02.04.2017, 10:56 | czytano: 4669

Autobusy dalekobieżne odjeżdżają już z nowego miejsca (zdjęcia)

zdj. Regina Korczak - Watycha
ZAKOPANE. "Jest to dla miasta bardzo trudna sytuacja. I, niestety, kolejna odsłona smutnej historii prywatyzacji zakopiańskiego PKS-u, który dwanaście lat temu został sprzedany deweloperowi" - komentuje burmistrz Leszek Dorula konieczność przeniesienia miejsca odjazdów autobusów dalekobieżnych z dotychczasowego dworca na plac przy PKP.
- Nie ukrywam, że razem z przewoźnikami zostaliśmy przyparci do muru tą nagłą sytuacją - dodaje.
Zmiana była konieczna, bowiem nowy właściciel dworca autobusowego przed miesiącem wypowiedział umowy przewoźnikom.

- Odkąd dwa lata temu zostałem burmistrzem, dwukrotnie chcieliśmy odkupić dworzec autobusowy, żeby go wyremontować i stworzyć tam centrum komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia. Ani ówczesny, ani obecny właściciel nie byli jednak zainteresowani ofertą od miasta - dodaje burmistrz Zakopanego.

Przewoźnicy, którym nowy właściciel dworca wypowiedział umowy na korzystanie z przystanków i na miejsca postojowe, zwrócili się do władz miasta z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Miasto zaproponowało, by autobusy dalekobieżne oraz część busów kursujących na liniach lokalnych - które odjeżdżały z dworca i również dostały wypowiedzenia umów - korzystały z obszernego placu przy dworcu PKP.

Dla komunikacji dalekobieżnej wyznaczone zostały dwa stanowiska odjazdowe. Przy budynku dworca, bliżej ulicy Chramcówki, ze stanowiska nr 10 odjeżdżać będą autobusy m.in. do Krakowa i Łodzi. Pozostałe autobusy odjeżdżać będą ze stanowiska nr 7 w głębi placu. "Jeszcze dalej wygospodarowane zostało miejsce dla pojazdów na postoje między kursami. Podróżni będą mogli korzystać z poczekalni oraz toalet, które znajdują się w budynku dworca PKP. Trwają rozmowy nad otwarciem kas biletowych oraz dźwiękową informacją o odjazdach" - informuje w komunikacie Urząd Miasta.

Takie rozwiązanie problemu jest przyspieszeniem decyzji, którą UM i tak miał podjąć, bowiem na placu obok dworca kolejowego powstać ma zintegrowane centrum komunikacji autobusowej i kolejowej. Planowana jest też modernizacja zabytkowych budynków dworca PKP z przystosowaniem ich zarówno do obsługi ruchu pasażerskiego, jak i na cele kulturalne.
W lutym br. zakopiański magistrat dostał ze środków unijnych ponad 5 mln zł dofinansowania na remont części dworca, złożył też dwa wnioski o dofinansowanie projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na łączną kwotę ponad 23 mln zł.

Co się tyczy stanowisk komunikacji miejskiej - linia nr 14 na Harendę i Olczę oraz linia nr 14 na Krzeptówki i Cyrhlę oraz przewoźników prywatnych, którzy kursują do Kuźnic i na Olczę - przystanki nadal znajdują się na stanowiskach 7 i 8 przed dworcem autobusowym.

Szczegółowe informacje o zmianach będą pojawiać się na stronie internetowej zakopiańskiego Urzędu Miasta: www.zakopane.eu.

opr.s/ zdj. Regina Koczak- Watycha
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
BUSOMAT PL02.04.2017, 22:05
Tak czy inaczej autobus to najlepszy środek transportu.
pawlikowski02.04.2017, 14:00
Jego teren jego sprawa - kto tam wogole przyjezdza ?
Obiektywny02.04.2017, 11:50
Pan. Ż. wybuduje tam market i zrobi nową targowicę, ha, ha
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl