06.09.2017, 15:56 | czytano: 3714

Reklamy przy zakopiance zasłaniają góry. Jest propozycja uchwały, która je zlikwiduje

Fot. Piotr Korczak
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi "Montevideo - widzę góry", który zakłada usuniecie reklam znajdujących się na zakopiance. Projekt jest inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego, opracowywany jest w porozumieniu z podhalańskimi gminami.
W konferencji wzięli udział: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz architekt Jan Karpiel-Bułecka. Na widowni zasiedli przedstawiciele podhalańskich gmin, m.in. burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i radny Zakopanego Kacper Gąsienica Byrcyn.
Projekt uchwały zawiera propozycje dotyczące umiejscowienia reklam wzdłuż pasa drogi. Po wprowadzeniu zmian, w pasie 200 m. od jezdni w obszarze niezabudowanym i 50 metrów w miejscach ze zwartą zabudową obowiązywać będzie całkowity zakaz ustawiania reklam, a szyldy i mała architektura podlegać będą rygorystycznym regulacjom.

- Namawiamy wszystkie gminy leżące przy zakopiance, żeby zlikwidowały wszelkie reklamy stojące na poboczach, które zasłaniają to, co mamy najpiękniejsze - krajobrazy i nasze piękne góry. Zaproponowaliśmy projekt uchwały. Żeby została ona zrealizowana, poszczególne rady gmin muszą przyjąć zasady regulujące reklamowanie na terenie zakopianki. Jestem przekonany, że się uda i że wszyscy zrozumieją, że krajobraz jest naszą wspólną wartością - mówi Jacek Krupa, Marszałek Małopolski.

Podczas dyskusji wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch zwrócił uwagę na problem odbioru społecznego proponowanych przepisów. Według wójta gminy, w której uchwała jest już po konsultacjach z radnymi, protestować będą mieszkańcy, którzy czerpią niemałe często zyski z dzierżawy gruntów pod reklamy. I rozmowy z nimi będą największym problemem podczas prac nad wprowadzeniem nowych przepisów.

Projekt „Montevideo” uwzględnia też przyszły przebieg Zakopianki. Oznacza to, że budowana obecnie droga od samego początku jej istnienia będzie chroniona przed reklamową samowolką. Jest to o tyle ważne, że przebiega ona przez tereny, z których rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry.

rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
fortynbras10.09.2017, 21:23
Jeszcze raz: problem polega na tym że brakuje pieniędzy na postawienie bardzo drogich płyt wygłusząjacych hałas i ograniczających przedostawanie się spalin do leżących w pobliżu zakopianki domostw. Dlatego wymyślono, wyssano z palca ten idiotyczny argument że niby to turyści bardzo pragną, potrzebują i żądają prawa do oglądania gór gdy jadą zakopianką. Jest to tak żenująco infantylny argument że szkoda słów.
(Re)fleksja09.09.2017, 17:02
Ale jak się zlikwiduje GÓRY to nie będą ich reklamy zasłaniać.
Zniknie problem z Kasprowym .Niepotrzebne będą tunele.
Na Słowację zrobimy autostradę.Nie będzie halnego.
Smogu w Zakopanem.
Itd . Itp.
I PO TEMACIE09.09.2017, 10:17
fajnie napisany artykuł
Reklamy zasłaniają GÓRY
jest propozycja uchwały ,
która JE zlikwiduje

TZN. GÓRY ZLIKWIDUJE

Zgadzam się. Fajnie napisany tekst. :)
"Je", czyli reklamy. Podmiot domyślny określony przez końcówkę fleksyjną orzeczenia - to ten, który jest w zdaniu wymieniony jako pierwszy. Moderator.
łukasz09.09.2017, 07:41
popieram, zlikwidować wszystkie
AD BOK ER09.09.2017, 01:52
Co My ludzie teraz mamy
Te reklamy są jak SPAM
I w gazecie, w internecie
W poczcie, mailach i na necie

Wszędzie dręczy nas reklama
Czegoś nie masz, a coś a masz
Jak nasz produkt zastosujesz
Będziesz happy -nie po-żałujesz

Mnie się marzy inny świat
Świat bez reklam -Reklam Świat
Na co komu jest reklama
Mało człowiek wiedzy ma

Czy na drodze czy w onecie
Czy w w bilbordach czy w klozecie
CO WCISKAJĄ -
W TO WIERZYMY
Piękna SPRAWA
Z TYM SIĘ
Widok08.09.2017, 10:03
Co za durne argumenty? To może wytnijmy część lasów, albo wyburzmy domy, które stoją przy zakopiance i też przesłaniają widoki...
Reklama funkcjonuje w całym cywilizowanym świecie, i ma się całkiem nieźle. Tutaj problemem jest właściwy nadzór i brak jasnych zasad w tym temacie. Dla tego mamy to co mamy. Teraz, zanim próbować szukać właściwych, rozsądnych rozwiązań, idzie się po najprostszej linii oporu - zlikwidować! No tak, po co się wysilać, przecież tak będzie prościej...
fortynbras07.09.2017, 21:00
Dlaczego nie mówi się tu nic o konieczności postawienia bardzo drogich, przezroczystych, płyt wygłuszających hałas wzdłuż praktycznie całej Zakopianki? Odpowiem: takie płyty osłaniające są bardzo drogie i potrzeba by ich było bardzo dużo. Nie dajcie się nabrać na ten kit z tym że turyści niby chcą jadąc podziwiać widoki Tatr. Najpierw gdy ludzie byli przeciw to żeby ich zjednać to im powiedziano: postawicie przed domem reklamy, przez co i zarobicie i posesję osłonicie, a teraz gdy Zakopianka już jest, mówi się im: ściągnijcie reklamy i koniec tematu.
Julek07.09.2017, 19:18
Zlikwidować te paskudztwo szczególnie pomarańczowe
a07.09.2017, 15:59
W końcu!! Usnunąć wszystkie!!!!!!!!!!!
Kuba07.09.2017, 13:49
W końcu. To jest tragedia. Z reklam przy zakopiance śmieją się w całej Polsce.
Gość07.09.2017, 08:45
Proponuję wszystkim komentującym zwolennikom zakazu reklam, zakup terenu gdzie ktoś postawił reklamę i jej zlikwidowanie. Kolejny raz Państwo ogranicza własność prywatną, niech kupi te tereny i pozostawi piękny krajobraz Podhala.
góral07.09.2017, 00:03
Wstrętne są te reklamy, można się przy nich poczuć jak na śmietnisku. Zasłaniają krajobrazy, które są unikalne na skalę całego kraju. Czas najwyższy coś z tym zrobić. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś Janosz biznesu, który będzie skomlał z tego powodu. Pomyśleć jednak trzeba o większości! O atrakcyjności naszego pięknego regionu...!!!

ps. "dopóki Polska nie rozkręci gospodarki zostawcie reklamy przy drogach w spokoju." - ten chłam kolo dróg powoduje tylko regres gospodarki. No, w najlepszym wypadku stagnację!!!
Zz06.09.2017, 23:23
Popieram, tylko u nas taki bajzel.
kierowca06.09.2017, 23:05
nie ma takiej drogi jak nowy targ - bukowina
gość06.09.2017, 21:45
dopóki Polska nie rozkręci gospodarki zostawcie reklamy przy drogach w spokoju. Na reklamy w TV stać tylko bogate koncerny.
ani06.09.2017, 21:34
A mówileście w poprzednim systemie, że na ulicach jest szaro. Więc już nie wiem co się komu podoba
Wiki06.09.2017, 19:43
W końcu !!! To straszy turystów
doradca Wójta06.09.2017, 18:39
super pomysł, niech się w końcu wezmą za ten ''srajnik'' koło zakopianki. Te reklamy tylko szpecą...
Ola06.09.2017, 17:34
Jestem jak najbardziej ZA. Powinni usunąć wszystkie reklamy!!!!
Powinni jeszcze usunąć tą straszącą reklamę na drodze od Nowego Targu do Bukowiny. Niby reklama restauracji, a po jej zobaczeniu jak bardzo odechciewa się jeść. Ja u tej Pani bym jedzenia się nie tknęła. (Polecam zobaczyć zdjecia na fb sprzed otwarcia restauracji).

Jakbym chciała pooglądać sobie reklamy to włączyłabym telewizje albo wyłączyła Adblocka w przeglądarce.
Felix06.09.2017, 16:28
Wreszcie!!!
Manager06.09.2017, 16:12
Nawiasem mówiąc , tego rodzaju reklamy , te przydrożne , to jednak przeżytek. Jeśli jestem zainteresowany jakimś towarem czy usługa , to sięgam do internetu i tam znajduje prawie wszystko . Dziwne , ze te ,,tablicowe" reklamy jeszcze istnieją .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl