22.10.2017, 12:13 | czytano: 7329

Abp Marek Jędraszewski konsekrował kościół pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
W wygłoszonej homilii metropolita krakowski powiedział m. in.:- Potrzebujemy świętych miejsc, w których możemy gromadzić się razem i wspólnie oddawać Bogu chwałę, włączając się w to wyznanie, jakie przed wiekami wypowiedział św. Piotr. Tutaj, w Nowym Targu potrzebne było to miejsce.
Uroczystość odbyła się w przeddzień 39. rocznicy inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że dzień konsekracji nowej świątyni powinien być dniem radości, w którym na nowo odzyskujemy poczucie, że jesteśmy bożymi dziećmi. - Jest to powód naszej radości i dumy. Jest to dzień, w którym przyznajemy, że są w naszym życiu bardzo ważne sprawy, obowiązki, problemy i trudności, ale cóż one znaczą wobec tego, że Bóg nas umiłował? To piękna prawda, którą chcemy wyznawać w tym świętym miejscu, jakim jest ta poświęcona dzisiaj Panu Bogu świątynia - mówił.

Metropolita krakowski wraz z proboszczem ks. Janem Karlakiem, burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą, starostą nowotarskim Krzysztofem Faberem oraz m. in. posłami - Anną Paluch i Edwardem Siarką podpisali Akt uroczystego poświęcenia kościoła pod wezwaniem świętego Jana Pawła II.

Odwołując się do historii nowej świątyni zauważył, że bardzo szybko doczekała się ona konsekracji i podziękował wiernym za to dzieło. - Chcę wyrazić moje głębokie przekonanie, że jedynie Pan Bóg może wam w pełni zapłacić i podziękować za waszą ofiarność i wytrwałość w tym wielkim dziele. Głęboko wierzę, że tak się stanie, bo Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu, jakże nie miałby okazać swej miłości tym, dla których wzniesienie tej świątynni stało się bardzo ważnym celem - zapewniał.

Parafia „Na Równi Szaflarskiej" w Nowym Targu została utworzona 3 grudnia 2006 roku decyzją kard. Stanisława Dziwisza. Jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Karlak, ówczesny wikariusz w parafii NSPJ w Nowym Targu. Kard. Stanisław Dziwisz 31 października 2006 roku, poświęcił ziemię, na której wybudowano kościół, a 9 listopada 2008 roku wmurował kamień węgielny przywieziony z bazyliki św. Piotra w Rzymie, jako dar Ojca Świętego. Z kolei 1 maja 2011 roku, z chwilą ogłoszenia beatyfikacji Jana Pawła II przez Ojca Świętego Benedykta XVI, kard. Stanisław Dziwisz nadał parafii w Nowym Targu wezwanie błogosławionego Jana Pawła II. Odpust parafialny obchodzony jest tam w dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II, czyli 22 października.

Archidiecezja Krakowska, opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
x26.10.2017, 20:52
To powinna być wspólnota a nie prywatny folwark Ks kanonika
Do Jacek26.10.2017, 14:37
Racja twoja jest w drugiej części komentarza.
Tak odbiera proboszcza większość ludzi z miasta, nie tylko z parafii JP II.
To jest problem, który powstał już dość dawno temu, a którego przed przyjściem Jana Karlaka na Szaflarską nigdy nie było. Co zrobić - pozostaje Biskup i jego reakcja na tego, który ślubował posłuszeństwo.
Agatka26.10.2017, 12:39
oj Jacek Jacek... jak ludzie piszą o kiepskim charakterze proboszcza i chcieliby jego zmiany to to jest twoim zdaniem "hejt i fala pomyj" ale jak ty piszesz, że proboszcz jest mściwy to już jest ok?
W wolnej chwili - usiądź i wyciągnij sobie tę belkę z oka.
Jacek26.10.2017, 10:40
Fala hejtu i pomyj na proboszcza wylana,ale gdyby nie Jego upór i determinacja budowalibyśmy kościół 20 lat.Jest dobrym gospodarzem i wszystko jest zrobione super-perfekcyjnie to widać i to się podoba.To,że ma wredny charakter i jest mściwy to już inna sprawa.Przydałoby się więcej pokory a mniej pychy i własnego EGO-przez to wielu wartościowych,ofiarnych i pomocnych ludzi odeszło, co widać było na poświęceniu - wypromowane nie znane twarze, a ci co się napracowali znikli.Jak w takim zagmatwaniu głosić słowo boże,żeby nie być fałszywym
prorokiem? Może uderzyć się w pierś zmienić postępowanie,przeprosić kogo jeszcze można? - myślę,że nie jest za późno i trzeba chcieć-ale ten upór to nie łatwe.
Węgiel24.10.2017, 12:28
A Panu Leonowi temu stojącemu z różą za Jegomościem ktoś podziękował ?
Nikt, a ja wiem ile on zrobił na budowie i znam jeszcze wielu innych którzy oddali tam serce, wiedzę i nieraz środki, o których Karlak przemilczał.
Wstyd i żenada.
masek24.10.2017, 11:00
Czy nie ma możliwości, aby usunąć proboszcza?? całość uroczystości przysłania jego osoba
onek23.10.2017, 23:51
Do Parafianka NT

Ciekawe spojrzenie, widzę że nie jestem osamotniny w takim interpretowaniu zdarzeń
do adas23.10.2017, 23:22
Bo Karlak to wielkie nieszczęście.
Do parafianka Nowego Targu23.10.2017, 23:21
Brawo. Ładnie opisane. A swoją drogą ten Jegomość proboszcz to skręt jakiś i tyle.
adas23.10.2017, 23:06
No ciekawe to wszystko, Karlak wcale na szczęśliwego nie wyglada
parafianka Nowego Targu23.10.2017, 22:57
Hm... od strony duchowej, bardzo ładna uroczystość, nie znam się na liturgii ale jak patrzyłam, to chłopaki przy ołtarzu pomagali się modlić nie przeszkadzali, chyba że pani w czerni, co ona tam robiła, kto to wogóle jest? Chodzę do wszystkich Kościołów w NT w NSPJ chłopaki przez ostatnie lata pomagali się modlić, na tej uroszystości zobaczyłam że u JP 2 też służba liturgiczna poszła w taki wzorzec, a nie zawsze tu tak jest. Szacunek za to. Organista no jak na Gorzkich Żalach w minionym roku, ale wyżej nie podskoczy więc szału nie było z chórem, a scholka to juz wogóle nie na miejscu, ale wiakary musiał zaistnieć skoro się przy ołtarzu nie odnajduje, a wiem co mówię uczy moją córkę. Były diakon tylko zamieszanie robił i gonił po kościele, rozpraszało to bardzo. A proboszcz... hm... no jak zwykle kogo chciał wypromować to było widać, ale najgorsze, że też jak zwykle pokazał kogo chce upokorzyć. Nie ładnie księże Janie. Uroczystość piękna ale za dużo było tu ludzkiej chwały i pychy, tego na przykład nie było u św. Jadwigi. Tam wszytko pomagało się modlić nawet drabiny tego nie zepsuły!!!
Śleboda23.10.2017, 21:28
Wojenka panienka na imię ma.
Szaflarska żąda dostępu do morza.
z23.10.2017, 21:09
To Jegomość niech przejdze się trochę po Szaflarskiej i zobaczy tych grzeszników
a te psełdo aniły tylko wstawiają madatty
kika23.10.2017, 17:04
wielu ludzi jest zlych i niudacznikow i to oni panosza sie krytycyzmem,slepota od takiego napewno szklanki wody czlowiek w potrzebie nie otrzyma. dzieki bogu,ze sa tez dobrzy ludzie i zalezy im na czynieniu dobra,i piekna a owoce w tym przypadku widac po pieknym kosciele, usmiechnietych dzieciach i ludziach
Jola23.10.2017, 16:39
Witam. Nie znam prawa ,,kościelnego", wiec nie wypowiadam się co do zasadności tej uroczystości. Chciałabym napisać o dwóch nowych rzeźbach. Nie jestem znawca, ale mnie się podobają. Widać duze podobieństwo do ,,oryginałów". Moim zdaniem w miejscu gdzie stoją te figury trzeba zmienić oświetlenie, lub zamontować dodatkowe, które pozwoli dostrzec więcej szczegółów. Gratulacje dla artysty, piękne. Pozdrawiam.
miastowy23.10.2017, 16:38
Skąd tyle w was jadu i mściwości - nie ma nikogo na świecie żeby wszystkich zadowolił ,ale ten sarkazm to już zbyteczny . Nie chodż do Kościoła i będzie ok
Clinic23.10.2017, 16:07
Proboszcz Karlak ma wojenkę w głowie. Taka okazja do pojednania ze wszystkimi których po drodze potrącił, upokorzył, znieważył itd.
Czas był okazja była a ten człowiek dalej dzieli, dzieli i dzieli nas mieszkańców, parafian i wszystko dookoła.
szary23.10.2017, 14:12
uroczystość piękna, tylko dlaczego zaprasza się na nią polityków ? w dodatku z najbardziej antychrześcijańskiej partii w Polsce.
O Nas A23.10.2017, 13:23
Proboszcza raczej zmienią, ale zapewne na wakacje,
Oby zostal Wikariusz na długo, bo bardzo poprawił wizerunek naszej parafii, dzieci chcą i nie boją się chodzić do kościoła.
Bardzo super ks.wikariusz prowadzi scholę, dziewczynki bardzooo ładnie śpiewają i grają.
Konsekwencja była szybko przeprowadzona, na pewno przez to że planują proboszcza przerzucić... Bo patrząc na kościół na ludzmierskjej, minęło sporo czasu, lat... Coś tu nie tak...
Bóg zapłać za piękny kościół Proboszczu.
Nie zapomnę tej oschłej I komunii w tym roku...
Żegnamy Cię, Alleluja
Jerzy23.10.2017, 12:10
W tym mieście sukces mierzy sie ilością negatywnych uszczypliwych komentarzy pisanych przez zawistnych życiowych nieudaczników. Udało się wszystko perfekcyjnie! Brawo parafianie! Resztę można obejrzeć w you tube bo uroczystość rejestrowała telewizja.
jojo23.10.2017, 09:12
Nikt nie chce siedzieć kolo Pani Poseł!!!!???
obserwator23.10.2017, 08:25
A ja bylem i na mnie ta Konsekracja wywarła bardzo wielkie wrażenie. Choć nie jest to moja parafia uczestniczę w nabożeństwach i czuję się jego częścią.
Zawiedziony23.10.2017, 01:29
Ten proboszcz powinien odejść bo tylko ludzi odstrasza od kościoła a kościół i plebanię traktuje jak własny folwark. Tyle pieniędzy ludzie dali a z długami zostawi parafię. Czy ludzie nie widzą jaki to ***? Poniża biednych zamiast im pomóc przecież od tego jest kościół żeby wspomagać biednych a nie kpić z nich.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Śmieszny 3822.10.2017, 21:43
@Bolo Jest tylko w innym sektorze. Szukaj, po to fotografują. Jeszcze trochę, to będą przychodzić w kominiarkach. Bo będzie się bał jeden drugiego. Bo już w niektórych uroczystościach odwracają głowy. Widzę że był też hoser(przedostatnie zdjęcie).
Grota Solna22.10.2017, 21:27
U księdza biznesmena, na dole gabinety lekarskie, na piętrze plebania. W kotłowni jeden kocioł CO i jeden węgiel. Żyć nie umierać.
Modłów ciąg dalszy22.10.2017, 20:18
Nuncjusz przekazał paliusz. Prezydent i premier obecni. Cytuję innego komentującego: obecność tych polityków to już nie jest śmieszne, to zaczyna być TRAGICZNE w swoich skutkach.
x22.10.2017, 19:47
Za dużo pleców żeby dali mu rade a rada jest żeby Jegomość popracował nad sobom / swoimi emocjami w siłowni która miała być dostepna dla parafian albo częściej korzystał z groty solnej
dd22.10.2017, 18:18
Piękna uroczystość.
Bolo22.10.2017, 18:18
Na żadnym zdjęciu nie widzę pana Marcina Jagły przew. rady Parafialnej cóż to nie było Go w Kościele? a Pan Rayski to co miał w tym kuferku - chcemy wiedzieć, bo wyglądał na pusty. Za to widziałem Marka Sasina Wierzbę - o,o!
Tadek22.10.2017, 18:15
Ks. Biskup Szkodoń podczas uroczystości 15 sierpnia w Ludżmierzu: oj upomni się Pan Bóg o te nieskoszone pola (Podhale24.pl). Jest Was dosyć bebechowców, to możecie kosić. Cała chmara, to sierpami wytniecie. Pozdrawiam
Pewien Pan22.10.2017, 17:40
gorol13:00, 22 października 2017
Szkoda że z okazji tak pięknej uroczystości Ksiądz Arcybiskup nie zmienił proboszcza.
Popieram
Barbara22.10.2017, 16:54
Mamy ładny kościół, czas na dobrego księdza proboszcza
Parafianka22.10.2017, 16:48
Czekamy na nowego proboszcza DUSZ - PASTERZA
P. M.22.10.2017, 16:47
Gorol bardzo dobrze ze nie zmienil. Proboszcz jest dobry.a ktos kto jest daleko od kosciola to tak wlasnie pisze. Ale nie zadowoli nigdy każdego. Moim zdaniem proboszcz jest super. A jestem matka dziecka które tam chodzi 3 razy w tygidniu.
silikon222.10.2017, 16:25
a to nie jegomość nie krzyczał jak zawsze? oglądnijcie sobie transmiję z tv trwam, jak górali chowają chusteczki do stanika czy pod strój. Albo jak biegną z sylikonem. U ks. Paśki takich jaj nie było.
odrobinka22.10.2017, 16:17
szału nie ma
jo22.10.2017, 15:47
i do koperty np 10000
Do gorol22.10.2017, 15:17
Oj szkoda. Ale myślę, że nareszcie go zmieni teraz po konsekracji. Już czas oj czas Janie byś opuścił i przestał dzielić lokalną społeczność
jan22.10.2017, 14:09
Starsi ludzie stoją,a elity siedzą- to Kościół, a nie folwark burmistrza czy posła wstyd....
Piotr Skarga22.10.2017, 14:02
Dorośli i dzieci klękają i całują stół....a Pan Jezus zapomniany z tyłu w małej puszeczce, że go prawie nie widać.....i wszyscy zadem do Niego zwróceni.....jaka wiara.....taka cześć.........
gorol22.10.2017, 13:00
Szkoda że z okazji tak pięknej uroczystości Ksiądz Arcybiskup nie zmienił proboszcza.
CONTROPOTERE22.10.2017, 12:43
A kiedy w Nowym Targu powstanie meczet albo cerkiew?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl