09.11.2017, 09:28 | czytano: 5575

Nietypowe światła na przejściach dla pieszych

Kręte drogi i strome podjazdy sprawiają, że oznakowane przejścia dla pieszych w Kościelisku są mało widoczne dla kierowców. Dlatego gminni radni chcą wprowadzić dodatkowe oznaczenia aby poprawić bezpieczeństwo.
Białe pasy namalowane na jezdni oraz pionowe znaki informujące o przejściu dla pieszych, to zdaniem radnych z gminy Kościelisko za mało. Chcą aby przejścia dla pieszych na głównej ulicy były dodatkowo oznaczone. Na jezdniach miałyby powstać duże malowane znaki oraz poprzeczne paski informujące o dojeżdżaniu do przejścia, a znaki pionowe mają zostać wyposażone w migające światła. Pojawiły się także pomysły aby przed pasami zamontować progi zwalniające.
Zdaniem radnych, kwestia bezpieczeństwa najgorzej wygląda w przypadku przejścia zlokalizowanego przy szkole. Znajduje się ono na samym szczycie wzniesienia, co sprawia, że białe oznakowanie poziome jest dla kierowców niemal niewidoczne. W celu poprawy widoczności nad przejściem zamontowano oświetlenie i znak. Radni mają jednak pomysł na postawienie tam świateł.

- Nie będzie to tradycyjne przejście z czerwonym światłem zatrzymującym samochody - mówi Adam Tracz, radny z Kościeliska. - Po naciśnięciu przycisku nad przejściem wyświetlałby się napis informujący, że pieszy wszedł na jezdnię - dodaje.

Pomysł takiego rozwiązania przypadł do gustu pozostałym radnym, gdyż montaż napisu będzie bardzo łatwy ze względu na już istniejącą tam infrastrukturę.

Rozwiązanie poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie ma zostać przedstawione na najbliższej sesji Rady Gminy Kościelisko.

ms/
zobacz także
komentarze
x10.11.2017, 07:30
A w Nowym Targu przy ul. Podtatrzańskiej koło Skalnego Dworku światła to mistrzostwo - czekać tylko kogo tam roziedzie
kierowca09.11.2017, 17:22
A ludziska i tak przechodzą gdzie chcą .
dd09.11.2017, 12:26
brawo
Zobacz pełną wersję podhale24.pl