10.12.2017, 23:58 | czytano: 6042

Ostrzeżenie: nadal będzie wiało i to mocniej

zdj. Bogusława Filar TPN
Wiejący w niedzielę z ogromną siłą wiatr to nie chwilowy atak halnego. "Będzie jeszcze gorzej. Według prognoz najsilniejszego wiatru spodziewać się można w kolejnych dwóch dniach. Ma wiać do wtorku" - przestrzegają pracownicy TPN. Podobne ostrzeżenie przekazują Polscy Łowcy Burz.
"W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin może mieć miejsce kolejne potencjalnie niszczące zjawisko. Mowa o bardzo silnym wietrze fenowym na południu Polski, który w skutkach może być zbliżony, a niewykluczone że nawet gorszy niż wiatr halny, który miał miejsce w 2013 r. w trakcie Bożego Narodzenia" - przypominają Łowcy.
Ich zdaniem w poniedziałek w drugiej części dnia, wieczorem, a także w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru na obszarach podgórskich może dochodzić do ok. 110-130 km/h, w szczytowych partiach Tatr nawet powyżej 200 km/h. Silny wiatr może zrywać dachy, powodować szkody w drzewostanie, uszkadzać linie energetyczne.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że wiatr szybko zawiewa przedeptane szlaki, tworzy zaspy trudne do przejścia, powoduje zamiecie utrudniające orientację w terenie. Na szlaki mogą spadać konary i powalone drzewa. Wiatr wpływa również na zagrożenie lawinowe – tworzy niebezpieczne depozyty śniegu i nawisy na graniach.

"Prosimy o ostrożność i kontakt z naszą informacją turystyczną (18 20 23 300 lub infotur@tpn.pl) przed wyjściem na szlak. Z troski o swoje bezpieczeństwo najlepiej w ogóle zrezygnować z wyjść w góry! Na stronie tpn.pl i portalach (Facebook, Twitter) będziemy na bieżąco informować o warunkach na szlakach" - głosi komunika TPN.

W galerii - zdj. Bogusławy Filar TPN

s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl