18.12.2017, 19:17 | czytano: 3147

Katownia Podhala Palace własnością Zakopanego. Pieniądze dała premier Beata Szydło

Zakopane sfinalizowało zakup budynku „Palace” przy ul. Chałubińskiego 7 w Zakopanem. Od 72 lat tej sprawy nie udało się uregulować. Cena budynku wyniosła 11,5 mln zł, a 9 mln zł na ten cel przeznaczyła premier Beata Szydło.
Podczas konferencji prasowej burmistrz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu: Stowarzyszeniu Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” na czele z prezes Lucyną Galicą-Jurecką, Radzie Miasta Zakopane oraz posłowi Edwardowi Siarce, który zabiegał o środki na zakup skupiając wokół tej inicjatywy także innych parlamentarzystów na czele z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim oraz szefem kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beatą Kempą.
- Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, którzy w tę sprawę się zaangażowali i wspólnie wykonali ogromną pracę. Myślę, że historia nie zapomni tej chwili. To, co Państwo zrobili dla Zakopanego i Muzeum „Palace”, pozwoli należycie uczcić pamięć tych wszystkich, którzy tam cierpieli i zginęli, a dla których ważniejsza od własnego życia była Polska. Teraz przed nami kolejny etap. Chcielibyśmy, by w ciągu trzech lub czterech lat zaczęło tam funkcjonować nie tylko Muzeum Walki i Męczeństwa, ale także Muzeum Historii Zakopanego. Będziemy także starać się o dalsze wsparcie na jego uruchomienie i dalszą działalność – powiedział Leszek Dorula.
- To bardzo ważne, by potomni pamiętali o tym miejscu wyjątkowej kaźni Polaków. To jest Pana dzieło, które wpisuje się w historię tego miasta. Wszyscy, którym na sercu leżały losy tego miejsca, będą pamiętali jak wiele włożył Pan wysiłku i pracy, by znaleźć sojuszników i wspólnie ten cel zrealizować – podkreślił poseł Edward Siarka.Zakup budynku to efekt starań władz miasta oraz władz Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, którym udało się namówić właściciela do sprzedaży budynku oraz wynegocjować jak najniższą cenę. Przypomnijmy, że wcześniej miasto od blisko 20 lat bezskutecznie podejmowało próby rozmów na ten temat, a w budynku działał ośrodek wypoczynkowy. W sierpniu 2017r. Rada Miasta Zakopane wyraziła zgodę podejmując stosowną uchwałę. Następnie cztery miesiące trwały intensywne prace nad sfinalizowaniem zakupu. Motywacją do tych działań było przekonanie, że to miejsce jest uświęcone krwią Polaków i powinno być otoczone przez nas i kolejne pokolenia wielką czcią i pamięcią. Dzięki zakupowi możliwe będzie uratowanie tego miejsca i rozszerzenie działalności muzeum, a także innej działalności edukacyjnej, kulturalnej i społecznej.

W czasie okupacji od listopada 1939 roku w „Palace” znajdowała się siedziba Gestapo, a piwinice zostały zaadoptowane na cele więzienne. Przez „Palace” zwane „Katownią Podhala” przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość męczono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncentracyjnych. Wśród więźniów „Palace” byli m.in. bł. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy – Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, a także dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak, z których inicjatywy w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Raz komuniści, raz syjoniści23.12.2017, 07:52
Wczoraj dla żydowskiego cmentarza w Warszawie przyznano 100 mln. Teraz to sam przyznam, że szasta się groszem. Przy przekazaniu tych pieniędzy był Israel Singer, ten który domaga się od Polski odszkodowań. Muzułmanów nie chcemy, z rządem na czele, ale może dlatego, by nie przeszkadzali Żydom w rządzeniu Polską? My Polacy zostaliśmy już ogłupieni zupełnie jak barany, za spalenie kukły idzie się do więzienia. Do czego to wszystko prowadzi? Nawet ten temat od wczoraj "spadł z wystawy" choć starsze są tam nadal. Krakowska Gmina Żydowska jest podejrzana o wyłudzenie na terenie Krakowa co najmniej 24 nienależnych nieruchomości (zdumiewające, że Ziobro się tym zajął, poczekamy na wyniki), a jak jest w całej Polsce?. Żyjącym Żydom wydaje się, że odziedziczyli parasol ochronny stworzony z tragedii Żydów zamordowanych w drugiej wojnie światowej. Nas Polaków również zginęło ponad 3 mln. kraj zrujnowany a odszkodowania o które w czasie Żydokomuny nikt nie występował, według niektórych ponoć są przedawnione. CO TO WSZYSTKO MA ZNACZYĆ???
Przedszkole21.12.2017, 22:01
To pieniądze nas podatników Panie Siarka, proszę o tym pamiętać. Jakoś nie widze ani słowa podziękowania dla Polaków, nawzajem sobie wchodzicie tylko w 4 l...
Podatnik21.12.2017, 19:53
2,5 daliśmy a teraz remont i utrzymanie tej rudery to będzie znając rozrzutność magistratu kilkanaście mln. Ten Dorula nas z torbami puści zanim go za 11 miesięcy odwołamy.
Poronin19.12.2017, 23:43
Czy nie było ważniejszych celów społecznych? Walka z paleniem plastików, dzieci, bieda, wykluczenia, niepełnosprawność? To pieniądze podatników skandalem jest wydawanie pieniędzy na takie cele. Tak samo jak 3 mln zł wydane w Nowym Targu na zrobienie muzeum dla austriackiej maszyny...
Dziękujemy19.12.2017, 17:03
Pani premier na wiele potrzeb wygospodarowała pieniądze i "dała". Już zapomnieliście? jeszcze czasem tego pajaca przypominają w telewizji - "piniendzy ni ma i nie bedzie" woleli ośmiorniczki i tak nie było przez 20 lat.
m19.12.2017, 15:47
nie wazne jak dobry czyn
anty PRLbis19.12.2017, 00:48
Co to za kłamliwy tytuł? Dać to by mogła ze swoich... Pieniądze w budżecie to pieniądze wszystkich obywateli i to my daliśmy! Państwo nie ma swoich pieniędzy, zrozumcie to ludzie wreszcie. PRL nie po to się skończył, by teraz znów go budować!
baciok@18.12.2017, 23:03
Duży plus dla Pana Burmistrza.
Na szczęście kupili,oby dbali o to.18.12.2017, 20:11
"Wolne Pokoje "-To jakaś kpina. Troszkę poszanowania dla tego miejsca!
ds-4918.12.2017, 19:30
Z własnej kieszeni dała ex? Propaganda gorsza jak za komuny
Zobacz pełną wersję podhale24.pl