03.04.2017, 10:20 | czytano: 4268

Unijne miliony dla Rabki-Zdroju na nowe atrakcje w Parku Zdrojowym

Ponad 8 miliona złotych dofinansowania otrzyma Rabka-Zdrój na dwie nowe atrakcje, jakie powstaną w Parku Zdrojowym. Pierwszą, szeroką zakrojoną inwestycją, będzie zagospodarowanie bulwarów nad Poniczanką (wizualizacja na zdjęciu), drugą - budowa wodnego placu zabaw w parku.
Obie inwestycje warte są łącznie prawie 12 mln zł. W dużej części zostaną sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Gdy powstaną, rabczański park będzie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Podhalu. Kilka lat temu za kilkanaście milionów złotych został odnowiony kilkuhektarowy Park Zdrojowym, który przyciąga dziś wielu turystów. Na jego terenie powstały m.in. nowe plac zabaw, wybudowano tężnie solankowe, jest skate i trial park, są korty tenisowe, a także miasteczko rowerowe ruchu drogowego. Bulwary, które powstaną na kilometrowym odcinku przepływającego w sąsiedztwie parku potoku Poniczanka oraz wodny plac zabaw, będą kolejnymi interesującymi atrakcjami. Warto dodać, że w dalszych planach jest też budowa w parku aquaparku. Są już inwestorzy, którzy są gotowi wejść w spółkę z miastem.
W ramach budowy bulwarów miasto planuje stworzyć wzdłuż potoku atrakcyjną przestrzeń publiczną z szeregiem urządzeń uzdrowiskowych (tężnia, wodospad solankowy, grota solna, urządzenia do wodoterapii metodą Kneippa) i rekreacyjnych (ścieżka spacerowa i rowerowa, siłownia plenerowa, boisko do siatkówki plażowej, park linowy, ścianki wspinaczkowe różnej wysokości), a także elementami małej architektury podnoszącymi jakość przestrzeni publicznej uzdrowiska (ławki, zrewitalizowana zieleń, odnowione kładki pieszo-rowerowe).

Z kolei wodny plac zabaw składał się będzie z fontanny skalnej otoczonej zielenią z miejscem odpoczynku ze stołkami i parasolami oraz fontanny edukacyjnej z kompleksem urządzeń do aktywnej zabawy z wodą i ścianą wodną.

r/
zobacz także
komentarze
autor22.05.2017, 18:48
Dopóki nie ma pomysłów na nowe miejsca parkingowe każdy pomysł rozbudowy infrastruktury parku jest pomysłem poronionym. W niedziele i wakacje syf i tragedia, kiedy najadą się turyści przecisnać sie nie można, smród spalin zaraz koło "atrakcji" (wybitnie walory ogrodu aromaterapeutycznego przy skrzyżowaniu) .Rabka w sezonie to tragedia i dla mieszkańców i dla turystów.
@ Kawka05.04.2017, 16:51
Ulice maja dobre i złe strony. Statystycznie mają też ilość interwencji policji. obdukcji lekarskich i klienteli sędziów i prokuratorów.
Kawka05.04.2017, 12:48
agar nie wypowiadaj się i nie oceniaj mieszkańców ww.ulicy.Wystarczyło tylko pozostać przy swojej opinii na temat artykułu. Należy obyć się choć trochę z kulturą. Każda ulica w Rabce ma swoje dobre i złe strony. Jak wszędzie.
agar04.04.2017, 13:53
Tutejszy pewnie mieszka na Poniatowskiego. Dla nich Nowy Świat to Ameryka i podróż w nieznane. Kawki nad blokami nie zawracają bo tutejsi zawsze pusty garnek znajdą na rosołek. Ja bym się na Nowy Świat przeniósł dziś . Rabka bez Nowego Światu byłaby uboga. Zgadzam się że trzeba bardziej zadbać drogi i wyremontować pustostany.
kaśka04.04.2017, 11:48
Tutejszy co ty pie....sz. Jak dla ciebie Nowy Świat jest miejscem gdzie zawracają wrony,to albo nie znasz Rabki. Albo te wrony ci w dekiel nadziokały. Przecież to strefa A uzdrowiska. Przylega bezpośrednio do parku. Na Nowym Świecie są najdroższe działki w Rabce /ale o sprzedających trudno/ cena za ar. 10-12 tyś. A ty piszesz ze tam kawki zawracają? To najdroższa część uzdrowiska i najstarsza. Zaniedbana ale po mimo to najbardziej prestiżowa .
@ tutejszy04.04.2017, 10:33
Ty już łyknołeś.co trzeba.
tutejszy04.04.2017, 00:31
@ tutejszy
Przeprowadź się skoro mieszkasz na Nowym Swiecie,skąd wrony zawracają.Powieści o psach,włóż między bajki.Jakby chodziło o wałesających się żuli,predzej bym łyknął...
tutejszy03.04.2017, 18:30
@alex
Póki co,nie wypowiadaj się...
@ tutejszy03.04.2017, 17:22
Ja tam mieszkam. Droga dziurawa. Psy bez kagańca gonią biedne dzieci,w rozpadajacych się ruinach koczują bezdomni. Na to wszystko patrzą turyści idąc na Maciejową. A w rabczańskie cuda nie wierzą . Władzy nic tak dobrze nie wychodzi jak siedzenie na d....e i popieranie jedynie słusznie rządzącej partii. Zobaczymy tym razem na ile są skuteczni .
obserwator03.04.2017, 16:07
Pani Burmistrz realizuje inwestycje które koncepcyjnie przygotował śp.Antek Rapacz. Miał gość pomysły na Rabkę - szkoda że nie dane mu było ich realizować...Świeć Panie na Jego duszą...
edek03.04.2017, 12:08
Mam nadzieję że nie będzie tak jak z remontem kina w Rabce. Plany były jakieś 20 lat przed rozpoczęciem remontu.
Nie zainteresowany więcej jakąkolwiek inwestycją w03.04.2017, 12:02
No, ale po co? jak szary miejscowy później to spłaci?bo inwestorów przecież przepisami się przegania... wybudowanie domu w Rabce na działce " budowlanej" ( celowo w nawiasie, bo raz plan jest, raz go nie ma) to horror, gdzie w innych miejscowościach typu N.T. bez problemu ( miasto myśli o rozwoju a nie strzelaniu sobie w stopy!) a już nie mówię o inwestorach, którzy płacąc podatki polepszyliby sytuację tego od kilkudziesięciu lat biednego miasta ( podatki, miejsca pracy, które są w tej miejscowości jak na lekarstwo). W Rabce tą biurokracją strzelają sobie ciągle w stopy! inwestor wciąż traktowany jest jak zło konieczne ( kąsanie ręki, która karmi???). Tysiące ludzi przejeżdża na Podhale, mijając Rabkę wraz z inwestorami. Trzeba mieć wyjątkowy talent, żeby tak fatalnie zarządzać.
tutejszy03.04.2017, 11:55
Kto jeździ na Nowy Świat,można na nogach się przespacerować a nie tylko stękać i narzekać.
alex03.04.2017, 10:40
Gdzie jest data rozpoczęcia tych inwestycji. Puki co to tylko w planach. A Rabka szczęścia do inwestycji nie ma. A co w takim razie z drogą przez Nowy Świat? I straszącymi ruinami w koło parku?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl