05.12.2016, 20:04 | czytano: 6529

Prezes Geotermii Podhalańskiej do radnych nowotarskich: "Przyjmijcie ustawę anty-smogową"

zdj. Zbigniew Krauzowicz
NOWY TARG. Gościem na sesji Rady Miasta był prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok. Przedstawił spółkę, którą kieruje, mówił o jej kondycji i zachwalał walory geotermalnego ogrzewania. Radni popsuli mu nieco humor - uparcie dopytując o koszty, jakie ponoszą mieszkańcy, którzy zadecydowali się na korzystnie z ekologicznego medium.
Swoje wystąpienie prezes Ignacok rozpoczął od prezentacji kilkuminutowego filmu o Geotermii. Przypomniał, że spółka korzysta z trzech odwiertów produkcyjnych, z czego dwa należą do niej, a jeden jest własnością Polskiej Akademii Nauk. - Spółka działa na terenie czterech gmin, ma około 1350 odbiorców. Rocznie wydobywane jest 4,5 mln ton wody, która potem jest do ziemi wtłaczana - wymieniał.
Mówił o majątku Geotermii, nakładach ponoszonych na inwestycje (ponad 245 mln zł pozyskane przede wszystkim z funduszy, programów i środków zewnętrznych). - Co roku podłączani są nowi odbiorcy. Podłączanie musi mieć uzasadnienie ekonomiczne, dlatego podłączamy się tam, gdzie są skupiska ludzkie - tłumaczył. - Od 2007 roku notujemy wzrost ilości podłączeń i generujemy zysk. Główne inwestycje wykonano w latach 1997-2003. Teraz tylko zagęszczamy sieć - dodał.

Według informacji Wojciecha Ignacoka rocznie przybywa spółce do stu odbiorców. - Nie ma na przestrzeni ostatnich lat dużego wzrostu sprzedaży, bo naszymi klientami są przede wszystkim odbiorcy indywidualni. Duże przedsiębiorstwa nie są zainteresowane ogrzewaniem geotermalnym - ubolewał.

Najwięcej odbiorców jest w Zakopanem (ponad 1100), gdzie ok. 40 procent ciepła dostarcza GP i w Białym Dunajcu (ok. 160 odbiorców). Pozostałe gminy objęte siecią to Szaflary i Poronin.

Wizyta prezesa GB w Nowym Targu nie służyła tylko przedstawieniu spółki. Kilka tygodni temu burmistrz podpisał wstępne porozumienie, z wójtem Szaflar i Geotermią Podhalańska o utworzeniu spółki Geotermia Nowotarska. Radni byli zaniepokojeni tym krokiem. Zarzucali burmistrzowi działania bez konsultacji z Radą Miasta, wyrażali obawy o koszty przejścia na ogrzewanie geotermalne.

Ci, którzy liczyli, iż dziś prezes GP rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli odpowiedzi na pytania mogli się rozczarować. W swoim wystąpieniu prezes napomknął jedynie, iż "ceny geotermii i MPEC są porównywalne". - A my dodatkowo proponujemy efekt ekologiczny - przekonywał.

- Kolejny odwiert chcemy zrobić wspólnie z gminą Szaflary i nowotarskim Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Woda będzie pobierana z dolnego triasu. Nikt nie eksploatuje tego zbiornika, nigdy nie było tak głęboko wiercone, zakładamy, że temperatura może mieć ok. 130 stopni C - mówił radnym.

Radni próbowali jednak dowiedzieć się czegoś więcej.

- Chcecie się wpiąć w istniejącą sieć MPEC. Ale nadal nie wiemy, czy nie trzeba będzie zbudować kotłowni szczytowej, co znacznie podniesie cenę. Wcześniej była mowa o 80 stopniach Celsjusza, teraz o 130. Za dużo niewiadomych w tym wszystkim - mówił radny Lesław Mikołajski.

- Tak, chcemy się wpiąć w waszą sieć... chociaż nie wiem czemu się ktoś tę parę lat temu uparł w Nowym Targu na sieć wysokoparametrową - skrytykował miejskie inwestycje prezes Geotermii Podhalańskiej, po czym zaczął wyjaśniać wątpliwości radnego: - Teraz mówię o temp. 130 stopni. Wykonaliśmy analizy i będzie to odwiert kierunkowy. Jak się okaże, że nie ma tam wody, tylko gorące powietrze - to się odwiert zaczopuje. Nasza wcześniejsza analiza była oparta na tym, co jest pewne, czyli że będzie to woda o temperaturze 86 stopni.

- Nas interesuje cena docelowa. Ile zapłaci mieszkaniec - przypomniał Paweł Liszka. - Was interesują bloki, bo tam jest sieć. Ale to nie da nam żadnego efektu ekologicznego, bo problemem w Nowym Targu nie jest budownictwo wielomieszkaniowe, tylko domy jednorodzinne - mówił radny.

- Przypominam państwu, że ta nowa spółka o nazwie Geotermia Nowotarska zajmować się będzie dystrybucją ciepła na terenie gminy Szaflary i do Nowego Targu. Dystrybucją na terenie Miasta będzie zajmować się MPEC - odparł w odpowiedzi prezes Ignacok.

Gdy kolejny radny - Andrzej Swałtek - zauważył, że podłączenie do sieci geotermalnej tylko osiedli mieszkaniowych "nie ma sensu", lekko zirytowany prezes rzucił: - Przyjmijcie ustawę anty-smogową i sprawa zostanie załatwiona.
- Cena geotermii jest niższa... mieszkańcy Zakopanego są zadowoleni. A ilu u was, w centrum Nowego Targu jest odbiorców, którzy mają doprowadzony gaz, a ilu z niego korzysta? - pytał.

Radna Danuta Wojdyła usiłowała dowiedzieć się o ceny w inny sposób. Przez porównanie. - Sam pan powiedział, że macie odbiorców indywidualnych. Proszę mi powiedzieć ile za ciepło z geotermii płaci się w mieszkaniu 50-metrowym, a ile w domu jednorodzinnym np. 100-metrowym - dopytywała.

- Nie mam takich danych - odparł prezes GP.

- Pan prezes unika odpowiedzi na pytania o cenę i denerwuje się naszymi pytaniami - stwierdził radny Liszka i poprosił, by na kolejne spotkanie radnych zostały przygotowane szczegółowe dane.

- To temat na przyszłe posiedzenie komisji komunalnej - zgodził się z radnymi Andrzej Rajski. Zwracając się do radnego Swałtka dodał: - Efekt ekologiczny będzie. Bo nie będzie spalania ton węgla.

Przewodniczący Rady Miasta zapytał jeszcze o możliwość dostarczania mieszkańcom ciepłej wody. W odpowiedzi prezes Ignacok przypomniał, że GP świadczy usługi przez cały rok, a nie tylko sezonowo. A potem zaprosił radnych do obejrzenia i zwiedzenia obiektów GP, by na miejscu przekonać się jak spółka działa.

Burmistrz Grzegorz Watycha zakończył dyskusję dziękując Wojciechowi Ignacokowi za przyjazd do Nowego Targu, prezentację spółki i obietnicą, iż radni z zaproszenia skorzystają.

Jeszcze na końcu sesji radny Włodzimierz Zapiórkowski wrócił do tematu geotermii. - Prezes powiedział, że tam, gdzie jest już doprowadzony gaz - nie ma możliwości doprowadzenia geotermii. Dopłacamy z budżetu miasta do wody, do ścieków, do wozokilometrów. To czemu nie możemy dopłacać do gazu - pytał, argumentując, ze byłby to sposób do zachęcenia mieszkańców centrum, by zaczęli korzystać z gazu, do którego mają dostęp.

- Nie ma możliwości dopłaty do prywatnych domów z budżetu miejskiego - powiedział krótko burmistrz.

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ojciec08.12.2016, 23:44
pio- uchwała przyjęta, a nad cenami będzie czuwał zarząd Spółdzielni i URE.
I pewnie będzie ci głupio jak spadną ceny, albo nie wzrosną z tytułu kar.
Ta twoja śpiewka od wielu lat i straszenie wzrostem cen już mnie nuży.
Nie strasz bo ...
pio.07.12.2016, 23:32
przyjmijcie ustawę! bo dobrodzieje już ręce zacierają myśląc o podwyżce rachunków
Prezes niedouczony ale z dobrej zmiany07.12.2016, 08:35
Pan Prezes nie wie tego, że Rada Miasta może conajwyżej przyjąć uchwałę a nie ustawę.
do@.......07.12.2016, 07:47
spoleczenstwo i zgoda.
społeczeństwo , które chce żyć ekologicznie ale nie odejmowanie przysłowiowej kromki chleba od ust na opłaty za geotermalne.
mamy różne spojrzenia na ten temat i myślę, że poda zakończyć go.
pozdrawiam.
do@do@...06.12.2016, 21:56
Znam Twoje nazwisko
Imię twoje 44
A nazwisko -
Społeczeństwo
A gęba pełna frazesów
do@do@najlepiej nie robić nic06.12.2016, 21:36
mam rozum i widzę społeczeństwo, które nie uciągnie takiego ciężaru.
jestem za ekologią, ale......... z głową!!!
nie rzucamy hasło i ................alleluja i do przodu.
jak widzę mam do czynienia w wysublimowanym językiem i z hasłami, które są obce dla 80% społeczeństwa - czyli osoba wykształconą.
nie zasiadam na żadnej "posadzie" i nie mam zamiaru nawet się starać szkoda szargać nazwisko tyle w temacie.
kakafonia06.12.2016, 18:47
Jak to jest że kandydat na burmistrza Nowego Targu Liszka z ramienia PIS
jest największym oponentem Geotermii.Czyżby to w porozumieniu z mentorką Panią Poseł Anną Paluch.To jak to wygląda że była ona sygnatariuszem Porozumienia ogrzewania wodami termalnymi Nowego Targu . Zróbcie porządek z PISowskim kandydatem Liszką i Swałtkiem albo dogadajcie wspólną politykę i nie mydlcie oczu. Chcę wiedzieć czy PIS popiera Geotermię czy za pomocą Liszki jej nie chce.
Pewnie że według nich nie ma sensu ekologia .
Czyjego interesu reprezentują na pewno nie mieszkańców.
Zadymiacz06.12.2016, 17:56
O co chodzi wogóle w tej dyskusji jak Burmistrz chce robić geotermię niech robi choćby od jutra. Rozumiem że odwiert już wiercą no to na wiosnę pirdyk 9 km magistrali do Bańskiej i gotowe i o co chodzi?
Wizjoner06.12.2016, 17:52
Najlepsza jest geotermia na Ceramicznej zakończona wysokim kominem.
I do tego cały czas pod ochroną. Tam jest najtańsze ciepło.
@do@najlepiej nie robić nic06.12.2016, 17:11
Zastanawiam się czemu upubliczniasz swoją epikryzę ?
Jaki masz w tym interes żeby się tym chwalić ?
Lepiej podaj jaki masz w tym swój prywatny interes
żeby uniemożliwiać Miastu dostęp do Geotermii ?
Synekurka ?Udziały ?Władza utracona? Czy to tylko veto dla veta ?
Skarbinski06.12.2016, 16:36
Rząd od górnictwa dopłaca każdego roku po kilka miliardów. Dlaczego nie wspomaga ekologicznych źródeł energii cieplnej ? Przecież Podhale tez głosowało na PIS.
do @najlepiej nie robić nic06.12.2016, 16:21
no cóż rozumku nie stwierdzono.
Ekolog radosny06.12.2016, 15:22
Panie Przesie
Skoro Nowotarzanie chca sie truc w ramach oszczednosci to prosze im na to pozwolic. Zyjemy w wolnym kraju i kazdy moze sie zabijac skoro ma na to ochote.
Zapraszamy do Szaflar, Zaskala i Ludzmierza. My tu wolimy oddychac swobodnie. A koszty po odliczeniu nakladow na lekarzy i leki nie wzrosna o wiele. A i wygodnie bedzie nie przerzucac ton opalu.
+06.12.2016, 13:29
Niech miasto zacznie dopłacać do gazu tak by ogrzewanie węglem sie nie opłacało a problem zniknie.
bo tak sobie06.12.2016, 12:24
palenie od góry jest dobre tylko na rozpalenie pieca :) cikawe jak dołożysz od dolu w rozpalonym piecu
technik06.12.2016, 11:33
ORIENTACYJNE KOSZTY Ciepła Geotermalnego
....................................
W geotermii płaci się 1 GJ energii.
Wg.taryfy M2- własność wymienika ciepła PEC - 1GJ= 48 zł
Wg.taryfy M1- - wymienik opłacił odbiorca 1GJ=43 zł
Dane z maja 2010roku
..................................
Zapotrzebowanie roczne ciepła dla budynku jednorodzinnego średnio docieplonego(metraż 160m2) to 24 000 KWh/rok X 0,0036=87 GJ
Roczny koszt ogrzewania budynku
87 GJ x 48=4114 zł .
Na okrągło licząc około 5000, 00 zł rocznie
---------------------------------------------------------
/Nie liczono w tym kosztów ciepłej wody użytkowej- cwu. Liczac circa doszłoby jeszcze- 800-1000 zł - pięcioosobowa rodzina)/
Łaczny orientacyjny koszt ogrzewania i cwu.:
5000+ 1000=6000zł
Podsumowując moje amatorskie obl. -miesięczna opłata około 500 zł.
................................
Ile ton węgla można kupić- spalić?
6000 zł:800 zł/za 1T=7,5 T - tony.
qwerety06.12.2016, 11:05
Kruger nie uważał na lekcji fizyki - temperatura wrzenia (powstawania pary) zależy od temperatury i ciśnienia. W sieci jest 8 atmosfer.
Na polskim też spał, bo jak widać "NAJWARZNIEJSZE" ortografia jest mu obca.
Czyli Kruger to typowy niedouczony pieniacz zabierający głos bez pojęcia o tym o czym mówi/pisze.
...06.12.2016, 10:46
najlepiej nie robić nic bredzisz strasznie...
Kruger06.12.2016, 10:05
Respondenci .
Kilka problemów technicznych ; woda 130 st.C to para wodna
woda 86 st.C to woda ( o różnej zawartości minerałów )
Co da odwiert jak nie ma planów sieci przesyłu tej wody do Nowego Targu - własności indywidualne i inne ....
W Nowym Targu musu powstać kotłownia " gaz / pellet - do wykorzystania tara kotłownia przy Szaflarach .
NAJWARZNIEJSZE
MPEC N.Targ posiada jedynie sieć CO do dużych odbiorców ( bloki , galerie , hotele , urzędy ) dla odbiorców indywidualnych - sieć nie istnieje a Burmistrz z Prezesem MPEC nic nie robią w tym zakresie ( brak finasowanie i środków pomocowych )
A gdzie wycena podłączenia - SUFIT
najlepiej nie robić nic06.12.2016, 09:48
@abc@woda z mózgu@xxx
Nigdy nie uda się z takimi bezmózgowcami rozmawiać o szansach naszego Miasta
ty i tobie podobni w swoim interesie przez lata blokowaliście inne media które byłyby szansą na czysty Nowy Targ.
Teraz macie pełno wody w mózgu i pełno wody w ustach.
Weźcie odpowiedzialność za to w jakim stanie jest teraz Nowy Targ.
Straszenie ceną geotermii to jest właśnie brudna hipokryzja.
Zaraz skończy się ważność ( twierdzisz że do 2014 roku kotłownia spełnia wymogi ekologiczne-to już po czasie-widzisz czas szybko mija) i możliwość eksploatacji Kotłowni węglowej w centrum Nowego Targu i składu miału węglowego dowożonego do centrum miasta -i co wtedy?W blokach zaczną palić parkiet?
Może wtedy honorowo przyniesiesz wszystkim ciepłą wodę w wiaderkach, a ciepłe powietrze w butlach.
Bo taki bezmózgowiec jak ty krzyczał zawsze veto.
Misiek06.12.2016, 09:14
Co do geotermii to decydujące są koszty instalacji i ceny ogrzewania. Co zaś do przepisów antysmogowych to bezwzględna konieczność. Inaczej wytrujemy się nawzajem. I wbrew temu co niektórzy piszą nie pomoże prawna ochrona jakości węgla. Ludzie wciąż będą wrzucać wiadra węgla na ogień produkując kłęby duszącego dymu.
stan06.12.2016, 08:24
cego se w mieście nie zrobi dziurkę po gorąckę , będzie toniej i bliżej do rozprowadzenia po domkach a przy okazji basen darmo ogrzeje
palenie od góry06.12.2016, 08:23
Palenie od góry tylko daje mniejszy dym i ekonomiczne spalanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ehh06.12.2016, 06:21
Prezesu idź szukać frajerów gdzie indziej.
ja06.12.2016, 00:07
Sąsiad jak wystąpił o warunki przyłączenia , powiedzieli mu 100 000 zł. A potem się dziwią, że nie ma ...
Martunia05.12.2016, 23:53
Geotermia to bogactwo Podhala, z którego mieszkancy nie umieja skorzystac. A takie mówienie głupot o cenie jest tylko biciem piany. Ludzie sa oszukiwani na cenie węgla za , który przepłacaja bardzo słono - kupuja najgorszy odpad po cenie pełnowartosciowego wegla i jakos nikt nie protestuje,ze jest nabijany w butelke. Poza tym cena ludzkiego zycia i zdrowia jest chyba najważniejsza - wykorzystanie geotermii jest szansą - na życie w zdrowym środowisku. Nie kazdy rejon w Polsce ma takie mozliwosci, a my oczywiscie stajemy okoniem, bo węgiel tańszy - co jest nieprawdą. Ale rzuć perły miedzy wieprze....
odbiorca05.12.2016, 22:45
@xxx: Ty koleś udajesz znawcę i wszystkowiedzącego . Tak samo w Zakopanem jak i wszędzie prezes jest mało konkurencyjny. Skoro ogrzewanie kosztuje tyle samo co ogrzewanie olejem , to co to za interes. Aby zachĘciĆ społeczeństwo , to ceny geotermii muszĄ być zdecydowanie niższe . Ci co siĘ załaPALI W ZAKOPANEM I W INNYCH MIEJSCOWŚCIACH NA PODHALU TO FIKSUJĄ JAK TYLKO MOGĄ. Kto się da nabrać na te plewy i brednie prezesa. teraz chce wykiwać radnych nowotarskich i wszystkich , którzy się załapią na te plewy. Na początku , to mówiono tak: jak się podłączy wielu , to ceny spadną . Jak spadły to każdy kto korzysta to najlepiej czuje w kieszeni .Nie dajcie się nabić w butelkę tym oszustom przywiezionych na Podhale w teczkach .
Wizjoner05.12.2016, 22:37
Dlaczego w Zakopanem nadal jest smog?
ehh05.12.2016, 22:00
bardzo ciekawe jest konflikt polskiego alarmu smogowego z jakim kolwiek innym sposobem palenia lub zmniejszenia emisji zależy mu wyłącznie na zmianie pieców na te rekomendowane ludzie palący węglem są na równi z tymi którzy pala śmieciami , a jak się udawania ze można czyściej palić węglem polski alarm smogowy dementuje wszystko i wypiera przedstawione dowody . kiedy ludzie zrozumieją ktoś kto ma 1100 zł emerytury miesięcznie czyli tak jak ja wydatek 600-700zł na gaz jakoś sie nie uśmiecha , a tym bardziej uzbieranie paru tys zł na zainwestowanie w eko piec . ludzie pala węglem bo jest to tańsze i tylko na to ich stac , wystarczyło by zadbać o jakość węgla i dobranie sie do tyłka tym którzy faktycznie spalają śmieci
baciok@05.12.2016, 21:11
Problemem nie są blokowiska ale domy jednorodzinne spalające wszystkie odpady jakie się da. Założę się o duże pieniadze że nie da się zmusić takich właścicieli w żaden sposób do podpięcia do geotermi (czy innego mniej szkodliwego systemu grzewczego). Oprócz czynnika ekonomicznego to jest jeszcze czynnik kulturowy. Świadomość niektórych pochodzi z epoki kamienia łupanego.
Deso05.12.2016, 20:59
Lepiej sie truć, ale mieć w kieszeni 200 zł wiecej. Co za myślenie... A moze wogole nie grzejcie tylko siedźcie w kurtkach w domu ? Ile pieniędzy będziemy zaoszczędzone, hoho
Qwert05.12.2016, 20:53
A ile zarabia, pan prezes? I jaki to jest procent wygenerowanego zysku? Takie dane chyba prezes ma..
Wzorowy Anon05.12.2016, 20:40
I co to da? Kotłoenia węglowa spełnia wszelkie normy emisji, ma filtry, instalacje odpylania i odsiarczania. Najpierw trzeba podłączyć do MPEC State Miasto i grzać wodę użytkową a potem geotermiam

Z resztą za kasę z budowy sieci geotermalnej i odwierty można do MPEC podłączyć całe miasto wraz z nowym asfalten tam, gdzie kopano w drodze!
xxx05.12.2016, 20:28
ile kosztuje geotermia???
zapytajcie indywidualnych odbiorców to się dowiecie, korzystna jest w zakopanym przy wynajmie i tylko wtedy!!!!
tego prezes nie powiedział.
lepiej zaprosić, oczy zamydlić i po problemie?
ciepłownia spełnia wymogi ekologiczne chyba do 2014 roku po ostatniej modernizacji, przewodniczący powinien to sprawdzić, a poprzedni dyrektor był niewygodny i poszedł w odstawkę.
woda z mózgu05.12.2016, 20:28
Pan prezes robi nam odbiorcom wodę z mózgu. Aby geotermia była antidotum na smog na Podhalu , muszą być jej ceny zdecydowanie tańsze , muszą być konkurencyjne . Niestety dopóki pan prezes będzie nastawiony na zdzieranie z odbiorców portek , niech nie pieprzy nam o polityce anty smogowej, bo to jest czysta hipokryzja.
abc05.12.2016, 20:18
łakomy kąsek - podpiąć bloki i kazać płacić jak za mokre zboże!!!!
domy jednorodzinne nie będą się podłączać bo DROGO!!!
koszty geotermii są drogie a ich ciepło droższe niż obecne z ciepłowni.
nabierają wody w usta przy pytaniach o kwoty!!!
dlaczego? oni wiedzą DLACZEGO!!!!
radni zastanówcie się dwa razy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl