12.08.2017, 21:40 | czytano: 2800

W Zakopanem trwają VIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych (zdjęcia)

zdj. Regina Korczak - Watycha
Drugi dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych, które od wczoraj goszczą na Górnej Równi Krupowej, upłynął pod znakiem Powiatu Wadowickiego. W Zakopanem goszczą gospodynie i twórcy ludowi między innymi z Witanowic, Ryczowa i Stryszowa, którzy zaprezentowali zwiedzającym swoje najciekawsze produkty.
- Podczas Europejskich Targów Produktów Regionalnych prezentują się nasze lokalne Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia. Głównym uczestnikiem jest Dolina Karpia - stowarzyszenie, które zrzesza regionalnych producentów przetworów rybnych. W Zakopanem spróbować można smażonego karpia, czy kiełbasę z suma. Koła Gospodyń Wiejskich przywiozły ze sobą sernik, jabłeczniki i wiele innych produktów, które posiadają certyfikaty produktów regionalnych, np. kaszankę z kapustą. Po raz pierwszy mamy okazję zaprezentować się w Zakopanem. Tutaj jest największe skupisko ludzi w lecie, więc jest to świetne miejsce do promowania naszego powiatu - mówił Andrzej Górecki, wicestarosta wadowicki.
W Zarembku Tradycji swoją książkę "Na Giewont się patrzy" zaprezentowały Barbara Caillot-Dubus oraz Aleksandra Karkowska. Książka jest zbiorem rozmów z najstarszymi mieszkańcami Gminy Kościelisko, którzy opowiadają jak wyglądało życie na Podhalu przed II wojną światową.

Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska zaprosiło do udziału w Targach Koło z Ostrowska. Na stoisku spróbować można było gołąbków w sosie pomidorowym, zupy zoproski oraz domowego ciasta drożdżowego.

Na scenie we wiosce festiwalowej wystąpiły zespoły z powiatów wadowickiego i oświęcimskiego. W ciągu dnia mogliśmy usłyszeć i zobaczyć Chór Osieczanie, Zespół Czerwone Korale z Brzeźnicy, Zespół taneczny Pryzmat ze Spytkowic, Zespół Śpiewaczy Radoczanki z Radoczy, czy Orkiestrę Dętą Zator, której towarzyszył zespół ROKBand.

Podczas dzisiejszego dnia można było wziąć udział w licznych warsztatach i pokazach. Największą popularnością cieszył się pokaz wytwarzania ozdób szklanych, który przeprowadzali twórcy z Krosna oraz warsztaty rzeźbiarskie, które zorganizowali twórcy z Wadowic.

Tekst i zdjęcia: Regina Korczak-Watycha
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl