22.12.2016, 21:47 | czytano: 2958

Nowotarski oddział Związku Podhalan uhonorowany medalem "Polonia Minor" (zdjęcia)

zdj. Zbigniew Krauzowicz
W Izbie Regionalnej im. ks. Józefa Tischnera w Nowym Targu jak co roku w grudniowej aurze odbyły się "posiady" członków i sympatyków nowotarskiego oddziału Związku Podhalan połączone z degustacją potraw wigilijnych.
Nie zabrakło tradycyjnego jadła, przygotowanego przez gaździny według starych receptur podawanych w bożonarodzeniowej oprawie. Pyszności poświęcił ks. Mieczysław Łukaszczyk – kapelan nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.
Spotkanie w gronie związkowej rodziny było również doskonałą okazją do wręczenia medalu "Polonia Minor" przyznanego przez samorząd Województwa Małopolskiego, Związkowi Podhalan oddział w Nowym Targu z okazji Jubileuszu 95-lecia istnienia związku jaki przypada w 2016 r. (nowotarskie Ognisko Związku Podhalan powstało 12 lutego 1921 r. z inicjatywy prezesa Jakuba Zachemskiego).

Wyróżnienie od marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszuli Nowogórskiej jest uhonorowaniem za realizowanie misji rozwoju Podhala, ochronę jego tradycji, a także wytrwałą pracę na rzecz Regionu i jego Mieszkańców. Medal w imieniu marszałka Województwa Małopolskiego wręczył prezesowi Związku Podhalan oddz. Nowy Targ Wojciechowi Groniowi, radny sejmiku wojewódzkiego Stanisław Barnasia.

- Piękny i dostojny ten Wasz Jubileusz, wyznaczony 95-letnimi dokonaniami na rzecz naszej góralskiej kultury, tradycji, folkloru, a także obyczaju. Za to wszystko należą się Wam serdeczne podziękowania. Całym sercem niniejszym to czynię - podkreślił radny wojewódzki gratulując i wręczając wyróżnienie.

Nie kryjąc zaskoczenia prezes Wojciech Groń serdecznie podziękował za laur jakim Związek został obdarowany. - To w naszej "związkowej rodzinie" zostały ukształtowane rzesze ludzi, którzy wielokrotnie dali świadectwo wierności ideałom wolności i patriotyzmu. To Związek Podhalan jest miejscem krzewienia Naszej góralskiej kultury, ale też jest przyczynkiem do ożywienia współczesnej duszy sokami kultywowanej tradycji Ludzi Gór. Dzięki takim ludziom i ich postawie "Nase imie nigdy nie zaginie - mówił.
Po części oficjalnej, nastał czas na życzenia, kolędowanie i biesiadną uciechę dla podniebienia w smaku tradycji.
Wśród gości "Związkowej rodziny" nie zabrakło wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Alojzego Lichosyta, radnego miasta Nowy Targ - Pawła Liszki, a także wspomnianego już radnego województwa małopolskiego Stanisława Barnasia.

Przemysław Zachura - sekretarz Związku Podhalan o. Nowy Targ, zdj. Zbigniew Krauzowicz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
oreg23.12.2016, 11:52
ech...... A robić nie ma komu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl