15.12.2016, 19:28 | czytano: 1866

Niepełnosprawni sportowcy przygotowują się na Podhalu do startu na igrzyskach w Austrii

Fot. Józef Słowik
Do Zakopanego przyjechało 56 sportowców Olimpiad Specjalnych z całego kraju. Pod okiem 14 trenerów zawodnicy ćwiczą w 5 dyscyplinach zimowych. W nich właśnie nasza reprezentacja osób z niepełnosprawnością intelektualna weźmie udział w Olimpiadzie w Austrii, która odbędzie się w dniach 14-25 marca 2017 r.
Nasz kraj zawodnicy będą reprezentować w, narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Sportowcy trenują jednak nie tylko w Zakopanem, ale również w Małych Chichem i Nowym Targu.
Łącznie w Światowych Zimowych Igrzyskach Specjalnych weźmie udział 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów. Pojawią się oni z ponad tysiącem trenerów i członków sztabu sztabów medycznych.

- Tutaj odbywa się sprawdzian zgrywania ekip i wybrania najlepszego składu. To też tutaj chcemy ustawić całe drużyny ( w niektórych dyscyplinach występują różne składy zawodników) – mówi Joanna Styczeń – Lasocka, dyrektorka generalna Olimpiad Specjalnych Polska. – W trakcie takich zgrupowań, zawodnik uczy się też samodzielnie funkcjonować. m.in. obsługi sprzętu. Mają oni tez kurs języka angielskiego, którym będą się posługiwać się w trakcie zawodów w Austrii.
Zakopane nie pierwszy raz gości niepełnosprawnych sportowców.

- Zakopane od dawna wspiera sport osób niepełnosprawnych i jest otwarte na współpracę w tym zakresie– podkreśla Agnieszka Nowak Gąsienica – zastępca burmistrza Zakopanego. - Jesteśmy dumni, że to właśnie w Zakopanem zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną przygotowują się do Światowych Zimowych Igrzysk im życzymy im sukcesów w Austrii.

Na zdjęciu doradca/ekspert Olimpiad Specjalnych Damian Kuraś,podczas konferencji prasowej w Zakopanem poświęconej przygotowaniom do igrzysk w Austrii.

Józef Słowik, zdj. Fundacja HANDICAP Zakopane
zobacz także
komentarze
Piotr15.12.2016, 22:03
Oni niepełno sprawni? A my?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl