28.06.2017, 14:11 | czytano: 7419

Masowa wycinka drzew na terenie starego szpitala nie wszystkim się podoba

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Radny Paweł Liszka powiedział na sesji Rady Miasta, że mieszkańcy są oburzeni planowaną, wielką wycinką drzew na terenie starego szpitala. Do usunięcia wytypowanych zostało ponad sto drzew, ale burmistrz Grzegorz Watycha podkreśla, że zakres wycinki może być mniejszy niż planowano.
- Dlaczego i w jakim celu taka zgoda była wydania - pytał na sesji radny Liszka.
- W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek o wycięcie 109 drzew. Starostwo wydało na to zgodę. W pierwszym terminie drzewa nie zostały usunięte, bo najpierw trzeba było rozebrać baraki. Część tych drzew koliduje z projektowaną drogą, która ma być prowadzona od strony ulicy Szpitalnej w kierunku północnym, a w sprawie kolejnej części drzew zostało przez szpital złożone pismo, w którym zostaliśmy poinformowali, że zagrażają one bezpieczeństwu śmigłowców podchodzących na przyszpitalne lądowisko - wyjaśnił Grzegorz Watycha.

Burmistrz dodał, iż to, czy wszystkie wskazane drzewa będzie trzeba usunąć, tego jeszcze nie wiadomo. Na miejscu pracować będzie komisja, która wskaże drzewa do najpilniejszej wycinki. - Jeśli nie będzie trzeba tych wszystkich drzew wycinać, to nie jestem za tym, żeby je usunąć. Ale kilkadziesiąt drzew trzeba będzie wyciąć - dodał.- Urząd Lotnictwa Cywilnego co roku kontroluje lądowiska przyszpitalne i w tym roku wydał taką decyzję. Ta wycinka to nie jest czyjeś widzimisię. Natomiast na tym terenie, zgodnie z panem Nowy Targ 24, ma przebiegać droga i jest w związku z tym do usunięcia 109 drzew i wyburzenie ruin budynków po pożarach, w przychodniach, które tam się znajdują. Więc to jest sprawa uporządkowania terenu, gęstwiny, która tam się znajduje - dodał przewodniczący Rady Miasta Nowego Targu Andrzej Rajski.

r/
zobacz także
komentarze
Jaga29.06.2017, 18:03
Jak widzę to zdjęcie,to ilustrujące artykuł to robi mi się bardzo smętnie. Przed laty ,dzień w dzień tamtędy chodziłam do pracy.Jeździły z bazy karetki. A teraz jedna ruina i zarośla. Teren nieuporządkowany istny busz.
I przyznam dziwię się tym, którzy są przeciwni wycince drzew, zarośli i uporządkowaniu terenu. To ostatni dzwonek już aby zrobić porządek, stare budowle usunąć bo to ruina. Po tylu latach takie budynki się usuwa ,bo są po prostu zarażone. A ogród przy starym szpitalu warto byłoby odrestaurować. Był ładnie zaprojektowany ale zaniedbany.
nic dla nas bez nas29.06.2017, 14:11
Jeżeli droga jest potrzebna to oczywiście należy ją realizować, bo miasto musi się rozwijać. I wszystko byłoby w porządku, gdyby władza chciała traktować swoich mieszkańców poważnie, a podlegli jej urzędnicy wraz z burmistrzem nie robili czegoś z zaskoczenia, pod osłoną nocy i zupełnie nieprzejrzystych zleceń. Jeszcze trzy lata zupełnie te same osoby deklarowały publicznie potrzebę konsultowania z mieszkańcami kontrowersyjnych decyzji, ale to założenie szybko wzięło w łeb i zostało zamienione na publiczny lans przy byle jakiej okazji.

No i jeszcze ta fatalna polityka informacyjna, niczym za poprzednika.
Władzo opamiętaj się!
obiektywny29.06.2017, 09:59
Drzewo jest rośliną tak jak inne rośliny-chociażby zboże.Jedno rośnie
1 rok inne 50 lat.Zboże daje nam mąkę,drzewo budulec i ekologiczny
opał .Jedno i drugie służy człowiekowi.Tlen dają nam również kwiatki
w mieszkaniach,a mamy ich za mało.Wszystko co nas otacza ma służyć
człowiekowi,zgodnie z hierarchią ważności.Droga jest ważniejsza niż
drzewa,gdyż mamy nogi a nie skrzydła !!!.
Buszmen29.06.2017, 08:47
Miejsce buszu jest w buszu. Wyciąć, uporządkować, zasadzić tam gdzie pasuje. To tylko drzewa.
kornik szkodnik29.06.2017, 08:26
Coś tutaj najwyraźniej śmierdzi jakąś prywatą. Najczęściej helikoptery nadlatują od południa, a tam przecież dorodne lipy na cmentarzu. Też je wytniemy panie Przewodniczący? Będzie bezpieczniej dla pilotów i odwiedzających najbliższych. Tak myślę, że pewnie dla Pana te drzewa stanowią obecnie wielkie zagrożenie naszego zdrowia i życia.
zdrowy rozsądek29.06.2017, 08:19
W chwili obecnej do szpitala prowadzi jedna bezpośrednio przylegająca
droga.Gdyby powstał "zator" ciekawa jestem jakby dowożono chorych?
Ta droga,którą chcą zrobić-a z tym się wiąże wycięcie drzewostanu
krzaczastego powinna być zrobiona 30 lat temu.Chwała miast i starostwu,
że dostrzegło problem i chce go rozwiązać.
róbta co chceta29.06.2017, 08:14
Władzunia, lub dosadniej grupa trzymająca władzę, sama się już tak zakłamała, że najwyraźniej nie wie jakie podejmuje decyzje, w jakim zakresie i po co. Wcześniej sam Watycha tłumaczy, że to stara decyzja Powiatu i niekonieczne będzie karczowanie wyznaczonych stu drzew we wniosku. Pytanie zatem dlaczego aż tyle on sam tam je wskazał w takiej ilości znając przebieg projektowanej drogi? Zaraz za nim pan przewodniczący ucina wszelkie spekulacje powołując się na regulacje lotnicze (pewnie tak samo transparentne jak cały proces wycinki, i szkoda, że tego dokumentu nie pokazał lub nie przekazał mediom) wyrażając swoją opinię - rżnąć wszystko co zielone pod tą drogę! No cóż, każdy ma takiego misia na jakiego zasługuje.
BÓG29.06.2017, 00:02
Mi się wreszcie podoba !!!
leń28.06.2017, 23:52
Wyciąć!!! Żeby odsłonić budynki(starego szpitala),Dla dzieci,raki,prosektorium, hotelu, pielęgniarek,lekarzy, rodzin.Mamy teraz młodych,z pintami,kulkami.(wali? )
PK28.06.2017, 23:39
Jak patrzę na to zdjęcie ,gdzie jest lądowisko ,a gdzie drzewa na starym szpitalu to się zastanawiam czy nowego szpitala troszkę nie powinnno się wyburzyć dla bezpieczeństwa:)
pszczelarz28.06.2017, 23:15
Najlepiej wszystko wyciąć potem zabetonować i wyasfaltować,przecież to najpilniejsza inwestycja w mieście podobnie jak sprzedaż parkingu na Evry.Zgłaszam jeszcze pomysł żeby te trawniki pociągnąć randapem mniej będzie koszenia i kleszcze nie będą miały gdzie siedzieć.Czy już wiadomo kto kupi te drzewa po wycince?
Kolega Pawła L.28.06.2017, 22:42
Co ten Liszka tak się czepia wszystkiego? Paweł nie przesadzaj i daj pracować Burmistrzowi bo tylko przeszkadzasz!
grom28.06.2017, 22:03
Liszka absolutnie nie jest dla mnie autorytetem i nie będę na niego głosować, ale jestem przeciwko wycinaniu drzew. A mieszczance radzę, żeby jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytała wypowiedź pilarza.
prawo własności28.06.2017, 21:35
agar, deklu, czytanie ze zrozumieniem boli? To spróbuj jeszcze raz, może dotrzesz do tego kiedy decyzja o wycince została wydana. A dzięki PiSowi mogę. W KOŃCU na SWOJEJ ziemi decydować o tym co mogę posadzić a co ściąć.
Cała polska czyta nowotarżanom28.06.2017, 21:31
@baz

Jak chcesz czystego powietrza to idź zapytaj w ilu domach w promieniu 20 km od miasta gminy dotowały wymiany piecy, co tam się robi. A najlepiej zacząć od Warszawki i jej bezgranicznej miłości do górników przez których nie ma taniego gazu i oleju opałowego.

A drzewa ludzie zrozumcie... Trzeba wyciąć bo tak nakazuje URZĄD LOTNICTWA CYWILNEGO żeby helikoptery miały gdzie lądować bo w terenie przyległym do lądowiska i na podejściu do lądowania NIE MOŻE BYĆ DRZEW. Dlatego też kiedyś wycięto drzewa na skarpie przy lotnisku.
mieszkaniec28.06.2017, 21:26
Najwyższy czas powycinać ten busz i ułatwić dojazd do szpitala i urzędów które tam są. Zieleń tak ale tylko ZADBANA i URZĄDZONA, na bieżąco pielęgnowana.

A Liszka po raz kolejny jedzie frazesami jak Korwinka czy /.../ Samolej. Wicie, rozumicie, ktoś coś mu mówił lecz nie wiadomo kto, lecz mówi w imieniu wszystkich.
mieszczanka28.06.2017, 20:47
do PILARZA-czy widziałeś to dziadostwo na terenie starego szpitala,wreszcie ktoś pomyślał,żeby zrobić tam porządek.Jakież tam są drzewa,przecież to krzaki i dzikie zarośla ,bardzo dobrze że wreszcie zrobią z tym porządek.I przestańcie wszystko krytykować szczególnie Liszka i Korwinka,beznadziejni radni-kto ich wybrał.Ja jestem za budową tej potrzebnej drogi.
pilarz28.06.2017, 20:12
Dobrze, że w tej radzie są jakieś głosy rozsądku w osobach p.Liszki i p.Korwin. I za to się im jak widzę obrywa - wyśmiewane, obrażane, będące przedmiotem drwin i prymitywnych epitetów. To jednak jedyni radni, którzy widzą coś więcej niż własny interes, a tak naprawdę są sumieniem tej miernej Rady i biernych koniunkturalistów nastawionych na łapanie ochłapów rzucanych przez dwór Watychy. Taki sposób na przetrwanie. A drogę najlepiej było puścić, po niektórych działkach nowotarskich bonzów za Słoneczną - oszczędzając te drzewa tylko z jednego powodu - smogu, z którym przyjdzie zmierzyć już niedługo. Zamiast naturalnego filtru w postaci tych drzew zafundują nam kolejną bajeczkę o mężnej walce, rządowych lub unijnych programach proekologicznych, i niemocy w podejmowaniu sensownych decyzji. Pewnie jeszcze usłyszymy, że to wina poprzedników. A tłumaczenie o konieczności wycięcia tylu drzew z uwagi na bezpieczeństwo lądowiska ratunkowego to chyba jakiś żart, panie przewodniczący? Powinno raczej być stać Pana na tym stanowisku na jakieś bardziej przekonywujące argumenty, które zaspokoją nie tylko mieszkańców pozbawionych mózgów przez dioksyny, ale całej reszcie, która widzi w jaką stronę podążacie. Tu i teraz.
Proboszcz28.06.2017, 19:16
A może pan Liszka to taki Myćko z rancza , z tego serialu w TVP
konar28.06.2017, 19:08
Jak podczas rewitalizacji miasteczka komunikacyjnego urząd chciał wyciąć kilka krzaków i chorych drzew to panowie Watycha, Rajski i Tarnowski prawie się nie wiązali łańcuchami do tych suchcieli. A teraz proszę jakie towarzystwo jest otwarte na karczowanie prawie stu dorodnych i wiekowych drzew. Ot prywata po nowotarsku.
POZYTYWNY28.06.2017, 18:29
Czy, jak napisano,bezradny Liszka, spotkał się z jakimkolwiek mieszkańcem, aby przedyskutować, obojętnie co ?!! Myślę, albo to prawda, tylko mąci, jako niedoszły burmistrz. Gdyby został włodarzem naszego MIASTA, to byłaby afera na całą Rzeczpospolitą?!! Pozdrawiam radnych myślących.
hmm28.06.2017, 18:09
Byle tylko to była wycinka PO OKRESIE lęgowym!!!
podhale(k)28.06.2017, 17:46
Podzielam zdanie "wzorcowego anona". Ostatnimi czasy ogólnikowe. stwierdzenia są bardzo modne w polityce.Bo niby wszyscy ale w sumie to nikt
Wyborca28.06.2017, 17:13
Liszka mów za siebie
do ja i ?28.06.2017, 17:03
Prawdopodobnie zbliżają się wybory na burmistrza, więc trzeba się wykazać choćby głupotą.
igor28.06.2017, 16:41
Panie Liszka proponuję na zjeździe partyjnym w lipcu wyrazić swoja opinię na temat wycinki i poczynań pana Szyszki. Jak być bohaterem ,to do końca i całą gębą.
agar28.06.2017, 16:33
Panie Liszka a to nie za sprawą pańskiej partii mamy Polskę usłaną trocinami?W końcu to PIS-owski minister odpalił piły do wycinki drzew. Gdzie solidarność partyjna?
baz28.06.2017, 15:59
Ja też jestem mieszkańcem tego miasta i absolutnie nie zgadzam się na wycinkę drzew. W tym zasmrodzonym mieście, które bije rekordy zasmogowania, władze powinny dbać o każde drzewo, a nie skazywać mieszkańców na wdychanie trucizn.
Jeeha28.06.2017, 15:58
Panie liszka niech sie pan o tu...
qwertyy28.06.2017, 15:43
Panie radny, 50% podpisów mieszkańców że im się nie podoba i masz pan sprawę wygraną. Takie to trudne? A no tak, przecież jak ty pan znajdziesz ich setkę :D
gary28.06.2017, 15:41
komu ma służyć ta droga ?????????????????????????????????
godne zastanowienia
Podhale28.06.2017, 15:25
Liszka znajdz sobie jakies inne zajecie bo juz mi bokiem wychodzi to twoje jojcenie. Czlowieku nic ci nie pasuje, zawsze jestes na nie.
wzorowy anon28.06.2017, 15:01
Jestem mieszkańcem miasta, jestem za budową tej drogi. Pozdrawiam bezRadnego Liszkę negującego wszystko i wszystkich
rynek28.06.2017, 14:36
Nie znam ani jednego oburzonego mieszkańca
?28.06.2017, 14:27
Czy jest coś co Liszcze się podoba?
ja28.06.2017, 14:19
Pan Radny Liszka jest wyjątkowo agresywny. Wszystko mu się teraz nie podoba.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl