25.09.2017, 08:30 | czytano: 5952

Remiza otwarta i poświęcona. Wielka uroczystość strażacka w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
Zamknięta droga, parada, trybuna honorowa, odznaczenia, przemówienia i goście z wysokiej półki - tak strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej otwierali i święcili nową remizę.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, odprawioną przez księdza biskupa Dariusza Rasia, prałata archidiecezji krakowskiej i archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. Po jej zakończeniu strażacy, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przeszli w paradzie przez wieś, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Choczni, pod remizę.
Brakowało przedstawicieli obecnych władz. Nie było żadnego z podhalańskich parlamentarzystów. Wielu było natomiast byłych komendantów i oficjeli - m.in. były Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, były komendant PSP na Mazowszu nadbrygadier Józef Galica, były senator Stanisław Hodorowicz, generał Mariusz Dąbek - były Komendant Małopolskiej Policji, Stanisław Rakoczy - wiceminister MSWiA w rządzie Donalda Tuska. Wszystkich łączy fakt, że byli na stanowiskach za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Obecne władze reprezentowali m.in. st. bryg. Marek Bębenek, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starosta tatrzański Piotr Bąk i wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.

Niedzielne oficjalne otwarcie remizy odbyło się ponad rok po zakończeniu jej budowy. Na półtorej godziny zamknięto główną drogę przez miejscowość, żeby uroczystość mogła się odbyć przed remizą. Były przemówienia z trybuny honorowej, prezentacja historii remizy, odznaczenia i gratulacje. Obiekt poświęcił ks. Władysław Kulig, kapelan małopolskich strażaków. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

Budynek remizy OSP w Bukowinie Tatrzańskiej należy do najnowocześniejszych na Podhalu. Ma cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Garaże są obszerne, aby mogły pomieściły nawet 10 samochodów – ciężkich i lekkich. Tyle bowiem pojazdów stoi w „stajni” miejscowej OSP. Można było je obejrzeć w niedzielę podczas uroczystego przejazdu. Bukowianie mają na wyposażeniu samochody lekkie, ciężkie, terenowe, quad, skuter śnieżny, drabinę, a nawet karetkę. Od lipca tego roku w remizie mieści się posterunek pogotowia ratunkowego.

Dach remizy został tak zbudowany, by można było na nim zamontować platformę – lądowisko dla śmigłowców. Na poddaszu znajduje się sala szkoleniowo-konferencyjna.
Budowa remizy rozpoczęła się na wiosnę 2014 roku. Generalnym wykonawcą była firma Astex z Szaflar. Budynek zaprojektował Krzysztof Martyniak z Zakopanego. Inwestycja kosztowała ok. 3,9 mln zł. Finansowali ją: gmina Bukowina Tatrzańska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, była dotacja z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, swoje dołożyli bukowiańscy strażacy i sponsorzy.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
poldek30.09.2017, 09:46
A gdzie Pani Paluch?
do Ochotnika28.09.2017, 09:33
Żeby auto wyjechało do akcji, to trzeba wstrzymać ruch...Zresztą żeby zrobić otwarcie przez 2,5 godziny droga przez Bukowine była zamknięta...Jednym słowem piękna straż na chodniku, i tu nie chodzi o zazdrość tylko o logike i wygode...
Józef27.09.2017, 09:33
Ks. Raś nie jest biskupem
e25.09.2017, 22:28
Od kiedy ks. Raś jest biskupem ? Caś nas ominęło ?
stasek25.09.2017, 15:05
ka jest rura po której bedom strazoki zjezdzac spod siubitki
Coś strasznego25.09.2017, 14:31
Wygląda to jak schron przeciwatomowy. Budynek jest po prostu koszmarny.
Ochotnik25.09.2017, 14:14
Remiza rzeczywiście piękna. Ale budynek tejże remizy zajmuje cała powierzchnie działki...... Główny chodnik przez centrum wsi ,po zakończeniu akcji straży jest praktycznie zablokowany. Samochody klientów okolicznych sklepów parkują przy samej ścianie tej pięknej remizy. Nie można było znaleźć innej lokalizacji ?
Adaaa25.09.2017, 11:12
Fajna ta remiza
Jurii25.09.2017, 09:47
Może parlamentarzystów nie było bo Bukowianie wiedzą komu są naprawdę wdzięczni, a nie dziękują bo tak poprawnie politycznie..... To tak jak dziękują strażacy Siarce za Małopolskie Remizy, a kasę na remonty daje Marszałek Województwa.....
Blokers25.09.2017, 08:49
jak to "brakowało przedstawicieli obecnych władz"? A starosta Bąk i wójt Łukaszczyk to co?
Za rok będą otwierali remizę trzeci raz, w końcu rok wyborczy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl