18.12.2017, 23:40 | czytano: 4360

Abp Marek Jędraszewski poświęcił część Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem (zdjęcia)

zdj. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
CZERWIENNE. Metropolita krakowski przewodniczył dziś mszy św. w kościele na Bachledówce i uczestniczył w poświęceniu nowej części budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi SPSK im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz nadaniu przedszkolu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem imienia św. Jana Pawła II.
- Zadaniem ludzi dorosłych jest to, aby każdemu dziecku - także temu pokrzywdzonemu przez los ze względu na swoją chorobę - swoją miłością czynić wszystko, aby w nim była dostrzegalna ta szczególna bliskość wobec Boga - mówił abp Marek Jędraszewski. - Ta dzisiejsza uroczystość jest wielkim dziękczynieniem Bogu za tę szkołę, ale przede wszystkim za ludzi, którzy robili wszystko, by ona była i się rozwijała. Dziękujemy Bogu za to, że mieli w sobie dość odwagi i męstwa, by iść na przekór czysto ludzkiemu myśleniu o naszych sprawach, że zaufali oraz że każdy dzień ich zmagań stawał się dla nich także potwierdzeniem, iż dla Boga nie ma nic niemożliwego - dodał.
- Jestem głęboko przekonany, że z zawierzenia Bogu do końca za przyczyną Matki Najświętszej wyrosła ta szkoła, skazana przez wielkich tego świata na zamknięcie - bo za mała, bo kosztowna, bo nieopłacalna, a budżet jest taki, a nie inny. Istotnie, niekiedy rachunki ekonomiczne są bezwzględne w swojej wymowie, ale przecież dla ludzi wierzących świat nie może kończyć się na rachunku ekonomicznym - mówił metropolita krakowski.

Hierarcha poświęcił też sztandar przedszkola, który jest symbolem wartości, które są fundamentem pracy wychowawczej przedszkola.

- Prosimy o modlitwę, aby nasze dzieci rosły w atmosferze miłości, prawdy i otwartości na innych, zgodnie z wartościami, jakie głosił Jan Paweł II. Prosimy również o poświęcenie płaskorzeźby z wizerunkami patronów przedszkola i szkoły podstawowej oraz tablicy upamiętniającej pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w Katyniu i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - mówiła Izabella Kuczyńska, dyrektor przedszkola.

Sztandar ma kształt kwadratu. Centralną część stanowi portret św. Jana Pawła II na granatowym tle. Wokół wizerunku papieża umieszczono nazwę przedszkola, miejscowość, w której się ono znajduje i zdobienie z tatrzańskich kwiatów. Szarotka jest symbolem wielkich ideałów i dążenia do pokonywania trudności. Lilia oznacza czystość i niewinność. Rewers sztandaru przedstawia godło państwowe umieszczone na czerwonym tle.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem uhonorował też abp. Marka Jędraszewskiego swoim najwyższym odznaczeniem - Złotą Tarczą za miłość do Boga i Kościoła oraz za troskę o szkoły katolickie, przez które Kościół jest obecny w życiu publicznym.
- Dziękując za to wszystko, co mogliśmy tutaj przeżyć pragnę wyrazić wdzięczność i wielkie serce wobec was, a jednocześnie najserdeczniejsze życzenia, by te ostatnie dni Adwentu dla każdego z was były pięknie przeżyte jako czas przygotowań do świąt. Najważniejsze, byśmy z czystym sercem mogli przystąpić do wigilijnej wieczerzy, do przełamania się opłatkiem, a potem wyśpiewania pełną duszą, jak górale potrafią: „Chwała na wysokości Bogu" - powiedział arcybiskup.

W 2001 roku zdecydowano o zamknięciu Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem. Budynek groził zawaleniem, ale rodzice podjęli walkę o to, by ich dzieci wciąż mogły się tam uczyć. W 2006 roku w niepełnosprawnych uczniach i ich rodzicach znów pojawiła się wiara w to, że można się kształcić w godnych warunkach. 3 września uroczyście oddano do użytku budynek szkoły, który poświęcił kardynał Franciszek Macharski. Podczas uroczystości przekazano sztandar Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego oraz dekret o katolickości szkoły, wydany przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Paulina Smoroń, opr.s/ zdj. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jola19.12.2017, 21:03
Kiedyś pracowałam w tej szkole, nie wspominam miło byłam zestresowana i słyszałam często od dyrekcji że na moje miejsce jest wiele innych.
Krysia19.12.2017, 15:41
Pierwsze słyszę żeby przedszkole miało sztandar. W jakim celu i kiedy te dzieciątka mają nosić te sztandary?Przerost treści nad formą ale P.Słodyczkowa jest zasady zastaw się a pozostaw się. Zresztą na tej samej zasadzie jest w Gminie buduje się skocznie,ścieżki a ludzie od roku nie mają wody pitnej.
@tadek19.12.2017, 12:56
Skoro tak ci ciężko POlecam emigracje do oświeconego Kalifatu Niemieckiego albo Emiratów Francuskich
Marketing19.12.2017, 12:26
Zero nagród, zero trzynastek, zero nadgodzin ale sztandary przepiękne! Poza dobrym słowem biskup przywiózł jakieś dary czy wręcz przeciwnie?
pobozny19.12.2017, 12:22
A czy abp wie o pani Słodyczkowej, jej mezu przetargach, dowożeniu dzieci. Czy ktoś mu powiedział o tym? Czy na pewno przyjałby te ofznaczenia. Po prostu można stracić wiarę
pielgrzym19.12.2017, 12:01
o tempora... o mores ... niedługo nawet żłobki będą miały sztandary... jakaś paranoja
Wyborca19.12.2017, 11:58
Ciekawe czy biskup wie że szkoły gminne zlikwidowano chociaż dzieci pełno w każdej wsi, Czarny Dunajec nie ma wody pitnej ale za to bedzie miał skocznię narciarską?
skąpiec19.12.2017, 11:43
to pewnie wziął tylko część DOBROWOLNEJ ofiary:)
tadek19.12.2017, 09:40
Indoktrynacja kościoła staje się do niezniesienia ,włączam tv ,radio to tylko modły ,w jakim to państwie żyjemy.
Podatnik19.12.2017, 05:08
Pięknie ale mali uczniowie powinni się uczyć a nie paradować ze sztandarami na uroczystosciach! Dyrektor powinien nosić taki ciężki sztandar a nie wysługiwać się maluchami! Cicha prywatyzacja szkół Podhala to dziwnie przemilczany temat. Gminie się nie opłaca prowadzić szkół wiejskich a podmiotom prywatnym jak najbardziej tak? Piękne sztandary a za nimi wolontariat pracy nauczycieli tych szkół. Czyn społeczny na konto prywatnego podmiotu. Może redakcja porówna kiedyś warunki pracy tych szkół z szkołami gdzie wójt lub burmistrz nie pozbył się ustawowego obowiazku prowadzenia szkoly? Gdzie jest PSL?
Robert19.12.2017, 00:18
a reszta budynku to już nie jest dla Nich ??????
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl