05.06.2017, 16:41 | czytano: 2165

Pierwsze spotkanie z nowym wojewodą małopolskim. "Zmienia się kapitan, ale zadania pozostają takie same"

Nowy wojewoda Piotr Ćwik, który nieoczekiwanie zastąpił Józefa Pilcha na stanowisku wojewody małopolskiego, spotkał się dzisiaj w Krakowie z dziennikarzami, aby opowiedzieć o swoich planach i priorytetach. Towarzyszył mu wicewojewoda Józef Gawron.
Pytany o swoje plany Piotr Ćwik podkreśla, że polski rząd ma wspólne priorytety i konsekwentnie je realizuje. Są to: Rodzina, Rozwój i Bezpieczeństwo. - To one wyznaczają nasze działania. To trzy główne cele naszych wspólnych projektów. Trzy filary wszystkich dobrych zmian, które chcemy wprowadzać. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego od razu przechodzimy do działania. Już dziś na spotkaniu z dyrektorami wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podkreśliłem, jak ważne zadania mamy do wykonania, a zarazem – jak Małopolanie doceniają to, co już się zmieniło. Pamiętajmy, że jestem nie tylko reprezentantem rządu w Małopolsce, ale także łącznikiem między Małopolanami a rządem. Dlatego głos Małopolan i ich potrzeby są dla mnie punktem wyjścia podejmowanych działań – zaznacza wojewoda Piotr Ćwik.
- Obejmując pierwszy raz funkcję publiczną, powiedziałem sobie: bez względu na to, co się robi w życiu, trzeba jasno ustalić swoje zasady. Takie, które nie podlegają dyskusji, których trzeba przestrzegać i bronić. Moje to: szacunek do drugiego człowieka i pracowitość.

- To, że trzeba od siebie wymagać. Liczy się ciężka praca i jej konkretne efekty. Tego wymagam od siebie i od innych. Zostając wicewojewodą, rozpocząłem kolejny etap w swoim życiu. Także teraz, jako wojewoda, pamiętam o regułach, którymi dotychczas się kierowałem. To one wyznaczają moją życiową drogę i moje priorytety. I co istotne, określają mnie zarówno jako człowieka, jak i osobę pełniącą funkcje publiczne – podkreśla wojewoda.

Nominację na stanowisko wojewody małopolskiego Piotr Ćwik odebrał 2 czerwca z rąk premier Beaty Szydło. Nową funkcję objął 3 czerwca. Dotychczasowy wojewoda małopolski Józef Pilch złożył rezygnację z powodów zdrowotnych.
- Tak, niewątpliwie było to dla mnie zaskoczeniem, ale powiedzmy sobie szczerze: zmiana nie jest aż tak duża. Pełniłem przecież dotychczas funkcję wicewojewody, znam te zadania i ten urząd. Zmienia się kapitan, ale zadania pozostają przecież takie same – podsumowuje Piotr Ćwik.

Piotr Ćwik urodził się w 1968 roku w Krakowie. Ukończył studia wyższe w Akademii Ignatianum w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filozofii. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania oświatą oraz doradztwa europejskiego.
Nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie, a następnie (w latach 2000–2014) dyrektor Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie. W latach 1994–2014 radny (najpierw zasiadał w Radzie Miejskiej w Skawinie, a od 2006 – w Radzie Powiatu Krakowskiego). W trakcie pracy samorządowej pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji w Radzie Miejskiej w Skawinie i przewodniczącego Komisji Edukacji Publicznej w Radzie Powiatu Krakowskiego.
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji. W Sejmie pracował w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.
16 grudnia 2015 roku objął stanowisko II wicewojewody małopolskiego, zaś 3 czerwca 2017 roku – wojewody małopolskiego. Ma żonę Annę oraz dwóch synów: Piotra i Michała. Lubi sport, zwłaszcza piłkę nożną i siatkówkę, oraz wycieczki górskie.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
zobacz także
komentarze
sokrateles05.06.2017, 19:58
Panu magistrowi filozofii koniecznie trzeba przypomnieć że władza to służba społeczeństwu, i że on zostaje tym wojewodą aby być służącym wobec nas wszystkich, obywateli Małopolski. W prawdziwej demokracji gdy ktoś obejmuje urząd to po to, żeby potomni go chwalili że jak on rządził to było super, sam licząc wręcz dni do końca kadencji, często sam z własnej kieszeni płacąc pewne społeczne wydatki, by zdać po skończonej kadencji urząd w inne ręce, samemu zażywając na starość szacunku za dobre rządy za jego kadencji. Moim skromnym zdaniem ten pan mając zaledwie 49 lat jest za młodym człowiekiem aby w tak dojrzały sposób pojmował swój urząd - niech udowodni że jest inaczej!!!
bari05.06.2017, 18:58
Tu trzeba pogratulować Terleckiemu ,choć nie bez znaczenia był jego dobry układ z prezesem. Nie oceniałem dobrze poprzednika ,ale pan katecheta to DRAMAT.
tor05.06.2017, 18:25
mógłby pan uściślić co rozumie pod hasłem dobre zmiany. Mnie raczej na myśl przychodzi totalna rozpierducha .
Pierdu -pierdu05.06.2017, 18:09
Nie dość że zmieniono mam kapitana/ choć tego pana kapitanem bym nie nazwał/ To zmienią się priorytety dla regionu i to diametralnie. Nacisk na jedynie słuszne inicjatywy pójdzie nam w pięty a swąd palonych mostów czuć będzie w Toruniu.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl