24.01.2018, 11:15 | czytano: 2566

W "The Economist" o smogu w uzdrowisku

Zeszłej zimy o zanieczyszczonym powietrzu w Rabce-Zdroju rozpisywała się prasa polska, tej zimy pisze światowa.
Powietrze w Rabce-Zdroju, jak piszą dziennikarze brytyjskiego tygodnika, jest zanieczyszczone m.in rakotwórczym benzoalfapirenem i z tego powodu może ono stracić status uzdrowiska. Przypomnijmy, iż w 2017 roku Najwyższa Izba Kontroli uznała, że żadne z polskich uzdrowisk, właśnie m.in. ze względu na zanieczyszczenie powietrza, nie zasługuje na to miano. Władze miasta przekonują jednak, że takiego zagrożenia nie ma.
"The Economist" zauważa jednak, że na wielu obszarach Polski zima oznacza smog. Przywołuje też dane, według których aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie jest w Polsce. Główna przyczyna tego stanu, pisze gazeta, to palenie węglem w domowych piecach.

Dziennikarze brytyjskiego tygodnika przypominają, że polski rząd popiera przemysł węglowy, bo daje on zatrudnienie ok. 90 tys. osób i jest ważny w kontekście uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. "Węgiel jest podstawą naszego sektora energii" - cytują słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Gazeta zwraca też uwagę na fakt, że problem smogu w Polsce jest coraz mocniej dostrzegany i poważnie traktowany. W wielu miastach Polski samorządy dopłacają mieszkańcom do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Tak jest, o czym "The Economist" już nie informuje, również w Rabce-Zdroju, gdzie miasto pozyskało 3 mln na wymianę w tym roku ok. 270 pieców węglowych na piece wysokiej klasy na paliwa stałe i gazowe.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kris25.01.2018, 10:17
Ale wstyd na cały świat !!! Polska skansenem XIX wieku. I jeszcze większość się cieszy, że z łopatą do pieca biega i żyje w smrodzie.
Do wychodka też na pole chodzicie? Bo przecież po co wam kanalizacja, zawsze się do wychodka chodziło i w porządku było.
W25.01.2018, 09:38
A może Ktoś przejedzie się po mieście wieczorem, lub wczesnym rankiem i nawet nie trzeba się rozglądać tylko wystarczy poczuć czym ludzie palą. To nie węgiel jest głównym problemem tylko śmieci, worki, guma, stare opony... Może zacznijmy o tego żeby wyeliminować to co najgorsze, a dopiero później myśleć o węglu. I to spalanie wszystkiego co najgorsze, bo to najtańsze, naprawdę to nie jest margines. Ale nasza policja boi się wchodzić do niektórych gospodarstw aby zrobić kontrolę, zresztą sami do tego się przyznają.
szyderca z loży24.01.2018, 21:32
Smog wam przeszkadza ,żarcie nafaszerowane chemią już nie.Zdrowi chcecie umierać...?
Smok24.01.2018, 21:04
Żebyś się nie zdziwił jak to "za chwilę" będzie.

;-)
Wynglorz24.01.2018, 19:11
@Smok Że też Cię nie zjadł smok za ten niedoważony nalany wodą wungiel.Sie doradca znalazł. A australijczycy kopią wungiel w Nowej Rudzie.Nam chcieli sprzedawać swój w cenie naszego miału. Jakości mokrego papieru. Noworudzki jest pasi. Bo topi żelazo. Takich doradców jak Ty, jest pełno na Ul.Krzywej. Na ul. Wiejskiej. W Episkopacie. U Chanuka. Tylko że my to wszystko będziemy mieli za chwilę tam gdzie słonko nie zagląda. Do you poniał?
Smok24.01.2018, 15:00
Można węgiel palić czysto, ale to trzeba mieć trochę rozumku w głowie tak, żeby se uświadomić: przecież ja nie umiem tak naprawdę palić w piecu, bo skąd mam umieć jak w szkole mnie nie uczyli?

Bo taka jest prawda. Bo polakom się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadane i jak podpatrzył jak dziadek całe życie palił od dołu wrzucał na gazetę zapałkę to tak się pali i **j. No nie. Palenie w piecu to też trochę sztuka, jak myślicie po co się organizuje palaczom właśnie kursy? W senie np. jeśli chcesz palić w piecu w MOK, GOK, przedszkolu, gdziekolwiek to dobrze by było, żebyś taki kurs właśnie miał.

No i tam uczą ciekawych rzeczy, podstaw jak to działa. Bo ja se dam oko złamać, że 90% z was myśli, że pali się drzewo i pali się wungiel :3

W skrócie jakby mnie miało już tu nie być:
-sprawdź jaki masz kocioł czy górnego spalania, czy dolnego, czy górno dolny
-poczytaj o drewnie o węglu, jaki to ma skład i jak się to pali i z czym się je
-poczytaj o paleniu od góry (tylko nie u tych od alarmu smogowego, bo oni forsują trujący ekogroszek tj. wygode w zamian za podwójne zużycie i emisję 24/h, więc negują i próbują zakłamywać chemię i fizykę, robiąc z nauki dziwkę)
-przekonaj się sam, jak Ci raz nie wyjdzie, to spróbuj drugi raz a potem trzeci a w końcu sam docenisz korzyści.

Aha i doceń to proszę, bo jako handlarz opałem naprawdę nie mam w swoim interesie przekonywać Państwa do metod, które pozwalają zaoszczędzić do 30% opału.

Jako handlarz wolę sprzedać mniej, jako człowiek pożyć dłużej.
@normal24.01.2018, 14:57
A ruszyłeś kiedyś d....poza własny ogródek. Bawaria,Tyrol,ogólnie strefa alpejska jest pozbawiona smogu a wioski i miasteczka bez porównania czystsze. Zabieranie turystów z Rabki było by możliwe jak by ich wcześniej pozyskano.
ida24.01.2018, 14:03
Po takim artykule nikt z prominentów nie bedzie chciał przyjechać na memoriał Marii K. Będą się bać nabrać powietrza w uzdrowisku.
normal24.01.2018, 13:33
tu chodzi o to aby zabrać turystów z Polski do jakże czystych miejsc na zachodzie Europy bo przecież tam niema smogu, żywność zdrowa i ludzie nie chorują, a o umieraniu to już w ogóle niema mowy.
@24.01.2018, 12:46
Miasto pozyskało dotację do wymiany 270 piców!!!!!!!!!!! to są JAJA Miasto liczy sobie 13 tyś mieszkańców. A tu 270 pieców do wymiany /teoretycznie/ bo w realu jest to tak utrudnione że nie wiem czy ktokolwiek te pieniądze dostał. Tu się nie ma czym chwalić. Tu trzeba siąść i płakać nad głupota tych co myślą że wymiana 270 pieców zwalczy smog . Każdy kto deklaruje chęć wymiany pieca powinien dostawać pieniądze natychmiast. Skoro wymienił piec ma na to fakturę to w czym jest problem. Dla powodzian rząd organizuje pomoc. A dla smogowiczów nic tylko zbywanie tematu . Kopalnie powinny być dawno zamknięte . Nie dość że kosztami ich utrzymania rząd obciążył nas wszystkich to jeszcze nas zabijają smogiem. A pani poseł Paluch będzie bredzić o pracy w komisji nad projektem gazyfikacji w bliżej nie określonej przyszłości zamiast rzetelnie zająć się tematem pozyskania pieniędzy na wymianę pieców i dotacji do gazu.O pani burmistrz to nawet mi się pisać nie chce.
Grubiorz24.01.2018, 12:25
Zlikwidować stację pomiaru i nie ma problemu, będą pisać o tych co badają. Póki węgiel będzie premiowany to nic się nie zmieni.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl