25.07.2017, 10:24 | czytano: 4075

Czepkowanie na PPWSZ

NOWY TARG. Absolwenci Instytutu Nauk o Zdrowiu kierunków pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego pożegnali się uroczyście z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Dyplomy ukończenia studiów wręczył im rektor ks. prof. dr hab. Stanisław Gulak.
- Przeżywamy w tym momencie doświadczenie jedności zanurzonej w dobru jakim jest nasza uczelnia. Dziękujemy Bogu za przestrzeń kultury intelektualnej, która pozwalała nam przez te wszystkie lata trudu studiów dojść do dnia dzisiejszego. Pozwalała nam wspólnie przeżywać prawdę, która uczyła i uczy nas poznawać i czytać człowieka i świat we wszystkich jego wymiarach, ale przede wszystkim w perspektywie prawdy i wartości na których także w przyszłości będziecie państwo wznosić gmach swojego życia zawodowego. Skierowanego w sposób szczególny na człowieka – mówił do absolwentów podhalańskiej uczelni ks. rektor Stanisław Gulak. Dodał, że w tym kontekście czytelne są słowa św. Jana Pawła II: „kultura intelektualna jest szkołą dokonującą rzetelnego i uczciwego rozwoju osoby”.
Rektor zwrócił uwagę, że dzisiejszy dzień dla absolwentów to przepustka do różnych karier zarówno zawodowych, jak i naukowych oraz poszerzania horyzontów intelektualnych i ludzkich, w tych szczególnych zawodach, w których podejście personalistyczne do człowieka jest wartością naczelną.

- Państwa wiedza intelektualna i praktyczna, która przygotowywała do tych zawodów, które każą się z pokorą pochylać nad cierpieniem, chorobą i bólem – podkreślił ks. rektor.

Rektor zwrócił też uwagę na wartość jaką jest zakorzenienie w danej przestrzeni kulturowej, którą jest także Podhale i Podhalańska Uczelnia. - Warto o tym pamiętać szczególnie wówczas, kiedy los sprawi, iż swoje życie będziecie Państwo realizować w otwartej przestrzeni Świata, czy Europy. Wtedy te fundamenty poznanych wartości, w których się wzrastało, formowało i zdobywało wiedzę, będą najcenniejsze. I nie wolno ich nigdy zatracić! O nich zapomnieć!

W uroczystości udział wzięło wielu gości na czele z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, pielęgniarką z zawodu i pierwszą pielęgniarką w historii Polski, która została wiceministrem zdrowia. Była również dr hab. n. hum. Maria Kózka, konsultant krajowy ds. pielęgniarstwa i prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także dr Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.

Licznie uczestniczyli i dyrektorzy podhalańskich szpitali, byli: Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu wraz ze swą zastępczynią ds. pielęgniarstwa Alicją Jarosińską, była Regina Tokarz, dyrektor szpitala powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Maria Dunaj, dyrektor IGiCHP, oddział terenowy w Rabce-Zdroju. Samodzielny Publiczny Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc im. dr O. Sokołowskiego w Zakopanem reprezentowała wicedyrektor Helena Brzozowska, a Miejski Szpital w Rabce-Zdroju – dr n. med. Maria Luba. Obecny byli i starostowie: powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber i wicestarosta powiatu brzeskiego – Ryszard Ożóg oraz burmistrz Nowego Targu – Grzegorz Watycha, a także przedstawiciele licznych instytucji i służb mundurowych.

O strategii rozwoju pielęgniarstwa w Polsce mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Wizja zawodu pielęgniarki się zmienia, ten zawód ma być partnerem pacjenta - mówiła.

Również głos zabrała dr hab. n. hum. Maria Kózka, konsultant krajowy ds. pielęgniarstwa i prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także dr Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie. Z kolei w imieniu wszystkich dyrektorów szpitali mówił Marek Wierzba. Ciepłe słowa do absolwentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego skierował burmistrz Nowego Targu – Grzegorz Watycha.
Studia pielęgniarskie stacjonarne I stopnia ruszyły w 2001 roku, rok potem w 2002 roku - studia niestacjonarne. Natomiast studia pielęgniarskie magisterskie stacjonarne i niestacjonarne są oferowane w uczelni od 2011 roku. Pielęgniarstwo I stopnia pomostowe współfinansowane przez UE było w latach 2008 – 2015.

Począwszy od 2004 roku studia licencjackie z pielęgniarstwa ukończyło 1414 osób, w tym stacjonarne - 545 osób, a niestacjonarne - 869 osób, w tym studia współfinansowane z UE 558 osób. Z kolei studia magisterskie ukończyło w latach 2013 – 2017 w sumie 227 osób, w tym 111 studia stacjonarne i 116 osób niestacjonarne.

Kierunek ratownictwo medyczne stacjonarne i niestacjonarne Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oferuje od 2008 roku.

Studia licencjackie Ratownictwa Medycznego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w latach 2010-2017 ukończyło w sumie 333 osób, w tym stacjonarne – 154 osoby i niestacjonarne – 179 osób.

Źródło: PPWSZ, zdjęcia DPiW
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Stanisława25.07.2017, 14:18
Dziękuę tym młodym dziewczynom za pomoc w szpitalu. jESTECIE aniołami.
sanitariusz25.07.2017, 11:02
Lubię jak czapkuje się ładne dziewuchy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl