09.07.2017, 15:22 | czytano: 4063

Karpackie Targi Produktu Górskiego, Zjazd Związku Podhalan i wystawa zwierząt (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
LUDŹMIERZ. Dziś w Ludźmierzu sporo wydarzeń. Prócz dorocznej Podhalańskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, zorganizowane zostały także Karpackie Targi Produktu Górskiego. Trwa również Walny Zjazd Związku Podhalan. Wśród gości jest między innym marszałek Jacek Krupa.
Niedziela to uroczysty dzień Zjazdu. Po mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, oficjalnie otwarto Karpackie Targi Produktów Górskich. Organizuje je Związek Podhalan przy wsparciu Towarzystwa Produktu Górskiego - powołanego z inicjatywy Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego doradcy Marszałka Małopolski do spraw współpracy w obszarze Karpat. TPG zrzesza producentów żywności z terenów górskich. Stowarzyszenie ma pomóc producentom we wspólnej promocji swoich wyrobów, pozyskiwać nowe rynki dla produktów górskich i wspólne aplikowanie o fundusze unijne.
W Ludźmierzu prezentują się dziś producenci różnego rodzaju serów - są oscypki, gołki, wołoskie sery dojrzewające. Są także twórcy strojów góralskich, haftu, ozdób, zabawek, miodu i wyrobów z owoców leśnych.

- "Europa kulturą się tworzy" - te słowa wypowiedział podczas zjazdu w 2004 roku, kiedy wchodziliśmy do Unii, profesor Rydel – mówi Andrzej Gąsienica Makowski z Towarzystwa Produktu Regionalnego. - Ta kultura kulinarna, oscypek, bryndza to są produkty tej ziemi, to jest nasza kultura tradycja i to jest smak Karpat. To jest też więź z naszą ziemią. Produkty regionalne przeżywają swoją dobrą chwilę dlatego, że ludzie poszukują tego, co znane na tej ziemi, co jest najzdrowsze i co jest robione z serca - dodaje.

W targach uczestniczy blisko 20 wystawców nie tylko z Polski, ale również ze Słowacji .

Po południu, w trakcie obrad XLVIII Zjazdu Podhalan zaplanowano seminarium naukowe ph. "Rola Związku Podhalan w zachowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego. W programie jest także wręczenie medali i honorowych tytułów zasłużonym dla Związku.
Przypomnijmy - wczoraj delegaci wybierali władze związku. Na kolejną trzyletnią kadencję - prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan został Andrzej Skupień.

s, js/ zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
jan11.07.2017, 18:05
kto z nich prowadzi działalonosc gospodarcza bo wystawcy chyba nie płacą podatków
arsen lupin10.07.2017, 16:30
Do Staś: oscypek to tylko spożywczy produkt regionalny, i z kulturą oraz wolnością gospodarczą niewiele ma wspólnego. Ale oszołomstwo już z kulturą ma. Pozdrawiam.
STAŚ09.07.2017, 19:30
Tak, oscypek, to kultura i przede wszystkim nasza tożsamość oraz wolność gospodarcza !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl