30.01.2018, 14:27 | czytano: 3971

Tatrzański Park Narodowy wydał oświadczenie ws. żądań zdemontowania kolejki na Kasprowy Wierch

"Zdajemy sobie sprawę z roli – także symbolicznej – Kasprowego dla Polaków. Traktujemy ją jako dobro narodowe, które jest własnością wszystkich i powinno być udostępniane. Nigdy intencją Parku nie było zlikwidowanie kolei linowej „Kasprowy Wierch”, ale celem i obowiązkiem TPN jest uporządkowanie kwestii prawnych" - czytamy w oświadczeniu przesłanym rzez TPN.
O sprawie pisaliśmy rano w artykule pt. "Tatrzański Park Narodowy żąda demontażu kolejki na Kasprowy Wierch". Po południu Tatrzański Park Narodowy odniósł się do medialnej wrzawy. Oto oświadczenie, jakie otrzymaliśmy w tej sprawie z TPN:
"Istotnie Tatrzański Park Narodowy wezwał Spółkę Polskie Koleje Linowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Zakopanem do zaprzestania naruszeń przysługującego TPN prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, nad którymi przebiega trasa Kolei Linowej Kasprowy Wierch. Trasa kolei w całości przebiega przez teren będący w granicach TPN, a od stacji w Kuźnicach do części trasy między IV a V podporą nad nieruchomością, której TPN jest wieczystym użytkownikiem. PKL nie zawierała ani z Parkiem, ani ze Skarbem Państwa żadnej umowy regulującej możliwość korzystania z tej trasy. Wbrew temu, co twierdzi PKL, w zakresie tej części trasy PKL nie legitymuje się żadnym innym tytułem prawnym umożliwiającym korzystanie z nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym jest TPN. Wedle wiedzy TPN takie dokumenty nie istnieją. Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, że z pozostałej części trasy kolei linowej PKL korzysta na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.


Rzeczywiście Tatrzański Park Narodowy wyznaczył PKL krótki termin do realizacji żądań wskazanych w wezwaniu. Niemniej gdyby PKL zwrócił się do TPN o przedłużenie tego terminu oraz podjąłby rozmowy w celu ugodowego zakończenia sporu i prawnego uregulowania sposobu korzystania przez PKL z nieruchomości TPN, Park byłby gotów przedłużyć wyznaczony termin. Warto zaznaczyć, że TPN już wcześniej wzywał władze PKL do ugody, jednak do niej nie doszło. 16 stycznia odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele spółki odmówili zapłaty zaproponowanej kwoty, a chodzi o 2 156 500,00 zł z tytułu bezumownego korzystania od 1 stycznia 2012 oraz 35 942,00 zł miesięcznie za korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa. Kwoty te zostały oszacowane przez biegłego. Spółka PKL zna tę sprawę od grudnia. Mimo to TPN jest w dalszym ciągu otwarty na ugodowe zakończenie sporu i uregulowanie sposobu korzystania z nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę na stan faktyczny: Tatrzański Park Narodowy reprezentuje Skarb Państwa, PKL z kolei to podmiot zagraniczny, prywatna spółka, czerpiąca olbrzymie dochody ze swojej działalności, która to działalność jest prowadzona z pominięciem prawa właściciela terenu. Obowiązkiem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest dbanie o interes narodowy. Spółka PKL podaje do publicznej wiadomości, że jej zysk operacyjny wynosi około 50 mln zł, z czego zyski pochodzące z Kasprowego stanowią znaczący procent jej przychodów. Dziwi nas, że profesjonalny podmiot do tej pory nie dążył do uregulowania tej sytuacji. Podobna sprawa dotyczy kopuły Kasprowego Wierchu: PKL twierdzi, że ma umowę ze Skarbem Państwa, ale przepisy są w tej sprawie jednoznaczne – art. 46 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że wygaśnięcie trwałego zarządu jest równoznaczne z wypowiedzeniem umów najmu, dzierżawy lub użyczenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, jeżeli nieruchomość, w stosunku do której wygasł trwały zarząd, była wynajęta, wydzierżawiona lub użyczona. Wydaje się oczywiste, że jeśli podmiot korzysta z terenu innego podmiotu, to wynagrodzenie takie się po prostu należy".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
do szkoły uczyć się01.02.2018, 14:40
@brunhilda jak takich komentatorów mamy to na pewno cokolwiek załatwimy. najpierw naucz się czegoś , zrozum , a potem ortograficznie i merytorycznie pisz . Tys taki sam jak te żydy co mówią ,że są polskie obozy koncentracyjne , a nie niemieckie . Pasujesz do tej mafii ja ulał .
***01.02.2018, 14:33
Chyba chłopcy w TPN-ie nie maja żadnej roboty , dlatego takie głupoty wymyślają . Upadliście goście na głowę . Jak sprzedawał Gut Mostowy z Makowskim to jakoś was nie było słychać . ? /.../
pamiec01.02.2018, 08:29
brunhilda wez nie opowiadaj bzdur paluchowa tez maczala w tym palce akurat paluchowa najwiecej walczyla zeby ta kolejke nie sprzedali, taka prawda: pis tylko walczyl a po sprzedalo....
Głos01.02.2018, 05:22
Dlaczego POwskie zlodzieje nie siedza jeszcze za sprzedaż kolejki. ZIOBRO , haloooo panie Ziobro do roboty i do wiezień wsadzić urzedasów
Wicher31.01.2018, 16:39
Kasa ma wpływać do Polskiego budżetu a nie do kieszeni mośków !
burza31.01.2018, 14:31
Wymskło się.Artykuł miał zobaczyć światło dzienne 1 kwietnia.
Janosik31.01.2018, 08:27
do Energi drin
Nad moim polem wiszą trzy liny energetyczne, też coś muszę z tego mieć.
Naprawdę nie będzie ci to przeszkadzało?

No to jesteś komunista 100-procentowy. Takich nam trzeba.
baciok@31.01.2018, 07:47
Przecież to jest ustawka. Kilka uwag
1. Dyrektor Pan Ziobrowski sam tego nie wymyślił
2. TPN podlega Rządowi
3. PiS nieformalnie próbuje skłonić obecnych właścicieli( nawet nie wiadomo kto to jest) do rozmów o odkupienie PKL
4. Akcje PKL idą na giełdę
5 Nastąpi szarpacka między Państwem a PKL co dalej
A tak na marginesie. Dlaczego jeszcze nie maja postawienych zarzutów złodzieje z PO którzy sprzedali złotą kurę jakim był PKL, dorzucić kilku lokalnych PiSowców którzy też maczali w tym pace.
Jak mawiał wieszcz złodziej na złodzieju a robić ni ma kto.
Jej30.01.2018, 22:59
Po prostu 50000 tys to za mało parkowi przytoczę tutaj Bialke Tatrzańska jak by ośrodek miał taka sumę przeznaczyć na dzierżawy to nadal były by tam krówki i baranki w ogródkach a nie hotele zacznijcie myśleć bo Zakopane całkiem upadnie bo tylko ten kasprow wam został
brunhilda30.01.2018, 22:51
POokemony sprzedały Paluch z PiS też maczała w tym palce ...za to że sprzedali nasze dobro narodowe które nasi pradziadowie wynieśli na plecach ...powinni wylądować za kratami razem ze złodziejami zdrajcy
A jeśli to nie pomoże, przec......30.01.2018, 21:21
Co to jest Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze? Latawce, dmuchawce, wiatr? Czyli, chodzimy wyznaczonymi szlakami. Zapytowujemy się czy możemy rozbić namiot w ogródku. A oni są właścicielami gruntu w Tatrach. Może nie całkowicie właścicielami ale podnajmującymi poddzierżawcami. A gdzie oni zamieszkiwają? W Luksemburgu? Rozebrać im do V podpory.
abc30.01.2018, 17:18
ubawiłem się do łez:
po pierwsze myślę, że nie TPN to wymyślił,
po drugie jak jakiś samolocik czy inne ustrojstwo po "moim niebie" lata to mi się też kasa należy?
ludzie komedia to mało powiedziane!!!
Energi drin30.01.2018, 17:04
Nad moim polem wiszą trzy liny energetyczne, też coś muszę z tego mieć
miejscowy30.01.2018, 16:39
dla mnie Kasprowy to nic nie znaczy .Przeze mniei to dziś go mogą rozebrać .Mam inne problemy , nie jakiś tak przestarzały chłam
Polak30.01.2018, 14:54
O co chodzi? A o to aby pieniądze były w skarbcu Polaków a nie u mośków w kieszeniach. Wiem ale nie powiem. Po co się wychylać. Lepiej skorzystać niż stracić. Takich Polaków jak Ty, jest na pęczki. Dlatego tak jest w kraju.
jehaaaa30.01.2018, 14:38
od samego rana mam ubaw do łez z tych wszystkich komentatorów, którzy podniecają się w komentowaniu sprawy a nie mają pojęcia o co się rozchodzi :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl