13.01.2017, 11:11 | czytano: 3680

Podhalański Alarm Smogowy zaprasza premier Beatę Szydło do Nowego Targu

Fot. Michał Adamowski
Premier poinformowała, że w przyszłym tygodniu rząd zajmie się problemem smogu. Jednak aktualne działania rządu w tej sprawie nie podobają się aktywistom zaangażowanym w ochronę powietrza. Podhalański Alarm Smogowy wystosował list do Beaty Szydło, w którym zaprasza jej gabinet na Podhale.
Jak tłumaczy Marek Józefiak, koordynator Programu Klimat i Energia, Minister Środowiska zlekceważył właśnie apel największych organizacji medycznych o obniżenie norm alarmowania, gdyż alarmy smogowe byłyby za często. - Kilka dni wcześniej minister Radziwiłł mówił o smogu, jako o problemie teoretycznym. Miarka się przebrała! Uważamy, że o smogu rząd powinien debatować w Nowym Targu, gdzie stężeń zanieczyszczeń nie wytrzymują pyłomierze, a normy rakotwórczych substancji przekroczone są 15-krotnie - uważa Józefiak.
Podhalański Alarm Smogowy wystosował też list do Premier Szydło, w którym zaprasza jej gabinet na Podhale. Oto jego treść:

"Szanowna Pani Premier,

apelujemy o przeprowadzenie wyjazdowego posiedzenia rządu w stolicy Podhala, Nowym Targu. Uważamy, że tylko w takich warunkach ministrowie zrozumieją, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju.

Wszystko wskazuje na to, że Nowy Targ zdetronizuje Kraków w walce o miano "smogowej stolicy Polski". Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszą 15-krotność (!) dopuszczalnej normy. Zanieczyszczenia są tak wysokie, że regularnie nie wytrzymuje ich aparatura pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i pyłomierz się zatyka.

Podobna sytuacja jest w całym regionie południowej Polski: Rabka-Zdrój, Żywiec czy Nowy Sącz to miasta znajdujące się w niechlubnej czołówce zanieczyszczeń w skali Polski i całej Unii Europejskiej (wg raportu WHO 33 z 50 miast z najbrudniejszym powietrzem jest w Polsce).
Mamy serdecznie dość wieloletniej bezczynności i pozorowanych ruchów wszystkich rządów w ograniczaniu niskiej emisji. Wyjazdowe posiedzenie Pani rządu będzie znakomitą okazją do ponownego przemyślenia i przyjęcia:
- rozporządzeń w sprawie norm dla kotłów i jakości węgla,
- programu wsparcia dla wymiany pieców,
- obniżenia podatków na ekologiczne źródła energii,
- narodowego programu termomodernizacji.

Wierzymy, że po tygodniowym pobycie w Nowym Targu nie przyjdzie już do głowy nikomu stwierdzenie, że zanieczyszczenie powietrza to problem "bardziej teoretyczny niż palenie papierosów".

W ramach programu wieczornego zabierzemy członków rządu na skażone trasy narciarskie oraz zorganizujemy wieczorny spacer po mieście, bez masek smogowych".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
franek16.01.2017, 09:42
Dlaczego zniknął numer telefonu z strony miasta do kogo można było zadzwonić gdy sąsiad pali śmieci lub odpadki z płyt meblowych .Wczoraj sąsiad palił płyty smród niesamowity wchodzę na stronę urzędu miasta chcąc zadzwonić a tu klapa numeru telefonu brak.Czyżby problem zniknął dymiącymi kominami. A miało być taka ładna współpraca między urzędem miasta a mieszkańcami .Czyżby urzędników w urzędzie tak dużo ubyło.
podtrówany15.01.2017, 09:37
a co z kopcącym kominem i spalarnią śmieci w zakładzie kuśnierskim pani T...... na terenie byłego NZPS
Smok wawelski14.01.2017, 20:13
Zaproście Ledy gage !!
Profos14.01.2017, 15:08
Czy łotr siedziący w więzieniu zasługuje na szklankę czegokolwiek ?
Salon samobójców14.01.2017, 11:33
Proponuję wykonać następujące doświadczenie:
Siedzisz spragniony i głodny w zamkniętej celi.
Może odwiedzić Cię i pomóc dziesięciu najbliższych sąsiadów.
Każdy z Nich może Ci przynieść i dać jedną porcję napoju.
Do wyboru mają:
1)orzeźwiającą wodę - muszą jednak za nią zapłacić 5 tys. zł
2)napój z dawką trucizny 1/10 -ale muszą się nauczyć chodzić na rękach
3)napój z dawką trucizny 1/5-i nic nie muszę robić
4)śmiertelną dawkę-dostaną bonus 5 tys.zł za nieoddawanie śmieci (pod warunkiem że będą świadkiem Twojej śmierci ).

LUDZIOM MYŚLĄCYM DEDYKUJĘ MOŻLIWE SCENARIUSZE

PROPONUJĘ KONKURS
CO ZROBIĄ GDY MUSZĄ CI POPATRZEĆ PROSTO W TWARZ
A CO GDY WYDAJE IM SIĘ ŻE SĄ ANONIMOWI
I czy?
Będą Cię jowialnie witać na ulicy ?
Wylewać krokodyle łzy na Twoim pogrzebie ?

A teraz zmieńmy scenerię :
Cela to ulica
Pragnienie to powietrze
Trucizna to SMOG
ekonomista14.01.2017, 10:59
Teraz krzyczycie a zobaczymy jak będziecie jęczeć jak nakażą przez wasze protesty zmienić piece i za ogrzanie jednej zimy wyjdzie dwa razy tyle jak teraz
Smok14.01.2017, 09:14
@Hg, @kloc, @DO SMOK - proszę mieć świadomość, że to jakaś podszywka, której spodobał się mój nick także ja, Smok prawdziwy i jedyny (z ogonem i łuskami) nie mam z tymi bredniami niżej nic wspólnego.

Pozdrawiam i proszę swoje marne xera o więcej kreatywności.
Ja14.01.2017, 09:10
@ wyżej położony dom
Mądrze prawisz waćpan !!!!!!
Bezstresowe spalanie14.01.2017, 08:55
Nie było smogu bo była straż miejska i każdy spalacz syfu wiedział że sąsiad może po nich zadzwonić i dojadą zaglądać do piwnicy. Od roku spalacze śmieci nie maja już takich obaw. Wcześniej odpady nie były odbierane systemowo więc wiecej bylo ich do spalenia a smogu nie było. To wredna robota ale ktoś musi kontrolować dlaczego czarne i smierdzace plastikiem dymy leca z komina. Podobno mandatow za spalanie było tu wiecej niz w Krakowie. Straży nie chcieliście to za co placicie calemu wydzialowi ochrony środowiska? Jaka myląca nazwa! Prawda?
Gorla14.01.2017, 07:47
i co młody człowieku ona zrobi , jak kuśnierze smrodzą ile się ida!!!!!!!!
benzoapiren13.01.2017, 23:45
benzoapiren - pierniczycie o nim a mało kto zna nawet skład chemiczny, nawet nie wiecie czasem jak to sie wymawia. W paryzu jest lepiej mowicie... ale tam gaz i prąd kosztuje tyle co nic a u nas? stać was? proponuję blokusom chcącym oddychać swieżym powie trzem składkę roczną na zakup gazu lub oleju opałowego mieszkancom DOMÓW, wtedy sie przekonacie ile jest warte czyste powietrze. pozatym wolę smog niż ciapaków za ścianą. boże tępe wygodne nieroby pyskują a reszta idiotów im klaska... ciemnogród i zacofanie. wstyd mi za tych ludzi, ale tak to jest jak z dziada zrobi się pan
biedny kuśnierz13.01.2017, 23:04
panowie aktywiśći z nowego targu 30 lat temu wasi dziadkowie spalili tyle odpadków kuśnerskich że pomiary zanieczyszczen nie mieściły sie w żadnej normie wtedy nikt nie mówił osmogu bo była kasa a obecnie kuśnierz to dziot i jest problem
Hg13.01.2017, 22:42
@smok. Zanieczyszczenia ze spalin to jedynie 10%. I to tylko w największych miastach (NT sie do nich nie zalicza). Reszta to piece i węgiel. Dane podaje za Rzeczpospolitą, dodatek Prawo co Dnia z wczoraj. Poczytaj, nie ośmieszaj sie wiecej porównując Paryż do NT. Poza tym sprawdź sobie jakie sa wartości pyłów i benzoapirenu w Paryżu a jakie na Podhalu. Dla nas ich najgorszy dzien w roku to sanatorium.
---.---13.01.2017, 21:45
Wszyscy tylko o domach prywatnych że kopci się z kominów i żeby karać itd. A mieszkańcy bloków co nie kłócą? Samo się grzeje? Wystarczy popatrzeć na piękne kominy przy kotlowniach. Może nie mam racji ,może one tylko parę wodną puszczają!
wyżej położony DOM13.01.2017, 21:10
a ja czytam i krew mnie zalewa! pare lat temu nawet nikt nie mruknął o złym powietrzu, a teraz? komisje, pyłomierze i inne bzdury na którę ja płacę w podatkach!! jesteście jak lemingi: jeden pojdzie w przepaść a za nim tysiące.
Do tych co narzekają na złej jakości węgiel: no dopłać mi człowieku do lepszego po ok 250zł na tonie rok w rok (spalam ok 5 ton)! śmiało! czym bloki są ogrzewane? węglem, ale blokusie nie wiedzą ile to kosztuje, bo przychodzi do swoich paru metrów i ma ciepło i wodę ciepła itd... gaz? nie stać mnie, olej opałowy też nie! więc siłą rzeczy będę dalej palił węglem i koniec! nie pasuje? na Kamczatce jest krystaliczne powietrze!
Co do premier to pier....icie jaki rząd zły nie jest itd ale pięć stów każdy bierze. PO tylko podnosiło akcyzę na paliwa i dalej są dobrzy? Śmieszni jesteście mówiąc o złym powietrzu, w terenie gdzie nie ma ono możliwości dobrej filtracji (mieszkamy w KOTLINIE) - geografia się kłania, krzykacze mówią: pal lepszym węglem, od góry , lepszy piec, solary itd- pytam za co? nie rozumiecie blokusie ile kosztuje utrzymanie domu! i nie zrozumiecie. Chodźcie w maseczkach i pajacujcie dalej:) a ja ide podłożyć do pieca węgla z promocji:)
Do Podhalanskiego Alarmu Smogowwgo13.01.2017, 21:06
Witam ,
Chcecie zobaczyc smog to zapraszam na ul. REKUCKIEGO do 1 siegacza tak okolo godz. 19/ 20 , zobaczycie jak sie pali ( wszystkim) ekologicznie , ze nie widac co sie na ulicy dzieje , a nie powiem aby wyjsc na pole bo sie mozna udusic.
miescon13.01.2017, 21:03
Zaproście Donalda Tuska , bo to on rządził przez ostatnie lata tym państwem , a Pani Premier dajcie spokój , bo i tak ma dużo problemów z tą hołota z opozycji ,która tylko bruzdzi i przeszkadza we wszystkim .
Kijowy13.01.2017, 20:55
Te pisiory niedość ze niszczą Polskę i demokracje to jeszcze smogiem nas zatruwają 8 lat platforma rządziła i żadnego smogu nie było !!!!
Wyjdźmy na ulice pokażmy nasza ze sie nie damy
Megalomania13.01.2017, 19:56
Jak się kogoś zaprasza na tydzień to trzeba być gospodarzem.
Mam pytanie czy stać autorów listu na utrzymaniu w naszym mieście
całego gabinetu przez tydzień.
zatroskany13.01.2017, 19:07
Tu nie pomogą żadne narady żadne pośady tu poradzi jedno magiczne słowo EKONOMIA!!!!! Ci co kopcą i trują muszą za to płaćić po 1 węgiel wysoka akcyza a akcyza 50% nisza olej opalowy 75% na gaz a zerowa na 100% ekologiczne ogrzewanie zwolnić nawet z podatku z wat aby opłaćiło się inwestować w ogrzewane w 100%ekologiczne samowystarczalne w produkcje energi oze energia elektryczna na ogrzewanie na pompy ciepła powinna zredukowana do minimum kopcenie muśi być bardzo drgie ma się nie połacać
Pitt13.01.2017, 18:48
Brawo !!! Stop kopcącym kominom na Podhalu. Chcemy oddychać !!!
Stan13.01.2017, 18:17
Czy ktoś mógłby mi pomóc i podać adres Alarmu Smogowego, napisać coś więcej co to jest za organizacja, gdzie jest zarejestrowana, kto ją finansuje, interesują mnie podstawowe dane. Jeżeli rejestruję firmę indywidualną, czy spółkę to wszystko musi być legalne i do sprawdzenia. Tu nic nie wiadomo.
lysy13.01.2017, 17:25
Jak przyjedzie ta pomazano od sw jaroslawa to jej dajcie ze 20000000 zl dla ojca tadeusza i stanie sie cud i smog zniknie na amen.
Kloc13.01.2017, 17:13
Do smok. Widać ze zatrzymałeś się w rozwoju 20 lat temu i raczej nie bywałeś w górskich miejscowościach poza polska
baciok@13.01.2017, 16:51
Do nick KLOC. Utrafiłeś z tymi paleniami górnymi, dolnymi, bocznymi.
Ha ha ha ha
Darek13.01.2017, 16:23
Widać już zbliżające się wybory. Zanieczyszczenie jest produkowane na całym Podhalu, bo nie zna granic ale upatrzyli sobie Miasto.
W Zakopanem trzeba jeszcze za to powietrze zapłacić taksę klimatyczną, ponoć? i co?.
anty lewak13.01.2017, 16:13
Obniżyć podatki na gaz i problem zniknie! No ale w polsce rządzą i głosują ludzie z wirusem homo sovietus więc nadal nic się nie zmieni.
Gumofilc13.01.2017, 16:11
Zaproście se premier Kopacz,niech opowie co zrobiło PO przez 8 lat by zmienić ten stan.Z tego co pamiętam to jak zaczynali rządy mieli mieć szuflady pełne ustaw,pamiętacie to?
DO SMOK13.01.2017, 16:05
Porównaj dane z pyłomierza z czwartku w lecie i czwartku w zimie. Wierz mi w lecie jest więcej samochodów. Nie opowiadaj BZDUR !!!!!
smok13.01.2017, 15:55
Brednie!

20 lat temu tez się paliło w piecach , dziwne że nikt nie mówi o samochodach. Teraz ludzie w rodzinnym domu mają nawet po 4 samochody . Ciężko iść do miasta z piechotki .

W Francji czasami nie widać Wieży Eiffla , dlaczego ?
Bo ludzie palą w piecach ?

Proszę porównać pomiary w Nowym Targu , w dni kiedy są te śmieszne jarmarki . Zobaczycie że nawet po zmianach pieców , wiele się nie zmieni .
dorota13.01.2017, 15:30
Szydło przyjedzie i powie że dała 500+. Bo nic innego nie potrafi.
_==_13.01.2017, 15:26
Czym jest Podhalański alarm smogowy > Fundacja,organizacja?
KLOC13.01.2017, 15:17
Ja proponuję "PALENIE OD BOKU" tylko pamiętajcie od lewej do prawej. Palenie w drugą stronę może się nie udać. Zawsze trzeba palić węgiel dokładnie umyty i osuszony kostka po kostce, oczywiście może to być także węgiel brunatny (nawet lepszy).
A więc tak. Wyczyszczone palenisko wykładamy papierem toaletowym, na nim układamy jedną bryłkę węgla od lewj strony.............I to są takie pie...lenia o ekologicznym paleniu węgla. Od góry, z boku, od dołu ....zawsze będzie to syf. Jest to zajęcie dla ludzi którym którzy fascynują się w XXI W płomieniem i powstającym z niego ciepłem.
Kruger13.01.2017, 14:46
Tak zaproście Panią Premier aby przyjechała do Nowego Targu
ok. 18,00 w dzień bezwietrzny - gwarantuję , że organizator wezwie pogotowie ..!!!!!!
dlukasz13.01.2017, 14:14
Problem złego powietrza jest i trzeba go rozwiązać. Niemniej proponowana wymiana pieców na lepsze 5 klasy, to perspektywa co najmniej 5-10 lat, o ile nie będzie oporu społecznego i będą dobre dofinansowania, bo nie czarujmy się, ale mało osób stać, żeby wyłożyć ładnych kilka tysięcy na nowy piec skoro stary działa.

Poza tym co da zmiana pieca, skoro węgiel jest na składach fatalnej jakości i mocno zasiarczony. Nie chodzi tu o to że ludzie chętniej kupują gorszy, tańszy węgiel, ale o to że same składy kupują gorszy a sprzedają jako pełnowartościowy. Albo mielą węgiel na tzw ekogroszek. Można takie "dziadostwo" spalać i w piecach 10 klasy (jeśli takie powstaną) a i tak to nic nie zmieni.

Doraźnie proponuje:
1/ sprawdzać jakość węgla na składach przez państwowych kontrolerów,
2/ uruchomienie anonimowych numerów telefonów, gdzie można zgłosić trującego sąsiada, każdy wie kto truje, a nie zgłosi nikt, dlatego potrzebna jest pełna anonimowość
3/ spalanie od góry - skoro już jest inicjatywa warto ją poprzeć i zastosować, nie wypowiadam się o skuteczności tego rozwiązania, jeżeli są dowody że jest efektowna to czemu nie spróbować
4/ sprawdzać osady z paleniska i karać za palenie śmieciami, bądź co bądź śmieci można oddawać, nie ma z tym problemu wiec po co je palić. Skoro komuś nie idzie logicznie wytłumaczyć to trzeba przez portfel i kary
5/ wprowadzić filtry na kominy dofinansowane przez państwo.

Na samym końcu wymiana pieców, jako działanie ewolucyjne a nie jak teraz się proponuje rewolucyjne.

Drodzy Czytelnicy, czy tylko ja mam wrażenie, że komuś zależy na zrobieniu rynku zbytu dla pieców 5 klasy?
Kika13.01.2017, 14:02
A gdzie był Tusk przez osiem lat?,że dziś odgrywacie się nad rządem, który nam Opatrzność zesłała
Obserwator13.01.2017, 13:12
Dobrze,że halny powieje od czasu do czasu inaczej byłaby tragedia
Alarm po kasę13.01.2017, 12:37
Producencji piecy 5 klasy które też będą kopcić zacierają ręce. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę... A ludzie co propagują górne spalanie bez potrzeby kupowania nowych pieci są przez alarm szkalowani na każdym kroku. Ciekawe dlaczego...
Gumofilc13.01.2017, 12:06
Absolutnie niech tu nie jedzie,może się wymigać od tego mówiąc,że "łazienkę remontuje"
Omijacze sedna sprawy13.01.2017, 11:40
Przypominam ze najlepszy polski wegiel jest sprzedawany przez kopalnie po 400 zlotych za tonę.
Przypominam że w całej Polsce każdy kto prowadzi działalność gospodarczą SAM DOWOLNIE określa ilość odpadów które powstają przy jego produkcji czy handlu. Deklarowane jest minimum a reszta w piec.
Dlaczego nikt nie mówi o tych problemach?
Ogrodowa13.01.2017, 11:38
Brawo tak trzymać !!!
lekko zdenerwowany13.01.2017, 11:32
w przyszłym tygodniu te nieroby z Wiejskiej oglosza kolejna przerwę w posiedzeniach
kJ13.01.2017, 11:30
Rok temu przeniosłem się z Nowego Targu do Krakowa. Myślałem, że smog skutecznie uprzykrzy mi życie, że wszelką aktywność na zewnątrz będę musiał ograniczyć. Nic takiego nie miało miejsca. Szczerze, nie zauważyłem żadnej różnicy. Dwa dni temu (środa 11.01) przyjechałem do NT. Musiałem przejść z okolic rynku na bloki. Bez cienia przesady mogę powiedzieć, że gorszego powietrza nigdy nie widziałem i nie wdychałem. Bardzo trudno było zaczerpnąć normalny, głęboki oddech. Nowy Targ zdecydowanie przegonił Kraków.
Wiatrak13.01.2017, 11:24
Przecież wiadomo, że nie przyjedzie. Przecież górole ja uwielbiają tym bardziej jak powiedziała, że Polska energetyka musi być oparta na węglu. Miałaby nagle pogrozić swojemu elektoratowi, że palą syfem w piecach?
oscypek13.01.2017, 11:20
Mam nadzieje, że Premier (jaka jest taka jest) zignoruje PAS, bo to ludzie którym zależy tylko na własnym interesie. Oni dbają o własne portfele a nie o mieszkańców!
Niemniej jednak działania zdecydowane trzeba podjąć i rozmawiać z osobami, które będą reprezentować nas mieszkańców, czyli Burmistrzowie i Starości. Może jakaś wspólna debata z przedstawicielami lokalnych władz, ministerstwa np. pod patronatem p24? W końcu stronę zna chyba każdy na Podhalu!
bartek13.01.2017, 11:19
Bu ha ha ha. A co ta Szydło pomoże? Jak był problem z kopalnia tez przyjechała na zaproszenie górników. I co? I nic. Jak był problem tak jest. Może by się tak za robotę zabrać. Dotację pozyskać na gazyfikację miasta. Albo na grzanie geotermalne. A nie Szydło zapraszać. Po co? Żeby w razie czego mieć przykrywkę ? Zawsze można powiedzieć że nawet panią Szydło zaprosili i nic nie pomogła.
Kloc13.01.2017, 11:17
Najgorsze jest to że przyjadą i powiedzą że smog to wina Tuska a oni pochwalą się 500+.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl