25.10.2017, 16:30 | czytano: 5581

Rabczański park będzie miał atrakcje jak żaden inny

fot. Michał Adamowski
Na lata 2018-2019 Urząd Miejski w Rabce-Zdroju zaplanował dwie najnowsze i największe inwestycje - budowę bulwarów nad Poniczanką i wodnego placu zabaw w Parku Zdrojowym.
Dzięki nim rabczański park będzie można zaliczyć do najatrakcyjniejszych tego typu miejsc w Małopolsce. Już dziś Park Zdrojowym, który kilka lat temu przeszedł rewitalizację za kilkanaście milionów złotych, przyciąga swoim pięknem rokrocznie rzesze turystów. Od kilku lat konsekwentnie przybywa też w nim atrakcji. Znaleźć tu można m.in. Tężnię Solankową, są place zabaw dla dzieci, zimą trasy narciarstwa biegowego, skate i trial park, miasteczko ruchu drogowego, boisko trawiaste, kort tenisowy czy boisko do siatkówki plażowej. W latach 2018-2019 przybędą dwie kolejne, na które miasto zdobyło ponad 8 mln zł unijnego dofinansowania.
Pierwsza z inwestycji, która ma ruszyć w przyszłym roku, to zagospodarowanie bulwarów nad Poniczanką. W ramach projektu planuje się zagospodarować Bulwary nad Poniczanką zarówno dla funkcji uzdrowiskowo-leczniczej, jak i sportowo-rekreacyjnej. Obie funkcje połączone zostaną atrakcyjnym traktem pieszym i ścieżką rowerową, odnowionymi kładkami i ciekawymi aranżacjami zieleni. W ramach infrastruktury uzdrowiskowej zaplanowano unikatowe instalacje wykorzystujące lokalne walory uzdrowiskowe (wodę i solankę), projektując zespół urządzeń związanych z wodolecznictwem (wodospad niski i wysoki, tężnia dolna zewn., oczka wodne połączone rzeczką wraz ze zbiornikiem i maszynownią, rzeczka z atrakcjami, plac wodny z dynamicznymi strumieniami wody, chata solna).

W ramach infrastruktury rekreacyjnej zaplanowano ściankę wspinaczkową, park linowy, siłownię zewn., boisko do siatkówki plażowej. Wszystko uzupełnione zostanie ciekawymi elementami małej architektury oraz miejscami spotkań na przestrzeni ok. 1,6 ha. Zadanie będzie realizowane w latach 2018-2019 r.

Druga atrakcja, to budowa wodnego placu zabaw w Parku Zdrojowym. Ideą projektu jest poszerzenie oferty Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju o kolejną atrakcję dedykowaną dla jednej z ważniejszych grup osób odwiedzających uzdrowisko tj. dzieci. W związku z powyższym planuje się budowę – w rejonie obecnego dużego placu zabaw – innowacyjnego, pierwszego w Małopolsce i jednego z niewielu w Polsce – wodnego placu zabaw, jako publicznie dostępnej oferty zabawowo-rekreacyjnej dla najmłodszych gości odwiedzających Uzdrowisko.

W ramach projektu planuje się zagospodarować obszar o pow. ok 0,89 ha poprzez budowę szeregu elementów małej architektury i urządzeń, które w całości stworzą przestrzeń zabawy i edukacji w oparciu o wodę.
Na planowanej do zagospodarowania przestrzeni powstaną m.in. fontanny: „Ściana Wodna”, „Fontanna Skalna” oraz zespół fontann edukacyjnych, w której znajda się m.in. „Fontanna gejzer”, „Fontanna centralna w kręgach”, fontanna „Koło z parasolami wodnymi” oraz fontanna „Wir wodny” wraz z systemem do interaktywnych zabaw wodno-świetlno-muzycznych. Wieczorem plac zabaw zamieniać się będzie w kolorową fontannę, tworząc barwne widowisko świetlne. Całość otoczona nowymi ciągami pieszo-spacerowymi oraz nowymi założeniami zieleni.

Łączny koszt obu inwestycji szacowany jest na około 14 milionów złotych.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
zobacz także
komentarze
q29.10.2017, 05:20
Krytyk czytacza to Ty pie...,a nie jesteś w temacie?Wieczorkowski wziął Gwiazdę a nie Trzy Róże!
@czytacz27.10.2017, 11:16
Nie pie....Mnie nikt nic za 1zł nie da. Tak jak dostał Trzy Róże Wieczorkowski. Mnie ciekawi czy w tej jakże hojnej darowiźnie była klauzura terminowości. Czy jak to jest w zwyczaju tych co gadają a nic nie robią bo czas wpływa na ich korzyść zawiązał np. spółkę kilku osobowa i palcem przy remoncie i jakiejkolwiek inwestycji nie zamierza nawet kiwnąć. A za kilka lat spółka sprzeda odzyskaną działkę i nie będzie to 1zł?
stara baba co zeby jak pnioki mo26.10.2017, 16:19
@antyspołeczniak
Dziura mozna rewitalizować,gorzej z twoim mózgiem któremu nikt i nic nie pomoże.
czytacz26.10.2017, 12:23
Zyga, nie ma problemu bierz w swoje ręce te budynki i pokaż jak się to robi.
Takich mądrych jak ty i jeszcze kilku innych, anonimowo piszących malkontentów jest mnóstwo.Pokaż co zrobiłeś do tej pory, nie anonimowo.
Szkoda słów.....?
zyga26.10.2017, 09:04
No dobrze . A co z ruinami straszącymi kuracjuszy. Krzywoń,Trzy róże /ponoć miał być hotel i właściciel się znalazł/ A Z restauracją Pod Gwiazdą. Wieczorkowski dostał za przysłowiową zł ogrodził drutem i koniec tematu. W tej części zdroju takie ruiny są niedopuszczalne. Wszystkie inwestycję psu na budę jak ruiny straszą w koło.
smok(g)26.10.2017, 07:49
Śp Antek Rapacz o tym myślał, nawet niezłe wizualizacje były, więc aż o takie "pomysły" nikt obecnej władzy nie podejrzewa. Nie pierwszy to pomysł "przysposobiony" na użytek splendoru :)
antyspołeczniak25.10.2017, 23:14
rabka to za głęboka dziiura nie łatwo ja zasypać, ale przynajmniej z tej inicjatywy jakieś nowe atrakcje będą miały lokalne cygańskie dzieci
urzędas25.10.2017, 19:09
to nie kiełbasa bo od dawna planowane...
swój chłop25.10.2017, 17:08
Oj jak kiełbaska przedwyborcza......
wielkomiejski25.10.2017, 16:55
Nie da sie "ukraść" do Nowego Targu???
Zobacz pełną wersję podhale24.pl