24.07.2017, 12:12 | czytano: 4839

Odliczanie do 74. Tour de Pologne. Na Podhale kolarze dotrą 3 sierpnia

Piotr Korczak
74. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 29 lipca na Rynku Głównym w Krakowie. W ciągu siedmiu dni kolarze pokonają 1132 kilometry. Decydująca walka o zwycięstwo rozegra się podczas ostatniego, królewskiego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej.
Na Podhale kolarze dotrą 3 sierpnia. Tego dnia rozegrany zostanie etap z Wieliczki przez Rabkę-Zdrój, Czarny Dunajec do Zakopanego. Wyścig zakończy się dzień później, 4 sierpnia, etapem ze startem i metą w Bukowinie.
- Zrobiliśmy wszystko, żeby tegoroczny Tour de Pologne był dynamiczny i ciekawy. Chodzi o to, by kolarze przyjechali tu rywalizować i walczyć, a nie tylko przejechać trasę – zapewnia dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang. Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w Krakowie – 28 lipca na Rynku Głównym odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn, a dzień później kolarze wystartują stąd na trasę pierwszego etapu. - To klasyczny etap o długości 130 kilometrów ze startem i metą w Krakowie. W tym roku przygotowaliśmy krótsze trasy, bo na nich kolarze ścigają się od samego startu. Na długich etapach jest ucieczka, potem długo niewiele się dzieje, peleton dogania ucieczkę, a na końcu o zwycięstwo walczą sprinterzy. Tu od początku będzie bardzo dynamicznie – mówi Czesław Lang. Dzień później kolarze pokonają 142 kilometry z Tarnowskich Gór do Katowic i zafiniszują przy Spodku. Będzie to jedyny typowo sprinterski etap. Trzeciego dnia Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie z Jaworzna kolarze będą walczyć na czterech górskich premiach pierwszej kategorii – Zameczek i Salmopol. Czwarty etap z Zawiercia do Zabrza będzie jedynym, podczas którego kolarze pokonają ponad 200 kilometrów. - Tour de Pologne to nie tylko zmagania kolarskie, ale także promocja Polski. Podczas tego etapu chcemy przejechać przez cały region i pokazać wiele ciekawych miejsc. A sam finisz w Zabrzu zapowiada się pasjonująco – dodaje Czesław Lang. Piąty etap wystartuje sprzed siedziby firmy Olimp Laboratories w Nagawczynie, a peleton będzie finiszował w Rzeszowie. Dzień później na trasę powrócą wysokie góry, a kolarze pokonają 199 kilometrów z Kopalni Soli Wieliczka do Zakopanego. O końcowej klasyfikacji zdecyduje ostatni, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Tu kolarze będą mieli do pokonania dwie rundy po 66 kilometrów i powalczą na sześciu górskich premiach pierwszej kategorii. -Ta trasa zachęca do walki od początku do końca. Nie ma tak, że przejedziemy cztery płaskie etapy, a na dwóch w górach powalczymy o zwycięstwo. Tu trzeba być uważnym od samego początku w Krakowie, po metę w Bukowinie – zapewnia Czesław Lang.

Na starcie 74. Tour de Pologne pojawią się w sumie 22 drużyny. Osiemnaście najlepszych zawodowych ekip świata należących do grona UCI World Teams oraz cztery drużyny z dzikimi kartami. Wśród nich znajdzie się Reprezentacja Polski oraz CCC Sprandi Polkowice. W tym roku każdy zespół będzie się składał z siedmiu kolarzy, a nie jak to było w latach ubiegłych z ośmiu. Dzięki temu w peletonie ma być bezpieczniej, a sam wyścig stanie się bardziej emocjonujący. - Jeden kolarz mniej w każdej ekipie oznacza ograniczoną kontrolę taktyczną nad przebiegiem rywalizacji, trudniejszą pogoń za ucieczkami i większą improwizację' – tłumaczy Czesław Lang. Kolarze będą walczyli w czterech klasyfikacjach – Klasyfikacja Generalna CARREFOUR, Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter HYUNDAI, a także Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, a także jednej klasyfikacji – premii Najlepszy Polak LOTOS.

Zmaganiom najlepszych zawodowych kolarzy świata będą towarzyszyły imprezy dla kolarzy amatorów, a także dzieci i młodzieży. Czwartego sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się ósmy Tour de Pologne Amatorów. W tym roku na nowej, dłuższej trasie liczącej aż 58 kilometrów, na której znalazł się oczywiście najtrudniejszy podjazd Tour de Pologne, czyli Ściana BUKOVINA. Już po raz dziesiąty wystartuje Nutella Mini Tour de Pologne, czyli wyścigi dla najmłodszych. Podczas sześciu etapów Tour de Pologne (w Krakowie, Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie i Zakopanem) będą oni mogli posmakować rywalizacji na fragmencie trasy zawodowego wyścigu. Nieco starsi będą rywalizować w Nutella Mini Tour de Pologne Puchar Młodzików. Zwycięzców tych zawodów poznamy trzeciego sierpnia w Zakopanem.

Źródło: materiały prasowe oprac.r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kolarzyk26.07.2017, 08:16
do ZEGNAM WAS: To są właśnie Polacy... Jeden dzień w roku, super impreza na skalę światową a taki bedzie marudził że z pracy 3h później wróci... Eh.... Żal mi takich ludzi
kolarz24.07.2017, 19:22
Wg p.redaktora etap z Wieliczki kończy się w Bukowinie, natomiast kawałek niżej wg P. Langa kończy w Zakopanem co jest oczywiste. Gratuluje zetelnosci dziennikarskiej, nawet nie wyszło kopiuj-wklej
fgbgb24.07.2017, 17:45
Dobrze, że przez Podczerwone nie jadą, trzeba by było rowery nieść.
ZEGNAM WAS24.07.2017, 17:04
Jestem wkurzony na ten wyścig,zakazy nakazy za co?Niech Lang robi sobie wyścig w Warszawie a nie na terenie pol Polski.Z roboty znowu będę 3 h później!!!Niech szlaban cupnie ten niby wyścig...
kolarzyk24.07.2017, 13:57
Jestem ciekawy czy na 6 ETAP - Wieliczka Zakopane, skończą remont w Pieniążkowicach :) patrząc na tempo prac, moim skromnym zdaniem NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl