27.04.2017, 13:30 | czytano: 6551

"To był bandytyzm". Czy uda się ustalić, kto spuścił do fosy tysiące litrów ścieków przemysłowych?

NOWY TARG. Służby miejskie chcą ustalić i ukarać osobę, która spuściła tysiące litrów ścieków przemysłowych do kanalizacji burzowej. Ścieki, najprawdopodobniej garbarskie, wypłynęły w fosie koło zakopianki w rejonie ulicy Roberta Schumana i tylko dzięki szybkiej interwencji nie spłynęły rowem do potoku Czarny Dunajec.
O sprawie powiadomił urzędników mieszkaniec Nowego Targu, który wybrał się tam na spacer. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy postawili zastawkę, uniemożliwiając ściekom przedostanie się do potoku. Dzięki temu nie doszło do skażenia. Wstępnie oceniono, że są to ścieki przemysłowe, chromowe, pochodzenia garbarskiego. Na miejscu pobrano próbki do badań, które mają to potwierdzić.
Dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Dariusz Latawiec mówi, że to, co się tam stało, to bandytyzm. - Wywieźliśmy stamtąd dziewięć beczek ścieków - informuje. - Trzeba się zastanowić czy nie zgłosić sprawy do prokuratury - dodaje.

Dyrektor mówi, że w tej okolicy doszło już do podobnego skażenia, którego sprawca został ukarany. Służby miejskie podejrzewają, kto mógł wypuścić ścieki do burzówki, ale bezpośrednich dowodów na to nie ma, więc głośno nikt o tym nie mówi.

Dariusze Jabcoń, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Nowym Targu mówi, że ustalenie tego, kto zrzucił ścieki, będzie trudne. Prawdopodobnie spłynęły do burzówki nielegalnym kanałem. W tym rejonie miasta jest wielu "podejrzanych" i jest to teren, gdzie funkcjonują odcinki różnych podziemnych sieci nigdzie nie zinwentaryzowanych. - Zajmujemy się sprawą i będziemy robić wszystko, żeby doprowadzić ją do końca - deklaruje naczelnik.

W miejscu, gdzie doszło do zanieczyszczenia była policja. Funkcjonariusze sporządzili notatkę. Jak mówi podkom. Roman Wolski, rzecznik nowotarskiej komendy, sprawa będzie najprawdopodobniej prowadzona pod kątem wykroczenia. - Musimy jednak poczekać na ekspertyzy, żeby ustalić jakie ścieki znalazły się w rowie i z czym mamy do czynienia - dodaje.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ekolog!!!30.04.2017, 13:51
Ludzie.Pomyslcie troche!!!Kusnierka dawno padla.Zostaly nieliczne zakady.Ich sciekow nikt nawet by nie dostrzegl.Ile zostalo duzych zakladow?(logika) (byl kiedys taki kawal o logice i milicjantach) Przewaznie raz w miesiacu okolo 5 rano jest niesamowity smrod w dawnej dzielnicy przemyslowej miasta,czyli SKLADOWA,CERAMICZNA,KOLEJOWA (kolo starego dworca)ILE tam jest zakadow???????? Pomijajac nocne spalanie plastikow w weckendy.
do ściek28.04.2017, 13:49
poczytaj trochu http://...
s28.04.2017, 11:39
Wszyscy uważają że potok jest państwowy , czyli niczyj i można wszystko . Może wreszcie władza wszelaka weźmie się za to . Przytkać rure i pomopwać w drugą stronę , zaraz pokaże gdzie wpuszczają .
Druga sprawa - ścieżka rowerowa , podobno chluba miasta - wzdłuch śmierdzącego syfem zamulonego kanału - aż prosi się otworzyć wypożyczalnie masek przeciwgazowych - chyba zostały jakieś po Obronie Cywilnej .
Ściek28.04.2017, 11:34
@do ściek
Większej bzdury dawno nie słyszałem. No i to jest właśnie to, na co wcześniej zwracałem uwagę. Totalna ignorancja i nieznajomość tematu. Nie wiesz o czym mówisz czy piszesz, to się po prostu nie wypowiadaj - i tyle w temacie.
Tri i Tetra są stosowane przede wszystkim do tzw. odtłuszczania na sucho, czyli trocinowania albo jak kto woli lajtrowania. W tym procesie NIE POWSTAJĄ ścieki. Natomiast typowe ścieki chromowe są koloru ciemno niebieskiego (aż po granatowy) - bo taki jest kolor garbnika. U mnie, masz kolego pałe z technologii wyprawy skór.
raf28.04.2017, 09:43
A bo to pierwszy raz dysponuję zdjęciami z 15 marca poszło pięknie do Dunajca a wyglądał ściek jak by go pokrył lód, zdjęcia i sprawa przekazana Policji
Zniesmaczony28.04.2017, 08:03
Przecież w tym miejscu ciagle wypuszcza sie cuchnąca ciecz. Jak tam przejeżdżam Zakopianka, to śmierdzi ze nie ma czym oddychać; dziwne, ze policja, wójtowie i wszelka tego typu "władza" nic nigdy nie czuje????! Dziwne....bardzo dziwne:/
do ściek27.04.2017, 22:16
jakbyś choć trochę znał się na technologi wyprawy skór, to byś Wać Panie wiedział, że każdą skóręw procesie garbowania trzeba odtłuścić używając odpowiednich odtłuszczaczy, którym najczęściej bywa TRIchloroetylen lub Tetrachloroetylen a ścieki po tak owym zabiegu są właśnie takiego koloru i zawierają również chrom
ksiegowy27.04.2017, 21:28
W/g cennika http://www.mzwik.nowytarg.pl/_pliki/taryfa_oplat_za_wode_i_scieki_na_okres_od_01052017_do_30042017,7a148.pdf i informacji dyrektora MZWiK iż wywieziono 9 beczkowozów ścieków wynika . W cenach netto bez transportu 22,50 za metr sześcienny x 9 beczkowozów po ok 5 m sześciennych to daje ponad 1.000 zł , czyli nie wykroczenie a przestępstwo bo szkoda na rzecz MZWiK ponad 500 zł - jak byk sprawa dla Prokuratury
l27.04.2017, 20:07
Dla Pana Dyrektora Latawca .
Szanowny Panie , to nie jest tak że tą burzówką ktoś okresowo odprowadza ścieki . Do tego kanału jest ktoś na chama podpiety i ścieki idą caly czas . Wystarczy jak pofatyguje się Pan lub pański pracownik w lecie w czasie upalu i będzie Pan mogł stwierdzić na wlasne oczy iz z rzeczonego kanału non stop coś plynie i nie jest to czysta woda z przesiąku gruntowego . Tak że prosze nie opowidać iż przy pomocy robota nie da się zlokalizować miejsca zrzutu bo ów jest permanentny . Kolejne pytanie - komu podlega kanał idący do potoku Czarny Dunajec - od lat nie konserwowany , zarośnięty i wiecznie wylewający na sąsiednie pola . Skoro nadzorowane przez Pana i mały kanal burzowy z Tobruku i duży kanał burzowy z Kolejowej uchodzą do wykopu , to czyj on jest ?
Burok27.04.2017, 19:38
Pieprzenie o Chopinie . MZWiK ma robota . Wpuścić w kanał i inwentaryzować . To nie jest kolektor ściekowy z nielegalnymi podłączeniami . Burzówka ma dużo większą średnicę i idzie znaleść . No ale przecież miłosierne MZWiK , i wydział Ochrony Środowiska nie może bo jeszcze jakiegoś bidoka skrzywdzi . Jak badania sa kosztowne to dać 20 tys nagrody i zaraz doniosą na bandyte . To nie jest wykroczenie , to jest zbrodnia . Nie bać się , zgłosuić do Prokuratury , niech ścigają dziada
janek27.04.2017, 19:19
Kilka tygodni temu też prawdopodobni ten sam wypuścił i policja i straż interweniowały ale nic z tym nie zrobili teraz będzie tak samo.
Jasiek27.04.2017, 19:00
W każdej gminie wszyscy sąsiedzi wiedzą, kto wypuszcza ścieki do potoków, zaś wójtowie udają,że nie wiedzą, bo nie chcą tracić elektoratu.Urzędnicy z Miasta udaja,że szukają, mydląc oczy opinii publicznej.
NT27.04.2017, 18:47
Wielkie bogoce-kuśnierze a na własną oczyszczalnię nie stać. Mam nadzieję, że dobiorą się sprawcy do d***. Kiedyś jak jeszcze Spółdzielnia ASKO Gorce istniała to waksmundziańskie kuśnierze miały na kogo zwalić, że Dunajec zanieczyszczony, a teraz mam nadzieję, że organy ścigania dojdą po nitce do kłębka a Sąd wymierzy odpowiednią karę dla cwaniaczka a nie śmieszne kilka tysięcy.

ps. Jeśli Sąd, przy wyroku skazującym zakazywałby ponadto dalszej działalności w tym sektorze to zastopowałoby tych nieuczciwych pajaców o wysokim mniemaniu.
ormowiec27.04.2017, 18:24
W wielkim mieście Nowym Targu nie ma bandytów,zaistniała jakaś pomyłka...
Ściek27.04.2017, 17:26
Kto to pisał ? jakie ścieki chromowe ? od kiedy to chrom ma kolor kawy z mlekiem ? Wcale się nie dziwię że nikt nic nie wie , i winnego nie znajdą . Skoro sprawą zajmują się jacyś ignoranci to trudno żeby było inaczej. Przypominam że nie było wtedy deszczu, burzówki nie przepłukał deszcz, ( na to liczył nasz truciciel ) więc ślady pozostały , mówiąc obrazowo - na widoku. No ale - kto i po co będzie się wychylał ?
Jeszcze się komuś niepotrzebnie narażać ...
szakal27.04.2017, 16:27
Ja proponuję złapać go za ryj jak już się go złapie i kazać mu to wypić.
Mefisto27.04.2017, 15:31
Proponuje przegladnać okoliczny monitoring.
Leming doskonały27.04.2017, 15:12
Jaki problem do kanalizacji borzowej wprowadzić kamerę (jest na wyposażeniu MZWiK) i namierzyć wszystkie lewe przyłącza do burzówki ???
pneumatic27.04.2017, 14:59
Za samo stwierdzenie Jabconia o trudnościach w ustaleniu sprawcy, burmistrz powinien go odwołać ze stanowiska. Ej urzędasy, ale Wam się w d ... poprzewracało.
wiki27.04.2017, 14:02
Ludzka głupota nie zna granic...
pio27.04.2017, 14:00
Ja tak z ciekawości zapytam ,,Trzeba się zastanowić czy nie zgłosić sprawy do prokuratury'' Ja to bym się zastanowił czy ludzie tak mówiący, nadają się do zajmowanego stanowiska.
janosik27.04.2017, 13:52
Dalej siedźcie cicho i nie donoście na sąsiada . to że was truje to nie ważne .
Eurypides27.04.2017, 13:49
W greckiej tragedii, ten, kto w pierwszym akcie te ścieki wylał do kanału, w ostatnim akcie, właśnie w tych ściekach dokonałby żywota, przy zawodzeniu chóru złożonego z żony, dziatwy i reszty rodziny, którzy doskonale wiedzieli, co bohater zrobił w pieszym akcie... Uwielbiam greckie tragedie - niech dzieją się w życiu!
qwerty27.04.2017, 13:40
A czy ktoś wziął pod uwagę to, że ktoś beczkowozem przywiózł i rozlał? To niekoniecznie musi być miejscowy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl