29.12.2017, 19:23 | czytano: 6531

Zmiana wysokości opłaty targowej - z 50 groszy na 1 zł

zdj. Zbigniew Krauzowicz
NOWY TARG. Od marca przyszłego roku obowiązywać będą nowe stawki opłat na placach targowych. Grzegorz Watycha odpierał dziś na sesji zarzuty zarówno radnych, jak i przedstawicieli spółki Nowa Targowica. I chociaż nikt nie zabral głosu po stronie argumentacji burmistrza, to w głosowaniu większość Rady stanęła za samorządowcem. Burmistrz przyznał też, że umową zawartą przez władze Miasta ze spółką Nowa Targowica zainteresowało się CBA.
Mimo dramatycznych w wydźwięku apeli i ostrych słów wypowiedzianych przez przedstawicieli spółki Nowa Targowica - Rada Miasta zdecydowała o zmianie podstawowej stawki opłaty targowej na placu przy ul. Targowej. Podniesiona została kwota za metr kwadratowy powierzchni straganu z 50 groszy do jednego złotego.
Widoczny na zdjęciu powyżej - Marian Hreśka wymieniał koszty związane z działalnością spółki administrującej placem targowym. - Koszty odśnieżania, podatek od nieruchomości, podarek od infrastruktury i instalacji, koszty dzierżawy gruntów, opłata targowa ponoszona przez kupców, która ma największy wpływ na ekonomie, ale bez niej nie ma targowicy, ZUS-y, wynagrodzenia pracowników, ubezpieczenie targowicy, podatek od dywidendy. I jak już to zapłacimy to od tego momentu zaczynamy oglądać pierwszą złotówkę naszego dochodu - wymieniał Marian Hreśka. Jak dodał inwestycja jaką jest nowa targowica "przy dobrym zarządzaniu powinna się zwrócić po 15 latach" - Ale przy złych decyzjach trzeba będzie targowisko zlikwidować, byśmy nie zostali ofiarami własnego sukcesu - oświadczył.Po nim głos zabrał prezes spółki Nowa Targowica. - Sprawa dotyczy opłaty targowej. Ta opłata będzie miała wpływ na życie całego Podhala. Tu handlują nie tylko nowotarżanie, ale i mieszkańcy innych miejscowości - mówił Janusz Chowaniec. - 6 groszy to stawka dla "sieciówek" i 1 zł dla nas. Zwracam się do was z prośbą, byście to przemyśleli, bo to są kwoty które mogą zaważyć na istnieniu wielu rodzin. Zdaje sobie sprawę, że Miasto szuka pieniędzy, ale nie kosztem mikroprzedsiębiorców. Może okazać się, że za parę miesięcy, parę lat - Słowacy nie przyjadą i zostanie 20 procent tej targowicy - mówił Janusz Chowaniec.W ostre tony uderzył Piotr Dobosz. Pracownik Nowej Targowicy i nadal czynny dziennikarz - powiedział, że głos zabiera jako osoba "od 20 lat mieszkająca i pracująca w Nowym Targu". Przekonywał, że wiele miast w Polsce wycofuje się z pobierania opłaty targowej - po to, by wesprzeć drobnych przedsiębiorców.

Zaatakował burmistrza słowami o braku patriotyzmu. - Podniesienie opłaty nawet o jeden grosz jest nie do przyjęcia. Chodzi o zasady. Jaka jest dysproporcja pomiędzy podatkami, które płacą "sieciówki", a kupcy. Każde takie działanie (podnoszenie opłat - przyp. red.) jest działaniem niepatriotycznym. Mamy najpiękniejszą w Polsce targowice i na tym możemy oprzeć rozwój Nowego Targu. Wiele razy na tej sali słyszałem smutne słowa o Nowym Targu jako "mieście przy drodze do Zakopanego". Parafrazując ten zwrot można powiedzieć, że "w czwartki i soboty wszystkie drogi prowadzą do Miasta". Wszystkie takie projekty jak ten - są haniebne. Proszę burmistrza o wycofanie tego projektu uchwały. A jeśli tego nie zrobi, to proszę radnych, by nie podejmowali oni decyzji o podwyżce - zakończył Dobosz.

Głos zabrał także Marek Teper. Prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej przeczytał oświadczenie NIG dotyczące zaprzestania pobierania opłaty targowej. Pisaliśmy o tym wczoraj w artykule Nowotarska Izba Gospodarcza apeluje ....

Radny Lesław Mikołajski krytykował pomysł burmistrza, jego zdaniem to podwyżka o sto procent, i jako taka nie powinna mieć miejsca. Proponował by opłatę zmniejszyć do 70 gr groszy, a w niedzielę - "by wesprzeć rodzący się niedzielny handel" - do 50 groszy. Jego pomysły nie zostały przyjęte przez innych radnych.

- Proszę nie mówić, że to jest "podwyżka o 100 procent". To jedynie stopniowy powrót do tego, co było przed kilku laty. Przypomnę, że obowiązywała wtedy stawka 8 zł i zmniejszono ją do 50 groszy. Teraz jest propozycja, by była to "złotówka" - mówił Grzegorz Watycha. - Podejmijmy decyzję i niech to będzie już koniec dyskusji. Ja rozmawiam z handlującymi i wiem, że ta opata targowa to jest minimalne obciążenie jakie ponoszą, w porównaniu z opłatami za wynajem stoiska, czy rezerwację - dodał burmistrz.

Przypomniał, że umowa między władzami Miasta, a spółką Nowa Targowica została podpisana na 3 dni przed drugą turą wyborów samorządowych. Podpis złożył poprzedni burmistrz. - Gdy będzie czas, wrócimy do umowy, by ją przeanalizować pod kątem prawnym. Mnie już i tak zmroziło, gdy w czerwcu CBA wystąpiło do nas o umowę dzierżawy terenu Nowej Targowicy wraz z aneksami i informacją - na jakich warunkach to się odbyło. Nie chciałbym już więcej się tłumaczyć z tego, dlaczego na tak preferencyjnych warunkach Miasto wydzierżawiło teren prywatnemu przedsiębiorcy - oświadczył Grzegorz Watycha i dodał, że "gdyby można było cofnąć czas, to byłby za tym, żeby to Miasto wyłożyło półtora miliona złotych na kostkę i stragany i samo prowadziło targowicę".

Odnosząc się do wystąpienia Dobosza, burmistrz uznał za "niedopuszczane jest to, że spółka zatrudnia dziennikarza, by ten atakował legalnie wybrane władze".

Piotrowi Doboszowi zaproponował, by wykorzystał on swoje umiejętności i zaczął działać na rzecz przyciągnięcia do Nowego Targu i kupców i kupujących - "szerokim strumieniem".

Ostatecznie radni przegłosowali proponowaną przez burmistrza uchwałę. Za było 11 radnych, przeciw 6, a 3 wstrzymało się od głosu.

Sabina Palka zdj. Z. Krauzowicz
zobacz także
komentarze
Kali08.01.2018, 21:11
Powiem tak tylko zdrowa konkurencja wskaże kwoty akceptowalne dla handlujących na Nowej Targowicy czy u Żarneckiego lub innych miejscach np. Podmieścisko czy Tartaku.
I te kwoty reguluje POPYT I PODAŻ a nie Radni Nowego Targu czy Burmistrz . I nie pomoże tu Izba Gospodarcza.
A jakby tak ustalić dla banków w Rynku - bo tam miasto zainwestowało
w ulicę Rynek i na swoje tereny kwotę 50 groszy za m2, a innym bankom np WBK ustalić np 23 zł za m2 -bo trzeba UPORZĄDKOWAĆ Bangladesz to co by powiedział radny Liszka?
artur.c06.01.2018, 12:25
takiej kpiny ze strony wspolki nowa targowica nie slyszalam. to wy zdzieracie z nas kase ile wlazło płacimy tam jak za woly a jak się ktoś postawi to hreska po góralsku powie nie pasuje ci to wypierd... wielcy biznesmeni. mam nadzieje ze cba zajmnie się nie tylko umowa ale i spolka bo w dużej mierze to ich zasluga ze ponosimy tak wysokie koszty. a ja się pyta, gdzie jest stawka 2.50 która tak piekmie obiecywaliście. mam nadzieje ze handlarze w tym roku zmadrzeja i nie dadza się kroic. tylko trzeba się zorganizować bo 10 handlarzy nie zrobi nic. marian wasze dni sa policzone
Q31.12.2017, 16:46
Targowica zawsze będzie jak nie tam to w innym miejscu - więc spokojnie
p31.12.2017, 15:46
Podniesienie stawki to duży błąd, spólka sprzeda targowice - powstaną markety i burmistrz Watycha bedzie mial fige z makiem zamiast tej złotówki.
liga hokejowa31.12.2017, 11:36
Nowotarska targowica powinna finansować w 100% hokej.Mówiąc słowo
"hokej"mam na myśli wydatek finansowy rzędu 1,5- 2,0 miliona złotych
w skali roku.By tak się stało należy targowice poszerzyć o tereny
i udziały miasta.Nic tak nie służy wizualizacji miasta jak nowotarski hokej
i jarmarki w Nowym Targu.
Za burmistrzem31.12.2017, 00:25
Do myślę i

Miejmy nadzieję że panowie z CBA wezmą się za tych najbardziej zagorzałych zwolenników N.T mówię oczywiście o przewodniczącym A.Ra.skim panu Lisz.e Panu Łap.ie i reszcie nie wspominając już o tym że Ci właśnie panowie nie powinni zasiadać w radzie tacy ludzie powinni ustąpić młodym ludziom miejsca inteligentnejszym ale oczywiście nie kwestionuje niczyjej wiedzy ani bystrości a troszke niektórym brakuje ale patrząc na wypowiedzi Pana mikolaj..iego bądź Pana ła.sy to Po prostu smiac mi się chce zresztą nie radni tylko bezradni. W racji wypowiedzi nie obrażam nikogo tylko wyrażam swoją opinię oraz nie podaje pełnego nazwiska tak dla wyjaśnienia żeby mi ktoś czegoś nie zarzucił.

CBA PROSZĘ JAKO MIESZKANIEC PRZYGLĄDNIJCIE SIĘ TEMU PŁACIMY IM MY JAKO MIESZKAŃCY Z NASZYCH PODATKÓW z GÓRY DZIĘKUJĘ.
arsen lupin31.12.2017, 00:06
Do Władysław
Ludzie dzielą się na mądrych i głupich a nie na katolików i innych. Nie chcesz to nie chodź na targowicę w niedzielę. Ale nie rób wykładu co komu pasuje i kiedy ,podpierając się katolicyzmem który dla wielu jest ściemą powielaną od przeszło 2000 lat.
Władysław30.12.2017, 17:59
Panowie z N.Targu niedziela to dzień święty zakaz handlu .
To wstyd dla nowotarskich katolików by targowice otwierać i srebrniki ,do kapsy ładować P. Burmistrzu jest pan katolikiem czy nie .
Turbo30.12.2017, 16:59
PODLOSC i ZAWISC goralska nie ma granic .......a pan Burmistrz wykazal sie wiedza i profesjonalizmem nie do ogarniecia.....chyba juz wie ze dluzej jak jedna kadencje nie posiedzi na cieplym stoleczku.....
Arek Cz30.12.2017, 16:48
Panowie z nowej targowicy nie wstyd Wam??
Przecież wasze opłaty za rezerwację i czynsz w porównaniu z opłatą dla miasta to śmiech na sali
Zamiast współpracować z Miastem to walczycie. Nie tędy droga.
Proszę za to Izbe Nowotarską żeby przyglądnęła się stawką jakie płacimy za najem i tu Nas broniła a nie ośmieszała się o grosze dla Miasta
myślę i30.12.2017, 16:00
a się zastanawiam dlaczego radny a zarazem przewodniczący rady miasta Pan Andrzej Rajski tak zawzięcie dba o interesy Nowej Targowicy czy może mi to ktoś wytłumaczyć?????
handlara30.12.2017, 13:58
Zapraszam wszystkich do mojej budki :)musicie zobaczyć moje códowne śliczne oczka:) zrobiłam. sobie nowe rzeski:)wszystkie chłopy na mnie lecom
Lanos30.12.2017, 12:59
Toć to i tak tanio jak barszcz. Poza tym jedna stawka w całym mieście.
hary30.12.2017, 11:56
Zwrot za 15 lat . Jeszcze na starym roku się tyle nie uśmiałem . Kanciarze.
hary30.12.2017, 10:53
Do EKonom... Nic dodać sama racja CBA tu tylko pomoże.
qwerty30.12.2017, 10:13
za Maziorza było 8zł/m2 i wszyscy grzecznie płacili teraz bedzie 1 zł i wszyscy sie nagle oburzają !! Może ktoś ma jakąś konkretną wiedzę dlaczego tak sie stało ?
qwerty30.12.2017, 10:01
jak miasto bedzie chciało zwrócić koszty kostki brukowej to może okazać sie że to może być nawet po 500 zł /m2 ?
Kasiek30.12.2017, 08:18
Znów widać jacy jesteśmy my, Polacy. Cztery dni temu były Święta. Wszyscy pięknie sobie skladali szczere życzenia. Ale jak widać te parę dni po, z ochotą plujemy jadem wszyscy na wszystkich. Ciekawe tylko ilu z tych ochoczo piszacych umiescilo by tekst pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem.
jan_hemoroid30.12.2017, 01:30
Film Konsul. Polecam. Wizytówka NT. Handlowcy. Dojna krowa. Folwark. Podobno ktoś chciał nowej targowicy. Jest. Miała być dobrem społecznym. Odsyłam -Konsul film
Obserwator29.12.2017, 23:44
Gazeta targowa w Tygodniku Podhalańskim, dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego reprezentujący interesy prywatnej spółki w sporze z samorządem. Nieźle, prawdziwe dziennikarstwo.
franus29.12.2017, 22:47
biedok ten hreska wychudzono chlopina widac ,moze trza zrzutke na jakie zupki dla niego coby chkop odzyl
osioł29.12.2017, 22:35
a na oplate rezerwacyjną,i opłate miesieczna dostaje sie f.wat rachunek jak sie to rozlicza takie wydatki sa one oficjalne
zojek29.12.2017, 22:21
O czym mówimy. 50 gr? Dzięki CBA ta zmiana na 1 zł choć to i tak bardzo mało. Proszę mi wskazać firmę w Nowym Targu która płaci tak niską opłatę. I jeszcze takie 'użalanie się nad sobą jak chłopca w przedszkolu. Kogo obchodzi po ilu latach inwestycja się zwraca u innych przedsiębiorców. Być człowiekiem, dla niektórych to za dużo. Wolą skomleć, bo wstydu nie mają okradać swoich.
John29.12.2017, 21:56
Niech miasto w końcu zerwie tą niekorzystną umowę którą podpisał św .mareczek ale miasto się boi ,bo radni z tamtej umowy są w kieszeni spółki i spółka straszy ,ze miasto jak rozwiąże umowę to poniesie koszty ,które spółka poniosła na miejskich gruntach i teraz spółka robi szybko kostkę na parkingu koło biura ,zeby wystawić ogromny rachunek i miasto się wystraszyło ,panie burmistrzu rozwiążcie tą umowę oddajcie spółce to co zainwestowali i zarządzajcie swoimi gruntami ,a za piętnaście lat będziemy najbogatszym miastem w Europie
Szopen29.12.2017, 21:56
Nowa Targowica struga biedaków a robią kokosy na handlujących. Zapytajcie się ich co sądzą o tym jak to wygląda, jakie koszty ponoszą. Opłata targowa w porównaniu to grosze
Supeł29.12.2017, 21:29
To w całym kraju rezygnuje się z opłaty targowej, a naszym marzy się "powrót do normalności" czyli 8 zł/m2 No brawo...
Lol29.12.2017, 21:26
15 lat ,przecież ta inwestycja wróciła się juz po roku ,pola mieli za pół darmo ,jeszcze miasto pomagało przy wykupie na zakłady kuśnierskie ,a kostka i grunt to chyba już kazdy handlujący pięć razy zapłacił ,budy stoją za pieniądze handlujących,a jak pan Chowaniec chce ,żeby zwróciła się czarna owca to niech ją zburzy to w rok się zwróci z kasy od handlujących ,więc może koniec ściemniania niech spółka odda miastu co miejskie lub niech da ten milion rocznie o który sie rozchodzi to jest tylko kasa z miejsc z głównej alejki ,która w połowie jest na miejskim gruncie ,a handlującym bedzie lżej bez opłaty ale spółka nie umie nic dać tylko lubi brać
jajco29.12.2017, 21:00
pięknie - dziennikarz piszący dla tygodnika reprezentuje interesy prywaciarzy przeciwko interesom mieszkańców. brawo panie D.
ciekawe czy fajnie się co rano golić i nie móc patrzeć w lustro...
@ach och29.12.2017, 21:00
To wina obecnego burmistrza że nie unieważnił jednostronnej umowy podejrzanie podpisanej po przegranej pierwszej turze przez MF i EZ .
Szukacie pieniędzy to czemu wypłacił budżet państwa i miasta nagle zaniemogłym razem i w jednej chwili byłym burmistrzom i ich znajomkom taaaaką kasę .Ma ktoś odwagę powiedzieć ile tego było,pewnie więcej niż
z wpływów z opłaty targowej
Jeśli coś się nie podoba to do prokuratury .
A takim wlizid***m jak ty
obciąć wszystką kasę którą dostajesz z budżetu miasta
to zostanie górka na wszystko .
kupiec29.12.2017, 20:38
czegoś tu nie rozumiem , jak był poprzedni burmistrz to stawka była 8 zł i nikt nie protestował a teraz jest 1 zł i jest lament ??? może CBA tez przyglądnie sie tej sprawie .
handlujący29.12.2017, 20:14
pan marian hreśka nakręcił się jak katarynka pieprzy banialuki ,ktoś mu napisał bzdury ,a on od miesięcy jedno i to samo. nawet przeczytać nie umie! za 15lat odrobią,chyba robią sobie jaja !oni już po 15-tu miesiącach są milionerami. panie burmistrzu tu trzeba zbadać czy poprzedni nie działał na szkodę miasta,a myślę że tak cba jak najbardziej niech wyjaśnią ten szwindel .pozdrawiam
Oh ah29.12.2017, 19:56
Gratuluję burmistrzowi. Może Pan Dobosz i pan prezes Nig może walczą o obniżenie ZUS albo obniżenie kosztów pracy w parlamencie
osioł29.12.2017, 19:44
a komu zabrac na te kredyty co zaciagneło miasto z czego i czyich pieniedzy zapłacic raty no z czyich niestety padnie to na wszystkich co maja cokolwiek teraz padło na was a wszystkim co klaskali ze to zbudowane tamto zrobione przypominam o rachunku ktory trzeba zapłacic......tak sie mieszka w zadłuzonym miescie
Ekonom29.12.2017, 19:44
...bardzo dobrze że podniesliscie tą stawke...miasto jak sama nazwa wskazuje powinno w dłużej części utrzymywać się z opłaty za targ...
Jak ktoś umie liczyć to kalkulator w rękę i dodać sobie opłatę rezerwacyjną, opłatę miesięczna plus oplate za m2 pomnożyć przez liczbę jarmarkow w miesiącu razy liczba miesiecy i liczba handlujacych....
CBA już dawno się powinno za to zabrac....
A to skomlenie i wystąpienia grup opłacanych lub wspolzaleznych od obecnych właścicieli placu handlowego to istna kpina...
Prawda jest taka że inwestycja w plac kostkę itd w rok się im zwróciła....oczywiście nieoficjalnie...bo z oplaty oficjalnej to ledwo na chleb wyrabiaja...
Najlepiej wyszli na tym wszyscy którzy nie weszli w spółkę tylko mają prywatne grunty...
A miasto jak na tym wyszło dzięki decyzji poprzedniego burmistrza...???
5 ha ziemi z dzierzawa za jaka kwotę do spółki ?????

Powinni się za to wszytko zabrać odpowiedni ludzie...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl