03.09.2017, 18:21 | czytano: 6264

"Dziękujemy za pamięć". Nowotarskie obchody 75. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Spotykamy się przed dawną synagogą, miejscem kultu, gdzie czytano Torę, gdzie się modlono. Spotykamy się, bo naszym obowiązkiem jest przekazać świadectwo prawdy, przywrócić twarze, imiona i pamięć o osobach, które tu żyły. By pamiętać, by nigdy więcej nie powtórzyły się te rzeczy, które są hańbą dla całego świata - mówił Marcin Kudasik rozpoczynając niedzielne uroczystości związane z rocznicą zagłady Żydów-mieszkańców Powiatu Nowotarskiego.
Nowotarska część 75. rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego była centralnym punktem obchodów. Kilka dni temu w Rabce-Zdroju odbył się Spacer Pamięci, a w Ochotnicy Górnej zorganizowany został Festiwal Wolna Republika Ochotnicka - Folkowy Festiwal 4 Kultur, będący upamiętnieniem wymordowanej społeczności żydowskiej.
- To wyjątkowa historyczna chwila. Spotkaliśmy się, by wspominać mieszkańców Miasta, których spotkał okrutny los, jakiego wszyscy chcielibyśmy uniknąć - mówił Grzegorz Watycha do zgromadzonych przed kinem "Tatry", gdzie dawniej mieściła się synagoga.

Do Nowego Targu przyjechało kilka osób urodzonych tuż przed wojną, które zostały zabrane przez rodziny zmuszone uciekać z ogarniętej wojną Polski. Zaproszono dzieci żydów nowotarskich przyjechali m. in.: Henoch Guttfrend, Tamar Doron, Zvi Turner. Burmistrz witał "tych, którzy przeżyli wojnę i zaplanowaną przez Niemców zagładę narodu żydowskiego".

- To spotkanie obok dawnej synagogi jest przypomnieniem, że żyli i byli tu przedstawiciele wyznania mojżeszowego, którzy pracowali i budowali to miasto. To także przestroga - przed tym jak daleko może się posunąć i do czego doprowadzić wzgarda dla drugiego człowieka - mówił wicestarosta nowotarski Władysław Tylka.

Historię tragedii społeczności żydowskiej przypomniała Karolina Panz, która przygotowała także niewielką publikację na temat zagłady Żydów z Nowego Targu, Chabówki, Rabki, Szczawnicy, Makowa. Jak przypomniała - na terenie przedwojennego powiatu nowotarskiego mieszkało przed wojną ok. siedmiu tysięcy Żydów. - Pierwsze wysiedlenie ludności żydowskiej miało miejsce w Nowym Targu w czerwcu 1942 roku. Do obozu zagłady w Bełżcu deportowano wtedy 102 osoby. Miesiąc później na cmentarzu żydowskim rozstrzelano ponad 100 osób, to była tzw. akcja szczawnicka. W ostatnich dniach sierpnia 1942 roku doszło do ostatniego etapu Akcji Reinhardt. Na stacji kolejowej w Nowym Targu postawiono ok. 20 wagonów wysypanych palonym wapnem. Wcześniej wszystkich chorych i starych, niezdolnych do pracy - zamordowano, a do wagonów mających odwieźć Żydów do Bełżca zapędzono ludzi młodych i w średnim wieku, zdolnych przetrzymać transport. Działo się to na oczach polskich sąsiadów, którzy słyszeli krzyki Żydów, a potem musieli zamordowanych pogrzebać - opowiadała.

- Jestem wdzięczny za przygotowanie tego wydarzenia - mówił łamiącym się głosem Henoch Guttfrend. - Mój dziadek tu mieszkał. Miał 6 dzieci. Tu planowali życie dla siebie i swoich rodzin. Przez lata nie miało to dla mnie znaczenia, dopiero niedawno zrozumiałem że Nowy Targ jest częścią historii mojej rodziny - dodał. Mężczyzna przypomniał, że przed rokiem na cmentarzu żydowskim postawił macewy - pomniki poświęcone pamięci jego dziadka i ciotek oraz wujów.

W uroczystości wziął udział także przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, który również dziękował "za okazanie pamięci tym, którzy stanowili pokaźną część tej społeczności".
Potem zebrani odbyli Spacer Pamięci, idąc od dawnej synagogi ulicą Harcerką, Waksmundzką i Jana Pawła II na cmentarz żydowski. Tam modlitwę w jidisz poprowadził rabin Elizer Gurary. Organizatorzy zapowiedzieli udział w modlitwie - księdza katolickiego oraz pastora, ale żaden z duszpasterzy chrześcijańskich się nie pojawił. Namiastką ekumenii było chóralne odmówienie modlitwy "Wieczne odpoczywanie".

Na zakończenie uroczystości złożono przy pomniku ku czci ofiar zagłady złożono kwiaty, a na pozostałych grobach - kamienie z nazwami miejscowości z których pochodziły ofiary Akcji Reinhardt i "akcji szczawnickiej".

Obchody zorganizowało: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie Zespół Regionalny „Śwarni”, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Karolina Panz – doktorantka ISNS UW, Zespół Historia Rabki, Fundacja Wolna Republika Ochotnicka.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
głos gminy07.09.2017, 06:49
Złociutki @AK jak używasz nazwisko Kuraś to proszę pisać Major Józef Kuraś , bo nie chcemy w gminie mieć z tego problemu ,wystarczy nam to że IPN depcze nam po piętach ilu naszych było w UB i skazało na śmierć po wojnie Ak-wców .
fortynbras06.09.2017, 22:33
@ Jasnowidz:
Pisząc 'hitlerowcy' masz na myśli przepotężne przed 1939 rokiem państwo niemieckie, które dodatkowo zasilane olbrzymimi kredytami na zbrojenia z Ameryki miało w kierunku wschodnim tak naprawdę tylko jednego mogącego się z nimi równać partnera, oponenta, rywala, wroga - Rosję, a więc tych Twoich komuchów. Z kim niby jedni albo drudzy mieli współpracować na terenie II RP? Z Hubalem? Z Ogniem? Przecież wiesz że wszystkie polskie elity w popłochu opuściły ojczyznę, do której tak naprawdę powróciły dopiero po 1989 roku. A co do Ognia to co prawda jasnowidzem nie jestem, ale coś mam takie obawy że jeszcze nie wszystko wiemy o tej tragicznej postaci, że jeszcze mogą wyjść na jaw jakieś nowe fakty na jego temat, które cały ten spór naświetlą z zupełnie innego kąta i może się nam jeszcze ukazać zupełnie nowy obraz tamtych strasznych wydarzeń, niekoniecznie lepszy. Ale ja już tych nowych rewelacji nie chcę, skupmy uwagę na przyszłości a nie na przeszłości. Mamy wolne, demokratyczne i dość porządne (choć wciąż jeszcze nieco zacofane tak społecznie jak i gospodarczo) państwo, więc nie licytujmy się ani nie spierajmy. (???????!)
Jasnowidz06.09.2017, 20:36
AK 08:26, 6 września 2017

Jak ty takie głupoty mówisz to na pewno jesteś komuchem! Dobrze wiemy że hitlerowcy i komuchy współpracowali w mordowaniu Polaków!
AK06.09.2017, 08:26
Dzieło hitlerowców w kwestii żydowskiej dopelnione zostało na Podhalu,przez Kurasia Ognia w latach 1945-1947
fortynbras05.09.2017, 20:21
@ jozeeeeek:
Niestety, musisz wykonać trochę wysiłku intelektualnego i jednak wniknąć w tę zawiłą materię, bo na razie podchodzisz do tego problemu jednowymiarowo, tak jakby wszystko tu było zero-jedynkowe, biało-czarne, czyli Żydzi to ofiary a Polacy to źli szabrownicy bez honoru i godności, koniec dyskusji, zablokować inne komentarze. Tymczasem prawda tamtych strasznych lat okupacji była dużo bardziej zawiła, wielowymiarowa i pełna przeróżnych barw i odcieni. Poza tym doprecyzuj kogo masz na myśli gdy piszesz o racjonalizowaniu własnego podłego zachowania, Żydów czy Polaków, bo naprawdę i jednych i drugich zachowania przed, podczas i po wojnie można by niejednokrotnie tak określić. Moim skromnym zdaniem zarówno książki np. Jana T. Grossa jak i publikacje np. Ewy Kurek na ten temat są i jedne i drugie prawdziwe, i naród polski i naród żydowski wylały przeciwko sobie nawzajem zarówno ocean krzywd, podłości, nikczemności, jak i bezmiar szacunku, poświęcenia i bohaterstwa. Skończ z tą swoją egoistyczną jednostronnością, bo w 21 wieku takich infantylnych wersji historii nikt już nie kupuje. Teraz się już wszystkie te sprawy rozważa komputerową wagą z dokładnością do tysięcznych miligrama, do tego stopnia że pod uwagę bierze się nawet wpływ instrumentu mierzącego na wynik pomiaru, a Ty nadal chcesz używać wagi dziesiętnej z dokładnością do plus minus jednego kilograma - no way!
@jozeeeeek05.09.2017, 18:34
Takie praktyki jak blokowanie komentarzy to na polskojęzycznych POrtalach jak onet albo gadzinówkach lisa czy szechtera
jozeeeeek05.09.2017, 15:13
Czemu pod takim artykułem nie wyłączysie komentarzy? Te brednie o żydokomunach i finkelsteinach obrażają nie tylko pamięć o pomordowanych nowotarżanach, ale również inteligencję normalnego człowieka. Coś w tym chyba musi być, wszak jak się komuś wyrządziło krzywdę, to się go później nie lubi i imputuje się mu przewiny, racjonalizujące własne podłe zachowanie...
ps. ale i tak nikt wam domów nie zamierza zabierać, czy co tam jeszcze naszabrowaliście, więc odrobinę honoru i godności miejcie
fortynbras05.09.2017, 11:41
@ brasow:
Nie za 30 lat a raczej za 75 lat, i nie wnuk ale raczej prawnuk, przy czym jeżeli ten prawnuk urodził się w USA, gdzie przyszło mu żyć i dorobić się w czasie długiego powojennego okresu prosperity gospodarczej, całe życie pluł na Polskę i działał na jej szkodę, to ja sam bym temu mojemu wnukowi czy prawnukowi powiedział coś w rodzaju: "hej, dziecko, weź poluzuj z tą Polską, masz tu Wall Street, masz giełdę, rób business i pomnażaj kasę jak należy i przestań z tym domem w dalekiej Polsce, którego nigdy na oczy nie widziałeś bo jak byłeś dzieckiem to nigdy do Polski nie chciałeś nawet przyjechać". Poza tym to nie mało inteligentni panowie przyszli i zabrali ten dom o którym mówisz, tylko uznawane jeszcze w tej fazie wojny przez cały świat państwo niemieckie, w majestacie prawa niemieckiego zatrudniało notariuszy, którzy robili dla tych domów nowe, niemieckie, księgi wieczyste. To dlatego po wojnie władza ludowa przejmowała je, znowu w majestacie prawa, jako mienie poniemieckie, a była to decyzja Winstona Churchilla i Franklina D. Rooswelta, bo to oni ucierali się kosztem wschodnioeuropejskich Żydów i Polaków ze Stalinem.
do brasow05.09.2017, 10:39
W Warszawie, Krakowie, Gdańsku i wielu, wielu innych miastach Polski tak robicie już od lat dziewięćdziesiątych.
Do,do pamiętliwego05.09.2017, 08:29
Sprawdziłem i uroczystość się przesuwa w czasie. Jeszcze nie jest znany nowy termin. Nie tak łatwo upamiętnić ofiary Żydokomuny (na razie p.Jakubowicz może być spokojny). Tylko przy żydowskich uroczystościach władze samorządowe "tańcują jak im grają". Kontaktuj się z Urzędem Miasta Dobczyce.
brasow05.09.2017, 07:21
fortynbras to teraz przyjdziemy do Ciebie z kilkoma rosłymi, małointeligentymi panami, nastukamy ci , odbierzemy dom a potem za 30 lat będzie twój wnuk pisał takie farmazony jak ty
A co robią u nas?05.09.2017, 06:55
Jak najdalej od Żydów!" Anka" ma rację, bo to widać.
Obserwator05.09.2017, 06:53
do @ Anka, zanim bezmyślnie zaczniesz klepać w klawiaturę, prześledź zapisy aktów własności placów na których stoją nowotarskie domy lub inne obiekty i pomyśl, to nie boli, po za tym sami byliśmy rozproszeni po świecie i oby historia nie powtórzyła się. Jan Paweł II tworzył jedność w narodzie chrześcijańskim(to się nazywa ekumenizm droga Aniu) ale cenił przyjaciół Żydów. Co dziś pozostało z pracy pielgrzyma JPII? Gdyby Twoje opinie brać pod uwagę, to nic!
fortynbras04.09.2017, 22:18
@ Esther:
Czy ekumenizm jest możliwy z wyznaniem, które ex definitione stawia siebie wyżej a resztę ludzkości nazywa gojami? Jezus oddał życie na krzyżu za to aby każdy człowiek na równych prawach miał dostęp do Boga - oto jak ja pojmuję ekumenizm.
Rywalizowanie o to czy zginęło więcej Żydów czy Polaków nie ma sensu, ale weź się dobrze wczytaj w te wszystkie tu wypowiedzi - to właśnie dla Żydów cierpienia innych narodów w ogóle się nie liczą, oni zawsze tylko o sobie i cierpieniach tylko swojego narodu, żadnej empatii dla cierpienia np. Polaków. Szczerze powiedziawszy to trochę ubodły mnie te wszystkie podziękowania Żydów, i w tytule i potem w tekście gdy szef gminy żydowskiej dziękuje za pamięć; te podziękowania według mnie są nie na miejscu, w takiej sprawie nie powinno się dziękować, bo to jest pamięć o zagładzie nas wszystkich jako gatunku homo sapiens. Tak Żydzi jak i Polacy należą do gatunku homo sapiens i nie ma między nami żadnej różnicy. W tym tutaj akurat kontekście te żydowskie podziękowania kierowane w kierunku Polaków niestety rozdzielają nasze dwa narody: oni ze swoich pozycji uznali że należy nam podziękować za to że my z naszej pozycji uznaliśmy żeby zorganizować rocznicę - każdy sobie rzepkę skrobie, wy tam a my tu, a pomiędzy nami nieprzekraczalna granica. Proponowałbym Ci dowiedzieć się co Roger Waters, lider grupy Pink Floyd, ma w tych sprawach do powiedzenia.
Diana04.09.2017, 21:10
już dwa tysiące lat żydzi szukają swojego miejsca na ziemi ,,jakoś nigdzie nie są u siebie
Jez04.09.2017, 21:06
a to sie ANKA popisla.....wstyd wsrtyd wstyd......moze nie koniecznie ktos lubic judaizm (zezeli wie wogole o co chodzi) ale przypominam ,ze ZYDZI to bardzo wyksztalcony ,madry Narod posiadajacy najwiecej noblistow ........
a my Polacy mamy takie ANKI i nie mamy Nobli
Esther04.09.2017, 21:04
po pierwsze nie rozumiem jak mozna sie rywalizowac czy wiecej zginelo Zydow czy Polakow,po drugie byla to uroczystosc ku czci zamordowanych Zydow a po trzecie czy Polacy rozumieja co znaczy EKUMENIZM???Jezeli
katolicki Ksiadz przyjal zaproszenie to Jego nieobecnosc jest karygodna i kompromitujaca Nowy Targ......takie jest MOJE zdanie do ktorego mam prawo
Do pamiętliwy04.09.2017, 18:28
Gdzie w Dobczycach i o której godzinie,jeśli można wiedzieć
fortynbras04.09.2017, 18:09
@ p.
Bez przesady! Piszesz tak jak by to tylko Żydzi w czasie wojny mieli monopol na umieranie w męczarniach. Dokładnie do tych samych obozów zagłady i dokładnie tymi samymi bydlęcymi pociągami transportowano polskich nauczycieli, księży i wszystkich tych Polaków, których życie i działalność mogła stanąć na przeszkodzie w procesie likwidacji państwowości polskiej. Przedwojenna inteligencja polska również miała prawo żyć, ale ktoś im to prawo również odebrał.

@ a:
Nie zamilknę, do czego mnie w ramach swoiście pojmowanej wolności słowa nawołujesz, bo widzę że wciąż się zgrywasz że nie wiesz dlaczego nie było reprezentanta Kościoła. Kościołowi tak naprawdę nie dano możliwości zawczasu odmówić udziału w tej uroczystości. Wyobraź sobie że na parę dni przez tą rocznicą Kościół od razu odmówiłby udziału zapowiadając że nikt z księży nie przyjdzie. Natychmiast Gazeta Wyborcza podniosłaby larum na cały świat jaki to zły i niedobry jest Kościół, a Le Figaro, New York Times, Spiegel, BBC, CNN zrobiłyby nagonkę na katolików na całym świecie. Tu rzecz nie w tym że Żydzi mają ogromną władzę w głównym nurcie światowych mediów, tylko w tym żeby dobrze tę swoją władzę wykorzystywali dla dobra całej ludzkości. Tu się nie da powiedzieć "zamilknijcie" tym wszystkim, których argumentów nie jesteśmy w stanie odeprzeć w merytorycznym sporze.

@ dino:
Aby rozpocząć te roszczenia o których mówisz, Żydzi najpierw muszą się zwrócić ze swoimi pretensjami do Wielkiej Brytanii i USA, bo to Churchill i Roosvelt sprzedali Stalinowi Polskę w zamian za krew na polu walki. Decyzje zapadały ponad głowami Polaków. Muszą też unieważnić prawnie przeprowadzoną przez państwo niemieckie konfiskatę tych nieruchomości, gdyż jak dobrze wiesz Polacy po wojnie przejmowali te zrujnowane obiekty jako tzw. mienie poniemieckie. Jak już to zrobią, to jeszcze zanim zaczną do obecnych właścicieli strzelać jak do kaczek, bo niekoniecznie jesteśmy dla nich takimi samymi jak oni ludźmi lecz raczej tzw. gojami (vide co izraelska policja wyprawia na co dzień z Palestyńczykami na okupowanych terenach), pasowałoby aby najpierw wskazali nowy adres zamieszkania wszystkim wnukom i prawnukom tych Polaków, którzy decyzją Churchilla, Roosvelta i Stalina musieli zostawić swoje majątki za Bugiem i osiedlić się w zamian właśnie na tym tzw. mieniu poniemieckim. A tak na marginesie: jakież to moralne prawo mają dzisiejsi prawnukowie przedwojennych właścicieli, gdy w międzyczasie przez pół wieku nikt z nich nie wydał ani jednego grosza na utrzymanie i konserwację tych budynków? Nagle doznali olśnienia że gdzieś tam w dalekiej Polsce ich pradziadek miał kamienicę, a obecnych właścicieli tych kamienic to na księżyc trzeba wystrzelić, bo kresy Churchill i Rooswelt sprezentowali Stalinowi - czy tak Ty to sobie wyobrażasz?
dino04.09.2017, 11:53
W Lublinie środowiska żydowski odzyskały naprawdę sporo nieruchomości.Podobnie w Chełmie . Nie ma powodu żeby w Nowym Targu temat pozostał bez echa. Roszczenia wojenne mogą się ciągnąć bardzo długo.
ppf04.09.2017, 10:17
Żydzi to jedyny naród który nawet z zagłady zagłady swoich ziomków robi różne geszefty bo jak inaczej nazwać roszczenia finansowe wobec Polski .Niemcy wymordowali 3 mln żydów zresztą obywateli II RP zagrabili ich majątek, państwo Izrael powstałe 3 lata po zakończeniu II WŚ otrzymało od Niemiec odszkodowania więc jakim prawem żądają od nas 65 MLD USD
Zamiast bajek przeczytajcie Przedsiębiorstwo Holocaust
Norman G. Finkelsteina albo Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie
Zychowicza
@04.09.2017, 10:13
Myślę, że warto się odnieść do samej imprezy jako dobrze i na poziomie zorganizowanego wydarzenia. Za zgrzyt uważam to, że ostatecznie duchowny katolicki nie pofatygował się na cmentarz a byłby to ważny gest. Drugim zgrzytem była muzyka oraz odgłosy dobiegające z rynku...ale to też ma trochę znaczenie metaforyczne
KL04.09.2017, 09:48
Dlaczego w czasie jarmarku podhalańskiego nie ma dnia poświęconego kulturze żydowskiej. Prawie wszystkie kamienice w rynku były ich. Chyba się im to należy.
p.04.09.2017, 09:39
To prawda, podczas II wś zginęło wiele różnych nacji, ale wobec żadnej nie zastosowano akcji likwidacyjnej, polegającej najpierw na odbieraniu praw obywatelskich - do zarobku, do modlitwy, do swobodnego poruszania się po mieście, do posiadania dóbr materialnych - aż po odebranie najważniejszego z praw, prawa do życia. Wywieziono całe rodziny, również dzieci, w ciągu jednego dnia 2 tys. osób ZNIKNĘŁO z terenu powiatu nowotarskiego. Wyobraźcie sobie przykładową rodzinę jakichkolwiek sąsiadów, którzy mieszkają gdzieś obok was, rodzinę z dziećmi. Nagle znikają i nigdy nie wracają. W Bełżcu od razu trafiali do komór gazowych, wcześniej poselekcjonowani jak bydło, wsadzeni do wagonów dla bydła, w nieludzkiej ciasnocie. Niektórzy nie przeżyli podróży, bo nie mieli czym oddychać. Wzdłuż linii kolejowej leżały ciała niemowląt, które zmarły z przegrzania i braku tlenu, a może matki wyrzucały je w akcie desperacji. To było wszystko zorganizowane jak fabryka, tyle że była to fabryka śmierci. Umierali w męczarniach, również dzieci - w Bełżcu gazowano tlenkiem węgla. Polecam lekturę krótkiego opracowania, które rozdane było podczas uroczystości. Jeśli kimś ono nie wstrząśnie to znaczy, że coś z nim chyba nie tak. Zamordowano w bestialski sposób niewinnych ludzi, a jedynym powodem było ich pochodzenie. Nie ma tu nic do tego jakie były relacje pomiędzy nimi, a mieszkańcami Nowego Targu. To byli ludzie, którzy mieli prawo żyć, a ktoś im to prawo odebrał.
STAŚ04.09.2017, 09:27
Z Żydami, to ciężka sprawa.
Mamy jednego Boga, a coś tu nie gra !
Żyd wiecznie, jeszcze raz, od wieków pokrzywdzony ?!!
jasne04.09.2017, 08:54
W czym macie problem. Powrót Żydów, hrabiów, panów i plebanów to pokłosie polityki świętego Jana Pawła II. A co myśleliście, że będzie inaczej, czyli jak za PRL. Kij ma dwa końce. @Wyrocznia, mój dziadek dodawał jeszcze Józefa z Gruzina. Ale widać ksiądz z Wadowic przywrócił "normalność".
a04.09.2017, 08:22
Cmentarze żydowskie można zwiedzać w dni powszednie oraz niedzielę, od świtu do zmierzchu. Nie należy tam przychodzić w soboty (szabat) oraz święta żydowskie. Zapowiedziana była obecność i modlitwy księdza Dziekana - dlaczego nie był nie wiem. Trudno. Pastor został powitany lecz nie miał brać udziału w modlitwie i nie brał w niej udziału. To odpowiedzi na zadane pytania a co do reszty - Olsenie,Anko, Wyrocznio, fortynbrasie - zamilknijcie. Trzeba było być we środe, trzeba było być wczoraj - może wtedy zrozumielibyście sens organizowania Obchodów. Więc ej dyskusji z wami nie będzie zgodnie z przysłowiem: z głodnym się nie naje z ... nie pogada.
Pamiętamy, a jakże, pamiętamy04.09.2017, 08:06
Żydzi poukrywani po polskich urzędach i instytucjach organizują takie obrzędy.Wydaje im się że wszyscy mają obowiązek brać w nich udział. Żydzi nie pozostawili po sobie dobrej pamięci, a to co wyprawiają w Izraelu tym bardziej w tym nie pomaga. Żydzi, jak wszyscy ludzie, muszą podlegać takiej samej ocenie, a ta wypada dla nich bardzo marnie. Dzisiejsi Żydzi dążą do tego, aby męczeństwo ich poprzednich pokoleń było przez nich dziedziczone, by chroniło przed wszelką krytyką. Chcą być światowymi "świętymi krowami". Na to nie ma zgody.Młode pokolenie Polaków, niestety, w dużej mierze, bierze te działania za dobrą monetę. Skutki tego wyjdą w przyszłości, przecież to wszystko już przerabiały nasze poprzednie pokolenia. Nauka z Historii poszła w las?
psychiatra od zaraz04.09.2017, 07:46
olsen mądralo a jaki związek ma twoja wypowiedź z pomordowanymi ofiarami, które ten marsz upamiętniał? Czy np. wszyscy muzułmanie noszą granaty i wysadzają się w autobusach? pomyśl i się wypowiadaj bo nienawiść od ciebie promieniuje jak rentgen
pamiętliwy04.09.2017, 07:44
Ciekaw jestem czy pan Tadeusz Jakubowicz będzie w Dobczycach w dniu 12 września podczas odsłonięcia pomnika poświęconego Franciszkowi Mrozowi, Józefowi Mice i innym niezłomnym którzy w czasie okupacji pomagali jego rodzinie się ukrywać, a po wojnie przez Żydokomunę zostali skazani na śmierć?
fortynbras04.09.2017, 01:10
@ do olsena:
To jest zrozumiałe: ksiądz i pastor zaproszenia przyjęli i potwierdzili przybycie tylko po to żeby nie stać się ofiarą światowej nagonki medialnej że ich instytucje wyznaniowe odmówiły udziału w obchodach i uniknąć pomówień jaki to Kościół jest ksenofobiczny, co z pewnością miałoby miejsce. Nagle grupka pojedynczych Żydów doznała olśnienia że Nowy Targ jest częścią historii ich rodziny, bo wcześniej za komuny nie miało to dla nich żadnego znaczenia (opływali we wszystko na Zachodzie i mieli jakąś tam zmagającą się z komunizmem Polskę w nosie) i już wszyscy im natychmiast aportować, od burmistrza po księdza i pastora. Czy tak się zjednuje dla siebie sympatię społeczeństwa w obcym, suwerennym kraju, jakim jest dzisiejsza Polska? Jaki błąd popełnili na Węgrzech że Węgrzy są tak do nich wrogo dziś nastawieni? Jakie mają wytłumaczenie na swoje ludobójstwo na bliskim wschodzie? Może dosyć już tej buty? Im to zaraz trzeba w pośpiechu biec i realizować ich wolę, ale urodzony w Polsce Icchak Szamir, gdy był premierem Izraela zasłynął z wypowiedzi iż każde dziecko polskie 'wyssało antysemityzm z mlekiem matki' (sic!), choć to właśnie Polska dała mu wykształcenie i w niej przed wojną się wychowywał, być może nawet dzięki Polakom przeżył niemiecką okupację. Ej, naprawdę, niech wreszcie elity żydowskie dobrze przeanalizują swoje postępowanie wobec ludzkości przez wieki do dnia dzisiejszego i wyciągną z tej analizy jakąś naukę dla siebie na przyszłość, bo jak na razie to ja jakoś niespecjalnie w różowych kolorach tych Żydów w Polsce widzę, przy czym wcale nie jestem antysemitą.
do olsena04.09.2017, 00:17
Człowieku - powiem wprost: bredzisz.
Gdybyś był na uroczystościach albo przynajmniej przeczytał zapowiedzi i program - to byś wiedział, że mówiono i pisano o zaplanowanej obecności księdza i pastora. Jeszcze pod kinem powtórzono - z wymienieniem nazwisk kapłana i pastora, którzy mieli być na cmentarzu - że będą. Ale oni na cmentarzu się nie pojawili bez słowa wyjaśnienia - to naturalne jest, że z kronikarskiego obowiązku wynika KONIECZNOŚĆ zasygnalizowania faktu że tych osób nie było. Powtórzę: wymieniono duszpasterzy z nazwiska, czyli wcześniej mięli organizatorzy potwierdzenie, że będą. Czep się więc organizatorów a nie dziennikarza a tym bardziej fotografa.
Obiad czy modlitwa03.09.2017, 23:00
Postawa osób duchownych-którzy mieli uczestniczyć w modlitwie na cmentarzu żydowskim,wielu nowotarżanom się nie podoba.Oni i my
mamy jednego Boga.Może ktoś wytłumaczy skąd taka postawa...???
olsen03.09.2017, 22:49
Chciałem zapytać organizatorów dlaczego Nowotarskie obchody 75. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego nie odbyły się w Sobotę w Szabat który w judaizmie jest obchodzony jako dzień święty . Co było na przeszkodzie ! czy organizatorzy zdają sobie sprawę że Niedziela jest dniem Świętym dla Chrześcijan .To jest godne uwagi jaką mamy władze w Nowym Targu i nie wymagajcie wiele od ludzi że się burzą na to ,czy czasami nie była to prowokacja uderzająca w Katolicyzm !
fortynbras03.09.2017, 22:45
@ egon & hahaha & Konrad & eNTek:
To jednak niestety czas najwyższy aby sami Żydzi wreszcie się pochylili i zmierzyli ze swoją własną historią. Na początek proponowałbym im lekturę prastarych, sięgających wczesnego średniowiecza, niemieckich bajek, skrupulatnie spisanych z rozlicznych podań ludowych przez braci Grimm: dlaczego germańskie ludy, które stworzyły tę bajkę (i wiele innych), pod postacią pięknego, jasnowłosego i błękitnookiego Kopciuszka upatrywały germańską dziewczynkę krzywdzoną przez bezwzględną, czarnooką macochę (macochę - bo to Kopciuszek był prawowitym potomkiem i spadkobiercą) i jej brzydkie córki (to w poniewieranym w popiele przez żydowskie córki zakochał się piękny i wspaniały książę, następca tronu - nic na to nie poradzimy, taka jest wymowa i przesłanie tej baśni, czy się nam to podoba czy też nie)? Dlaczego niechęć do Żydów od zarania nowożytnej Europy jest wpleciona kulturowo nawet w baśnie i mówione przekazy? Baśnie spisane przez braci Grimm pełniły przez wieki w kulturze krajów germańskich równie doniosłą rolę co Biblia, kształtowały myślenie, w oparciu o nie budowano kulturę europejską - czy wy naprawdę każecie nam dziś wierzyć że całe pokolenia gojów z dziada pradziada od wczesnego średniowiecza tak a priori i bez żadnego powodu pod postacie czarnych charakterów w baśniach wstawiały właśnie Żydów? A może wyjdziecie teraz z pomysłem żeby zakazać lektury Kopciuszka, Kupca Weneckiego, itp.? Bez żartów! Nie tak od razu odsyłajcie wszystkich tych którzy nie są tak natychmiastowo jak wy skłonni do bezrefleksyjnego cheerleaderowania kulturze żydowskiej do psychiatry, gdyż to diaspora żydowska ma problem ze swoją historią i to oni mają bardzo duże zadanie domowe do odrobienia, bo muszą się nam wytłumaczyć z roli jaką przez wieki po dzień dzisiejszy odgrywali ich przodkowie w tej części Europy, a sprawa jest niesłychanie delikatna po obu stronach barykady (spoko, mnie też razi chamstwo, język nienawiści i często wręcz głupota antysemitów).
gang olsena03.09.2017, 22:08
Daj se spokój człowieku.
olsen03.09.2017, 22:04
Bardzo przepraszam Pana Adamowskiego, chodziło mi o redaktora tego artykułu by zrozumiał że Ksiądz i Pastor nie jest na pierdniecie organizatorów i niestosowne było poruszane tego tematu w artykule. A po za tym jest niedziela i redaktor powinien wiedzieć gdzie jest miejsce Księdza w niedzielę .
brawo Wy03.09.2017, 21:51
Brawo dla inicjatywy - sam prezes PiS ma rodowód zydowski, więc trzeba jego nację wesprzeć a gdzie jest A.Paluch ?
zydów w Pis jest jak w PZPR duzo i takie inicjatywy są potrzebne
...03.09.2017, 21:27
Ja mam nadzieję, że Żydzi wrócą i odzyskają co im zabrało jaśnie państwo w Nowym Targu i za to, co w tych domach znalazło zbijało potem fortuny.
egon03.09.2017, 21:21
cóż, ksywka "olsen" zobowiązuje. :)))))
hahaha03.09.2017, 21:11
Nie wymagajmy od @olsena zbyt wiele. Widać że funkcjonuje na zasadzie kopiuj-wklej. Nie czyta a jeśli już - to nie rozumie tego co czyta.
fortynbras03.09.2017, 21:08
Niestety, to wspólne zamieszkiwanie przez wieki tych pięknych i wspaniałych terenów na Podhalu przez Polaków i Żydów ani Polakom ani Żydom nie wychodziło na dobre. Polska nieodmiennie przez wieki przegrywała na obecności na swoim terytorium tej nieintegrującej się z resztą rozlicznych społeczności Rzeczpospolitej mniejszości żydowskiej. W przypadku akurat Żydów okazuje się, że błogosławieństwem dla danego kraju jest raczej nie mieć z nimi nic wspólnego, tak jak to było np. w Finlandii czy Szwecji w 20 wieku; te kraje mogły się bez przeszkadzania im rozwijać i wydźwignąć z biedy, Polska szansy na tzw. 'finlandyzację' nie miała. Ja sam nie jestem antysemitą i w ogóle nie o to tutaj przecież chodzi, ale dlaczego aż tylu światłych ludzi od wieków było tak mocno nastawionych przeciwko Żydom? Dlaczego William Szekspir napisał "Kupca Weneckiego"? Jest to bardzo gorzka i przemyślana konstatacja i czas najwyższy aby to właśnie Żydzi spokojnie pochylili się nad tym problemem i pewne rzeczy jednak przemyśleli. Samo wieczne obnoszenie się z zagładą (bodaj nawet więcej Polaków zginęło podczas wojny, o Rosjanach 20 mln, czy nawet Niemcach 10 mln nie wspominając) i palenie świeczek na grobach, kwiatuszki i przemowy tutaj nie wystarczą. Co obecne państwo Izrael wyprawia na ziemiach okupowanych?
Konrad03.09.2017, 21:04
Nie ma obawy, nie wrócą. Antysemityzm ma się dobrze, poziom chamstwa i drobnomieszczaństwa raczej nie zachęci nikogo do przyjazdu do tego miasta. Kiśmy się we własnym sosie.
Wyrocznia03.09.2017, 20:56
Dziadek zawsze mi powtarzał, że jedyną pozytywną rzeczą z II wojny światowej było pozbycie się żydów.
PNT03.09.2017, 20:47
Czyżby boisz się Aniu żeby nie okazało się że twój dom należy do jakiegoś Żyda
olsen03.09.2017, 20:24
Ilu Żydów służyło w armii Hitlera? około 150 tysięcy według Bryana Marka Rigga który jest amerykańskim historykiem i przeszedł na judaizm, walcząc w szeregach armii Izraela . Napisał głośne książki ?Żydowscy żołnierze Hitlera? (Wingert) oraz ?Losy żydowskich żołnierzy Hitlera? (Rebis),Warto przeczytać i wtedy zrozumie się jaki los Żyd Żydowi stworzył.Ile służyło w zaszczytnej służbie w UB. Dlaczego nie bronili swoich ? A Panu Adamowskiemu przypomnę słowa Św Pawła ,,Jeden jest Pan ,jedna wiara ,jeden chrzest ,,i proszę nie mieszać do tego księdza Katolickiego oraz Pastora , bo chrześcijanin Przykład Św Maksymiliana Kolbego pokazuje nam jak należy oddać życie dla bliźniego.
Znajdź ni P. Adamowski jednego rabina który by tak postąpił i nie dziw się Pan Księżom bo oni wiedzą jakiemu Panu mają służyć.

A co ma do tego pan Adamowski? Moderator.
eNTek03.09.2017, 20:14
Anka, idź się lecz do dobrego psychiatry. A potem poczytaj trochę literatury innej niż książka kucharska czy harlekin. Jeżeli jednak nie masz ochoty się leczyć ani czytać, to lepiej zamilcz i nie zabieraj głosu, który obnaża twoją głupotę.
Anka03.09.2017, 18:43
Jeszcze tego brakuje, żeby do Nowego Targu wrócili Żydzi...Wystarczy, że mają ten swój Izrael, w znacznej mierze zbudowany na ziemiach okupowanych, gdzie wzorem Hitlerowców mordują Palestyńczyków !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl