09.02.2018, 20:07 | czytano: 2791

Fotoplastikon na Placu Niepodległości (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Przedwojenne fotografie Zakopanego i Tatr autorstwa Henryka Poddębskiego można oglądać od dzisiaj do 15 marca br. w Zakopanem. Akcję zorganizowała Fundacja Koncept Kultura i Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Tajemnicza drewniana konstrukcja zachęca młodych turystów i mieszkańców do zatrzymania się i zajrzenia przez okulary historii na przedwojenne fotografie Podhalańskie fotografie. Fotografie zostały pogrupowane, a żeby zobaczyć wszystkie trzeba zaglądać w specjalne okulary umieszczone dookoła fotoplastikonu.
- W każdym stanowisku jest komplet od 5 do 10 zdjęć, które następują po sobie. Część zdjęć jest stereoskopowych, a część dwuwymiarowych – mówi Zygmunt Fit z Fundacji Koncept Kultura.

Fotoplastikon postawiony na Placu Niepodległości, to większa część projektu związanego z 100-ną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Niepodległa Poddębskiego” 15 marca ruszy dalej w Polskę, aby cieszyć oczy mieszkańców innych regionów.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
komentarze
Chwała H.Poddębskiemu za jego pracę11.02.2018, 10:30
Najwybitniejszy przedwojenny polski fotograf, pejzaże polskich krain, panoramy miast, był w tym niedościgniony. Polecam album: "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego". Został zamordowany przez Niemców w niemieckim obozie koncentracyjnym w czasie Holokaustu Polaków.
Skała10.02.2018, 11:01
Genialne ! Więcej takich pomysłów prosimy.
JAJA10.02.2018, 10:59
normalnie szok ... to ma być atrakcja na ferje zimowe w zakopcu ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl