17.02.2017, 21:00 | czytano: 3166

"Galeria - dziecię entuzjazmu lokalnego środowiska plastyków"

zdj. Michał Bachulski
To jedno z określeń, jakie padło podczas dzisiejszej promocji książki "Srebrne Jatki czyli 25 lat Galerii Sztuki w Nowym Targu".
- Gdy ponad półtora roku temu Ludmiła Figiel zaproponowała przygotowanie tej książki na jubileusz galerii, pomyślałam, że to dużo czasu. Myliłam się - wspominała Anna Dziubas. - To Ludmiła wymyśliła tę książkę. Powstało dzieło, które ukazuje część historii miasta. Bardzo jestem z tego dumna. Autor monografii to atut tej książki - dodała kierowniczka Jatek.
Miłe słowa pod adresem autorki padły także z ust jej dawnego ucznia, Marcina Ozorowskiego, który zadbał o szatę graficzną publikacji. Pochwał dla talentu pisarskiego nie szczędził też profesor Andrzej Małkiewicz z Wrocławia, który recenzował monografię i opatrzył ją wstępem.

Spotkanie, będące okazja do promocji monografii prowadziła redaktor Anna Szopińska. Przyjęto formułę wywiadu z autorką, w trakcie, którego pokrótce omawiano poszczególne rozdziały.

Publikacja jest cenną pracą, między innymi z uwagi na ogrom zebranego materiału. Są w niej wywiady, wspomnienia, opisy i recenzje, cytaty, odniesienia historyczne - a wszystko bogato ilustrowane. Cały materiał zebrano w ponad 240-stronicowej księdze.

Dowiemy się z niej, że pierwotnie w budynku przy ul. Kościuszki mieściła się karczma. Potem były tam żydowskie sklepy mięsne, a potem niemiecka mleczarnia i punkt kontaktowy Konfederacji Tatrzańskiej. Po latach otwarto galerię, której herbem jest latająca świnka. Kto i kiedy zaprojektował ten znak? Odpowiedzi warto poszukać w monografii.

Wydawnictwo dofinansowane jest ze środków Gminy Miasta Nowy Targ. Sponsorem książki jest Moto Service Worwa Sp. j. Łukasz Worwa. Dzisiejsze spotkanie było też okazją, by podziękować długoletnim sponsorom, których w tej sytuacji raczej należy nazwać - mecenasami.

- Dziękuję osobom, które swoje losy i finanse związały z galerią. Szczególnie Łukaszowi Worwie i Joli za wsparcie wydania tej monografii - dodała Anna Dziubas.
Autorka publikacji - nauczycielka, znana z ogromnej wiedzy i dużej łatwości operowania słowem - swój talent przelała na karty monografii. Książkę czyta się lekko i z przyjemnością. Ludmiła Figiel zastrzegła dziś, że gratulacje winny być skierowane także do co najmniej trzech innych osób. - Anna Dziubas. Jak jest sercem galerii, tak jest i sercem tej książki. Dbała o wiele rzeczy, otwierała mi drzwi do osób, które dzieliły się ze mną swoimi wspomnieniami. Marcin Ozorowski. Ta wysmakowana szata graficzna, to cały Marcin. No i najbardziej z nas zdyscyplinowana osoba - Jacenta Kowalska, która przepisywała teksty i dbała o logistykę - wymieniała Ludmiła Figiel.

Dwugodzinne spotkanie odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej. Opowieści o monografii, przeplatane były zarówno występem Big Bandu pod batutą Marty Łapczyńskiej, jak i wierszami poetów - Wandy Szado Kudasik i Piotra Biesa oraz opowiadaniem Beaty Zalot. Nie zabrakło też wspomnień pierwszych szefów galerii - Marcina Ozorowskiego i Leszka Pustówki. Gośćmi byli również dyrektorzy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, jednostki której galeria nowotarska podlega.

Podziękowania za przygotowanie monografii złożył autorce Grzegorz Watycha. Burmistrz wręczył jej miniaturę autorstwa jednego z nowotarskich artystów.

Przypomnijmy, że jubileusz 25-lecia Galerii Sztuki Jatki wpisał się w obchody 670-lecia lokacji Miasta Nowego Targu.

Sabina Palka/ zdj. Michał Bachulski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Danusia18.02.2017, 20:31
Lubię to!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl