08.02.2018, 09:00 | czytano: 2956

Czas na Złote Gody

W Urzędzie Miasta w Zakopanem ogłoszony został termin 50. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, zaprezentowano logotyp, pierwszy promocyjny spot, a także uchylno rąbka tajemnicy odnośnie programu.
- Już od dłuższego czasu planujemy jubileuszowy festiwal. Chcemy zaprosić na niego zespoły, które do tej pory zdobywały „Złote ciupagi”. Chcemy, by zaprezentowało się u nas także jak najwięcej zespołów z naszego regionu. Niech to będzie wyjątkowe wydarzenie, w którym wszyscy razem będziemy uczestniczyć i je przeżywać. Dawniej na Festiwal przychodziły całe rodziny i było to wyczekiwane przez wszystkich święto dla całego Zakopanego i Podhala. Mam nadzieję, że tak będzie także w tym roku. W ostatnich latach kultura góralska przecież bardzo odżyła i jest na wysokim poziomie. Związane z nią wydarzenia cieszą się coraz większą popularnością, a tegoroczny Festiwal ma nas szczególnie zbliżyć do rodzimej tradycji i twórczości – podkreśla burmistrz Leszek Dorula.


Jubileuszowy Festiwal odbędzie się w dniach 16 – 26 sierpnia 2018 r. Bogaty program tym razem wypełni aż 11 dni. Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Nie zabraknie stałych punktów programu, takich jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, Konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci.

Będzie także sporo nowości i jubileuszowych niespodzianek, a wśród nich aż trzy koncerty „Na folkową nutę”, otwarcie po generalnym remoncie nowego miejsca na kulturalnej mapie Zakopanego – dedykowanego twórczości rodzimej „Czerwonego Dworu”, konferencja naukowa „Sztuka inspirowana górami”, warsztaty rękodzieła ludowego oraz wystawy i publikacje. Nad przygotowaniem tego wyjątkowego programu czuwa powołana przez burmistrza Rada Artystyczna, w skład której weszli instruktorzy zakopiańskich zespołów regionalnych (Zofia Sowa - Zespół im. Bartusia Obrochty, Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń Groblowy, Tomasz Galica - Zespół Giewont, Zofia Kubiniec Stanuch, Marcin Gąsienica Byrcyn - Zespół im. Klimka Bachledy, Szymon Bafia - Zespół Zornica).

- Cały rok 2018 w Zakopanem upłynie pod znakiem folkloru i rodzimej twórczości, a towarzyszyć mu będzie logotyp złotej festiwalowej „pięćdziesiątki” symbolizujący Złote Gody. Przed nami jest bardzo dużo wyzwań i pracy związanej z jubileuszowym programem artystycznym. Wzorem pierwszych festiwali powołaliśmy więc Radę Artystyczną, zapraszając do pracy w niej instruktorów wszystkich zakopiańskich zespołów regionalnych. Każdy z tych zespołów jest także gospodarzem tego wydarzenia – podkreśla zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.

W sierpniu pod Giewontem po raz pięćdziesiąty spotkają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych z pewnością znów zachwycą festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. – Chcemy w wyjątkowy sposób celebrować to góralskie święto. Wydłużamy czas trwania Festiwalu i szykujemy bogaty program, który na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. O kolejnych punktach programu będziemy informować na bieżąco – zapewnia z kolei dyrektor Festiwalu Joanna Staszak.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl