17.12.2016, 15:18 | czytano: 3921

Ustalono przebieg obwodnicy Chochołowa

Fot. Piotr Duraj / UG Czarny Dunajec
Udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie dotyczące przebiegu drogi wojewódzkiej, która ma w przyszłości ominąć zabytkowe centrum wsi Chochołów w gminie Czarny Dunajec. Przebieg przyszłej obwodnicy zaakceptowali mieszkańcy.
Rozważana była też opcja przedłużenia obwodnicy, by ominąć sąsiednią miejscowość Koniówkę, ale związku ze sprzeciwem mieszkańców tej miejscowości i fakt, że dotacja celowa przeznaczona jest głównie na obwodnicę Chochołowa zrezygnowano z tego pomysłu.
Podczas spotkania przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Urzędu Gminy Czarny Dunajec, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, sołectw Chochołów i Koniówka, które odbyło się w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec, po burzliwej dyskusji wybrano wariant V prowadzący wschodnią stroną Chochołowa. Wybór trasy był istotny, by móc wprowadzić dalsze etapy realizacji inwestycji.

Prawie 5 kilometrowa obwodnica zacznie się na początku Chochołowa (przy granicy z Koniówką), a zakończy na jego końcu nieopodal granicy z Witowem. - Trasa przebiegać będzie po terenach rolnych, aż do skrzyżowania z drogą powiatową. Skrzyżowanie proponuje się wykonać z wydzielonymi pasami do skrętu w lewo z drogi głównej. Za skrzyżowaniem trasę poprowadzono poza występującym w tym miejscu osuwiskiem. Wariant ten nie koliduje z obszarem zlokalizowanego tam cmentarza. Następnie trasa biegnie w kierunku południowym, aby skręcić ostrym łukiem na zachód i przeciąć potok Czarny Dunajec i połączyć się z istniejącą drogą wojewódzką nr 958. Ukształtowanie terenu na trasie tego wariantu jest na tyle korzystne, że profil podłużny drogi można zaprojektować w taki sposób, aby nie były potrzebne istotne roboty ziemne – czytamy w opisie wariantu, który będzie doprecyzowany w toku dalszych prac projektowych.

Ja mówią przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich, projekt obejmie wytyczenie zjazdów, a tereny przyległe zyskają na wartości.

Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje w 2017 r. uzyskać decyzję środowiskową zgodną z wybranym wariantem. Jeśli uda się ją uzyskać to w 2018 r. można byłoby ogłaszać przetarg na projekt i budowę obwodnicy w terminie do końca 2021 roku.
- W planach województwa małopolskiego jest zapisana obwodnica Chochołowa. Finansowanie tej inwestycji planowane jest do 2021. W roku 2022 inwestycje w województwie będą rozliczane. Jeśli do tego czasu wystąpią protesty i nie uda się uzyskać spraw formalnych, stworzyć projektu wraz decyzją środowiskową na wniosek, który teraz składamy (potem będzie zmiana prawa) to wtedy inne gminy, miasteczka z województwa małopolskiego, które także chcą budowy obwodnic mogą te pieniądze wykorzystać – mówi prowadząca spotkanie w Czarnym Dunajcu, Marta Maj, p.o. dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

oprac. r/ źródło: Piotr Duraj / Urząd Gminy Czarny Dunajec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obserwator17.12.2016, 20:05
Kiedyś był jeszcze wariant by obwodnica zaczynała się w Czarnym Dunajcu i szła po wschodniej stronie wzdłuż granicy z Cichem a kończyła sie w okolicach Term. Niestety mieszkańcy Czarnego Dunajca nie zgodzili się twierdząc, że stracą działki budowlane, których w Cz. Dunajcu jest dość sporo. A gdyby się wtedy zgodzili odwodnica juz by istniała.
Chochołowion17.12.2016, 19:04
Szkoda się więcej kłócić...z tej obwodnicy będzie ładne drzewo...LIPA.Mogę się założyć.Rok 2117: w Gminie Czarny Dunajec odbyło się spotkanie dotyczące obwodnicy Chochołowa,wybrano wariant 178....
Jo nie bedym łopatuwąć17.12.2016, 18:54
żeby tylko potem nie protestowali jak BiałoDunajcanie przy moscie
zlewozmywak17.12.2016, 17:03
Widzę Krzysia!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl