22.03.2017, 18:57 | czytano: 10138

Mieszkańcy kpią z urzędników i radnych, a radni zarzucają im bezkarność i łamanie prawa

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Środowe posiedzenie Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju poświęcone było m. in. problemom związanym z przebudową skrzyżowania ul. Św. Anny i ul. Grel. Okazuje się, że spór o rozpoczęcie inwestycji dotyczy nie tylko właścicieli działki i urzędników, ale także innych mieszkańców ulicy.
Temat przebudowy tego odcinka drogi ciągnie się od co najmniej 5 lat. W 2013 r. Starostwo Nowotarskie i Urząd Miasta w Nowym Targu zdecydowały o wspólnej inwestycji. Pierwszym etapem było przygotowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji. Zaraz potem rozpoczęły się problemy. Właściciel działki,która bezpośrednio przylega do drogi protestował przeciwko przebudowie, która utrudniłaby wjazd klientom pod jego sklep.


Podczas dzisiejszego spotkania z radnymi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg przypomniał krótko historię inwestycji. - Przygotowania do inwestycji rozpoczęto w styczniu 2014 r. To była inicjatywa PZD, mająca na celu eliminację niebezpiecznego miejsca komunikacyjnego. Opracowano cztery koncepcje. Pierwszą było zwykłe skrzyżowanie, zakładające dużą "zajętość terenu", druga koncepcja zakładała budowę ronda i także głębokie wejście w teren i zabudowania. Trzecia koncepcja to budowa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, czwarta - skrzyżowanie rozbudowane, trzy-wlotowe, z pasami do lewoskrętu - wymienia Robert Waniczek.

Jak dodał - po konsultacjach, w których wzięto pod pod uwagę zarówno poprawę bezpieczeństwa, koszty, a także jak najmniejszą ingerencję w teren i sąsiednie posesje - wybrano połączone rozwiązanie, które - jak zapewnia Robert Waniczek było najlepsze. ZRID uzyskano w 2016 roku. - Pojawiło się odwołanie i wojewoda uchylił decyzję o zgodzie na inwestycję, wskazując uchybienia formalne. Co oznacza, że teraz jesteśmy w punkcie wyjścia - skwitował dyr. PZD.

- Mamy teraz nową koncepcję. Inwestycja podzielona jest na dwie części: rozbudowę skrzyżowania i rozbudowę fragmentu ulicy Grel, która obejmuje także strefę, gdzie projektowany jest kanał potoku Skotnica. Wyznaczana będzie linia brzegowa, a to oznacza że będą kolejne odwołania. Będzie potrzeba dużo czasu na ustalenie tej linii brzegowej - przewiduje Robert Waniczek, sugerując, że to oznacza także przeciągniecie w czasie samej przebudowy skrzyżowania.

Radny Lesław Mikołajski zauważył, że projekt budowy kanału zakłada wyznaczenie drogi p-poż. - Jest tam ścieżka piesza prowadząca na wały. Teraz, w skutek samowoli budowlanej, droga ta służy jako dojazd do posesji. Jak powstanie tam droga, to zalegalizowana zostanie samowola, która służy jako wjazd dla dostawców sklepu. Skorzysta na tym osoba, która nam teraz wszystko torpeduje. Komu robimy dobrze? Tylko jednej osobie - mówił radny.

- To jest takie miejsce, że cudownych rozwiązań nie będzie - stwierdził Robert Waniczek. - Ostrzegałem, że konsekwencje decyzji wojewody będą takie, że będzie większa ingerencja w nieruchomości tych protestujących mieszkańców. Wojewoda bowiem uznał, że ulica Grel ma mieć 10 metrów szerokości plus chodniki po obu stronach. My staraliśmy się szukać najlepszych rozwiązań - powtarzał dyr. PZD.

Radna Danuta Szokalska apelowała o "doraźne rozwiązania". Proponowała "usuniecie słupa i zasypanie dziur". Inni radni pytali szefa drogownictwa jakie są inne rozwiązania. - Rozmawiamy z Policją. Są różne możliwości. Można wprowadzić na ul. Grel ruch jednokierunkowy, można też w ogóle zamknąć Grel - odpowiedział Robert Waniczek.

Kilka dni temu właściciel działki leżącej przy planowanej inwestycji powiesił w okolicy kilka tablic z napisem o zakłamaniu i braku kompetencji urzędników oraz radnych. Zdjęcie przesłała nam Czytelniczka, która sytuację komentuje tak: "Jest to ze strony właścicieli działki ewidentna manipulacja, wykorzystująca to, że wojewoda wydając opinie nie zweryfikował informacji, które zostały zawarte w odwołaniu - o rzekomej sprzedaży działki przez stronę. Niestety nigdy oficjalnie w żadnym piśmie, których wiele składali do Urzędu Miasta nie był ten fakt nadmieniony przez właścicieli tej działki. Jest to po prostu nieprawda. Nieprawda, którą teraz wykorzystują by oczernić władze o niekompetencje i tyle. Mieszkańcy ul. Grel i okolic mają już dość tej sytuacji, tym bardziej, że znana jest nam historia rodzinna osób, przez które ta inwestycja jest blokowana. Z tej historii można wywnioskować, że są oni nieuczciwi i bez żadnych skrupułów.. ."

Równie ostro o właścicielach działki mówił dziś radny Mikołajski. - Ten pan się w ogóle nie przejmuje prawem . Ta osoba popełniła kilka rażących naruszeń prawa! Wał sobie zabudował. Wszedł w teren RZGW, przesunął sąsiadowi pod jego nieobecność płot o dwa metry. Jest bezkarny. A teraz opluwa nas jeszcze. Przydałaby się reakcja kogoś, może burmistrza - zastanawiał się radny.

Tablicami zainteresował się także radny Andrzej Rajski. Przewodniczący Rady Miasta był ciekaw jak to możliwe, że tablica wisi na miejskim słupie, skoro inni na takie usługi muszą zapłacić.

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przyznał, że wie o "tablicach szkalujących urzędników i radnych" - Wystąpimy do telekomunikacji, która jest właścicielem drugiego słupa o wyjaśnienia - powiedział krótko wiceburmistrz.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
prawnik06.09.2017, 22:10
ten pan wlasciciel sklepu to niezly cwaniaczek,karma wraca cwaniaczku,dac mu solidna kare niech sie nauczy mysli ze mu wszystko wolno?to sie myli,mysle ze urzednicy sie tym dobrze zajma i zrobia z nim porzadek
młoda24.03.2017, 18:11
ale macie problem-zrobić zatoczkę -bo jest miejsce ,przesunąć słup ale nowy i zrobić szerszą ulicę -można zaparkować z prawej strony - bo tam dalej też jest miejsce -na przystanku -przystanek zrobić zaraz za ostatmim domem na ul.Św.Anny ,a połączenie z Grelem i miastem może też być bardzo proste .Wystarczy zrobić nowy most od ul.Nadmłynówki albo wcześniej gdzieś koło urzędu skarbowego i w ten sposób,wszyscy ,którzy zawsze mieli najdalej do centrum będą mieć blisko -proste.I dopiero wtedy wyremontować nawierzchnię.A co do powodu podtopień to sklep ,który tak katujecie nie jest jedynym winowajcą .rozejrzyjcie się we wszystkie strony ile betonu i kostki jest wkoło domów i jaki to ma wpływ .Popatrzcie wyżej -winnych jest sporo co to nabetonowali ,że ho ho.
ANNA24.03.2017, 14:37
wSPOLCZUJEMY P.ANOM P.tak wspanialej siostrzenicy
władek24.03.2017, 14:22
chamstwo i prostactwo górą! Przecież od początku było wiadomo z kim macie do czynienia. Zebrać podpisy od mieszkańców,złożyć petycje w nadzorze budowlanym,u radnego i burmistrzowi na dziennik podawczy. Jak chcecie coś zdziałać to tylko teraz. Jak mu popuścicie to koniec.
Leszek P z bratem Markiem24.03.2017, 09:03
My juz najlepiej wiemy jacy oni są , na własnej skórze doswiadczylismy "dobrodziejstwa" . Pozdrawiamy sąsiadów z ul. Grel
@gruby24.03.2017, 08:29
Należało go nie przenosić a skablować i nie wydawać takiej durnej WZ na sklep i budynek mieszkalny. To twoja niekompetencja . Wypadałoby się przyznać i ponieść odpowiedzialność.
gruby24.03.2017, 00:43
Do Kpina.. Ten słup został przeniesiony tak jak obiecwał Fryźlewicz. Wczesniej stał niemal na drodze. Był drewniany. Przeniesiono go dwa,trzy metry dalej, bo musiał gdzies stać . Zwróć uwagę na zdjecia z poniższych artykułów na ten temat i na obecne zdjęcie.
mieszkaniec ul. Grel23.03.2017, 21:15
Spec ustawa i zaorać ten sklep jeśli koliduje z dobrem ogółu. Przejeżdżam w tym miejscu 2 razy dziennie i często muszę uciekać na dziurawe pobocze. Ciekaw jestem kto mi zapłaci za naprawę zawieszenia...?
Mieszkańcy cierpią raz przez dziurawe i niebezpieczne skrzyżowanie, dwa przez brak kanału o odpowiedniej przepustowości gdyż państwo L. przywłaszczyli sobie teren i prowadzą biznes na terenie należącym do RZGW. Wały również są węższe przy ich posesji, bo przecież musieli się też i tam wpi****lić ze swoim płotem. Zbliża się wiosna i mieszkańcy ul. Grel i Św. Anny po raz kolejny muszą liczyć na opatrzność Bożą by potok Skotnica znów nie naraził ich na straty... Ta czerwona tablica to po prostu słoma z butów.
SOLO23.03.2017, 20:05
To naprawdę dzieje się w Nowym Targu? Nie mogę uwierzyć w taką bezsilność władz miasta.
kozula23.03.2017, 17:48
Dawno byl slupek na srodku ispokojnie mozna bylo przejsc dzis to niemozliwe bo wiecznie stoja idostawcze zrobic zakaz ciezkich samochodow niech towar nosza ze sw. Anny
KPINA23.03.2017, 17:48
Fryźlewicz deklarował że słup zostanie usunięty W MAJU 2013 ROKU. Szybciej obywatele usunęli Fryźlewicza.
A Watycha ze Starostwem tak się zmęczył budową ronda dla galerii na co dostał pieniądze tylu urzędników całe tabuny z miasta i starostwa , policjantów ,komorników ,prawników, koparek ,firm demontujących ogrodzenia ,kioski ,auta,JEDNA WIELKA SZOPKA.
A tu nic się nie da . Może wjechać buldożerem zwalić słup i sklep .
A gdzie specustawa .KPINA.Zabudowaliście potok Skotniczankę to was i św.Anny teraz każda powódź zalewa .Kto wydał zgodę na wybudowanie sklepu kolidującego z RONDEM ? Głupota i niekompetencja nie ma granic.
czytelnik23.03.2017, 17:22
do geodeta zazdroscisz im pan tego biznesu
z N.T.23.03.2017, 16:55
Na kabaret w MOK-u trzeba dać za bilet min. 50 zeta.Na sesję naszych radnych wejście za free.
ferdek kiepski23.03.2017, 16:50
roz*** ten NT za dużo tam problemu druga H
Święta Anna23.03.2017, 14:06
A mi to wisi. Mogą zrobić tam nawet paśnik dla zwierząt.
anna23.03.2017, 12:23
Mojemu dziecku kierowca z dowstawczego auta rozkwasił nos drzwiami od kabiny jak dzieciak próbował przecisnąć sie miedzy samochodem a płotem. Kierowca go nie zauważył.. Kobiety z wózkami nie mogą tamtędy przejechać na wały jak stoi duże auto. A tak wogóle , to przez ten sklep jest taki syf na wałach , że zgroza. Drobne pijaczki zrobiły sobie tam ogródki piwne i smiecą butelkami, puszkami z piwa, raklamówkami z lewiatana. Jedyne spacerowe i relaksowe miejsce dla mieszkańców tej częsci miasta wygląda jak smietnik.
iga23.03.2017, 12:03
jeden prywaciarz blokuje inwestycję, już przerabialiśmy to w historii, nazywało się liberum veto i nie wyszło z tego nic dobrego
xxx23.03.2017, 11:52
postawić barierke i zamknąć ulicę grel i po sprawie :)
Zyggi23.03.2017, 11:48
Najtaniej , odcinek ul. Grel od trzynastki [ wiaduktu ] do ul . Św. Anny jednokierunkowa . Dojazd na Grel przez ul . Krakowską ze światłami z czujnikiem na lewoskręt .
xyz23.03.2017, 09:05
Na Grelu jeden gość zasypał potok wzdłuż. Zrobił se drogę dojazdową. I żeby było śmieszniej, postawił zakaz wjazdu "Teren Prywatny". To jest dopiero samowola.
I co? Gdzie są urzędnicy, którzy biorą pieniądze z pilnowanie, aby do takich sytuacji nie dochodziło? W jakich czasach my żyjemy?
Za PRL-u to byli ludzie co społecznie pilnowali takich rzeczy. Skandal.
Za co płacimy podatki.
stan23.03.2017, 08:51
po co grelanom ta troka
qwertyt23.03.2017, 08:29
wprowadzic zakaz ruchu i bedzie po sprawie . Klapek też podskakiwał i rondo jest .
Marcin23.03.2017, 06:41
Ktoś zapomniał w artykule dodać że dojazd dla dostawczych aut był kiedyś chodnikiem dla pieszych.Nadal tamtędy ludzie się przeciskają aby zejść na wały bo to jedyna droga.
Zajmą się tym gdy w końcu któryś z dostawczaków nie zauważy że ktoś z tyłu idzie i zrobi z niego placek którego będą musieli urzędnicy jak i właściciel sklepu przełknąć.
Trzeba również zaznaczyć że kiedyś nie było tam sklepu i przynajmniej dostawczaki ani nie blokowały ulicy ani jej nie niszczyły.Jak ktoś się tam przejdzie sam zobaczy dziury na jedni,chodniku a nawet na podjazdach innych gospodarstw "bo musi gdzieś zawrócić"
Najlepsze jest to że na przeciw sklepu mieści się przystanek autobusowy i widzę że dla dostawczych miejsce jest ale dla autobusu gdzie by ta !
Hańba !
MF23.03.2017, 06:39
A gdzie jest Pani inspektor budowlany nie widzi co sie wyprawia samowola budowlana za co bierze niemale pieniadze z naszych podatkow .ODWOLAC...
mig23.03.2017, 06:30
Whodzimy.koniec.gadania.rondo.mabyc.zrobione.uzont.masta.tym.zajmie.czeba.go.wywlaszcYc.weszed.pas.zeleni
Jo!22.03.2017, 23:01
Niech pożyczy srebrną astre kombi od Pana "Ż" i zastawi drogę: )
Mandat!22.03.2017, 22:58
Tablica jest nie legalna.
Sx22.03.2017, 21:32
To dobry pomysł zamknąć ulice Grel ,zrobic tylko dojazd do posesji przecież to nie jest ulica ,bo od partyzantów to jest droga z czasów świetego grala czyli gorsza niż ze średniowiecza ,bo w średniowieczu były drogi z tłucznia ale wytrzymałe do dzis ,a jak miasto zamknie drogę to chociaż przyjezdni nie bedą się śmiać z tej przepięknej drogi i wstydu na całą Polskę nie bedzie
Grell22.03.2017, 21:21
Wywłaszczyć i tyle na temat!
tak trzymać22.03.2017, 21:20
Zaorać Grel
postawić szlabany i przeloty przez Trute ...
amerykanin22.03.2017, 21:01
.Mamy radnych??????.I tak dalej..K***.Pod siebie nawet robią,klika ewenement światowy .K*** W następnej kadencji te same przy koryc ieszkodniki.K***
He he22.03.2017, 20:59
Zamienić na ścieżkę rowerową i gitara .. z wypożyczalnią kajaków po drodze
kalima22.03.2017, 20:41
Wznowić granicę działek, zlikwidować samowolę, czyli przywrócić chodnik na wały. Sklep bez dojazdu i problem się sam rozwiąże. Dodatkowo miejski chodnik ogrodzić słupkami z łańcuchem jak np. w rynku
Nowoczesny.pl22.03.2017, 20:13
Co to znaczy "jest bezkarny"? Może urzędnicy są strzała warci?? Nie potrafią wyegzekwować prawa?? No coś jest nie tak
Geodeta22.03.2017, 20:07
Dlaczego właściciel tego sklepu jako jedyny ma ogrodzenie działki aż do chodnika na wale od strony rzeki a inni prawie 10 metrów dalej?
nie da sie22.03.2017, 20:01
Ciekawe że ten urząd wraz z Starostwem zrobił rondo dla ColorParku
mimo protestów a tu totalna indolencja jeśli chodzi o mieszkańców
@oj jo22.03.2017, 19:58
jasne najlepiej zamknąć cały Grel i Partyzantów nie będzie problemów z autami
abc22.03.2017, 19:55
o raju!!!
szopka jakich mało ;-) !!!
negocjator22.03.2017, 19:48
Tak się kończy kupowanie głosów wyborczych. Teraz tę żabę trzeba będzie przełknąć. Nie płakać i nie żalić się tylko podejmować decyzje. Przecież to jakaś żenada i urzędnicza kompromitacja.
nowotarżanka od zawsze22.03.2017, 19:43
Brak słów
Amortyzator22.03.2017, 19:38
Po co nam ta ulica taka dziurawe. Proszę ją jak najszybciej zamknąć.Przez tą syfiastą ulicę robię tylko z zawieszeniem
dzejms22.03.2017, 19:37
wywłaszczyć i koniec i kara z 10 tysięcy i przestanie protestować i kłamać
m22.03.2017, 19:32
1) właściciel sklepu wiedział że tam będzie przebudowa .
2) ludzia zabieraj trochę działki pod ta inwestycje dla ich bezpieczeństwa !!!!
Gdy wyślesz dziecko do sklepu z ul św Anny to modlisz się żeby wróciło całe bo tam jest bardzo niebezpieczne !
A za właściciela trzeba się wiać bo takie może być .
jo22.03.2017, 19:17
zrobić jednokierunkową w stronę grela i po sprawie .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl