziecka ( sowiecka to rusycyzm) po polsku mówimy -radziecka.
Polski nie wyzwoliły wojska aliantów zachodnich, ani AK , ani tzw "żołnierze wyklęci" , nie było też drugiego cudu nad Wisłą, ani nie przyjechał Anders na białym koniu.
Polskę wyzwoliła z okupacji hitlerowskiej - to po prostu fakt- armia radziecka i jej żołnierzom, którzy tu polegli należy się szacunek.
Bo żołnierze muszą wykonywać rozkazy, czy chcą czy nie chcą, taki jest ich los.
Natomiast dywagacje i polityczne kombinacje - a- to jest coś innego.

Historia państw kołem sie toczy.
PasterzPPP05.12.2016, 18:45
@Miejscowy M
Podboju naszego kraju, nie wyzwolenia, nie fałszuj historii.
DR MARTENS05.12.2016, 17:54
Wyslali chlopakow do walki a gdy zgineli czerwonoarmiści jak to oni maja w zwyczaju zapominają o swoich zolnierzach.Spoczywajcie w spokoju!!!!!
Miejscowy m05.12.2016, 17:42
Taka cząstka historii...żołnierze radzieccy(młode chłopaki co mieli swoje rodziny i plany) którzy zginęli podczas wyzwolenia naszego kraju w zamian powojenne wpływy,przykład tego że ludzkie życie na wojnie nic nie znaczy i jak zginiesz to nikt się o Ciebie nie upomni... a po wojnie to ani tyle
Zobacz pełną wersję podhale24.pl