26.07.2017, 13:32 | czytano: 3177

Napięta sytuacja w Radzie Miasta Zakopanego. Przewodniczący niepewny poparcia, a radni łamią standardy etyczne

Arch. Podhale24.pl
Widać już gołym okiem, że w zakopiańskiej radzie miasta coś się szykuje. Główną przyczyną sporu jest fakt, że niektórzy radni lub ich bliscy dostali pracę w miejskich instytucjach i spółkach.
Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Jóźkiewicz (na zdjęciu) zdecydował się nawet złożyć wniosek, aby radni zdecydowali sami, czy ma dalej pełnić swoją funkcję. Jak mówi, nie zamierza dalej patrzeć przez palce na złe standardy, które zaczęły obowiązywać wśród niektórych radnych.
W zakulisowych rozmowach niektórzy radni mówią, że głosowanie na najbliższej sesji nad swoistym votum zaufania dla przewodniczącego rady, którego sam przecież jest inicjatorem, to próba zwrócenia burmistrzowi uwagi, że w mieście dzieje się źle. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że to on jako główny szef podległych mu miejskich jednostek dopuszcza do patologicznych wręcz sytuacji.

Nie tylko jemu nie podoba się sytuacja, jaka obecnie zapanowała w mieście. Negatywnie o całej sytuacji wypowiadają się również radni Łukasz Filipowicz, Leszek Szczerba i Bartłomiej Bryjak.

Radni kwestionują m.in., że Maciej Wojak - przewodniczący komisji kultury Rady Miasta zostając pracownikiem Zakopiańskiego Centrum Kultury może, jako radny, jednocześnie oceniać pracę swojej szefowej. Podobnie Wojciech Tatar, kierujący komisją komunalną i ochrony środowiska, który znalazł zatrudnienie w spółce Sewik, a jako radny przyjmuje i ocenia sprawozdania z pracy swojego prezesa. Z kolei żona radnego Jacka Kalaty znalazła pracę w Zakopiańskim Centrum Edukacji, a radny zasiada w komisji rewizyjnej, która kontroluje ZCE. Wszystkie te przypadki naruszają zasadę bezstronności i niezależności radnych.

Wszyscy wywołani do tablicy radni odpowiadają zgodnie, że w żaden sposób nie łamią Ustawy o samorządzie lokalnym, ponieważ nie pełnią kierowniczych stanowisk. Radny Jacek Kalata wielokrotnie podpierał się faktem, że ma z żoną rozdzielność majątkową.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bari bal27.07.2017, 09:20
Dorula jak chciał przysiąść stołek burmistrza to krytykował Majchra .A sam robi to samo tylko ze zdwojoną gorliwością i charakterystycznym dla obecnej władzy rozumem.
czytelnik26.07.2017, 22:26
ciekawy a co sie tak ciekawisz. co ma piernik do wiatraka przy tym temacie. jakbys chociaz troche znal doktora to bys wiedzial dlaczego ma majora. a czemu ma nie miec. to lekarz wojskowy.
dr.26.07.2017, 22:03
Nie trudno zauważyć,że wszystkie sukcesy miasta to zasługa burmistrza, rada niestety tak to jest przedstawiane kumuluje konflikty więc weźcie się do roboty, a nie bawcie się w narcyzm.
ciekawy26.07.2017, 20:48
...a Narcyz Sadłon to z jakiej okazji jest w stopniu majora ...???...może ktoś to wytłumaczyć!!!!!
dr.26.07.2017, 19:34
Wszyscy, którzy fotografowali się na Gubałówce otwierając ją w trakcie wyborów to esencja ludzi honoru, a dalsze działania z kłótniami, samo zatrudnianiem się i zatrudnianiem członków rodzin, esemesami z knuciem to tylko dla dobra lokalnego społeczeństwa i rozwoju miasta. Tak takiej rady jeszcze nie było.
nie dr.26.07.2017, 18:31
do dr. - jak mówi porzekadło ''jeszcze się taki nie narodził coby wszystkim dogodził'' - nie sądzę, że jeden głos przeciwny jest powodem, tym bardziej honorowym, do decyzji o dymisji... gość jest w porządku. Na jego miejscu niejeden się nie sprawdził i niewielu by się odnalazło. Panie Grzegorzu życzę powodzenia w dalszym sprawowaniu funkcji
dr.26.07.2017, 16:48
W sytuacji kiedy przewodniczący Rady Miasta sam poddaje się tego typu ocenie to nawet jeden głos negatywny powinien spowodować jego rezygnację z funkcji ( bo to nie jest stanowisko jak sam twierdzi ) społecznej Przewodniczącego Rady Miasta i to jest kwestia honoru czy się go ma czy nie. Co do Palace to ofiary popełnianych tam zbrodni ich ocenią, a potomni ich rozliczą.
Uczciwy26.07.2017, 14:38
Dorula trwoni nasze pieniądze. Za 12 mln chce kupić Palace. A powinno to kupić ministerstwo Glińskiego. To szastanie pieniędzmi to skandal a drogi dalej dziurawe i kiepskie. A za zatrudnienie przez Dorulę radnych i ich rodzin powinna wziąć się prokuratura.
Uczciwy26.07.2017, 14:29
W końcu wychodzi szydło z worka. Dorula najgorszy burmistrz w historii bardzo niegospodarny, który zapewnia sobie poparcie rozdawnictwem. Nic się już nie różni od poprzedniego Majchra, którego w kampanii wyborczej krytykował. A na dodatek nakłamał, że otworzy trasę na Gubałówce.
Skała26.07.2017, 14:27
Jóźkiewicz jest za mało poważny jak na piastowaną przez siebie funkcję. I nie chodzi tu tylko o jego fryzurę... Stanowisko dostał na skutek targów pomiędzy frakcjami radnych i na skutek kolejnych targów... je straci.Stara się chłop uśmiechać do wszystkich i czasem przemawia bez kartki - raz lepiej, raz gorzej - ale to za mało. Nie ma ani powagi, ani charyzmy.
Obserwator26.07.2017, 14:16
Przewodniczący Jóźkiewicz to człowiek honorowy i z zasadami, wyborcy nie darują radnym jeżeli go odwołają
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl