14.05.2017, 13:07 | czytano: 5973

Kłopoty z lokalizacją Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych

NOWY TARG. Upadł pomysł lokalizacji Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych na terenie wokół Hali Sportowej Gorce. Powód? Nie udało się władzom Miasta odkupić od prywatnych właścicieli działek, dzięki którym planowany obiekt zmieściłby się w tym miejscu.
Jak mówi w rozmowie z NTvK burmistrz Grzegorz Watycha - "od pewnego czasu poszukiwane są alternatywne lokalizacje, gdzie zmieściłaby się hala sportowa z zapleczem rekreacyjnym i hotelem".
Pod uwagę brany jest teren od strony Szaflar: zarówno okolice niewykorzystanej centralnej kotłowni na Równi Szaflarskiej, jak i po drugiej stronie "zakopianki" - nad-dunajecki rejon okolic ul. Sikorskiego. Lokalizacja idealna nie jest, bo Miasto nie ma tam odpowiednio dużego terenu. Brakuje miejsca na dobry dojazd, miejsca parkingowe oraz planowane w przyszłości dodatkowe boiska zewnętrzne. Oznacza to konieczność dokupienia działek od prywatnych właścicieli.

W ubiegłym roku nowotarskie władze złożyły wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o ujęcie budowy wielofunkcyjnej hali lodowej na liście inwestycji o strategicznym znaczeniu dla rozwoju sportu w Polsce. W sierpniu 2016 r. prezes PZHL Dawid Chwałka, który mocno wspiera nowotarskie przedsięwzięcie - potwierdził, że budowa nowej hali będzie dofinansowane ze źródeł ministerstwa, ale warunkiem niezbędnym jest przesłanie do ministerstwa niezbędnych dokumentów potwierdzających przygotowania do inwestycji. Nowy Targ takowych wciąż nie ma.

Na szczęście - pierwotnie ustalony na czerwiec br. termin składania wniosków o dofinansowanie - został przesunięty o 9 miesięcy.

- Nasz wniosek o budowę kompleksu sportowego wciąż znajduje się na liście projektów o strategicznym znaczeniu dla sportu. Mamy promesę przyznania dofinansowania, ale żeby uzyskać konkretną kwotę dotacji i wiedzieć - na ile ministerstwo wesprze tę inwestycję - musimy do marca 2018 złożyć konkretny wniosek wraz z pozwoleniem na budowę - mówi burmistrz.

Jeszcze w tym miesiącu ma być gotowa koncepcja potrzebna do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie kompleksu sportowego na nowo.
Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych ma kosztować ok. 70 mln zł. Na kolejne 30 milionów zł. szacuje się budowę zaplecza gastronomicznego i hotelu dla sportowców, które zrealizowane mają być "w partnerstwie publiczno prywatnym". Według zapowiedzi władz Miasta - w tym roku miałaby być gotowa dokumentacja projektowa z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a sama inwestycja miałaby być wykonana w kolejnych dwóch latach, czyli 2018 i 2019. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano 500 tys. zł na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy budowie nowej hali.Zgodnie z pierwotną koncepcją - Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych miało mieć 7,5 tysiąca metrów kwadratowych i dysponować widownią na 4 tysiące osób, do tego - dużą taflę lodową i mniejszą treningową, SPA, salę pamięci, centrum konferencyjno-bankietowe, miejsce na koncerty oraz hotel.

NtvK, s/
zobacz także
komentarze
kwicoł16.05.2017, 20:45
Brawo! Nic nie mam. Oni,Ci więcej nie będą mieli.Zawisłość,zawiść ,,góralska,, (głupota więcej). Janosika se oglądneliście z Perepeczką?(uczciwie,wesoło było na filmie).Boga nigdy nie widzieliście jak prądu. Jest. Nawet u Nas, na Podhalu . Wstyd dziady
bolson16.05.2017, 12:55
Pani Joanna nam wybuduje.
.15.05.2017, 15:53
Oby hala powstała jak najszybciej! Mamy taki potencjał w mieście dla sportu, dla przyjmowani grup, organizowania zawodów. Stadion teraz będzie miał obok hotel, mamy baseny, dobre tereny, góry. Brakuje tylko wielofunkcyjnej hali z prawdziwego zdarzenia do hokeja, sportów na lodzie czy halowych, targów.
Robert15.05.2017, 12:26
Po pierwsze: to jak można kupić coś, jeśli ktoś tego nie chce sprzedać (albo daje kwotę zaporową) - takich mamy mieszkańców, nikt nie chce pomóc, ale za to większość chce przeszkodzić. Po drugie: na starym miejscu nie da się wybudować nowej hali bez pogrzebania dyscypliny na okres 3 lat, dobrze by było gdyby w końcu to większość zrozumiała. Po trzecie mam pytanie: kto jest właścicielem boiska ,,koło" koło istniejącej hali? miasta z tego co wiem to nie. Może ktoś mi odpowiedzieć? Dlaczego tej lokalizacji się nie rozważa?
pulcheryja15.05.2017, 10:24
Starygóral ...a ja myślę że tam powstaną rezydencje POopaprańców z królową przekrętów Gronkiewicz Waltz ...bo jak jej zabiorą włości które ukradli to ja myślę że chętnie posiedzi g...m d...m na nowotarskim lodowisku ...pozdrawiam staregogórala który nigdy góralem nie był...
Nowoczesny.pl15.05.2017, 08:39
Nie potrafię pojąć koncepcji Centrum, skora mają być oddalone od siebie. Mało miejsca między parkiem a Zakopianką?? No to by było centrum nawet przez dwa duże CC.
Stary budynek przy lodowisku rozwalić, bo ruina, wybudować nowy, większy, piękniejszy i Hotel jest
Wtedy 3 lodowiska, zarabiać na obozach kondycyjnych dla innych drużyn ze świata - hokej powróci do NT
osnowa15.05.2017, 08:06
Przedwyborcze podrygi ? Szkaradziński zbawca miasta ? Ha - jak na razie zbawia gminę - nie potrafi dogadać się z jej mieszkańcami - Maruszyna na ten przykład.
Ag15.05.2017, 06:26
I bardzo dobrze, taki obiekt jest potrzebny. teraz np. były targi budownictwa i wstyd tam jest kogolwiek gościć. Oby hala powstała jak najwcześniej.
Starygóral15.05.2017, 01:31
Na terenie starego lodowiska powstaną pisowskie rezydencje...Zobaczycie niedowiercy!!!
bolek z gdańska14.05.2017, 23:27
To brać sie do roboty i kupić działki a nie narzekać . Burmistrz będzie miał szacun u mieszkańców a miasto ośrodek z prawdziwego zdarzenia
Maniek14.05.2017, 22:42
Ciekawe ze wszelkie inicjatywy dla ludzi i mieszkańców a nie biznesmenów jak w przypadku ronda i galerii mają miejsce w Szaflarach. Tak jak na przykład inicjatywa wójta Szkaradzinskiego co do kolei regionalnych. Władze Nowego Targu śpią po co ludziom pomagać. Podobnie z centrum lodowym pewnie trzeba będzie wykupić grunty od jakieś prywatnej osoby bo przecież mało jest terenu wokół lodowiska. Może Szkaradzinski który jest z Nowego Targu jest alternatywą na przyszłość dla nieporadnych włodarzy obecnie panujących. Zero obitnic wyborczych tylko nie realne mydlenie oczu mieszkańcom których się ma za nic.
pulcheryja14.05.2017, 20:33
A tam problem ...przecież nie ma żadnych mistrzów z Nowego Targu w dziedzinie sportów lodowych ...to ja w ogóle nie widzę problemu ...a może to ta nie wydarzona władza nowotarska która poza balami nie robi nic kompletnie nic chciała na koniec spełnić swoje fanaberie ...apropo bali więcej kosztuje ich organizacja niż to ile szlachetni rycerze zbiorą prościej byłoby zrobić zbiórkę na cel charytatywny ale władza ma węża w kieszeni ...komedianci lodowi ...
żaba14.05.2017, 19:47
Nie lepiej dogadać się z Czarnym Dunajcem? Ta potrafili wybudować lodowisko? Chyba że przerost ambicji władz i działaczy z tego zapyziałego miasteczka na to nie pozwala...
DeDe14.05.2017, 18:06
Elo Ela
wybudować lodowisko na starym??? zalewa go ciągle przy większym lustrze wody w Dunajcu....
ela14.05.2017, 17:25
Podhale mądry z Ciebie człowiek ,N.T. powinien być głównie pod turystykę .
ha ha14.05.2017, 17:23
Nie miasto odkupi teren WOPu od .... i będzie kompleks razem ze stadionem.
Jest jeszcze opcja odkupienia tartaku albo starej zajezdni.
Zawsze można też rozebrać stare i zrobić nowy kompleks.
ela14.05.2017, 16:48
Do dziewki i olimpijczyka -znając życie płacą grosze za działkę ,a chcą wybudować projekt za miliony i znowu ktoś jest cwany.Dziwne dlaczego nie może być lodowisko na miejscu starego ?zburzyć dach i ściany i wybudować obiekt skromny ,a pozostałą kasę wydać na klub czyli wyposażenie .Wtedy jest sens ,żeby to przetrwało bo bez klubu i hokeju to szkoda gadać .Pozyskać sponsorów z inicjatywą ,którzy to będą utrzymywać i promować a nie ściemniać.
utopia14.05.2017, 15:25
Upadł jak wszystkie pozostałe pomysły obecnej władzy. Byle jakoś dotrwać z tą mizerią do końca kadencji, ale co się obłowili to ich. Posadki, bale, kasiora. Lud chciał to teraz niech płaci i nie płacze. Mówili przecież miasto z wizją!
Opop14.05.2017, 15:24
Przerazajace jest to ze obecny burmistrz jescze nic dla miasta nie zrobil. Obietnice wyciagu na Dziubasowkach, rEmonty drog nic. Dawno nie bylo takich dziur w miescie. Latwo bylo krytykowac poptzednikow a samemu okazac sie nieporadnym figurantem oprocz pokazysania sie na galach mma to faceta nie widac. Jakie centrum lodowe jak nie moze porazdzic sobie z spalaniem smieci w miescie. Po co takie centrum w takim zapyzialym miescie. Zero.
Podhale14.05.2017, 15:22
A dlaczego nie zrobia czegos wiekszego. Na podhalu caly rok jest mnostwo turystow i nie ma dla nich zadnych atrakcji tylko chodznie po gorach. Fajna wielofunkcyjna hale zrobic tak zeby sluzyla tez na koncerty.
195614.05.2017, 15:22
będzie droga nowy targ -harklowa -dębno to tam miejsca jest na wszystko
Podhale14.05.2017, 15:14
W miejscu starej targowicy. Miejsca jest pod dostatkiem.
Polak14.05.2017, 14:57
do kościoła idźcie, ale w Was jadu, współczucia dla rodziny...
Hruby Gazda14.05.2017, 14:54
Burmistrz by chciał kupować działki po cenach państwowych,a sprzedawać to co jeszcze zostało po cenach komercyjnych.Widocznie nie mają nic do zaoferowania,chyba że wywłaszczenie?
ziom14.05.2017, 14:33
do jasnej cholery, po co zmieniac to, co było dobre? ta obecna hala super sie wpisuje w otoczenie. moze trzeba po prostu stara rozebrac, przeprojektowac zachowywujac ksztalt bryly? cos mi sie widzi, że Watycha i Stegowa nie sa od myslenia. kto ich wylansowal czy aby nie klan Rajskich?? mnie sie widzi, że Rajski to taki nowotarski Kaczyński. prawda to czy fałsz?
Adam2214.05.2017, 14:30
Niestety...
Xxxx14.05.2017, 14:14
A tereny lotniska placu tam a placu he he ale gdzie władza w nowym targu nie pomyśli.
gugu14.05.2017, 14:14
Dobra lokalizacja będzie w Waksmundzie obok nowej obwodnicy a mieszkańcy na pewno się zgodzą
dziewka i olimpijczyk z NT14.05.2017, 13:53
Kończcie a wstydu sobie oszczędzicie, popaprańcy bez realnego programu, a głupi naród ich kupił na cztery lata-stracona dla miasta lata.
cmok14.05.2017, 13:39
Spokojnie. Będzie dobrze. Pani wice powiesi wstążeczki i będzie ślicznie.Nikt nie zauważy braku hali lodowej, boiska spa, hotelu i sali konferencyjnej oraz drogi dojazdowej.
nihil novi..14.05.2017, 13:37
Kogoś to jeszcze dziwi? Obecna władza nie ma nic, dosłownie nic czym by się mogła pochwalić, że czegoś dokonała.
Czego się tkną to porażka.
xx14.05.2017, 13:12
ble ble ble.Też chciałam wybudować zamek ale mam tylko 3 własne ary, a sąsiedzi nie chcą swoich sprzedać Dranie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl