06.10.2017, 17:08 | czytano: 1428

Góralska pomoc dla Kaszubów

Zakopiańscy radni przychylili się do wniosku burmistrza, aby przekazać 20 tys. zł powiatowi kartuskiemu. Pieniądze mają być przeznaczone na usuwanie skutków kataklizmu, który w sierpniu nawiedził Pomorze.
W trakcie głosowania nad uchwałą Jana Gluc, przewodniczący komisji ekonomiki Rady Miasta, przypomniał, że Zakopane zawsze stara się pomagać zaprzyjaźnionym samorządom. Nie zawsze może jednak liczyć na wzajemność. Radny przytoczył tutaj przykład z 2013 r. kiedy to Zakopane ucierpiało również w wyniku ogromnej wichury. Nie otrzymało wtedy żadnego wsparcia od innej gminy.
Przypomnijmy, że burze i ulewy połączone z ogromnym wiatrem przeszły nad Kaszubami w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wyrządziły wiele strat w gospodarstwach i lasach.

Gminom z Pomorza pomagają również inne samorządy z Podhala. Każda z nich ma przekazać, jakąś sumę pieniędzy. Powiat tatrzański również przekazał pomoc finansową dla poszkodowanych Kaszubów, a powiat nowotarski pomógł bratniemu powiatowi kościerskiemu.

js/
zobacz także
komentarze
platon07.10.2017, 00:42
Czegoś nie rozumiesz: ktoś musi fizycznie podnieść rękę za danym głosowaniem na radzie, ale to za czym będzie ten ktoś głosował zależeć powinno od wyborców a nie od tego kogoś. Wybory wyłaniać będą człowieka-narzędzie do głosowania na sesjach tak jak każdorazowo zadecydują wyborcy. Technologie komputerowe pozwalają na to żeby przed każdym ważnym głosowaniem radny zwrócił się do swoich wyborców o opinię jak ma głosować na sesji rady. W ten sposób skończą się potajemne układy i układziki samorządowców przeciwko swoim własnym wyborcom. To jest urzeczywistnienie tego o co zabiegali starożytni Grecy w demokracji ateńskiej. Jesteśmy w przededniu wielkiego kroku w rozwoju społecznym ludzkości. Trzymaj kciuki!
spacerkiem po mieście06.10.2017, 23:19
Platon bredzisz. Po to wybierani są radni, by jako nasi przedstawiciele podejmowali decyzje w naszym imieniu.

Jeśli wzorem austriackim miałyby być co rusz organizowane powszechne głosowania - referenda, to nie miałoby sensu wybieranie radnych, posłów i senatorów. Jest to jakiś pomysł. Pytanie - czy mniej kosztowny niż obecny system.
platon06.10.2017, 23:15
Powinna być udostępniona strona internetowa z możliwością głosowania dla wszystkich obywateli Zakopanego w tej sprawie. Po głosowaniu minister finansów RP powinien popatrzyć na wynik głosowania obywateli Podhala i jeśli większość zagłosowałaby na tak, to powinien z pieniędzy Małopolski z przeznaczeniem dla Zakopanego odjąć 20 tysięcy i te pieniądze przelać z budżetu państwa do powiatu kaszubskiego - tak byłoby i demokratycznie, i logicznie, i fair. Niestety, ale ta samowolna decyzja radnych jest niedemokratyczna (a może inni obywatele chcieliby wesprzeć finansowo jakiś inny, równie szczytny cel?).
kk06.10.2017, 22:11
Kwota powala śmiesznością Panowie Radni i Starostowie. Gdyby to było 10 razy więcej to byłaby by to pomoc warta promocji. Powiecie, że każda pomoc się liczy. Pewnie tak ale trzeba miarkować, by się nie wstydzić.
))<06.10.2017, 19:56
Z ogromnej pożyczki można pomóc jeszcze wielu innym samorządom np. bankrutującym itp.
GST06.10.2017, 18:55
20 tysięcy . Chyba na waciki . KTT skąpcy jak zawsze
Podatnik06.10.2017, 18:51
Ja jestem za tym żeby pomóc, ale radni i Burmistrz powinni to uczynić z części własnych diet i pensji.
Wówczas jest to naprawdę pomoc godna podziwu i wdzięczności i nie nadszarpuje budżetu. A tak te 20 000 to żadna łaska bo łatwo się rozdaje nie swoje udając dobroczyńcę, a budżet w coraz gorszym stanie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl