19.09.2017, 10:37 | czytano: 9409

"Jesteśmy świadkami nieuprawnionej i nieusprawiedliwionej nagonki"

Fot. Piotr Kuczaj
RABKA-ZDRÓJ: W uzdrowisku zawiązała się Koalicja na Rzecz Czystego Powietrza dla Dzieci. Jej członkowie deklarują zajęcie się problemem zanieczyszczonego powietrza i walkę z medialną nagonką na Rabkę-Zdrój, która szarga wizerunek miasta uzdrowiskowego.
List intencyjny powołujący ją do życia podpisali burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, dyrektor Oddziału Terenowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju Maria Dunaj, prezes Uzdrowiska Rabka S.A. dr n. med. Jadwiga Kawwa oraz prezes Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dra Adama Szebesty w Rabce-Zdroju dr n. med. Barbara Bajda i wiceprezes Jarosław Wieszołek.
- Jesteśmy świadkami nieuprawnionej i nieusprawiedliwionej nagonki na miasta uzdrowiskowe, a ta nagonka dotyczy zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie. Zaatakowano tylko i wyłącznie uzdrowiska, a problem dotyczy wszystkich 2,5 tysiąca miejscowości w Polsce, nie tylko uzdrowisk - mówiła podczas spotkania burmistrz Ewa Przybyło. -
Czuliśmy się osamotnieni w tej walce, bowiem po drodze zdarzyła się zmiana przepisów, która odebrała nam prawo pomiarów i rzeczywistego obrazowania tego, co się w naszych miejscowościach dzieje. Z tym się nie mogliśmy zgodzić. Dziś, na tym spotkaniu, chcemy poprosić państwa, środowiska medyczne, o pomoc we wspólnej walce o odzyskanie dobrego imienia przez uzdrowiska, a szczególnie Rabkę. Chcemy też od państwa usłyszeć, czego nie robimy, a powinniśmy robić, żeby być uzdrowiskiem, ale też pokazać, co my już robimy, na co mamy wpływ i jak daleko jesteśmy w tej walce. Postanowiliśmy przestać narzekać, stać pod ścianą i przechodzimy do ofensywy - dodała.

"Celem Koalicji będą działania na rzecz ochrony powietrza, poprawy jego jakości, a co za tym idzie - zdrowia. Jej funkcjonowanie przyczyni się do wzmocnienia wizerunku Gminy, która ma charakter turystyczno-uzdrowiskowy, wskazując, że angażuje się ona w działania proekologiczne, a przez to jest przyjazna i otwarta zarówno dla kuracjuszy, jak i turystów, których bardzo duży procent to dzieci. Koalicja ta stanowić będzie podstawę do rozpoczęcia i prowadzenia wspólnych działań służących osiąganiu zakładanych celów, między innymi - wypracowywanie, a następnie wdrażanie efektywnych rozwiązań służących radykalnej poprawie stanu środowiska, w tym jakości powietrza. Dla osiągnięcia wyznaczonych celów Partnerzy dołożą starań, aby znaleźć najbardziej korzystną formułę współpracy, mając na względzie uwarunkowania techniczne, organizacyjne i prawne" - napisano w porozumieniu.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kuracjusz03.10.2017, 10:45
Co to za medialna nagonka? Stan powietrza w sezonie grzewczym każdy czuje. Chyba ze planujecie pracować nad nowa terapie lecznicza i właściwą mieszanka inhalacyjną do spalania. Status uzdrowiska przecież zobowiązuje.
Stanisław03.10.2017, 09:00
Misie kochane, a zdrowia własnego i waszych własnych dzieci wam nie szkoda? Są programy unijne, zredagujcie wniosek i weźcie się do roboty zamiast tanią politykę uprawiać. Bo ja do was najwyżej nie przyjadę ale i wasze dzieci wy w tym syfie musicie żyć.
arwena03.10.2017, 08:12
BEŁKOT bełkot i jeszcze raz bełkot, a gdzie te rozwiązania?
Basiek22.09.2017, 12:50
Czy kiedyś w Rabce władze zamiast sie ,,układać" zaczna wreszcie coś robić dla Rabki,gości i mieszkańców .
@20.09.2017, 15:54
Trzy róże to kolejny przykład na nieudolność władzy. Ja mam pytanie do opozycji. Nic nie zamierzacie z tym zrobić? A tu koalicja na rzecz czystego powietrza się zawiązała. Żenada.
masz rację olo20.09.2017, 15:22
Co z trzema różami. Miała być piękna kawiarnia i hotel. Stoi ruina na wprost
fontanny, obok parkingu gdzie w wakacje wszyscy parkują (dobrze, że ten *** nie zbierał po 10 zł w tym roku). Jak się to ma do kolejnego, podobno właściciela. (a kto jest prawowitym właścicielem ?). To jest praca Urzędu a nie zakładanie komitetów - koalicji i wciągając w to rodzinę.
ha ha ha20.09.2017, 14:12
A no właśnie . Co z tym budynkiem Gwiazdy. Tyle lat straszy w centrum miasta i co dalej? Skoro P.burmistrz i szanowna rada oddała go za 1zł spółce to dlaczego nic z tym budynkiem się nie dzieje. A może teraz ta spółka zechce sprzedać budynek po cenie rynkowej? A to był by dopiero skandal!!!!
jeszcze do baby20.09.2017, 09:14
@stara baba bez zębów. /.../ Natomiast turyści i wczasowicze chcą tu wypocząć, inwestują i mają prawo żądać lepszych warunków, ciszy, spokoju i relaksu jaki sobie wymarzyli, bo za to płacą. I ty babo /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
olo20.09.2017, 09:13
Rabka to pustostany,ruiny do rozbiórki albo do kapitalnego remontu. Co to za uzdrowisko z tak zdewastowaną strefą A. Okolice parku powinny być wizytówką zdroju a tymczasem wyglądają gorzej jak po wojnie. Co z odzyskaną przez Wesołowskim nieruchomością /za 1zł/ .Minął kolejny rok a restauracji Pod Gwiazdą jak nie było tak nie ma. Kidy zamierza usunąć gruzy i odbudować lokal bo rozumiem ze jakieś zobowiązania przy tej złotówce miastu złożył. Tak czy siak ja Szczawnica pięknieje a Rabka popada w coraz większą stagnacje i ruinę .Co ma do powiedzenia pani burmistrz na swoją obronę?
nie wycinać drzew20.09.2017, 08:17
Czyste powietrze tylko dla dzieci??
Kuriozum.
sokrateles19.09.2017, 23:25
@ RS:
W 2004 roku w referendum unijnym głosowałem za Polską! Byłem przeciwny akcesji! Natomiast 90% Polaków zdecydowało o akcesji, która stała się faktem i nie ma od tej decyzji dziś odwrotu. Miliony Polaków zostały zmuszone do posiadania prywatnego samochodu, ale to nie Niemcy zlikwidowali nam komunikację publiczną PKS, to nasze kochane lokalne władze. Samemu w pojedynkę nie da się być ekologicznie skutecznym, to musi być zaplanowane działanie; jeżeli poruszyłeś/aś temat samochodu to chciałbym żeby towarzystwo wzajemnej adoracji z Rabki np. zakazało na terenie swojego miasta używania samochodów na ropę - to byłoby już coś, a tak to niestety bełkot i mowa trawa w stylu przemówień z czasów PRL, cytuję: pomoc we wspólnej walce, wdrażanie efektywnych rozwiązań, dla osiągnięcia wyznaczonych celów, itd., itp. same ogólniki, żadnych zapowiedzi konkretnych działań, co dowodzi że sami z tego bagna niemocy się nie wydobędziemy. Na całe szczęście za Odrą mamy trzecią gospodarkę świata z silnym proekologicznym nastawieniem, po drugiej stronie Bałtyku trzymającą kciuki za powodzeniem proekologicznych poczynań Polski Szwecję, a od południa graniczymy z nieźle rozwiniętymi cywilizacyjnie Czechami i jeszcze lepiej nawet od Czechów pod względem ekologicznym stojącą Austrię. Tym razem nasi sąsiedzi, również dla czystości swojego własnego środowiska naturalnego, chcą sukcesu cywilizacyjnego Polski. To nie są czasy kiedy Niemcy uważali nas za podludzi. Wake up! Mamy 21 wiek!
RS19.09.2017, 22:51
Polska to wolny kraj za który gineli nasi Dziadkowie " SOKRATELES" i Pradziadkowie wie
nc nie mieszaj do nas Komisarza Europejskiego . Pomyśl nim coś napiszesz ! Wypowiedz się w realu ciekawe czy nie masz samochodu czy taki jestes ekologiczny czy jestes bez winy nie dokładasz sie do naszego smogu nie wypisuj głupstw o samych piecach one nie same powodują w Polsce smogu!!! Zastanówcie się co wypisujecie nim napiszecie
stara baba co zeby jak pnioki mo19.09.2017, 21:31
@Muszę przyznać, że
Masz u siebie "syf" to i oczy ci zrosły tymże syfem.Od "x" czasu przyjeżdząm do Rabki i mam się dobrze.Rzeczonego syfu jakoś nie widzę.Na nudę też narzekać nie ma co,kwestia zorganizowania sobie zajęcia...Wciąż leż i narzekaj,tak najprosciej,syf pod nosem sam ci urośnie.
polityka prorodzinna19.09.2017, 15:19
Bajda prezesem ?
była
sama rodzina p.burmistrz w składzie zabrakło p.Zapały w skałdzie :)
ocenka z Krakowa19.09.2017, 15:17
zgadzam się - Rabka sama szarga swoją opinię !!
Burmistrzyni niech się uczy od powiatu nowotarskiego jak się pracuje na rzecz rozwoju bez powoływania nikomu nie potrzebnego tworu.
Mam nadzieję ze to ostatnia kadencja nieudacznicy
sokrateles19.09.2017, 14:59
Czego to szacowne towarzystwo wzajemnej adoracji nie robi? Nie zawiadamia policji za każdym jednym razem gdy ktoś spala toksyczny opał. Nie stosuje urzędowych pism do państwowych instytucji w tej sprawie, od sanepidu do ministerstwa ochrony środowiska. Brak jest oficjalnego zwrócenia się w tej sprawie do komisarza europejskiego aby z wysokości Brukseli pochylił się nad sprawą smogu w Polsce. Jest natomiast dużo stania pod ścianą i narzekania.
tutejszy19.09.2017, 14:16
Dziękuję władzom Rabki za podwyżki opłat śmieci
Muszę przyznać, że19.09.2017, 12:16
Rabka ma tylko piękny park i to w dni słoneczne. Reszta to kompletny, przysłowiowy "syf". Brud, bałagan. W niepogodę w Rabce nie ma już co robić, gdzie iść, gdzie się zabawić, zrelaksować.
wolf19.09.2017, 12:07
To nic innego jak budowanie zaplecza politycznego dla pani burmistrz. Jedyną szansa na poprawę powietrza jest dotacja dla grzejących gazem. Dofinansowanie energii odnawialnej a nie zlewanie tematu. Dlaczego nie ma powołanego zespołu ludzi którzy bezpośrednio pracują z mieszkańcami w temacie. Powołanie do życia kolejnego pustego biurokratycznego tworu który ani problemu nie rozwiąże ani życia nie ułatwi .Powoływanie Koalicji to mydlenie oczu ale dobrze skonfigurowane w czasie. W końcu za rok wybory.
pan samochodzik19.09.2017, 11:37
Jakoś nie narzekam...karawana jedzie dalej.
baltazar gąbka19.09.2017, 11:01
Szanowna koalicjo wy nie poprawiajcie wizerunku tylko poprawcie jakość powietrza. Osoby chore na układ oddechowy w sezonie grzewczym nie powinny w ogóle przebywać w Rabce.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl