18.02.2017, 17:40 | czytano: 5915

Mieszkańcy wygrali - rewitalizacja upadła

Gmina Spytkowice opublikowała raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały wyznaczającego obszary zdegradowany i rewitalizacji. Temat ten wywołał burzę w miejscowości i sprzeciw mieszkańców. Wobec niego gmina odstąpiła od planów.
Choć, jak przekonywał wójt Ryszard Papanek, wyznaczenie na terenie gminy, w formie uchwały, obszaru zdegradowanego i rewitalizacji, miało gminie pozwolić ubiegać się o unijne pieniądze, to jednak napotkało to na sprzeciw sporej grupy mieszkańców. Obawiali się oni m.in. podwyżki podatków, a wyraz swoim obawom dali podczas konsultacji społecznych. - Należy stwierdzić niechęć mieszkańców do prowadzenia działań rewitalizacyjnych na obszarze gminy Spytkowice - to jeden z kluczowych wniosków raportu, który powstał na zakończenie konsultacji.
W związku z niechęcią ze strony mieszkańców, gmina podjęła decyzję o rezygnacji z dalszych prac. "Z uwagi na wyniki konsultacji społecznych i negatywny odzew mieszkańców w kwestii prowadzonego procesu rewitalizacji, gmina Spytkowice zamierza podjąć uchwałę o odstąpieniu opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Spytkowice na lata 2016-2020, tym samym nie będzie podejmowana uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Spytkowice" - czytamy w opublikowanym w raporcie komunikacie.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
mega culpa04.03.2017, 20:03
Do ewki. Wcześniej wiele osób mówiło mi, że ewka to Ty, ale teraz mam już pewność. Taka buta i arogancja cechuje tylko Ciebie spośród Wszystkich radnych w gminie. Wiedziałam, że nie czytasz materiałów na sesję wysłanych przez gminę. Teraz wiem, że nie zadajesz sobie trudu zastanowienia się nad sprawami kluczowymi dla Spytkowic. Nie rozumiem tylko po co ubiegałaś się o mandat radnej. Chyba tylko po to, aby podnieść własne ego. Żal mi cię i żałuję, że Spytkowice mają takich radnych jak ty. Przede wszystkim żałuję, że na Ciebie głosowałem. Już nigdy więcej nie popełnię tego błędu.
rrrr04.03.2017, 19:37
do ewka: mocna to ty w necie jesteś.
ewka03.03.2017, 09:12
I jeszcze jedno: żal wam d**ę ściska? Trzeba było się dostać do Rady Gminy tak jak ja, to moglibyście teraz rządzić i decydować. Jak się komuś nie podobają moje polityczne decyzje, to niech spada do innej gminy, tam też znajdzie się beton do mieszania.
puk puk haloo!!!26.02.2017, 23:08
ze strony gminy Tokarnia :

Wójt Gminy Tokarnia informuje, iż w trakcie zbierania uwag do projektu uchwały Rady Gminy Tokarnia w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Tokarnia zebrano prawie 300 negatywnych wniosków.
W związku z tymi uwagami Wójt Gminy wstrzymuje prace Urzędu Gminy i specjalistycznej firmy zewnętrznej nad przygotowaniem dla Rady Gminy niezbędnych dokumentów i informacji koniecznych do uchwalenia uchwały Rady Gminy rozpoczynającej pierwszy etap uchwalania Gminnego Programu Rewitalizacji.
Wyznaczenie obszarów rewitalizacji , czyli obszarów, na których planuje się inwestycje służące całej społeczności gminnej i szczególnie korzystne dla mieszkańców tych obszarów w przypadku ubiegania się o dofinansowanie różnych projektów ze środków unijnych, jest koniecznością zarówno dla gminy chcącej mieć szansę na dofinansowanie inwestycji rozwojowych na obszarze rewitalizacji , jak również dla mieszkańców obszaru rewitalizacji . Emocjonalne działanie większości osób zgłaszających swoje krytyczne wnioski nie ma racjonalnego uzasadnienia. Uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji jest procesem, który wymaga kilku miesięcy pracy ,ma wiele etapów i na każdym z nich mieszkańcy mają prawo zgłaszania swoich wniosków i uwag.
Programy takie uchwala prawie każda gmina województwa małopolskiego w podobny sposób.
Wójt Gminy Tokarnia
Władysław Piaściak
normal24.02.2017, 19:13
Świetnie piszesz, jeśli tak chcesz robić powinieneś wystartować w najbliższych wyborach jako kandydat na wójta, masz moje poparcie. Spytkowicom w końcu należy się dobra zmiana. Dobry kandydat, dobry, program wyborczy - dla mieszkańców a nie dla UG, i masz zwycięstwo zapewnione. Później tylko odważnie i z determinacją trzeba ten program wprowadzać w życie. Z jednej strony proste, a z drugiej mam poważne wątpliwości czy taki ktoś się znajdzie. W każdym razie jakby co to powodzenia.
do normal24.02.2017, 08:56
Pisanie od pisania się bardzo różni . Jeżeli oni (wójt, radni oraz niektórzy pracownicy gminy) nie potrafią rozmawiać z mieszkańcami, nie rozwiążą podstawowych ich problemów(to są mieszkańcy wsi dla jednego jest to sąsiad, dla drugiego koleżanka, po co się narażać ?) to i ludzie nie biorą udziału w wypełnianiu ankiet ,nawet ich te propozycje nie interesują.Dzięki tej "śmietance z przerośniętym ego " wieś się zacznie cofać w rozwoju. Mądrzy i kreatywni wyjadą. Aby iść do przodu trzeba umieć przeprowadzać mediacje,najpierw w małych sprawach, bo dla niektórych są one b ważne. Ale najczęściej mówią to, co człowiek chce usłyszeć, ale po odejściu petenta nie robią nic w tej sprawie i to powoduje całkowity brak zaufania do tych ludzi .
normal23.02.2017, 19:39
amerykon - Co za pytanie - oczywiście.
jack23.02.2017, 08:09
do normal - a pisze ktoś w ogóle wnioski unijne w urzędzie?
normal22.02.2017, 19:59
W Spytkowicach Kościół "z jedli" - sprzedaż nieaktualna. Te mieszkaniec - (***)- od sierpnia (plakaty, strona UG) były konsultacje pies z kulawą nogą się nie zainteresował, opamiętali się jak rada zatwierdziła tereny zdegradowane. Tylko ugodowość i dobra wola Wójta i Rady Gminy sprawiła, że cofnięto uchwałę i projekt przekazano do powtórnej konsultacji. A poza tym, na g.... mi taka "unija" co ma mi nakazywać degradować się żeby wyżebrać pare groszy, Gmina powinna dostać dotacje na przedszkole a także na inne rozwojowe lub ekologiczne inwestycje bez żadnych kombinacji ze zdegradowaniami. Gdzie jest te trzysta miliardów, jeszcze złotówki nikt nie widział, a transza leci od 2014 roku.
Spytkowianin21.02.2017, 18:11
Do tak się robi. Prawo własności jest święte. Mieszkańcy mieli prawo sprzeciwić się ,aby ich własność została objęta zewitalizacją i z tego prawa skorzystali. Jeśli masz swoją nieruchomość zrób z nią co ci się podoba (w granicach prawa), własność innych ludzi to ich sprawa. Nie decyduj za nich ani nie wypowiadaj się za nich. Oni już się opowiedzieli, że nie chcą, aby inwestycje w gminie odbywały się ich kosztem. I koniec tematu.
tak się robi21.02.2017, 15:17
Ale jeżeli wójt, rada gminy i urząd gminy byli pewni, że ta rewitalizacja przyniesie same korzyści gminie i jej mieszkańcom, pozwoli pozyskać dotacje na budowę nowego przedszkola, to powinni dalej działać w tym kierunku. A później pokazać wszystkim niechętnym rewitalizacji, niepewnym o swoje działki itp.., że nie mieli ku temu żadnych podstaw.
Niebogaty21.02.2017, 12:35
I stało się wygrali pesymiści,chociaż większej głupoty nie słyszałem jak tą że na rewitalizacji można było stracić,to nie jest nic nowego w Kraju jest od lat ludzie zaradne Gminy skorzystały. Mówienie że jesteśmy Wioską bogatą w Kościele, sam słyszałem bywam co niedziela oraz święta ,a ta rewitalizacja to coś upokarzającego to nieporozumienie,wnioskuję z opinii odmownych mieszkańców. Stało się coś niedobrego to do tych co podpuścili tych niezorientowanych, a skoro są pewni swoich racji to zrobią na rzecz Wspólnoty coś znaczącego aby było lepiej
ktoś20.02.2017, 11:50
A czemu przedszkola nie powiększają o puste od kilku lat mieszkanie na górze budynku? Tyle się gadało, że lokatorzy zajmują przestrzeń dla dzieci. I co teraz?
DOFAJ20.02.2017, 11:10
Ciemny lud zaczął się stawiać a nawet nie wie co to jest rewitalizacja i obszary zdegradowane. To żyjcie dalej w swoim ciemnogordzie, nie róbcie nic, placzecie a nawet nie wiecie o co. Dla mnie to dobra wiadomosc, bo inni będą mieli więcej dzięki ich głupiej decyzji. Inni którzy tego na prawdę chcą i wezmą te pieniądze z pocałowaniem ręki, żeby tylko ich miejscowość wyglądała lepiej.
zn20.02.2017, 09:04
Tylko jeszcze jedna rzecz, o której się chyba zapomina. Co z tego, że nawet jakby gmina taka czy inna miała plan rewitalizacji i chciała zrobić inwestycję infrastrukturalną w jego ramach, jeżeli nie złożyła wniosku komplementarnego na projekt miękki/społeczny z Europejskiego Funduszu Społecznego? Czyli jak jakaś gmina chce w ramach rewitalizacji dostać pieniądze na szkołę czy w przypadku Spytkowic na przedszkole to musiała złożyć wniosek na projekt miękki na dofinansowanie np. zajęć dodatkowych w przedszkolu, utworzenie nowych miejsc w nowym przedszkolu. O to w tym chodzi. Sam projekt infrastrukturalny bez komplementarnego, miękkiego z EFS raczej nie wystarczy. Takie są zasady w aktualnej perspektywie unijnej. A więc trzeba mieć owszem program rewitalizacji+ realizować projekt miękki.
jrd19.02.2017, 19:36
do Ewka: przeczytaj sobie najpierw ten raport (jest na stronie urzędu) to zobaczysz jak wielu tam mieszkańców się wypowiedziało i co powiedziało na temat wyznaczenia obszarów do rewitalizacji ( na ok. 150 kolejnych stronach są zamieszczone uwagi właścicieli działek!!!!), a potem pisz. Myślę, że jak obszary zdegradowane wyznaczone by były w środkowych bądź dolnych Spytkowicach to by było to samo.
mieszkaniec19.02.2017, 18:12
Do kret. Kto uczestniczył w tych konsultacjach sierpniowych? Mieszkam na zdegradowanym przez was terenie i nic o takich konsultacjach mi nie wiadomo. A to że podpisano aneks do umowy z firma od rewitalizacji z końcem roku kalendarzowego o odstąpieniu od drugiej części projektu mimo, że konsultacje dopiero się miały rozpocząć to prorok wam przepowiedział? idź dalej robić krecią robotę.
tutusk19.02.2017, 15:21
@orawiec.Nie rozwija się? Dachy strzechą kryte?To jedyna gmina która nie będzie w przyszłości,,unijnej,,(naszej z wyższych podatków)kasiory oddawać.Brawo.
ewka19.02.2017, 15:12
ty Kaczor chcesz się zwijać a nie rozwijać, dam ci dobrą radę ruszaj cały czas głową żeby beton nie zastygł
kret19.02.2017, 15:06
do mieszkańca co podobno jest oczytany w internecie - doczytaj sobie gościu że pierwsze konsultacje odnośnie GPR były w sierpniu, potem była uchwała o rewitalizacji następnie w grudniu była uchylona, a potem była uchwalona nowa uchwała z ograniczonymi obszarami do rewitalizacji i zostały przeprowadzone nowe konsultacje, na podstawie których 20.02 2017 podjęte zostaną uchwały o całkowitej rezygnacji z programu rewitalizacji, p.s. z Ciebie to nie trzeba robić kretyna...
mieszkaniec19.02.2017, 12:56
Polecam stronę bipu naszego urzędu. 31 sierpnia została podjęta uchwała o terenach zdegradowanych i planie rewitalizacji. 9 grudnia została ona uchylona. Od stycznia zaczęły się konsultacje społeczne. Czy mnie się wydaje czy coś tu nie gra ??? Gdzie jest RIO, dlaczego jeszcze nikt się za to nie wziął. Ludzie poczytajcie sobie na stronie urzędu. Przecież jawnie robią z nas kretynów, a wójt powie że liczy się z wyborcami. Polecam wpisy pod poprzednim artykułem.
Kaczor19.02.2017, 12:35
Chcemy się rozwijac ale nie NASZYM KOSZTEM a Ty ewka palnij się w glowe i nie bedziesz mówić kto ma chodzic do koscioła a kto nie..
fk19.02.2017, 11:23
Jeszcze 2 lata rządów Pana Wójta i jego ekipy i nie trzeba będzie wyznaczać obszarów zdegradowanych bo cała wieś będzie całkowicie zdegaradowana. Już po dwóch latach tych rządów występują z drogach gminnych dziury-nieusuwane po parę miesięcy-zjawisko o którym przez ostatnie 8 lat całkowicie zapomnieliśmy.
Bolek19.02.2017, 11:05
Przyjęcie tego programu spowoduje, że dostaniecie "jakąś" kasę ale konsekwencją tego będzie to, że nic nie zrobicie na swoim gruncie bez zgody armii urzędasów. Należy się zastanowić czy opłaci się skórka za wyprawkę. Podjęliście decyzję, pewnie przemyślaną.
Teddy Kaczynski19.02.2017, 09:29
Ale co zyska zwykły chłopek z tych pieniędzy?Wyższe podatki,wyższe opłaty....Tak jest w mojej gminie powaiatu nowotarskiego,z roku na rok podatki wyższe,śmieci droższe,scieki w górę....A gmina sie chwali ze kasa z unii rok w rok płynie szerokim strumieniem.Ja z tego nie mam nic tylko wyższe rachunki....
maximus19.02.2017, 08:47
Dla mnie nieporozumieniem jest istnienie gminy składającej się z jednej miejscowości. Wystarczy po krótce policzyć koszty administracji urzędu, szkolnictwa i już mamy pustkę w budżecie. Nie ma mowy o jakimkolwiek rozwoju gminy. Ktoś kto wpadł na pomysł odłączenia się miejscowości od gminy Raba Wyżna był niepoważny.
kupiec19.02.2017, 08:27
Józek, jak będziecie sprzedawać kościół, to dajcie mi cynk.
józek18.02.2017, 19:45
do mnie przyseł stasek i pedzioł ze za pore roków przydzie taki wójt co sprzedo kościół no tośmy sie wystrasyli i bylimy przeciw, wara od nasego kościoła
orawiec18.02.2017, 19:38
to chyba jedyna gmina w powiecie która nie chce kasiory z unii, a gotujcie się we własnym sosie, będzie więcej mamony dla nas, hahaha
ewka18.02.2017, 19:35
nie zgadzam się że mieszkańcy wygrali, myślę że większość Spytkowian było za, niestety ale kłamliwa propaganda paru osób doprowadziła do tego że program nie wejdzie w życie i nie pozyskamy przez to dużych pieniędzy z unii, teraz jeszcze zdanie do tych paru osób - przykładnych katolików którzy prawie co niedziela przystępują do komunii, zróbcie sobie rachunek sumienia i zadajcie pytanie czy to co przekazywaliście ludziom to prawda czy też stek wierutnych kłamstw, półprawd, wprowadzanie w błąd i bałamucenie przede wszystkim starszych ludzi...i w niedzielę nie pokazujcie się przed ołtarzem !!!
mieszkaniec18.02.2017, 19:28
czy mieszkańcy wygrali czy przegrali to się dopiero okaże, z jednej strony nie wiadomo do końca jaka byłaby konsekwencja wprowadzenia obszarów do degradacji i rewitalizacji i tego się ludzie bali, z drugiej strony potencjalnie koło nosa przemknęło nam 2 miliony na budowę przedszkola, kasa na kanalizację i inne rzeczy, tak jak napisałem na początku, wróćmy do tematu za 4 lata i sprawdźmy jak to wygląda w pozostałych gminach które ten program wprowadziły, czy są jakieś negatywne konsekwencje czy też gminy skorzystały ze środków unijnych i się przez to rozwinęły, pozdrawiam
Janek P18.02.2017, 18:53
Nie lękajcie się.Słowa Papy.Róbcie COŚ rządzący nad nami. I czyńcie jak obiecaliście.
Wojtek18.02.2017, 18:03
Pozdrawiam Spytkowice.
STAŚ18.02.2017, 17:49
Ciekawe, że ludzie tej gminy, nie chcą się rozwijać ?!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl