08.11.2017, 13:20 | czytano: 9804

Mieszkańcy zagrozili, że będą rozwieszać stalowe linki na kierowców quadów i crossów

Fot. Marcin Szkodziński
Właściciele działek na terenie Kościeliska zagrozili, że jeśli kierowcy quadów i motocykli crossowych nadal będą ryć i kręcić kółka po ich polach, zastosują drastyczne środki w walce z nimi.
Radni gminy Kościelisko wspólnie z przedstawicielami Policji oraz Straży Gminnej spotkali się z właścicielami firm, które oferują turystom wycieczki quadami, a zimą skuterami śnieżnymi. Podczas spotkania miały być omówione trasy przejazdu, aby nie były one ze stratą dla mieszkańców, jednak w trakcie rozmów okazało się, że problem leży zupełnie gdzie indziej.
Właściciele działek skarżyli się funkcjonariuszom Straży Gminnej, że kierowcy motocykli crossowych i quadów niszczą ich działki. Grozili także, że będą rozwieszać stalowe linki, aby wystraszyć kierowców. Radni wspólnie z Policją i Strażą Gminną postanowili interweniować, aby nie doszło do tragedii i zaprosili na spotkanie przedsiębiorców oferujących takie usługi.

– Cieszymy się, że na terenie naszej gminy są takie atrakcje dla turystów – rozpoczęła spotkanie Zofia Leśnik, radna gminy Kościelisko. – Muszą one jednak być mniej uciążliwe dla mieszkańców – dodała.

Zdziwieni zarzutami przedsiębiorcy zgodnie stwierdzili, że nikt z nich nie oferuje wynajmu motocykli crossowych i nie ma mowy również o niszczeniu łąk. – My wozimy naszych klientów drogami, którędy jeżdżą traktory – mówił na spotkaniu Bogdan Barnowski ze Szkoły Kładów. – Mało tego, kilka razy do roku zbieramy śmieci przy tych drogach – dodał.

Właściciele firm wynajmującym quady turystom zgodnie twierdzą, że oni nie wjeżdżają na łąki. Zaprzeczają także zarzutom kręcenia bączków na łąkach lub jazdy z bardzo dużymi prędkościami.

– Wszystkie nasze quady są w jednolitych kolorach, a kierowcy mają firmowe logo na kurtkach przez co bardzo łatwo nas rozpoznać – mówi Oskar Pieprzak z Snowdoo Adventure. – Jeździmy bardzo wolno, bo osoby które jadą na wyprawy nie mają dużego doświadczenia, a bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze – dodał.
W trakcie dalszych rozmów okazało się, że osoby niszczące działki to właściciele prywatnych quadów i motorów crossowych, którzy w ten sposób chcą się wyszaleć. Często są to osoby spoza Podhala. - Czasami jest tak, że to ktoś przywozi sobie quady na lawecie. Później to co oni wyprawiają idzie na konto prowadzących działalność – żalił się Oskar Pieprzak.

Przedstawiciele Policji oraz Straży Gminnej zapowiedzieli częstsze kontrole miejsc, gdzie szaleją kierowcy quadów i motocykli crossowych. Funkcjonariusze dysponują także zdjęciami takich osób i apelują do właścicieli działek, aby ci robili zdjęcia takim kierowcom i ich maszynom. Dzięki temu będą przy współpracy z legalnie działającymi firmami w stanie zidentyfikować i ukarać tych, którzy na to zasługują.

ms/
zobacz także
komentarze
ff10.11.2017, 17:43
Postawić tabliczki z napisem: 'Uwaga! linki do suszenia prania.'
brunhilda10.11.2017, 14:32
kama... nie ryj kładem na moim powtarzam na moim polu czyli własności prywatnej tylko ryj nawet koparom po swoim polu a prokurator nie będzie musial zacierać rączek i nie pie...rz o nie tykalności cielesnej ...Wiesiek ma racje ,,cudza własność rzecz święta ,,po lasach i potokach ryją i wyją a zwierzyna leśna to co? Ja się pytam gdzie jest animals ? Animals też boi się tych co nie wiedzą co z sobą zrobić ?
MX10.11.2017, 14:24
BOLI NIEKTÓRYCH BARDZO TO ŻE INNI JEŻDŻĄ A DRUDZY NIE. /.../

Proszę nie pisać wersalikami. Moderator.
ff10.11.2017, 14:18
Każdy krosowiec narzeka, ze nie ma torów, że pasji nie ma gdzie rozwijać. A weźcie się nieroby za łopaty i zróbcie co wam się podoba na swoim. Albo dogadajcie się z miastem czy gminą i na drobną opłatą wynajmijcie teren. Będziecie kasować obcych za wjazd i będziecie mieć gdzie jeździć.
MUMEX10.11.2017, 11:53
Dla mnie jest to dziwne
Jak ktoś walczy o swoja własność to jest winny
A jak ktoś niszczy czyjąś własność to jest bohater
Jak ktoś nie chce stracić głowy to niech trzyma się swojej własności swojej działki lub drogi
właściciel ziewlonego dobra10.11.2017, 10:53
Mam las, dawniej była ścieżka dla przechodniów i turystów. Ale teraz mam poniszczone drzewka i borowinę, ale za to szeroki przejazd dla qadów i motorów. Więc niedługo wszyscy się zdziwią ,jak przez postawienia ogrodzenia ,wróci tylko Scieżka do przechodzenia. O jak mi się rymneło.
Wiesiek10.11.2017, 10:46
Cudza własność - rzecz swięta. Dlaczego właściciel ma się tylko przyglądać jak mu obcy demolują swój teren. W Ameryce (na własne oczy widziałem) jak murzyn wszedł na teren posesji bez zgody właściciela a za 3 minuty już była policja. U nas spokojnie można nawet niszczyć cudzą własność, a jeszcze ma jak widać.. obrońców. Ale jeszcze trochę i zaczną wchodzić do wW aszych - oczywiście bez waszej zgody - mieszkań.
W Nowym Targu całe Gorce są regularnie zajeżdzane i niszczone, ale to nikogo nie rusza. Policja i wladza miasta też nie reaguje. Właściciele rzeczywiście powinni pozagradzać, to wreszczie by się uratowało nasze cenne mienie.- z i e l e ń. Ja widzę co się dzieje, bo stale chodzę po górach (Gorcach) i co krok widzę słyszę te piekielne maszyny.Huk, w lecie pył, rozjezdzane dróżki, to widok codzienny.Nie popieram tylko linek, ale drewniane belki, tak by zwierzęta leśne swobodnie przeszły. O zwierzęta leśne mi chodzi, a nie o głupoli i nie odpowiedzialnych ludzi.
hardenduro10.11.2017, 09:00
do motocyklistów i qaudowców: jest tyle dróg , potoków i ścieżek, terenu wielkie hektary gdzie można pojeździć i nawet was tam nikt nie znajdzie....
sam jeżdżę może troche na nielegalu, ale szanujmy się nawzajem, po ch wjeżdżasz na łąke czy młodnik? nie ma innych atrakcji? potoki, podjazdy, ścieżki wiodokowe, po co?? bączka możesz wykręcić w błocie na ścieżce i nawet nikt nie zauważy..
do właścicieli działek: czy was p***ło? ogrodź sobie działkę nawet taśmą czy płotkiem, ale błagam nie stalowe linki.. widziałem takie cuda w poprzek dróg leśnych.. wiesz co się może narobić?? rozumiem was, też osobiście bym nie chciał żeby jakiś cymbał zrył mi łąkę czy pole, ale nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka, mamy sprzęt, jest to pasja, sposób na odstres itd, nie mamy torów, wszędzie nas postrzegają jakoo idiotów. smutne, wiem, że jak dwóch coś nawywija to wszyscy mają problem...
proszę wszystkich i moto i "cywili" i rozwagę i szanowanie się na wzajem.
ANTY_LEWAK09.11.2017, 20:49
Czy was pogrzało? Właściciele na swoich działkach powinni mieć prawo sobie zakładać linki i kopać wilcze doły. Dlaczego mają sie martwić o jakiś durniów na swoich zabawkach? Nagle się okazuje że w PL, każdy wieśniak może przyjechać i się bawić na cudzym terenie i jeszcze będzie podnosił krzyk że mu ktoś chce przeszkodzić w zabawie.
Przypominają się zaraz te łamagi z Patelni co robią raban że im zarządca drogi postawił bariery energochłonne.
kama09.11.2017, 16:58
jawna groźba naruszenia czyjejś nietykalności cielesnej oraz narażenie na uszczerbek na zdrowiu czy nawet śmierć? XXI wiek i wieś w ludziach.

świetni są. Prokurator już zaciera rączki
WonDoPiekła09.11.2017, 03:37
Czy to nie podchodzi do jawnego przyznania się do chęci pozbawienia życia lub zdrowiu przypadkowych osób? Czyż to nie tak, jakby niedoszły seryjny morderca poinformował media, że zamierza wymordować czyjąś rodzinę tylko dlatego, że pies sąsiadów załatwił się na podjeździe?
jeżdziec bez głowy08.11.2017, 21:34
oj polecą głowy
Limba08.11.2017, 20:33
jadą goscie jadą o droge nie pytają znają drogę znają i śmieci podrzucają
PasterzPPP08.11.2017, 20:16
@marzyciel
Każdy quad którym zamierzasz poruszać się po drogach publicznych czyli np między domem a lasem musi być zarejestrowany. Taki quad dostaje tablicę rejestracyjną, płaci OC, musisz mieć prawo jazdy itp. To że nikt tego nie robi to inna sprawa ale w myśl prawa tak jest.
cr08.11.2017, 17:12
Tak niech rozwieszają linki, a później bedzie tragedia jak sobie ktoś głowe zetnie.
Maciej08.11.2017, 15:29
Niech stosują, niech łamią prawo. Będą siedzieć w pierdlu.
el lobo viejo08.11.2017, 15:12
Chyba najbardziej ubawiło mnie, jak to OSOBY SPOZA PODHALA przyjeżdżają i motocyklami crossowymi i quadami "rozjeżdżają" łąki. Zapewne przywożąc te quady biorą ze sobą stare lodówki, plastikowe części samochodów, stare opony i porzucają to w lasach Podhala, a później wkradają się do góralskich domostw i tam palą to, czego nie udało się im wyrzucić w lesie. Jak powszechnie wiadomo okoliczna ludność jest nieskazitelna.
marzyciel08.11.2017, 14:58
Szkoda, że nie żyje w państwie gdzie poza rejestracją karty SIM obowiązkowo rejestracje się wszelkie pojazdy osiągające prędkość np. powyżej 20 km/h. Kupuje taki delikwent taką zabawkę i już jest w bazie dla policji, przy sprzedaży obowiązkowo dostaje nr pojazdu, który musi założyć widocznym miejscu i po sprawie. Gość się w tedyby zastanowił czy szaleć po lasach bo policja z lornetką czai z za krzaka na jego numer i nie musi go gonić..
Masza08.11.2017, 14:41
Dobrze bo nowobogackie ha...y myślą że im wszystko wolno ciekawe gdzie są obrońcy zwierząt z animalsu? Przecież zwierzyna boi się ryczących maszyn . A smogowcom ekologom zatrucie spalinami nie przeszkadza? Żadne świry nie protestują przeciwko próżniakom którym się z dobrobytu w du...ach przewraca?
qwerty08.11.2017, 14:10
za rozwieszenie liki lub drutu kolczastego są już zarzuty prokuratora i dochodzenie z urzędu .
Ja taka08.11.2017, 13:44
I taki jeden z drugim myśli, że jak rozwiesi linkę to rozwiąże sytuację?! Pewno tak, bo jak się taki na crossie zawinie w tą linkę, połamie i będzie kaleką to prędko na motor nie wsiądzie. O ile kiedykolwiek będzie w stanie na cokolwiek siąść... lepiej pomyśleć niż takie środki stosować.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl